Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
5. sep 2010

našla som zopár receptov,sňáď niekoho inšpirujú: http://vitakucharka.blog.cz/

anlu
10. sep 2010

ahojte, ak mozem pridam sa k vam 😀 ja som vegetarianka 16 rokov, prvu dcerku Claire som tak stravovala len dva roky, co mi je teraz aj luto ze sme to nepotiahli do teraz ale fakt neviem ako by som to riesila v skolke a v skole. Urcite by sa dalo nieco pospekulovat... a mozno preto som to vzdala ze som nemala v tomto podporu. Ale co som rada, az tak vela masa nepoje. Druha babula, Olivia ma teraz 16 mesiacov a pri nej som sa rozhodla ze vydrzim az kym sa sama nerozhodne co dalej 😀

precitala som si zatial len zaciatok vasej diskusie a aj som sa pobavila na tych co si o nas myslia ze tyrame svoje deti a ake chudatka to su...

Bukovsky ma naozaj super knihy a tiez ich mozem odporucit vsetkym 😉

prajem vsetkym krasny den aj cely vikend

petrinka
10. sep 2010

@anlu ahoj, aj ty si tu taky novacik ako ja, aj ked vo vegetarianstve novacik nie si🙂
pisala si, ze Olivia je vegetarian ako ty. Je len o nieco starsia ako moj prdik, tak by som ta chcela poprosit o nejake typy na jedalnicek🙂
co napriklad budete jest dnes/zajtra? Kedze sa vyznas, urcite malej nic nechyba a preto aj taham rozumy, aby som nieco s prdikom nepokazila☹

anlu
10. sep 2010

@petrinka no len teraz som varila pseno so zeleninou... je to tiez z knihy od Bukovskeho "Recepty na fajn casy" napisem ti recept:
1 cibula
1 lyzica oleja
2 papriky
2 paradajky
1 maly zeler (alebo mensi kusok)
3 salky lupaneho prosa, cize pseno
1,8 litra vody (uvedeny je zeleninovy vyvar ak mas cisty nekoreneny tak mozes dat vyvar, ja som davala len vodu a trosicku posolila)

Nadrobno nakrajanu cibulu oprazime na oleji, pridame nakrajane papriky, paradajky a pokrajany zeler (ja som ho postruhala) a kratko podusime.
Vmiesame premyte pseno a zalejeme vyvarom alebo vodou. Osolime, nechame zovriet. Varime asi 20 min. kym sa vyvar nevsiakne do psena.
Ja som z toho robila polovicnu davku a bolo toho tolko ze sme obe mali na dva dni a jedla to prvy den na obed aj na veceru a velmi jej to chutilo. Je to jednoduche a rychle 😉

a este mame radi taku rychlu a fajnu polievocku. Teda ak moze paradajky... Postruhas alebo porezes kapustu na drobno das ju varit do vody, pridas razcu (ja davam celu aj drvenu) trochu posolis, len tolko kolko moze drobec, ty si potom dosolis. Ked chvilu vrie tak pridas prepasirovane paradajky a varis kym nie je makka kapusta. Na koniec pridas trosku cukru, najlepsie hnedeho a ked vypnes tak kvapnes trochu oleje, super je olivovy.

Nemam pocit zeby Olivii nieco chybalo, je zdrava vysmiata a az prilis aktivna 😀 Papa vela ovocia aj zeleninky v roznej forme a aj obilniny ma velmi rada.
Claire si dost pokazila stravovanie v skolke, mali tam priserny jedalny listok a este aj odkukala od deti co nemaju radi...

petrinka
10. sep 2010

@anlu jej, dakujem za recepty, si zlata! My sme mali dnes a vcera v podstate to iste co vy, ale miesto psena som dala pohanku🙂
a davas malej aj tofu?
Ta knizka od Bukovskeho- recepty na lepsie casy, to kedy vyslo? my mame od neho Hned to bude (dostali sme ako svadobny dar🙂)

anlu
10. sep 2010

@petrinka za malo, zajtra chcem robit taku tekvicu... to je z inej knihy, len neviem kde sa mi podela, lebo sme sa dva krat stahovali a neviem ci je len niekde zalozena alebo ci som ju niekomu pozicala... len Havinko tu od tial mi nafotila recept 😀 mozem zajtra napisat 😉 a v tej knihe su ciste rastlinne recepty, cize veganske... to sa mi velmi hodi, lebo musime davat pozor na laktozu, Olivii nerobi dobre a ani mne ☹

recepty na fajn casy vysla v roku 2001 a tu co mas nemam zase ja 😝

rancuzkaf
10. sep 2010

@anlu ahoj, samozrejme ze sa mozes pridat k nam 🙂, cloveka potesi, ked sa tu objavi niekto rovnako zmyslajuci!
ja som sa dala na vege pred 18 rokmi, manzel sa pridal a tiez k tomu vedieme aj nase deti!

@petrinka, po roku uz mozes skusit tofu (ak maly znasa dobre soju)....vhodne su aj ine strukoviny (cervena sosovica, cicer, fazula - vsetko upravene na vhodnu konzistenciu pre dieta), ktore je velmi dobre kombinovat s obilninami....ja som napr. robievala pre malu:
-kukuricnu polentu s fazulovym pyre a zeleninou (teraz ked je uz vacsia, da si s nami kukuricne placky s fazulovou plnkou)
-kus-kus s cicerovym pyre a zeleninou (teraz su to uz cele cicery)
-polievku z cerv. sosovice, zahustenu krupami alebo quinoa, k tomu porcia varenej zeleniny (na chrumkanie do ruky)

....a knizka vysla pred desiatimi rokmi (2000) 😉

anlu
10. sep 2010

ja som len kukla do knizky a tam bol rok 2001 ale mozno to bolo druhe vydanie, ved to je jedno... hlavne ze vysla 😀

no na tofu som zabudla... ano davam aj tofu. A v jednej relacii Bukovsky vravel ze super kombinacia je sosovica s ryzou. Tak aj to robievam. Ja mam najvacsiu srandu ako sa ma ludia pytaju ze co jeme ked nejeme maso, ved to niet co. A oni ani netusia ze mame tolko vela moznosti 😀 teda aj oni ale ich chyba ze to odmietaju... 😝

oscarka3
11. sep 2010

@rancuzkaf ,sme rovnaký ročník 🙂 .ja som s vege začínala v 18 rokoch

@anlu ,tú otázku poznám aj ja 😀 : a čo potom jete?

anlu
11. sep 2010

@oscarka3 najprv ma to rozculovalo ale teraz mam z toho srandu 😀 ja som zacala v 16-17 tich

zuziq
11. sep 2010

Ahojte,

mozno mi budete vediet niekto poradit. Moze 6mesacne babo papat brusnice? chcem to dat malemu ako prevenciu a podporu liecby pri zapale mocovych ciest, tak som myslela ze mu brusnice (asi susene) rozmixujem a dam do ovocnej vyzivy. Nenasla som, ze by to bol alergen, ale aj tak neviem, ci nie je nieco, preco by ich papat nemal 😕

matova
11. sep 2010

ahojte 🙂
zuziq: nechcem ťa obísť, tak aspoň napíšem že netuším či je nejaký dôvod nedávať ich.

rancuzkaf: a prečo tofu až od 1 roku? Ja som začala dávať tuším v 10 mesiacoch. Som si povedala že radšej ako nejaké skleničky s bavčovým a hovädzím mäsom....

oscarka: ja túto otázku že " a čo potom jete?" ani nepoznám 😢 😀 . Žiadny záujem že čo jem, rovno útoky že budem chorá a tak.....
Ja som začínala v 16rokoch postupne, do 30tky. A teraz s pauzou už môžem zas povedať že mäso som nejedla už pár mesiacov a dúfam že už sa k nemu nevrátim 😉

oscarka3
12. sep 2010

@zuziq ,netuším, ale ja by som ešte nedávala

petrinka
12. sep 2010

@anlu ja idem dnes varit kuskus so zeleninou. dufam, ze sa mi to podari, lebo kuskus som este nevarila:-/

@rancuzkaf tie jedla, co si robila pre malu vyzeraju zaujimavo, si ma zasa inspirovala🙂 to cicerove pyre, to je len pomixovany uvareny cicer, alebo to aj nejako ochucujes?

@zuziq ahoj, ako prevencia na zapal mocovych ciest su aj cucoriedky a to su vraj alergen. moj maly ich vsak jedol ovela skor ako mal rok. podla mojho nazoru mozes skusit aj brusnice, dal male mnozstvo a sleduj, ci nastane nejaka reakcia do dvoch dni, ak nie, tak kludne davaj. tak som to ja robila s vacsinou ovocia a zeleniny, napriklad aj s jahodami... 🙂
ak nenastane reakcia, podla mna nie je dovod to dietatu nedavat.

anlu
12. sep 2010

@zuziq suhlasim s petrinkou, vyskusaj najprv menej a uvidis ci sa nieco objavi
@matova aj ja tak hovorim 😀 😉 inak naozaj je soja taky hrozny alergen? ja nepoznam nikoho kto ma na to alergiu... a tymi utokmi som si uz presla aj posmechmi teraz je najcstejsia otazka co jeme 😝

matova
12. sep 2010

anlu: ahoj, bola tu aj o tom debata, len neviem na ktorej strane....A tiež je tu kdesi na koníkovi téma- len neviem či ten názov neskomolím, - sójové mäso batoľatám- áno, či nie? No tak nejak to znelo...Písal tam istý čas aj jaron, ženy sa báli zas kôli obsahu hormónov v sóji.
Keď som to pochopila správne- je to asi taký alergén ako može byť alergénom všetko ostatné. Treba najprv odsledovať reakcie, ako pri všetkom čo sa dáva prvýkrát. A navyše HA mlieka sa vyrábajú tiež zo sóje.

anlu
12. sep 2010

@matova dakujem za vysvetlenie, teda ja som si myslela ze to tak nejako bude 😀 Olivia napr. nemoze laktozu. Nastastie este kojim ale do jedla ked chcem dat mlieko tak uz sa mi nepodari odsat, preto pouzivam sojove. Zatial nemala na soju ziadnu reakciu a dufam ze ani nebude mat.

@petrinka dala som do albumu recept co som spominala ale nakoniec som Oli dala len uvarenu tekvicu, zda sa mi to este skoro davat jej vyprazane. Ale mne to velmi chutilo 😉 a najma ta omacka. A robila som k tomu varene zemiaky ale mozes aj nieco ine.

rancuzkaf
12. sep 2010

@petrinka, ano cicer len jednoducho pomixujes!.....ako sa vydaril kuskus? je velmi jednoduche a hlavne rychle ho pripravit: 1 diel kuskus zaliat 1 dielom vriacej vody a 5 minut nechat napucat, potom pokvapkat olejom a vidlickou premiesat.....vzdy ked nemam cas varit kuskus to isti 🙂
@matova, to tofu po roku ani neviem vysvetlit, to som davala len tak instinktivne, u nas to bolo prve stretnutie so sojou a to som si povedala, ze zacnem az po roku😉
@anlu, jej to su recepty od Uhrina!....tiez mame doma a kniha je uz znacne poznacena vzorkami jedal
@oskarka, a ty si sa ako k vege dostala? len tak sama od seba alebo bol nejaky impulz?
@zuziq, ani ja velmi netusim, co s brusnicami pre tak male babo☹.....ale ta myslienka pouzitia susenych brusnic sa mi vobec nepozdava (mozno sa mylim, ale su cukrene a zakonzervovane)....lepsie sa mi zda pouzit stavu z cerstvych, ak su take vobec k zohnatiu, to je samozrejme len moj nazor😉

anlu
12. sep 2010

@rancuzkaf aaano a mne sa ako na potvoru niekde stratila a je este moznost ze som ju niekomu pozicala a vobec neviem komu ☹ moja milovana kniha... fnu fnu... ale tak aspon som nutena vyskusat vsetky recepty od Bukovskeho 😀

zojec
13. sep 2010

ahojte dievcata... pozeram, ze sa zas pomalicky rozrastame.. vitam nove prispievatelky.. velmi sa tesim... lebo cas leti a o chvilu uz aj ja budem musiet prikrmovat.. nove inspiracie sa zidu 😀 mam par prehreskov za sebou.. mali sme krstenie.. tak som trosku ochutnala z kolacov.. neodolala som.. neviem ci to niekedy zvladnem odolat takymto veciam.. potom sa na seba hnevam..
stale uspesne kojim, z coho sa velmi tesim.. moj doki ma ale poslal za nefrologom, kvoli tym stalym opuchom, a zistili mi, ze mam steozu pecene.. (tukovatie mi pecen) takze som zvedava co s tym budem robit.. zajtra sa idem poradit s odbornikom.. viem, ze treba drzat trosku dietu, tak sa na to asi dam.. tie hormony, kt. som pichala pred tehu asi urobili pekny bordel v tele..
pridam vyborny recept na kus kus:
sparit kus kus.. tiez davam 1 diel kuskus a dva diely vriacej vody so solcankou a kvapkou oleja
oprazit cibulku, papriku, sampiony (osvedcili sa mi take vacsie kusy), baklazan, cukina, vlastne vsetko co doma najdem a mam pocit ze to ide k sebe.. 🙂 ta zelenina sa moze aj ugrilovat.. vsetko to zmiesat s kuskusom a nakoniec pokrajat na kocky feta syr a zmiesat.. vyborne teple aj studene.. 😉

zuziq
13. sep 2010

@rancuzkaf ups to ma nenapadlo 🤐 nechcela som mu davat dzus prave koli konzervantom a cukru a pri tych susenych ma to vobec nenapadlo. Dakujem za upoz

zojec
13. sep 2010

@zuziq brusnice predavaju mrazene v kauflande, take tie velke americke.. alebo som ich kupovala v metre? nepamatam.. ale teraz je este cas na brusnice, treba ist nazbierat 😉 ja som kupila od pocestnych predavacov a zavarila par poharikov... a tiez si myslim, ze ich v pohode mozes dat malemu..

zuziq
13. sep 2010

@zojec jej dakujem za tip 😉

lussy23
13. sep 2010

Nedali by ste nejaké receptíky na tie jedlá? Napr kuskus a tak.

anlu
13. sep 2010

@zojec si mi narobila chute 😀 a som rozmyslala co uvarit tak uz nemusim vymyslat

zojec
13. sep 2010

@lussy23 receptov je tu neurekom, len musis trosku poprecitovat dozadu.. recept na kus kus som dala asi tri prispevky vyssie.. da sa robit aj nasladko s hrozienkami, slivkami, tofu, orechami.. ma neutralnu chut..

petrinka
13. sep 2010

@rancuzkaf kuskus bol super... jednoduche a rychle a dokonca aj moji vsezravi svokrovci povedali, ze im to chutilo🙂 no aj moj maly prdik sa zalizoval a zjedol poriadnu porciu🙂
zajtra urobim nieco sladke, je to recept bukovskeho z knihy "hned to bude", inspirujem aj
@anlu na oplatku🙂 teda aspon dufam.
budem robit jogurove lievance a to nam velmi chuti🙂
suroviny na cca 10-15kusov:
1 biely jogurt (125ml)
1/4 CL soli
1PL hnedeho cukru
1 vajecne bielko (ja davam cele vajcko)
1salka celozrnnej spaldovej muky
1CL prasku do peciva
3PL oleja na vymastenie panvice
cerstve ovocie, ja polievam aj javorovym sirupom(mnam)
do cesta pridavam aj susene hrozienka, original v recepte nie su, ale myslim, ze sa tam hodia.
Vsetky suroviny vymiesat na hladke sesto a opiest male lievance z kazdej strany...a hotovo

barborkach
13. sep 2010

ahojte..ja niesom vege, ale rada by som s vami pokecala, lebo ma vasa tema zaujala.. s vegetarianstvom mam skusenosti, nakolko moja mama s tym zacala asi 10 rokov dozadu, ale ciste zo zdravotnych pricin...pomohlo...aspon ona to tvrdi. je vlastne nieco medzi vegankou a vegetariankou, neje maso vooobec ziadne ziadne, ale ani vajicka, donedavna ani strukoviny... zo zaciatku toho jedla velmi malo..vsetko podla odporucani p. Walnerovej, ak mate niekto skusenost..mate???
mna by predovsetkym zaujimalo, preco ste s vege zacali vy... preco??? dakujem za odpovede!!!!!

zojec
13. sep 2010

ahoj barborka, vitaj medzi nami 😉 myslim, ze mal iny dovod preco zacal.. ja som sa prejedla raz strasne masa, tak som si dala na chvilu pauzu a z tej chvile sa stalo uz 10 rokov.. ale ja nie som striktny vegetarian.. ja si doprajem sem-tam rybu.no myslim si, vegetarianstvo je zivotny styl... mne to celkom zmenilo pohlad na veci.. nielen co sa jedla tyka.. 😉

matova
13. sep 2010

barborkach: ahoj, ja somziskala odpor ked som videla zabitie zajacika este ako decko, tak som odmietala zajaca, neskor uz vsetko maso, luto mi je tych zvieratiek....a mam navyse aj odpor k tej chuti aj ked sa to vari tak mi to smrdi...Rybu som este donedavna jedla- ale uz ani tu nejem. A cim dalej tym viac ma presviedcaju aj info z literatury, tak dufam ze uz nejak vydrzim, len my sme zmiesane manzelstvo s velkym jedakom masa takze maly sa bude rozhodovat asi neskor sam, ale v tyzdni mu maso nedavam, cez vikend ho ma (hydinu+ryby).