Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

shela
15. mar 2008

lucia123...no mozem..ak ked to nepraktizujem ale moja svagrinna ano...takze mam bohate skusenosti 😉 ...v prvom rade by som ta trosku chcela varovat...moja neterka ma taku silnu alergiu kvoli matke ze az...pocas celeho tehu a aj pocas kojenia bola vege... mala teraz nemoze skoro nic jest...opuchava jej hrtan..doslova jej ide o zivot...a testy tiez ukazali ze pochybila matka 😠 lucia..preboha male babo ma papat vsetko.. clovek nie je bylinozravec ale vsezravec...ked nemas padny dovod drzat vegetarianstvo- myslim tim nejake alergie tak sa spamataj a neriskuj zdravie babatka. Ono si veberie neskor ci bude vegetarianom alebo nie

lucia123
autor
15. mar 2008

Prosim o skusenosti, postrehy a pod... Nie radenie "vsezravcov" sorry 🙂

shela
15. mar 2008

lucia123....a nenapisala som ti skusenosti a postrehy?? Vies co rb si ako chces...len lutujem to nevinne babatko ze ma taku matku ako ma... ja ti len prajem aby tvoje malinke nemalo take nieco ako ma moja neterka ☹ A radim ti nastuduj si biologiu..v mase je tolko proteinov a mineralov dolezitych pre rast dietatka ze sa to neda nahradit potravou pre zajace... 😉 a poviem ti neviem ci tu najdes niekoho podobneho ako si ty...to budes asi dlho hladat 😔

kadea
15. mar 2008

Ahoj Lucia,,
no teda az tak dlho cakat nebudes 😉
Shela vsetko co mas z tak nezdraveho masa, ziskas v pohode z rastlinnej potravy, ale nemienim sa absolutne s nikym dohadovat, kazdy nech si vychovava dieta ako najlepsie vie.
Lucia mam dvoch chlapcov, Oliver bude mat teraz roky a David 7 mesiacov. Obidvaja su vegetariani aj s rodicmi samozrejme. 😉
Rada pokecam, obcas zabludim aj na ceske stranky, ale predsa doma je doma. 🙂 🙂

shela
15. mar 2008

kadea...mne je to jedno tiez .. je to vasa vec a vase babatka...a kadea napis mi ktora rastlina ma tolko proteinov na rast kosti ako maso...a co na to vase lekarky?? Schvaluju to??

junovka
15. mar 2008

shela, nad tymto sa predsa nebudes rozculovat 😉 Nech si kazdy robi, ako uzna za vhodne.Lebo sa vravi, mudry clovek sa uci na vlastnych chybach a len hlupak na chybach druhych 😉

kadea
15. mar 2008

Shela, proteiny = bielkoviny.
Hlavne zdroje bielkovin su fazula, hrach, sosovica, soja. Patria k najzdravsim potravinam. V kombinacii s obylninami su zdrojmi plnohodnotnych bielkovin.
Nehovoriac o tom, ze vegetarianstvo je zivotny styl, v ktorom nielen vynechas maso, ale dokazes ho nahradit takymi potravinami o ktorych by sa ti ani nesnivalo. Potrebujes to zazit, a samozrejme co sa da tak kupujem v bio kvalite.
Inak len taky priklad sojove mlieko /alebo napoj - ak chces/ obsahuje viac bielkovyn ako mlieko kravske.
A moja lekarka k tomu nezaujala ziadne negativne stanovisko.

shela
15. mar 2008

kadea...soja je silny alergen, strukoviny nemozes davat ihned- alergeny...zakaz pre male deti...tak mi daj dalsi priklad ako budu tvojmu babu silniet kosti...z coho???

lusil2005
15. mar 2008

toto by som asi pri malom dietati fakt neriskovala... nielen pri babetku, ale ani pri starsom dietati.
v takychto situaciach ma chyta silna tuzba zachranit chudatka deti 🤐

junovka suhlas, len je to naopak. hlupak sa uci na vlastnych, mudry na chybach druhych 😝

kadea
15. mar 2008

moje dieta uz dostava cervenu sosovicu s ktorou nema nijaky problem, jediny alergen je soja... strukoviny sa zavadzaju opatrne preto lebo mozu sposobovat plynatost.
Naozaj si myslis, ze maso, ktore je mimochodom napichane vselijakymi antibiotikami a rastovymi hormonmi je ta sparvna volba pre dieta?

lusil2005
15. mar 2008

kadea tak isto ako zelenina ktora je predusicnanovana... to mas jedno. a vacsinou sa da zohnat nejake doma chovane kuriatko alebo zajac bez svinstiev ktorymi ich krmia v potravinarstve...

shela
15. mar 2008

lusil2005...asi im to nevysvetlime..ja by som sem ani nepisala keby moje chuda neterka tak netrpela kvoli hlupej matke...ono mozno tie chudatka deticky nemaju alergiu teraz ale potom neskor im fakt nezelam to co mame my v rodine...opuchnuty hrtan( skoro udusenie, prisli v poslednej minute do nemocnice) alebo take ze cele telicko opuchnute- sucha, cervena koza, ktora velmi srbi ☹

kadea
15. mar 2008

ako som pisala vyssie, kupujem v bio kvalite.
A myslim, ze Lucia zalozila tu diskusiu pre nieco ine a nie preto, aby ste tu chodili zbytocne davat rozumy.
Skuste si nastudovat knizky ako Vegetarianske dieta od dr. Bukovskeho, alebo inch zahranicnych autorov, ak vam slovensky nevyhovuje a potom sa vratte podiskutovat.
Lussil a vyprosim si nazyvat moje deti chudatkami.
Dalej prestavam reagovat na stupidne narazky.

lusil2005
15. mar 2008

kadea nuz, ide o to nakolko tym "bio" doverujes...
ja sa radsej budem drzat zdraveho rozumu a overenych skusenosti pediatrov ako par kniziek. ale je to vasa volba, vas nazor na vec a na "dobro deti" tak isto ako je moja vec ked mi je vasich deti uprimne luto. 😔 bodaj by som nemala dovod.

zvlastne ako sa sheline "skusenosti a postrehy" zmenili na "stupidne narazky" akonahle neboli v sulade s vasou predstavou... 😉

zzz
15. mar 2008

caute, aj ja prispejem...nie som vegetarianka,ale mam kamaratku,co ma 2-rocnu dceru, a su vegetariani...mala je uplne v pohode, a nemyslim,ze jej nieco chyba... samozrejme, kamoska, ma vegetarianstvo ako zivotny styl...takze ma vsetko nastudovane, a snazi sa o to,aby malej nic nechybalo...........
...tak vam drzim palce ale urcite si vsetko dobre nastudujte,aby detom nic nechybalo pri vyvine....
urcite je to ale narocnejsie, uz len z toho dovodu,hladania napr. skolky s vegetarianskou stravou

kadea
15. mar 2008

Sheline skusenosti a postreha neboli nijak produktivne, z jej popisu ide o atopicky ekzem, ako pise o kozi, ktora je opuchnuta a svrbi. To je proste alergia a nema z vege nic spolocne.
Ide o to, ze nikto si nepytal "rady" od niekoho kto nie je vege.
Lusil, a fakt moje deti sa maju bajecne a urco im nic nechyba...

shela
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lusil2005
15. mar 2008

kadea opuchnuty hrtan nema nic spolocne s exemom 😉 ale ok.
supis ze je detom aj tebe fajn a prajem vam aby to tak ostalo a nikdy nemali neprijemnosti ani z vegetarianstva ani z nicoho ineho 🙂 ja fakt nemam nic proti tomu. mam dost kamaratov vegetarianov. len tvrdim ze je podla mna nezodpovedne odopierat maso malemu dietatu. alebo aspon minimalne riskantne. uznavam ze o vege vela neviem a ziadne knizky prestudovane nemam. je to proste len nazor "vsezravca" 😝

kadea
16. mar 2008

http://www.mcmacko.szm.sk/clanky/jedalist.pdf
http://www.mcmacko.szm.sk/clanky/vege01.htm
http://www.mcmacko.szm.sk/clanky/vyziprax.pdf

par odkazov pre mamky vegetarianky, ale aj kritizujuce, skuste precitat a potom dalej urazajte. 😉

kadea
16. mar 2008

Odborné stanovisko
Podľa stanoviska Svetovej Zdravotníckej Organizácie WHO (World Health Organisation) je vegánska strava bezpečná od troch rokov, do troch rokov je síce schopná pokryť všetky potreby, ale je potrebná vysoká znalosť potrieb dieťaťa a dojčiacej matky. Ovolaktovegetariánska strava je však plne akceptovaná WHO, českou aj slovenskou pediatrickou spoločnosťou v každom veku dieťaťa. Americká dietetická asociácia považuje správne zvolenú vegánsku stravu za vhodnú v každom veku dieťaťa.

lubii
16. mar 2008

Ahoj, Kadea, tak si to nevzdala?
kedy sa ti narodil synček? A kde si rodila?

kadea
16. mar 2008

Tak vidis nevzdala, a asi nam uz daju pokoj. 😉
Rodila som v novej a maly sa narodil 10. 8. 2007
🙂

lubii
16. mar 2008

Ja na Rastislavke 12.8. Som si myslela, či sme sa nestretli. Ale nie. A v pôrodnici som si vypýtala veget. stravu a vôbec s tým nemali problém.
Čo papá maličký? Ja zatiaľ kojím a asi 2 týždne dávam najprv jabíčko a teraz aj banán. Kupuješ niekde bio ovocie a zeleninu?

shela
16. mar 2008

kadea...uz iba posledna vec ...pekne si napisala ze sa to neodporuca do 3 rokov dietata 😉 aspon v niecom si mala pravdu...gratulujem

nevesta
16. mar 2008

Baby nehadajte sa 😠

certica
16. mar 2008

tiez si myslim, ze nema vyznam sa hadat, ale dalo sa to podla nazvu temy cakat...
shela, kadea tam ale spominala veganstvo od tych 3 rokov, nie vegetarianstvo

shela
16. mar 2008

a este jedna vec neviem preco ale ked som sa pytala na nazor inych mamiciek tak boli vsetky proti...a najvacsia sranda ze odpisala aj jedna mamicka co drzala vegetarianstvo 10 rokov...tak isto navadzala k tomu aj deti...a nakoniec musela prestat pretoze sa jej babo nevyvijalo tak ako malo...bolo dost pozadu... 😒

lucia123
autor
16. mar 2008

🙂 No baby, ach jaj... 🙂

Som ciastocnou vegetariankou (jem obcas ryby), nieco vyse 7 rokov a zalozila som tuto temu, aby som mohla popisat s mamickami, ktore su tiez vegetarianky, a taktiez k tomu vedu aj svoje deti. Tesim sa teda, ze nie som sama 🙂
Cele moje tehu bolo "ucebnicovym prikladom" ako to nazval moj Dr., a babetko je absolutne zdrave, vyhradne kojene do 6 mesiacov a teraz davame prve prikrmy. Mam nastudovanu literaturu a snazim sa dat vsetko, co potrebuje dietatko od malicka. Nemoze sa este samo rozhodnut, my rodicia ho musime viest k niecomu, o com sme presvedceny a ked sa neskor bude chciet uberat inym smerom, tak ja tomu branit nebudem.

Najviac som ocenila knihu od MUDr. Bukovskeho, Vegetarianske dieta, ktoru vrelo odporucam kazdej mamicke, ktora sa prave rozhoduje a uvazuje co je pre nu i dieta najlepsie. Bol dost velky problem ju zohnat, no podarilo sa mi to a ked niekto chce, tak rada poziciam na precitanie. Samozrejme nikoho nechcem navadzat na tento sposob stravovania, a ani neurazam nazory ludi "vsezravcov", no velmi casto sa stretavam skor ja s podpichovanim a tlakmi vacsiny na moje stravovacie navyky. Ja som si uz zvykla a vzdy sa len pousmejem, ako sme "trnom v oku" 🙂
Radi by sme nasli s priatelom novych priatelov, s ktorymi si mozme vymenit skusenosti, a hlavne "pokecat".

Stale som este nenasla skolku, kde preferuju vegetariansku stravu, taktiez je velkym problemom (pisem o Bratislave) najst detsku lekarku, ktora taktiez ma nieco nastudovane o tejto strave. Skoda, ze sme este dost daleko od vyspelejsich statoch, kde sa toto povazuje za uplne normalne, a nie zacinat az kym je neskoro.

shela
16. mar 2008

tak ja byvam vo Svedsku a tu to za normalne nepovazuju 😉 USA asi nemusim opisovat ich stravovacie navyky ..