Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
7. jún 2010

@zojec ja mam tiez strasne rada to vnutro s paradajkovou omackou 🙂 šaty (tak u mm volaju ten obal z papriky) musi zjest mm... 😉

rancuzkaf
7. jún 2010

ja som raz vukuzlila nahradnu variantu plnky do papriky: zmiesala som fazulovu natierku v crievku s uvarenou pohankou, krasne to drzalo po kope, nic nevypadlo....este nemusite plnenu papriku varit v omacke, ale naplnene upiect v rure a omackou zaliat na tanieri, ja milujem chut pecenej papriky a takto sa mi to viac lubi a plnky nemaju sancu vypadnut🙂

rancuzkaf
7. jún 2010

k tej vianocke....mam taku skusenost, ze celozrnnu doslova mozno tazko vyrobit, lebo clovek caka nieco jemne a z cisto celozrnnej muky tazko urobi... treba najst kompromis biela - celozrnna, alebo ak mate moznost sa dostat k muke s oznacenim T800, tak je to super vyhra a vysledok vynikajuci!....vecer hodim recept, nemam ho teraz po ruke☹

oscarka3
7. jún 2010

zojec,ja dávam obyč.bielu ryžu 😒 ,tá sa lepí viac ako ostatné.u nás sa papriky po uvarení vyhodia,nikto ich nechce.tak dávam len2-3 pre chuť,a robím len guľky v omáčke.namiesto vegety používam Dobrotu,tá je tiež bez glutamanu.chcela by som si ju robiť doma ale čakám na sušičku/neviem kedy sa dočkám 😒 /

adriana7
7. jún 2010

ahojte,
toto je asi skúška mojej pevnej vôle na ten zajtrajší test...
hneď teraz by som zjedla tú plnenú papriku so sladkou rajčinovou omáčkou a ako dezert tú žemľovku alebo ryžový nákyp...
... si dám záväzok, že si vás prečítam až zajtra po teste, a večer čím skôr do postele, júj, ja som nikdy ani žiadnu redukčnú diétu nedržala, majú to tí diétujúci ťažké, preťažké...

jaron
7. jún 2010

paradajková omáčka (aj polievka) je jedno z mojich oblúbených jedál, a plnená paprika taktiež, mňam, ani to už radšej nespomínajte, lebo som hladný 😀

zojec
7. jún 2010

@adriana7 tak zavidim ze si nikdy nic nemusela drzat.. ziadne diety.. ja teda musim a to cely zivot.. 😠
@jaron ja som tiez paradajkova... ked je sezona.. ja by som ich jedla na akykolvek sposob 😉
@rancuzkaf juuuuuuj ja pohanku teda vobec nelubim... neviem ci to len mne smrdi, alebo aj vam?? a tak strasne by som raz chcela ochutnat nieco dobre z pohanky.. mna ta vona odradza... ☹

jaron
7. jún 2010

@zojec aj manželka má rada rajčiny, aj ja

pohanka má takú zvláštnu chuť aj pach, niekedy ako umelina, ale manželka urobila z nej raz veľmi dobré jedlo, bola to pohanka z droždím, niečo ako tie guľky v rajčinovej omáčke a to sa jedlo so zemiakmi a paradajkovou omáčkou, ak to nájdem anpíšem ten recept,

a potom pohánka na sladko tá nám chutí,

jaron
7. jún 2010

Našiel som iný recept, ale o chvíľu snáď nájdem aj s tou omáčkou:

Pohánka na sedliacky spôsob (4 porcie)

• 2 šálky pohánky
• 1 kg zemiakov
• 1 veľká cibuľa
• 1 údené tofu (alebo seitan ALFA BIO)
• 2 lyžice majoránky
• 2 lyžice Solčanky
• 4 strúčiky cesnaku
• 2 lyžičky mletej červenej papriky
• olej

Pohánku uvaríme, zemiaky ošúpeme a spolu s tofu nakrájame na malé kocky, cibuľu opečieme na oleji a cesnak pretlačíme. Všetky suroviny (okrem mletej papriky) spolu zmiešame, dáme na plech, posypeme červenou paprikou a zakryté alobalom pečieme 20 – 30 minút (chvíľu pred koncom dáme alobal dole).
Podávame posypané petržlenovou vňaťou a s kyslou kapustou alebo zeleninovým šalátom.

Obmeny: Môžeme ochutiť lahôdkovým francúzskym droždím alebo inými koreninami.

jaron
7. jún 2010

už to mám:

Pohánkové guľky (3 – 4 porcie)

• 1 šálka pohánky
• 2 ½ šálky vody
• 1 – 2 bobkové listy
• 1 cibuľa
• 1 – 2 lyžice lahôdkového francúzskeho droždia
• 1 lyžička červenej papriky
• 2 – 3 lyžičky majoránky
• 3 strúčiky cesnaku
• olej
• Solčanka

Pohánku premyjeme v horúcej vode, zalejeme dvomi šálkami vriacej vody a pod pokrievkou dusíme na miernom ohni do mäkka (kým všetka voda nevsiakne).
Na oleji popražíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme uvarenú pohánku, droždie, papriku, majoránku, Solčanku a podlejeme trochou vody. Chvíľu podusíme a vypneme. Zamiešame pretlačený cesnak.
Kôpkovačom na ryžu (malou naberačkou alebo lyžicou) robíme na tanieri guľky.
Podávame v paradajkovej omáčke s celozrnnou knedľou alebo so zemiakmi.

Obmeny: Môžeme pridať uvarenú a ochutenú sójovú drť. Namiesto francúzskeho lahôdkového droždia môžeme použiť 1 kocku čerstvého droždia, ktoré spolu s cibuľou najskôr popražíme.
Zmes môžeme použiť aj ako plnku do papriky.

zojec
7. jún 2010

@jaron dakujem urcite vyskusam.. ake je to lahodkove fr. drozdie?? to som este nepocula...

jaron
7. jún 2010

@zojec môžeš si pozrieť:

http://www.biosfera.cz/country-life-drozdi-lahu...

http://www.bio-country.cz/Obilniny/Suche-smesi-...

http://www.bio-obchod.sk/produkt-158/lahodkove-...

tuším to nemá v názve "francúzske", ale je pôvodom z Francúzska, preto sa tak niekedy zvykne nazývať a ochucuje tiež Francúzsku nátierku Alfa Bio, preto sa volá francúzska

zojec
7. jún 2010

@jaron dakujem.. 🙂 a aj podporuje kysnutie, alebo je to len cisto len ochucovadlo?? este som to v nasom obchode nevidela.. asi preto ze som nehladala... po porode pojdem na prieskum.. 😉 vyzera to dobre..

jaron
7. jún 2010

@zojec už nekysne, práve preto je to velmi vďačné a obľúbené ochucovadlo, môžeš si ho kludne nasypať na chlieb s olivovým olejom a tak

pozri si napr. diskusiu na tom odkaze http://www.bio-obchod.sk/produkt-158/lahodkove-...

zojec
7. jún 2010

@jaron, akurat to studujem...vdaka za tip.. 😉

oscarka3
7. jún 2010

my robíme pohánku na sladko,s makom a jablkami,chutí to ako plnka v makovom závine

jaron
7. jún 2010

@oscarka3 myslím, že na sladko je vždy dobrá, aspoň mne chutí, aj taká ako píšeš by mi chutila

zojec
7. jún 2010

tak to este zajtra skusim nasladko.. 😉 davam si poslednu sancu... dakujem za tipy.. dobru noc prajem

oscarka3
7. jún 2010

dávam do nej med a škoricu 😉 ,dobru noc

rancuzkaf
7. jún 2010

@zojec, tu mas pre inspiraciu 2 salatove zalievky:

jogurtova
1PL sezamoveho pyre (tahini), 1PL soj. omacky, 1PL ryzoveho octu, 2PL orechoveho oleja, 1 sojovy jogurt
davam to napriklad do zeleroveho salatu (zeler na rezance, jablko na kocky, tvrdy syr na kocky a hrozienka)

dumbierova
2PL soj. omacky, 2PL citr. stavy, 2KL medu, 1KL nastruhaneho dumbieru, 2PL sezamoveho oleja, sol, korenie
(salat je z sojovych klickov, stonkoveho zeleru, cinskej kapusty a mrkvy)

rancuzkaf
7. jún 2010

vianocka

500g muky
30g drozdia
110 ml mandloveho mlieka
3 lyzice slnecnicoveho oleja
2 vajcia
70 g cukru
stipku soli
nastruhana citr, kora z 1 citrona
pol KL mleteho anizu

muku treba vyskusat namiesat bud 300g bielej ku 200g celozrnnej, alebo ci nie aj 400g b. ku 100g cel., neviem budem experimentovat aj ja a zahram sa, ze mi T800 dosla🙂...dam vediet aky je v tom rozdiel

urobim kvasok z trochy mlieka, lyzicky cukru a drozdia
vykysnuty supnem do pekarne, pridam vlazne mlieko, vyslahane vajcia izbovej teploty, olej, cukor
muku si preosejem, zmiesam s citr. korou a anizom namletym a so stipkou soli a vsetko vysypem na to co uz je v stroji
necham robit pekaren svoju pracu: vymiesit a vykysnut
pozapletam vrkoce a urobim 2 vianocky alebo 1 velkonocny veniec
dam na plech papier, na to vianocku a prikryjem utierkou nech trochu podkysne asi pol hodinku
do pohara kde som slahala vajicka nalejem trochu mlieka a potriem vianocku
na veniec sypem vanilkovy cukor, sezam a mandlove lupienky
peciem asi pol hodinu na 200 st

matova
7. jún 2010

fíha, tu je zas receptov 😅 , a ja som po večeeri- aspoň som si myslela, no mám chuť ísť zas niečo zjestť 😀
Konečne dnes som začala pojedať vypestované červené redkvičky, to milujem na chlebe alebo v šaláte...
pohánku ja tiež samotnú nejem, ale prysypávam si ju do ovsenej kaše, alebo aj trošku do polievok. V prvom tehotenstve mi praskali cievky, tak mi na pár týždňov predpísali ascorutin (normálne sa v tehu nemá užívať), ja som si potom nadávala že som mala jesť tú pohánku už dávn, ke´dže rutín obsahuje v prirodzenej forme.
takže oscarka: ja dávam tiež tekvicový olej do šalátov, alebo sem tam aj do iných jedál, má perfektnú chuť 😉

zojec: 🙂 ja som začala kojiť až od 4, 5 mesiaca. Dobre čítaš 😢bolo to najsmutnejšie obdobie v mojom živote. Malý expert sa totiž nevedel uchytiť. Bol narodený len o 2 t skôr takže v tomto problém nebol. Skrátka po pôrode bol úplne "zničený", vkuse spal a dali mu nejakú sladkú vodu či čo sa to dáva....Potom mi ho nenosili kôli silnej novorodeneckej žltačke, dostával moje odstriekavané mlieko z fľaše z roku "1500" s dlhánskym cumľom..a potom už sa nevedel prisať, sestričky mi tam pomáhali ale bezúspešne. Všetko možné som za tie mesiace vyskúšala, aj klobúčiky...Fakt to bol otras, nevyspatá do bezvedomia, odstriekavanie nonstop aj vnoci a namáhavé (odsávačku som nezniesla), paradoxne záplava mlieka, takže aj tri zápaly som mala....Cieľom bolo vydržať aspoň mesiac, potom druhý, fíha aj tretí.... V 4,5m sa konečne prisal a začali sme kombinovať s fľašou s mojím odstriekaným mliekom, v 5 mes. už pil len odo mňa 😵. Dovtedy som prerevala toľko soli 😀...po každom bezúspešnom priložení , až sa čudujem že som mlieko nestratila, aôe to asi kôli jeho odberu.... Keď už mi to "ručné dojenie 😀 " išlo pomerne dobre, tak som sa už aj bavila na tom, že každým dňom "dám viac mlieka" 😀 😀 😀

adriana: vydrž, držím palce 😉

matova
7. jún 2010

zojec: ozaj a kojiť som prestala keď mal 16 mesiacov, on by aj chcel ale plakal a púšťal sa ....ai mu prestalo chutiť to mlieko, práve v tom čase som otehotnela, tak to vyzerá že malý to zistil prvý 😀 . Kôli tým prekonaným zápalom som tak trochu snívala o tandemovom dojčení, ale takto to vyšlo 😉. Fľašu s cumľom už odvtedy nemal, nechcel už z toho piť 😀, tiež sme prešli na hrnček s náustkom ako tuším adriana, ale než na to došiel ako sa z toho pije tak pil z takých fliaš s ciklistickým ventilkom 😀 .

zojec
8. jún 2010

@rancuzkaf dakujem za inspiraciu k zalievkam.. urcite vyskusam, uz su odpisane 😉
@matova och mas teda moj obdiv, do 4teho mesiaca odstrekovat a este aj rucne!! no klobuk dole 😀 velke stastie, ze si mliecko nestratila... ja som zvedava ako to bude vsetko u mna prebiehat... aj mam strach, aj sa velmi tesim.. je to take krasne neznamo 😀

oscarka3
8. jún 2010

matova,tak chybu urobili sestričky,mali ti ho nosiť na kojenie 😠 .moje deti mali tiež žltačku,ale nie silnú.a mlieka som mala aj pre dve deti naraz, najma,keď som jedla čučuriedky.to mi už pol hodiny po kojení mlieko tieklo ako z kohútika 😀

jaron,nedáš sa naklonovať? 🙂 občas by som prijala chlapa,čo by miesto mňa navaril 😉

zojec
8. jún 2010

@oscarka3 takeho jarona by doma kazda z nas prijala 😉 aspon raz za cas

zfidorka
8. jún 2010

takze zistila som recept na plnenu papriku od mojej svokry - dava k ryzi a sojovej drti aj vajicko a trochu muky 🙂

zojec
8. jún 2010

@zfidorka dakujem pekne.. tak to bude tou mukou.. 😉 nabuduce vyskusam...

matova
8. jún 2010

oscarka: s tým nakolonovaním 😀 😀 😀 . Aj mne tieklo, malý len zaplakal a už bolo mokré všetko.... Tie sestričky sa potom snažili mi ho držať a tak ale absolútne sa to nezvládlo aj doma som neustále prikladala a furt nič....Len som doteraz dezorientovaná ešte z toho, doktorka chodila a radila neodstrekovať, máte predsa živú odsávačku, ale po kojení keď sestry odvážili a nenabral ani gram (však ani prisatý nebol) tak prišli za mnou a kde je aspoň mlieko, veď mlieko máte nie? takže zakaždým ako ho odniesli išlo sa odstriekavať aby mal čo papať 🙄 ...Ja som neskô čítala jeden článok o tom, keď je ťažší pôrod a dieťa unavené, do toho mu dajú tú glukózovú vodu vypiť, je ešte spavejšie z toho a keď sa to skombinouje so silnejšou žltačkou tak už je to fakt problém naštartovať...
Už len dúfať že sa to už nebude opakovať ;-. A už o tom nepíšem, radšej dajte ešte nejaké receptíky 😀 🙂.

adriana7
8. jún 2010

Ahojte,
všetko išlo do labáku, takže výsledok budem vedieť až vo štvrtok...

zojec, drž sa od zajtra v pôrodnici, tak ti závidím, že už pozajtra uvidíš svoje bábo...

matova, a ty čo si sa neprihlásila do Slovenky roka? Veď to, čo tu opisuješ s kojením, by vydalo na metál. Klobúk dolu, že si to takto zvládla, ja neviem, či by som ostala psychicky "nepobozkaná"...

keď prídem z roboty, napíšem zálievky...