Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
5. okt 2010

@zojec dakujem za dobry napad, vyskusam 😀

@rancuzkaf ano viem si predstavit a co presne a kolko si davala do piskoty?

@rancuzkaf uplne uzasne vyzera torta, ja si prosim recept 😀

@lussy23 ja som kupila v Bale

jaron
5. okt 2010

Ahojte,

tento recept som náhodou našiel, tak dávam odkaz:

http://varecha.pravda.sk/recepty/parmigiana-tof...

rancuzkaf
5. okt 2010

@lussy23 mne sa vidi, ze aj v Kauflande som ju videla
@anlu ja som vychadzala z tohoto klasickeho receptu, len som davky delila 4 a muka bola celozrnna, cukor prirodny trstinovy......piskota bola po vychladnuti tvrda, ale hned po natreti lekvarom zmakla a po ovoci a zele krasne nasiakla

* 4 vajcia
* 4 polievkové lyžice (PL) studenej vody
* 8 PL kryštálového cukru
* 8 PL lyžíc polohrubej múky
* 1 čajová lyžička kypriaceho prášku do pečiva
* vanilkový cukor

celé (neoddeľovať bielka a žĺtka) vajcia spolu s vodou a cukrom vyšľaháme do penista elektrickým šľahačom, zmiešanú múku s kypriacim práškom postupne primiešame k vyšľahaným vajciam, nalejeme na plech alebo do tortovej formy a pečieme cca 25-30 minút pri teplote 180 stupňov. Toto cesto je dobré na rolády bublaniny aj torty, ak ho chceme obmeniť na kakaové alebo orechové stačí nahradiť dve lyžice polohrubej múky dvomi lyžicami kakaa alebo mletých orechov, môže sa pridať aj trošku oleja, ale nie je nutné.

....na tu druhu tortu musim pohladat recept (ak som si ho vobec zapisala🙂)

anlu
5. okt 2010

@rancuzkaf aha cize to je skoro klasicka piskota... a preto si delila 4 ze si davala do malej formy? ja len ci nie pre nieco ine 😀 a muku si dala celu celozrnnu alebo si miesala s bielou? akurat rozmyslam ze manzel bude mat narodky ale chcela by som nieco aspon trochu zdravsie ako taka obycajna torta, aj ked on ma velmi rad sladke a cokoladu, tak to by som mohla na to cesto dat nieco cokoladove, nie? nejaku tekutu cokoladu aby to zmaklo a neviem co navrch, on totiz neznasa ked je na torte alebo zakusku dzem a ovocie 😕 a dakujem za receptik 😉

lussy23
6. okt 2010

A Koľko taká muká stojí?

oscarka3
6. okt 2010

@lussy23 ,v hypernove 450g -1,09€

anlu
6. okt 2010

dnes som ja robila kukuricne placky a boli fakt super, mne to vyslo akurat podla receptu, mozno o trosku viac muky som dala ale naozaj len o trosku. A prisla som aj na taky zlepsovak pri robeni placiek, kedze cesto dost lepilo... tak ma osvietilo ze v nejakom recepte som citala ze sa maju naolejovat ruky, tak som to skusila a uplne perfektne sa tie placky robili, vobec sa nelepili a nevalkala som ich ale roztlacila.

briketa
7. okt 2010

akurat som pridala do "co dnes varite" jeden nemasovy recept (thajske ryzove rezance), ktory moze by robeny este aj bez tych kreviet, len so zeleninou.
deti co nie su zvyknute na aromaticku kuchynu ho asi nezjedia ale pre dospelych je super

adriana7
7. okt 2010

@matova ,
ja jem všetko a aj v pôrodnici som jedla všetko čerstvé, ráno som chrúmala jabĺčka aj so šupkou, slivky nemám vyskúšané, lebo neľúbim, ale aj hrušky v poho...
uhorku nešúpem, ani nevyberám jaderník (ako píšu múdre letáky), varila som už aj hrachovú kašu, kel v čepci aj vegetariánsku verziu kološvárskej kapusty 🙂
... jediné, čo malej nesadlo, je sójové mäso, inak tofu aj sójová smotana v pohode...
... a vraj najnovší výskum, - do materského mlieka prechádza len 1 percento nežiadúcich látok (zo stravy ,aj z piva, vína), no neviem, ale ja to neriešim, resp. riešim po svojom, neopíjam sa a a stravu jem ako keď sme ešte boli 2v1 😵

marfuskaanjelik
7. okt 2010

Ďakujem za tipy
@anlu ten recept poznám, je super, ja ho robievam pre veľkáčov. Lenže jogurt som mu ešte nedávala, trochu sa toho bojím a v piškótach je cukor a vajcia. Navyše tu v Chorvátsku piškóty ešte fajne posypú ohromným množstvom cukru. A tie zo Slovenska sa nám už minuli. Fňuk.
Robievam jablkovú tortu, možno by si ju mohla použiť aj ako narodeninovú- asi kilo očistených a nastrúhaných jabĺk trošku podusiť, pridať namočené hrozienka, potom 2-3 polievkové lyžice maizenu alebo zlatý klas alebo nejaký iný škrob rozmiešaný v 500ml vody, oriešky a nechať prevrieť. Do tortovej formy vrstviť okrúhle piškóty a jablkový akožepuding. Začneš piškótami a končíš "pudingom". Necháš stuhnúť v chladničke a potom už len mlsáš 🙂 Je to mňamka, najmä ak dáš viac jabĺk a pohráš sa s kombináciou sušeného ovocia a orieškov. 😉

@oscarka3 ten recept vyzerá veľmi dobre. V akom pomere si dávala figy a orechy? Alebo len odokatívno a pŕiměřeně, přiměřeně?

Dnes som na tržnici kupovala proso (manžel je ešte stále presvedčený, že ho kŕmim kus-kusom 😀 ) a ujko, ktorý ho predával sa so mnou dal do reči, že čo dávam malému a tak. Veď to poznáte. No a povedal mi, aby som malému nedávala mandle, lebo (ak som mu dobre rozumela) mandle obsahujú nejaký jed. Ja som doposiaľ bola v tom, že ak sú mandle sparené a olúpané, je to OK. Máte s tým niekto skúsenosť, alebo bližšie info. Normálne ma vystrašil.

anlu
7. okt 2010

@marfuskaanjelik ja som raz davno skusala aj tu jablkovu ale nejako sa mi nepodarilo, tak nejako cudne to chutilo 😕 mozno som nieco zle urobila 😅 ale mozem znova vyskusat... teraz uz piskoty niekedy zje ale neprehaname to... A tu jogurtovu prave preto nejedla lebo vtedy piskoty este nejedavala az teraz nedavno zacala. No snazime sa im vyhybat

o mandliach som tiez niekedy pred sto rokmi take nieco pocula, no neviem ci je na tom nieco pravdy... podla mna len taky blud JBP

marfuskaanjelik
7. okt 2010

@anlu joj zabudla som pripísať, že som tam po odstavení z ohňa dala aj polievkovú lyžicu až dve javorového sirupu. Ono totiž ten škrob akoby zobraj všetku chuť.

anlu
7. okt 2010

@marfuskaanjelik tak asi tam som urobila chybu 😀 lebo to chutilo akoby som len ten skrob jedla 😝 😀 ale celkom si mi narobila chute s tym 🙂 a to staci 2-3 lyzice toho skrobu?

marfuskaanjelik
7. okt 2010

@anlu no v recepte, čo som dostala to tak píše, ja som tam ale "džabla" celý zlatý klas, netuším, aká to bola gramáž. Taký ten balíček ako puding, čo sa varí do mlieka. Nechcelo sa mi to merať na lyžice. A vyšlo to dobre. len som dala tri vrstvy piškót, lebo keď som dala len dve, tak sa to rozpadávalo, lebo to bolo veľmi "mokré"

anlu
7. okt 2010

@marfuskaanjelik ja som mala taky co tam isiel cely zlaty klas, ale je mozne ze som to zabudla osladit 😅 lebo fakt som citila len ten prasok skrobovy ani neviem ci to niekto zjedol, to uz bolo poriadne davno... ale vyskusam znova

zfidorka
7. okt 2010

kukuricne placky sme vyskusali asi vsetci 😀

@rancuzkaf vdaka za recept, bolo mi luto ze mi kukuricna polenta stoji v skrinke, recept je super 🙂

nemate niekto dobry recept na bulgur - s tym som sa tiez velmi neskamaratila...

anlu
7. okt 2010

@zfidorka a to je co ten bulgur? 😅 nejako mi to nic nehovori...

oscarka3
7. okt 2010

@marfuskaanjelik ,orechy sme dávali tak aby to bola taká masa aby to držalo tvar.raz svokra do toho pomlela aj datle ale potom to bolo dosť sladké

oscarka3
7. okt 2010

@marfuskaanjelik , mandle sú zdravé/veď aj orechové mlieko sa robí aj z mandlí/ ale vo velkých množstvách môžu robiť problémy.ale nejaké veľké množstvo asi nik nezje. 😉

oscarka3
7. okt 2010

@anlu , a ovsené a celozrnné piškoty nekupuješ? nám chutia.ja zvyknem niekedy tú jogurtovú alebo smotanovú tortu robiť aj z nich.

anlu
7. okt 2010

@oscarka3 ano poznam ich a ja som ich kupila ked este nejedla piskoty a nechcela ich, nenapadlo ma ze uz ich bude chciet 😀 ked mne to vobec nepali... laktacna hmla, no co narobim 😝 ale urcite ich najblizsie kupim, lebo nemam chut davat tie obycajne.

anlu
7. okt 2010

hmmm zaujimave, no to som nepoznala... a pouzivate to niekto?

zojec
7. okt 2010

@zfidorka ja som robila bulgur raz so sosovicou.. celkom sa to dalo 🙂 a raz tak ako kus kus so zeleninou.. a to som minula vrecko a uz viac som nekupila.. 😀 tiez nie sme nejaki kamosi..

adriana7
7. okt 2010

@oscarka3 ,
a kde sa dajú také piškóty kúpiť, ja som doteraz nič také v obchode nenašla, dík 😵

zfidorka
7. okt 2010

@adriana7 u nas ich maju v potravinach pri "normalnych" piskotach:
http://www.bio-obchod.sk/produkt-3270/celozrnne... - od toho isteho vyrobcu su aj ovsene....

havino
7. okt 2010

Ahojte všetci 🙂
@adriana7 , ja som tie piškóty kupovala v Metre. Myslím, že si spomínala, že tam chodíte 😉

havino
7. okt 2010

@anlu ahoj 🙂
Tá jablkovo-piškótová torta sa nedá pokaziť. Myslím, že dosládzať to netreba, ale záleží aj od odrody jabĺčiek. Ja by som povedala, že si mala veľa pudingu a málo jabĺčok. Alebo málo prevarený puding. Inak si to neviem vysvetliť.

Kukuričné placky som robila aj ja a vyšli mi tiež dobre, len ja som dala 500 ml vody, nie 550. Múku som už nedosýpala a použila som celozrnnú špaldovú - vyzerá ako polohrubá. Keďže toho bolo veľa, ostali nám aj na druhý deň na raňajky a boli ešte lepšie ako čerstvé 😵 Mäkučké, potreté maslom a tahini.

adriana7
7. okt 2010

@havino ,
nuž moja návšteva metra je momentálne taká pravdepodobná, ako vozenie v tom pražskom 😀
.. billa, tesco, jednota - nič?
... inak jakubko je už riadny chlapisko, aj torta pekná, vlastná tvorba?

a piškóty asi objednám cez internet v bioobchode, dík @zfidorka

inak v nedeľu má naša laurinka už 11 rokov, máme oslavu, ale robíme ju v jednom podniku, lebo 24 ľudí by sme doma nepomestili a keďže v kuse kojím, neviem si predstaviť sa o všetko postarať, chystať, obsluhovať a potom ešte 3 hodiny umývať riady 😝 , takto si to aspoň užijem, dokonca bude vegetariánske menu, aj keď celkom raw to nebude, sú veľmi ústretoví

havino
7. okt 2010

Moja narodeninová torta pre Kuba bola z pudingov. Je to klasická piškóta, ale miesto múky ide puding (možno niekomu bude puding vyhovovať viac ako celozrnná múka). Robila som tri druhy cesta - tri príchute. Tortička je potom krásne farebná a cesto je veľmi podobné "normálnemu" a navyše krásne vonia 😵 . Ja som dávala plnku parížsku, ale torta bola viac-menej pre dospelých, ktorí obľubujú sladké a moje "diétne" výtvory by ich neočarili 😎 Ale plnka sa dá vymyslieť hocijaká, aj nejaká pudingová s ovocím napr.
Dám popis surovín, možno vás to zaujme....

Torta:
3 ks pudingový prášok čokoládový
3 ks pudingový prášok malinový
3 ks pudingový prášok mandľový alebo vanilkový
12 ks vajcia
15 PL cukor (trstinový alebo hnedý a dala som menšiu dávku)
12 PL olej
1,5 bal. kyp.prášok do pečiva
4 PL studená voda

Toto sú ingrediencie na tri korpusy, takže suroviny od vajec smerom dole treba deliť tromi 😉 Takto nejako vyzerá hotová. Pôvodne sa pláty mali striedať pravidelne, ale ja som robila poschodovú, tak som to vymyslela takto.