Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

addaa
28. mar 2009

jaron 😀 😀 😀 . Takže ešte ušetrím, keď budem kupovať menšie číslo, Vidíš to ma nenapadlo 😀 😀 😀 .

jaron
30. mar 2009

Ahojte,

Addaa, neviem, či ťa to bez mäsa ešte baví (či už nemáš abstinenčné príznaky 😀 ), ale posielam odkaz na 1 recept, ktorý je taký, neviem ako by som to nazval, je vegetariánsky, ale nič originálne, skoro ako taký normálny mäsiarsky recept, žiadna nová chuť (nie ako tofu exotika...), ale to môže byť práve niekedy ono, taká bežná omáčka s kolienkami. A keby si to chcela ešte trochu obohatiť cholesterolom a tukom, môže sa na to postrúhať syr (alebo biele tofu, ale to už bude zase príliš zdravé 😀).

Inak, čo sa týka celozrnných cestovín, chuťovo najviac podobné bielym, sa mi zdajú Cessi (mne chutia viac celozrnné, ale niekomu môžu, keď nie je zvyknutý, iné výraznejšie druhy nechutiť, preto to píšem)

Dobrú chuť

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

magda22
31. mar 2009

(emogeon, my este nemame ani nocnik, ideme sa stahovat, od maja sme na novom mieste, tak tam chcem zacat...a coze vam to nejde? ved pockaj, pride leto a mala zisti ako je to fajn bez plienky, ja si snivam takto, ze to bude so simonom 🙂 ...)

inak ja som povedala doktorke, ze simon je vegetarian, ani ma nenapadlo to zatajovat..
len mi "radila", ze by som davala simonovi aspon do roka a pol, aspon dva tri krat za tyzden nejake masicko...

inak, aku vy mate spotrebu chleba, kolko chleba zjete? denne? raz? ci ako?

emogeon
31. mar 2009

magda ja som ani nocnik nekupila ale tu srandu neviem ako sa vola co polozis na wc..
a pytam sa jej ci tam pojde a nechce, tak to teraz neriesim a boli sme aj chori..
ale ako sa otepli ideme na to znova 😀
btw stvrtok bude stretko tu z MK v sade j. krala, pridas sa ?

keby sa ma to lekarka pytala tak jasne ze poviem 😨
a ani nie som prekvapena aku mudru radu ti dala 😀
my sme objavili v rakusku bio tmavy chlieb toust a toho sa nevieme dozrat 😀
ciz asi dost...a jeme na ranajky a obcas aj na veceru ak nemame teplu veceru 😝

magda22
31. mar 2009

a neskusis to s nocnikom? to je take milsie nie? stretko by bolo asi na mna moc 🙂 , a ty si odkial? ked tak by sme sa iba my dve mohli stretnut, ak niekedy bude moznost.. 😉
ja mam vo stvrtok aj tak skolu..
ale diki, si zlata

my mame pekaren a dobry chlebik a tak aj ja dost chleba zjem a potom som vypasena

emogeon
1. apr 2009

tak si len peciete, nekupujete? to moze byt ale mnamka 😵

jaron
1. apr 2009

Ahojte,

Emogeon, pred nejakým časom si nám dala odkaz na zaujímavý článok o výrobcoch tofu na Slovensku. Dnes sa mi dostal "do rúk" ďalší takýto zaujímavý článok, tak posielam, ak by sa chcelo niekomu čítať.

http://www.etrend.sk/podnikanie/biznis-pribehy/...

jaron
1. apr 2009

Zaujímavé z hladiska témy tejto diskusie je napr. toto:

"Vegetariánska výživa sa udomácnila v kuchyni Lunterovcov. Nedal na strašenie lekárov, že im deti neporastú a budú mať aj mentálne problémy. „Aha, všetci ma prerástli a ako im to páli!“ rozhodí rukami."

emogeon
1. apr 2009

jaron vdaka , zaujimavy clanok ako takmer vsetky v trende 😉

presne lebo sa dali na vegetarianstvo
na margo toho pisem ze moj svagor mal leukemiu a prave prechod na vege stravu mu zachranil zivot 😉

addaa
3. apr 2009

Ahojte áno baví ma zatiaľ zdravo žiť, som out of meat 😀 😀 😀 . jaron ďakujem za recept,určite vyskúšam. Teraz dva dni po sebe som mala chuť na niečo nezdravé, tak to istil hamburger s vyprážaným hermelínom.

emogeon
7. apr 2009

tu sa nevari 😀
z alfa bio nam poslai knizku s receptami na tofu tak sa vytesujem a citam co budem varit..

jaron
7. apr 2009

Tu sa naozaj nevarí, asi to bude tým počasím, všetci sa snažia býť čo najviac vonku.
Emogeon ktorú knihu? Tú malú Tofu receptár? Ešte bola aj Nový tofu receptár, ale tá je už tuším vypredaná, ešteže ju máme. Teda obidve.
Dnes sme mali na obed taký marinovaný karfiol (niečo ako šalát, trochu podusený karfiol, mrkva, olivy..., zálievka..., inšpiroval som sa Bukovského knihou Recepty na fajn časy). K tomu celozrnné pečivo, manželka s dcérou k tomu ešte strúhaný syr, ja v robote bez (ale mne to až tak netreba).
Na večeru budeme mať asi trochu menej zdravé jedlo, už som 100 rokov 😀 (teda možno iba mesiac) nejedol hranolky, tak si asi pôjdem nejaké mrazené kúpiť a upečiem ich v rúre, čo k tomu neviem, ešte zostal karfiol, možno ho nejako jednoducho urobím, alebo tofu, alebo oboje. Manželka je zase v robote poobede ☹.
Vie perfektnú majonézu (tat. omáčku) zo sójového mlieka, podobá sa to na tú od firmy Kalma, len je to samozrejme podstatne lacnejšie. Možno niekedy napíšem recept.
Ešte mám dnes pripraviť niečo na počítači na zajtra, dúfam, že stihnem aj to slnko a hru s malou.
Pekný deň želám Emogeon aj ďalším.
Jaro

indy
7. apr 2009

ahojky
tak ja som vcera robila "gulas" a k tomu ryzu a zostal aj na dnes 🙂 Na cibulke som podusila sampiony pridala tofu surovu cervenu papriku, cuketu a zaliala som to rajcinovou stavou a trochu povarila Dali sme aj tabasco, mame radi s manzelom obcas take palivejsie chute
Ozaj a aj nasmu drobcovi zacalo poriadne chutit tak uz konecne sa mozem realizovat vo vareni pre neho a nejedia to len sliepky 😀
Takze uz u nas frci pseno quinoa ruzova sosovica a rozna zeleninka Hlavne spenat s ruzovou sosovicou ma velky uspech

gabika11
8. apr 2009

ahojte, ja vas tu velmi rada citam, som sice vsezravec, ale rada skusam nove vecicky. Chcem sa spytat, co pouzivate doma na osladzovanie? Je vhodne pre male dieta pouzivat rozne slady? Jacmenny, ryzovy, a tak? A co javorovy sirup? To je lahodka, mnam, ale troska draha, ach.
Ktore potraviny obsahuju zelezo? Tusim som pocula, ze pseno, ale nie som si ista. Vopred dakujem za vase rady 😉

jaron
8. apr 2009

Ahoj Gabika,

dobrým sladidlom sú tiež hrozienka, datle a pod. My sme ešte nikdy javorový sirup neochutnali ☹ . Síce teraz manželka kričí, že ona už áno. Tiež má odrádza cena, ale raz si ho určite kúpime a hotovo (možno si naň zoberieme nejaký "hypotekárny" úver 😀. Skoro dvojročné dieťa (myslím tvoje) už by nemalo mať problém so sladmi a pod. (Samozrejme skúšaj po troche a sleduj, či sa neprejaví nejaká alergická reakcia, čo je málo pravdepodobne, ale pre každý prípad).
My sladíme väčšinou cukrom a medom, tiež hrozienkami.

O železe sme viac diskutovali tuším na str. 17, skús pozrieť na odkaze:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

S tým pšenom je to zaujímavé. Niektoré slovenské zdroje uvádzajú obsah železa okolo 15 mg na 100 g, čo je dosť veľa, pri priamych zdrojoch zo zahraničia som však našiel trochu rôznorodejšie údaje od 2, cez 3 až 5, možno niekde 10 mg na 100 g. Takže zrejme záleží aj od druhu pšena, treba však radšej rátať s nižšou hodnotou, ale aj tak je to dobré (veď aj tie nižšie hodnoty sú ako v mäse alebo viac) a pšeno je dobré nielen kvôli železu.

gabika11
9. apr 2009

diky Jaron, za vycerpavajuce info. Na tie rozne slady som zvedava aj ja, lebo som ich zatial este neskusila. Akurat nemam poruke obchod, ktory maju v centre mesta, biotrend, tak ani nemam kedy take specialitky pokupit. Uz sa tesim, ked am nabehnem a prikupim aj sojovu omacku, ktoru uz davno nemam a Solcanku hlavne, lebo tu nemaju nikde v hypermarkete.
Mala mi jedla uz kiwi, a zatial ziadna reakcia, klop klop klop. Vcera mi zmlsala cokoladove muffiny Tesco, tak len cakam, ci sa este neobjavi nejaka reakcia, ale urcite chcem skusit ten karobovy prasok.
Minule som si pripravovala kus kus, a Kajke pri tom len vrastila nostek, zemiacky mi vlemi jest nechce, a o ryzi ani pocut. Ale budem skusat aj ine alternativy ako Quinoa, ktoru ani neviem kde zozeniem, a snad tomu pride na chut.
Sladke zemiaky chutia akurat mne, ale odradza ma ta cena, su velmi drahe.
A ten javorovy sirup, to je ozaj lahodka, odporucam, ale ozaj draha, a to este v dnesnych casoch, ked je kriza.
Myslite, ze mozem jest rebarboru, ked som tehotna? Zachvilku bude rast, a velmi mam rada rebarborovy kompot, co je lahodka, a ked sa zmiesa s bielym jogurtom, tak to je fajnotka, mnam. 🙂

emogeon
9. apr 2009

jaron 😀 😀 hypo uveer som sa teraz z chuti zasmiala..jááj
my sladime medom iba kvalitnym to manzel kupuje 😵
hej o zeleze sme toho tu uz prebrali...

inac vam prajem krasne prezitie velkonocnych sviatkov 😵 😵

jaron
9. apr 2009

Aj tebe Emogeon a všetkým diskutujúcim i čitateľom "Vegetariánske dieťa" želám pekné prežitie týchto dní.

jaron
16. apr 2009

Ahojte,

tak som si prvý krát v živote kúpil ten javorový sirup a nebolo treba ani ten "hypotekárny úver" 😀 naň. Najskôr som nevedel, či mám kúpiť stupeň A alebo C. Až som prišiel na to, že ten C má silnejšiu karamelovú chuť. Je dobrý, ale asi si ho už viac nekúpime. Predsa len keď som si uvedomil, že by som za cenu 375 g sirupu mohol mať až viac ako 2,5 kg medu, tak je to pre nás jednoducho naozaj prepych.

Inak som sa s ním naučil, že sa neoplatí dávať ho do nejakého jedla v priebehu jeho výroby (napr. sladiť pri príprave nejaký krém, nápoj a pod.) ale najlepšie je dať ho až na hotové jedlo (napr. poliať ovsenú kašu a pod.), pretože pri tej príprave sa v podstate stratila jeho chuť a ani sme nevedeli, že sme ho tam dali, najviac sme ho jednoducho vychutnali až pri tom použití na hotové jedlo. Aspoň my máme takú skúsenosť.

gabika11
17. apr 2009

Caute, ja osm vcera konecne sla kupit trstinovu melasu a skusit jacmenny slad, ktory sa mi zda, ze menej sladi ako melasa. Taktiez som kupila morske riasy Nori, a som dnes pridala do tekvicoveho privarku.
Uzivate niekto z vas Chlorellu? Ja som si ju vcera kupila, lebo svagrinka ju uzivala pocas tehotenstva.

indy
17. apr 2009

Ahojky
jaron aj ja mam taku skusenost s javorovym sirupom, ze je skoda ho primiesavat ako sladidlo, ale je to skor pochutka, taka "ceresnicka na torte" 🙂 No a dost draha pochutka, ja som ho tiez kupila iba raz.
Ozaj este otazka na teba Jaron, alebo aj na ostatnych kto mate starsie deti. Ako ste riesili stravovanie vasich deti v kolektivnych zariadeniach (konkr. skolka)? U nas to este aktualne nie je, ale uz teraz obcas nad tym premyslam, tak by som rada poznala vase skusenosti 😉

jaron
17. apr 2009

Indy,

naša chodí do škôlky len doobeda (do 11.30), takže na obedy nechodí, a desiatu jej na naše želanie dávajú vždy len bez mäsa (chlieb s maslom a pod. čo majú). Máme šťastie na dobrý prístup učiteliek, niekedy tam zostáva dlhšie (keď má angličtinu, keď niečo nacvičujú a pod.) vtedy jej dávame na obed nejaký chlieb s nátierkou, zeleninu a pod. a učiteľky jej to dajú do chladničky, na obed dajú jej, no naozaj vďaka Bohu máme šťastie na výborný ústretový prístup učiteliek.

gabrielad
17. apr 2009

Ahoj,
můžete mi prosím poradit? Začínáme zkoušet makrobiotickou stravu a zajímalo by mě jak to udělat např. s mlékem u 2 letého dítěte. Malá bude mít za 1,5 měsíce 2 roky, zatím jí stále kojím 2x denně, dávám jogurty, občas dám přes den láhev UM, když si řekne. S kojením plánuji v brzké době přestat. Mě teď byla naordinovaná doktorkou navíc jarní očistná dieta kvůli vysokému bilirubinu a postupně chodím na různá vyšetření k odhalení příčiny. Původně jsme chtěli tuto dietu držet celá rodina, jenže já teď váhám jak to zařídit u dcery právě s těmi mléčnými výrobky. Navíc v tuto chvíli vaříme tak, aby to mohla jíst i ona a někde jsem se dočetla, že právě sojová smetana a různá jiná sušená mléka vhodná pro přípravu jídel většinou nejsou vhodná pro děti do 3 let. No a co se týče jogurtů tak zrovna sojové bych nerada dávala. A co třeba tofu a tempeh, od kdy je toto vhodné pro děti? Já v tom množství informací teď tápu a budu vděčná za radu.
Jinak zkoušeím recepty z knížky od Strnadelové a Zerzána - Radost ze zdravých dětí a taky od Romana Uhrína - vegetariánská biokuchařka.

jaron
17. apr 2009

Ahoj Gabrielad,

máš na mysli hlavne to, od kedy môže dieťa tofu a tempeh, prípadne iné sój. výrobky?
Ak si to myslela, tak tofu môže byť jeden z prvých príkrmov, takže v tvojom prípade už tofu dieťa smelo môže. Tempeh asi tiež, aj keď o ňom mám menej informácií.

gabrielad
17. apr 2009

Díky Jarone za info přesně tak jsem to myslela.

addaa
17. apr 2009

Ahojte, tak ja som po pôste zautočila na masko a šalátik. A poviem Vám, že po tom mase sa cítim naozaj nejaká zaprataná, ťažká. Ale raňajky a večer sa snažím žiť zdravo. Aj s tými obedmi musím niečo poriešiť. Vyzerá to tak, že mi vlastne masko nechýbalo. V chladničke nechýba tofu a vege párky, to má vždy po ruke.
Inak chystala som sa kúpiť malému do stravy ten javorový sirup, ale netušila som, že je taký drahý.

jaron
18. apr 2009

Ahoj Addaa,

som rád, že ti tá zdravšia strava zachutila a určite z toho budeš mať aj úžitok (i celá rodina, pokiaľ sa teda nebudú len prizerať ako to ješ 😀 ). A verím, že nezabudneš aj na to, že menej je niekedy viac, nič neunáhliš a keď to inak zatiaľ nepôjde kľudne si dáš na obed aj to mäso (to by som ti ako zaritý vegetarián asi nemal radiť 😀 ), napr. rybu, hydinu... a k tomu zeleninu, celozrnné pečivo, zemiaky, grahamové cestoviny, ryžu Natural atď. a sem tam namiesto toho mäsa tofu, fazuĺu, sójové náhrady... a všetko pôjde dobre, slobodne, s chuťou, s radosťou....
To ti želám, nech sa ti darí.

Ten javorový sirup som si kúpil aj preto, lebo hovorím žene, ty si ho už okúsila za slobodna (švagor doniesol z Nemecka), je síce drahý, ale teraz na nás ešte kríza až tak nedoľahla, ale možno už onedlho sa dotkne viac aj našej rodiny, tak si ho rýchlo ešte kúpim, aby som ho aspoň raz okúsil aj ja, potom už si to nebudeme môcť dovoliť vôbec, budeme jesť len fazuľu a ovsené vločky 😀 .

netmona
20. apr 2009

no musim vas prerčitať a dačo vyymyslieť,,,, 🙂

magda22
20. apr 2009

ahojte,
ja budem hladat skolku na Nivach, nahodou mi nevite poradit nejaku stranku, kde je zoznam vsetkych skolok v danej oblasti? aj statnych aj sukromnych, dakujeem

magda22
20. apr 2009

jesus, som trosku vedla, nevsimajte si to.. 😀