Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

indy
8. jún 2010

ahojte
super sa to tu rozbehlo, vobec nestiiiham 😀
ale co to som stihla docitat a hlavne @adriana7 drzim palce, urcite budu vysledky v poriadku 🙂 Vacsina tychto testov v tehu su len zbytocne stresujuce a vela krat vychadzaju falosne zle vysledky Ja som tiez take zazila

matova mas moj obdiv s kojenim 😵 klobuk dolu

ja mam doma za chvilu uz dvojrocneho zavislaka na maminom mliecku 😀 , ale ja sa z toho vytesujem 😵 dufam, ze nam to este dlho vydrzi

lucia123
autor
8. jún 2010

Niekto mi poradil plienky Alana, chcem sa velmi pekne podakovat, hned sme ich kupili v DM-ke a su skutocne super, odvtedy nema malinky absolutne cervenu ritku 🙂 Dakujem!!!!

Ohladom ockovania, ak niekoho zaujima, som nasla web stranku, kde je jasne viditelna suvislost. Kuk sem,

http://simonka.webnode.sk/o-nas/

jaron
8. jún 2010

Dnes som pozeral v jednote zloženie toho Sojakrému, je to:
sójové mlieko (55%), olej, droždie, kukuričný škrob, solčanka, kyselina citrónová a prírodne identická aróma

oscarka3
8. jún 2010

adriana7,mne pri prvom dieťati zabudla sestrička urobiť ten test na cukor.aspoň že krv na protilátky mi nezabudla brať 😉/som Rh- a moj muž+,super kombinácia 😒,ale nebol žiadny problém 🙂/ A ešte som mala aj zvýšené Toxo.A deti sú v poriadku.Tak sa neboj,všetko bude ok 🙂 🙂 🙂

adriana7
8. jún 2010

oscarka aj všetci, ďakujem za povzbudivé slová
lucia, pozerala som tú stránku, je to hrozné, lauru možno vtedy "zachránil" môj tvrdohlavý muž, ktorý sa an rovinu v nemocnici spýtal, čo jej vlastne je, a či to vedia liečiť. A keďže všetci len krčili ramenami a klopili zrak, podpísali sme reverz a šli domov. Vtedy som sa hrozne bála, lebo som mala myslenie nastavené na komerčné biznis zdravotníctvo a slepo som dôverovala systému, môj manžel nie.
Je mi toho dievčatka ľúto, len neviem, z toho čo som čítala ,a nebolo toho málo (a nemám patent na rozum) mám pocit, že chemoterapia ešte nikoho nevyliečila. My sme sa vložili do rúk liečiteľovi a vsadili sme na stravu (šťavy, biopotraviny, žiadne živočíšne produkty) a pomohlo to.
A triafali sme tiež na slepo, ale lekári tiež jediné riešenie videli v ožarovaní a chemo, oni to snáď berú ako boj s mimozemšťamni v hviezdnych vojnách...

adriana7
8. jún 2010

a ešte sa vás chcem spýtať na vaše názory na film:
www.mustwarch.cz - sekcia zdraví - film Food Matters
ja viem, že nikoho nemôžem nútiť pozerať hodinový dokument, ale ak by ste si našli čas, budem rada, ak sem napíšete vaše názory alebo aj pripomienky

oscarka3
9. jún 2010

adriana7,nedá sa mi to pozrieť.ale asi som niečo z toho videla.nie je to o tom,že nemáme jesť tie "gebuziny" z obchodu ale surové ovocie a zeleninu,že sa máme sami starať o svoje zdravie...?myslím,že tam spomínali Hippokrata.Tento dokument si myslela?

lucia123
autor
9. jún 2010

@adriana7 Trefa do cierneho s tym spinavym farmakobiznisom, mas skveleho manzela! Konecne niekto, kto neberie slova lekara ako slova bozie 🙂 a postavil sa na odpor. Ucinili ste najspravnejsiu vec, zmiznut z nemocnice, tam neliecia, iba pomaly zabijaju.
Ako som Ti uz pisala IP, Bukovsky je fajn, ale je to len medzizastavka k surovej strave. Ja Ti drzim palce, aby Ta nikto neovplyvnoval, lebo tie "rady" su asi najhorsie zo vsetkeho. Idem to teda kuknut, potom napisem.

lucia123
autor
9. jún 2010

www.mustwatch.cz je to spravne.

lucia123
autor
9. jún 2010

Ved ja som to uz pozerala, ale davnejsie, aj som to sem hodila. Vyborne video, ale len pre rozhodnutych zit v zdravi a dlho 🙂 Ostatnym, "neveriacim Tomasom" kt. maju pocit, ze choroba nie je zo stravy, ale je dedicna, dobru chut k dnesnemu obedu 😀

matova
9. jún 2010

adriana: tiež držím palce k výsledkom, snáď už to bude ok. 😉

ja som to kojenie robila pre malého, už som tu spomínala že mám sennú nádchu a veľmi som chcela aby ju nemal aj on. Ale vraj na poslednom kongrese o alergiách sa spomínalo, že je to dedičné bezohľadu na kojenie. Od matky na 50)%, pri oboch rodičoch alergikoch na 90%. Tak uvidíme. Ale naštavalo ma toto.

Dúfam že tiež si kuknem ten filmeček 🙂. Malý mi začal chodiť spať až okolo 22h 😕. Sotva to papá ale neúnavný je...telíčko nemá také silnúé ale tá jeho zvedavosť a vôľa mu nedá spať 😅

marfigirl
9. jún 2010

ahojte,
nestiahaaaaaam, tolko pisete 🙂 nemam vsetko docitane, musim niekedy inokedy. iba zareagujem na starsie prispevky.
Aj ja dakujem za recepty na pomazanky, som im velmi rada, lebo toto byva moja najvacsia dilema, ze co na chlieb..
K tej solcanke, to sa tak aj vola v obchode? Lebo nic take som nenasla, nasla som si nahradu, ale rada by som videla aj solcanku,teda ak to tak existuje.
A ake kupujete olivy? V slanom naleve? Ak nie, tak kde ich kupujete? Diky 🙂

Zojec, ja som pouzivala ecover praci gel aj pre maleho od mimi, ale avivaz som davala ten ocot. Bol v pohode, teda ma ekzem, ale z toho nie. Lebo je na ustupe a stale to pouzivam.

marfuska, sa mi pacilo ako si isla na tu doktorku pri porode, to by ma nenapadlo, ale bolo to dobreeee 😀

matova, moj starsi syn bol taky isty ako tvoj, nerozpraval do 2 rokov, ale niekolko pismenok tiez vedel. Citat a pisat vie od 4,5 roka. Ale od tych 2 rokov sa uplne zrazu rozrozpraval a hned vsetko. Mozno aj tvoj caka na druhe narodeniny 😀 a potom sa mu usta nezatvoria a budes spominat ako bolo dobre 😀

joj musim ist balit,krasny den

matova
9. jún 2010

lucia: kukla som si príbeh o Simonke 😢
a teda veľmi som zvedavá či malý podedí tú alergiu či nie. U nás to predtým nikto nemal, bývali sme priamo pod lesom, dám krk na to, že ja som ju dostala kôli tomu, že sme sa presťahovali na sídlisko vybudované na močiaroch.

a tebe sa ako darí bojovať s lekármi proti očkovaniu??? Určite ste v tomto aj zajedno s manželom. 🙂

matova
9. jún 2010

lucia: kukla som si príbeh o Simonke 😢
a teda veľmi som zvedavá či malý podedí tú alergiu či nie. U nás to predtým nikto nemal, bývali sme priamo pod lesom, dám krk na to, že ja som ju dostala kôli tomu, že sme sa presťahovali na sídlisko vybudované na močiaroch.

a tebe sa ako darí bojovať s lekármi proti očkovaniu??? Určite ste v tomto aj zajedno s manželom. 🙂

Je pravda že pri odšťavovaní sa škodlivé látky zo zeleniny, ovocia... naviažú na vlákninu a šťava je potom už "čistá"?

oscarka3
9. jún 2010

matova,tiež som počula,že to škodlivé ostáva v tej drti,ktorú vyhodíme,ale keby aj nie,aj tak máme toho bordelu v sebe menej ako masožravci.veď čím chovajú kravy a prasatá a sliepky?a ešte do nich pchajú aj kadejaké antibiotiká a kostné múčky....a "masožravci" 😉 vačšinou/česť výnimkám/ veľmi nepozerajú na zloženie potravín,ktoré kupujú.

a k tej alergii,može mať genetické predpoklady na ňu,ale nemusí prepuknúť.práve to očkovanie alebo napr.nevhodné stravovanie ju možu spustiť

strašne mi vadí,keď niekto hovorí,že:to máme dedičné.ja by som mala mať krčové žily,veď sú dedičné/mama mala aj stará mama/.moje deti by mali mať zlé zuby/aj to je vraj dedičné,teda veľa ľudí sa na to vyhovára / ja mám ústa samú plombu aj moj muž mal veľa zlých a naše deti nie/mladšia mala na mliečnom v 8 rokoch,potom vypadol, staršia teraz v 14 ,prvý mini kaz

atď....

adriana7
10. jún 2010

Ahojte,
chodím aj na látkarske fórum a tam som sa dozvedela, že
ZFIDORKA má dievčatko, gratulujem!!!
a asi aj zojec je už v pôrodnici, tuším spomínala, že dnes má cisársky, tak nám pribudnú ďalšie dve vegetariánske detičky.

matova, oscarka, je to pravda, takmer všetky toxíny, pesticídy a herbicídy (a čojaviem čo ešte) sa viaže na vlákninu, ktorú po odšťavení vyhadzuješ. Ja to hádžem do kompostu, ale veľakrát si na tom zmlsne náš pes (a to nie je vege). My preto do odšťavovača dávame klasické ovocie a zeleninu z obchodu.
A domáce vypestované ovocie a zelenina - z toho mrazím, robím dreň, sirupy a tak. Ja nezaváram, snažím sa veľa zamraziť.

adriana7
10. jún 2010

indy,
prosím ťa, a ty si mala tiež tehotenskú cukrovku? či aj ostatné výsledky neboli o.k.?

oscarka,
mňa tiež ukľudnila kamoška Peťa, je tu teraz s malým (8 mesiacov), žije v NYC, ale tiež nikdy nepila cukrovú vodu, pri odbere krvi jej spravili komplet krvný rozbor a to boblo všetko

oscarka3
10. jún 2010

tak zfidorke blahoželám a veľa zdravia a radosti z dcérky prajem 🙂 🙂 🙂

oscarka3
10. jún 2010

adriana7,ja tiež nezaváram,len občas papriku v oleji a cviklu.mrazím aj paradajky a papriky,aj čas tým ušetrím 😉

indy
10. jún 2010

@adriana7 nie nemala som tehu cukrovku To sa tykalo testov AFP, ktore akoze vysli hranicne Nie az tak moc, ale na pohode to tehotnej zene neprida Snazila som sa pocuvat svoje pocity a tie mi hovorili, ze vsetko bude v poriadku a aj bolo 🙂 Gynekologicku mam skvelu a ta ma zbytocne tiez nestresovala

havino
10. jún 2010

Ahojte, ja len v rýchlosti....

Tiež ďakujem za inšpiráciu a množstvo receptov 😉 Ste šikovné! @rancuzkaf - na Tvoju vianočku sa chystám, dúfam, že sa podarí 🙂 A pripájam sa ku gratulácii ZFIDORKE! Želám veľa zdravíčka a telesných síl po pôrode 🙂

K pohánke - skúšala som tú verziu so škoricou, vanilkovým cukrom a poliala som trochou masla 🙂 No bolo to... mňam! Jakub si vypýtal porciu navyše 😵
A kto máte problém s chuťou pohánky, vrelo vám odporúčam spôsob a lá @jaron - sedliacka pohánka 😎 Ja som ju trošku upravila - urobila som z toho také akoby prekladané zemiaky, nakrájala som ich na kolieska a vrstvila s pohánkovou zmesou. Vtedy to ale treba piecť trochu dlhšie. Myslím, že to bolo 40 minút. Chuť pohánky tam vlastne ani necítiť, tá kombinácia korenín ju pretlačí 🙂 Ale možno to niekomu nebude chutiť ani tak, my s Jakubom nemáme problém ani so samotnou 🙂 Jakub mi ju jedával vo forme vločiek od 7.mesiacov.

A dám ešte tip na POHÁNKOVÝ NÁKYP. Ja som do toho mlieka na zaliatie pridala aj vajíčko, aby to lepšie držalo. Ovocie a cukor si tiež upravte podľa chuti 🙂
---------
Suroviny: 200 g loupané pohanky, 200 g mražených malin, 2 banány, 1 balíček vanilkového cukru, 200 ml mléka, malá špetka soli, ovocný cukr dle chuti, kousek másla na pekáček

Postup: Pohanku uvaříme v mírně osolené vodě dle návodu na obalu. Pak její poloviční množství rozprostřeme do máslem vymazaného pekáčku, posypeme ovocným cukrem, poklademe rozmraženými malinami a kolečky banánů. Ovoce posypeme vanilkovým cukrem a další vrstvu bude tvořit opět pohanka. Tu ještě posypeme ovocným cukrem a vše zalijeme mlékem. Dáme péci do trouby vyhřáté na 200 °C na 20 minut.
----------

K syrom - tofu používam tiež, ale ten sa neroztečie ako tvrdý syr 😅 No a klasický tvrdý syr (eidam) je tiež konzervovaný na povrchu 😒 A tiež ma napadlo urobiť syr z kravského mlieka, ale tam sa to asi nehodí pre 2 ročné dieťa, či? Aspoň myslím, že sa tu písalo, že také malé deti by mali pasterizované radšej...

Dievčatá, ako to robíte vy, ktoré máte 2-3 deti? Ja si nemôžem pomôcť, ale čoraz menej toho stíham. Ako ste na tom vy??

matova
10. jún 2010

Ahojte, pripájam sa ku gratulácii Zfidorke!!!- veľa zdravia a radosti 🙂 😵 😵

havino 🙂 : nestíham už takmer nič 😔, cez obedný spánok malého som rada keď si konečne sadnem, inak lietam v jednom kuse za ním. Neposedí to dieťa, iba ak na chvíľku, a ke´d vidí že idem robiť niečo iné ako sa jemu venovať, vymýšľa, uteká, aj vonku je nezmar,,,,A večer hoci už unavený nechce ísť spať 🙄 . Tak sa nám to večerné spanie v posledých dňoch značne oneskorilo. No a keď už konečne spí tak to už fakt nemám síl ísť umývať dlážky, variť na ďalší deň či žehliť 😖 😔.

adriana7
11. jún 2010

Ahojte,
havino, dík za tipy, pohánku vyskúšame cez víkend prvýkrát.

počkáme, kým príde zojec z pôrodnice a poprosíme u o recept na ten domáci syr. Podľa mňa je tá výroba veľmi jednoduchá, my kravské mlieko nepijeme, ale moja mama v TN ho pravidelne kupuje v nejakom mliečnom automate a tvrdí, že je to čerstvo nadojené mlieko z družstva. Tak by malo byť kvalitnejšie ako krabicové z tesca. Havino, a nemusíš sa báť kúpiťaj od niekoho nepasterizované, pasterizácia je len zahriatie na 80 stupňov, to je celé, a pri výrobe syra ho musíš zovrieť, potom sa tam pridá tuším sadrovec, celé sa to zrazí, ty to zoberieš do plienky a tú vodu vyleješ. A hrudka syra je na svete. Ale zojec je v tom lepší odborník.

ja som obidve moje deti dala do škôlky už v 2 rokoch, takže mňa tieto stavy obišli, nepoznám to, celý deň lietať za dieťaťom a obdivujem vás za to, že to psychicky zvládate. Žena je už raz taký tvor, že by aj navarila, aj upratala, aj sa dieťaťu povenovala, ale zrejme v tomto veku sa to nedá. A je málo takých, čo si povedia ako veronika žilková: "Bordel v byte, šťastné díte". Potom je asi ťažké ten rozpor ustáť.
A ešte to chlapi v parlamente nazvú DOVOLENKA

adriana7
11. jún 2010

HURÁ!
práve som dovolala s Dr., cukor v norme (5,3), vďakabohu

oscarka3
11. jún 2010

adriana7,no vidíš,už len ty by si mala cukrovku .pri takej strave akú máš 😉

havino
11. jún 2010

@matova , a to si písala o sebe či o mne?? 😅 Vidím, že sme na tom podobne. Aj my už máme posunuté večerné zaspávanie ale to vďaka mne. Ja blbá som nechcela, aby chodieval spávať ako doteraz, t.j. o 7-8 večer. Teraz pre istotu nezaspí skôr ako o 9:30 🙄 Počuj, nedohodneme sa, že prídem ku vám na dlhodobú dovolenku?? Hmm? Ty budeš s deťmi, možno sa aj spolu zahrajú a ja porobím poriadky, navarím, operiem, požehlím. Všetko robím rada, tak sa nemusíš báť, budeš mať doma ako v nemocnici 😀 (také hodnotenie sa mi ušlo...)

@adriana7 , my tu máme tiež družstvo a predávajú aj mliečko, aj syrové nite, korbáčiky. Kúpila som skúšobne z automatu a je fakt perfektné. Až také smotanové 😵 To sa s kupovaným nedá ani najmenej porovnať. Tak si teda počkáme na ZOJEC 🙂 Ani neviem, kde sa dá kúpiť to syridlo.
No a malého + domácnosť ja osobne zvládam ťažko 😒 Asi by som potrebovala nejaké lekcie od Žílkovej 😅 A do škôlky ho dať nemôžem ani nechcem. Ja uvažujem nedať ho do škôlky vôbec. Ale mama ma odhovára, vraj to bude mať ťažké s adaptáciou.
A gratulujem k výsledkom! 🙂

adriana7
11. jún 2010

oscarka,
ja som mala z tých výsledkov dobrý chaos v hlave, tiež som si hovorila, že kľud, nemáš ju z čoho mať, ale pochybnosti boli...
havino,
ďakujem, a zojec nám napíše recept, už som niečo z jej kuchyne skúšala, má dobré recepty...
ja som deti do škôlky dávala skôr pre to, že mi hrozilo, že sa nebudem po MD mať kam vrátiť (chceli mi zrušiť miesto). Ale možno to bol len rozmar mojej šéfky, bezdetnej starej dievky, asi vedela, že poslúchnem, keď mi dá ultimátum, a my sme mali hypotéku (náraz o realitu býva občas tvrdý...)

rancuzkaf
11. jún 2010

@havino z nestihania si nic nerob, casom budes len pekne spominat🙂...u nas to tiez vyzera vselijako, uz aj ta Katka sa naucila slovo bordel, ked som sa par krat zhrozila ako to u nas vyzera......a najviac frfle nas skoro dospely synak a nemoze pochopit, ze jednoducho nestiham....aspon ze si vo svojom kralovstve udrziava poriadok, obcas vylozi umyvacku a vynasa smeti a ked je uz najhorsie, tak pomoze povysavat aj spolocne priestory, ale po svojej segre on upratovat nebude!!!
Moj prvy syn tiez nechodil do skolky, az v poslednej triede som ho dala este na Slovensku a s adaptaciou nemal problemy, krizu zazil az vo svajciarskej skolke kde sa to zrejme na neho vsetko zvalilo, ale to je uz o niecom inom...

rancuzkaf
11. jún 2010

@adriana7 ukazkove vysledky, len tak dalej pokracuj!

to video som nestihla este pozriet, ale potom mozeme podiskutovat🙂 .....mame tu v juni riadny frmol, konci sa skola, decka si robievaju v skolach rozlucky so skolou, mamy napecu kolace, aj na kruzkoch rovnaky zvyk.... sa citim ako v pekarni a najviac ma vie vytocit, ked sa to dozviem vecer pred, clovek by si uz doprial aj pre seba nejaku tu chvilku

adriana7
11. jún 2010

francuzka, ďakujem,
aj u nás je to tento mesiac veselé, malý má večer 18-20,00 letnú prípravu, prídeme domov po deviatej a to som schopná tak akurát vyložiť opuchnuté nohy. Na prádlovom koši je taký kopec, že nikto nevidí, ako vyzará samotný koš. Radšej vstanem skôr a pospratujem ráno...