Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
14. okt 2010

@oscarka3 aha, také rezancové cesto. Vyzerá to byť dobré 🙂 Mne sa veru páčia takéto "recepty starých materí" 🙂

@adriana7 pravdu povediac, nenapadlo ma ešte mraziť slivkové knedle a pirohy 🙂 Ale pravdou je, že je rozdiel robiť ich pre 2-člennú rodinu a pre 5-člennú 😅 (hop, pardon! 4-člennú, Miu ešte nemôžem počítať, tá si musí počkať 😀 )

@zfidorka a čo by si neliečila C-čkom? Zdá sa Ti to úplne uletené alebo len liečenie tých závažných chorôb? Ja mám s mega dávkami dobré skúsenosti, ale tiež je pravda, že závažné choroby by chcelo mať pod lekárskym dohľadom. Bolo by ideálne, keby lekár súhlasil s takou liečbou a mal to pod kontrolou, vtedy by sa zrejme nebolo čoho obávať.

havino
14. okt 2010

SLADKÝ SLNEČNICOVÝ KOLÁČ

250 g celozrnnej múky (polohrubá, hrubá)
1 balíček prášku do pečiva
100 g trstinového alebo hnedého cukru (pôvodný recept je s 200g, mne sa to zdá veľa)
1 balíček vanilkového cukru
3 vajcia (robila som aj s dvomi a bolo to OK)
100 ml oleja
250 ml sójového mlieka
100 g nasucho opražených slnečnicových semienok

Vajcia s cukrom a vanilkovým cukrom vyšľaháme do peny. Postupne zašľaháme olej, primiešame mlieko. Múku si zmiešame s práškom do pečiva a postupne vsypeme do tekutej zmesi. Nakoniec vmiešame opraženú slnečnicu.
Cesto (je také tekuté) vylejeme na vymastený a vysypaný plech. Pečieme 15 minút na 175 st.

veľkosť plechu cca 35 x 25 cm

adriana7
14. okt 2010

@zojec , my sme pred 5 rokmi vykopali obriu jamu pod čerešňou a to je náš kompost, nezakrývame, ale čerešňa plodí mega čerešne 🙂
my s mm ideme tento víkend robiť, tak potom hodím foto, dám si to k plotu dopredu na západnú stranu, vraj to treba urobiť teraz na jeseň a na jar môžeš sadiť, ináč mm, zvaný sibila tvrdí, že tento rok bude strašne silná zima a budúci rok zas suché a extrémne teplé leto...tak aj tie baklažány budeme mať 🙂
@anlu , to som rada, že chlebík chutí, je to taký základný model, ako čierne koktejlky 😵 ostatné je na tvorivosti...
@zfidorka ,
no veď to...keby na všetky choroby zabralo to céčko, život by bol kráásny 😉

adriana7
14. okt 2010

@havino ,
kľudne rátaj, že je nás 6, toooľko toho zjem, dnes som mala na obed cesnakové zapekačky a rajčinový šalát s bazalkou a syrom - tak cca 1 kg 😀

oscarka3
14. okt 2010

@adriana7 ,to o príprave záhrady na biopestovanie som našla aj na stránke pre vitariánov,jedna pani tam odfotila zeleninu na bio hriadke a v obyčajnej zemi.fakt to bol rozdiel,ale bolo trochu iné zloženie a viac vrstiev

oscarka3
14. okt 2010

@havino ,aj ja si myslím,že sú najlepšie ,tie staré jednoduché jedlá 🙂

oscarka3
14. okt 2010

@zojec ,kompost máme, nezakrývame

adriana7
14. okt 2010

@oscarka3 ,
ja som ti poslednú dobu taký mičurin 😀 , a čudujem sa sama sebe, keď si spomeniem, ako sme mame papuľovali a zdúvali sa, keď nás roky hnala do záhrady a na rolu 😉

adriana7
14. okt 2010

@oscarka3 ,
a ten dokument nebol o pestovaní, ale o manželských pároch, ktoré sa rozhodli žiť eko-bio celkovo, bývanie, cestovanie, stravovanie, niektorí boli síce trochu uletení, ale niektorí taká moja krvná skupina, zaujímavé je to spojenie, že polovica boli vege a teda si aj pestovali, používali látkové plienky ako ja 🙂, zfidorka aj zojec...
potom tam nejaký envirovedec rátal, akú má každá rodina "ekologickú stopu"... som sa dozvedela, že ak letíš 1x v živote na nový zéland, tak to potom nevyžehlíš ani doživotným seprovaním odpadu 😒

oscarka3
14. okt 2010

@adriana7 ,s tou prácou v detste v záhrade a teraz ,to máme rovnaké 😀 .a kompost máme tento rok tiež pod čerešňou 😀

oscarka3
14. okt 2010

@adriana7 ,a na ten nový zéland by som letela len raz a už by som tam zostala

oscarka3
14. okt 2010

@zojec ,ak budeš chcieť ešte figu,tak napíš, mám kopu..my sme mali zasadenú aj v záhrade ale musela so každú jeseň baliť do slamy.asi 2 roky sme slamu nemali,tak vymrzla, ale vyhnala od koreňa

zojec
14. okt 2010

@adriana7 fiha... s tym zelandom 🙂 pocas mojho 4rocneho posobenia v irsku, som sa tiez dost nalietala ... som sa pytala za ten kompost, lebo moj mm toho roku urobil take riadne kompostovisko drevene a sa mi zdalo ze z tychto dazdov je tam strasne mokro... ale my mame aj straaasne vela travy, a menej toho sucheho matrosu.. mm chodi po susedoch pre pilinu 😀 mozno preto je tam tak mokro
som mm hovorila, ze chcem taky kutik na baklazan... tak sa na mna tak cudne kukol... ale ze 1x2m mi na jar spravi... takze vravis, ze uz teraz? hm,,, budem rada ked stihneme porylovat 😉

zojec
14. okt 2010

@oscarka3 a kde je najlepsie ju na jar zasadit? asi niekde na juznu stranu, vsak?

oscarka3
14. okt 2010

tam kde má najdlhšie slnko,ale budeš ju musieťkaždú jeseň zabaliť .

oscarka3
14. okt 2010

@zojec ,o riadok vyššie som ti odpovedala.som nejako mimo posledné dni 😒

zojec
14. okt 2010

@oscarka3 hm... koren? a nejaku velku vrstvu slamy?

zfidorka
14. okt 2010

@havino nejako neverim na jediny zazracny liek, a podavanie jeho megadavok... pri com sa ti osvedcilo to C-ko?

oscarka3
14. okt 2010

@zojec ,trochu pílín som nasypala okolo a konáre som zviazala dokopy aby to nebolo široké, natiahla som tam takú sieťku- vrece/ predávajú v tom zemiaky/ a napchala som poriadne okolo figy do vreca slamu.hore a dole som to zviazala špagátom. figa mala výšku asi 1,5m a spotrebovala som 1 ten klasický balík slamy. bože ako to píšem 😒 , teda najprv to obaliť a potom prihrnúť zem alebo piliny aby to ten spodok vreca držalo. nebaliť do igelitu!!!!!!!!

zojec
14. okt 2010

@oscarka3 🙂 to je riaden proces... moja ma asi 30cm zatial.. na jar ju dam teda vonku.. a co sa tyka zeme aku ma rada?

oscarka3
14. okt 2010

@zojec svokra ju má v zeleninovej záhrade, ja som mala medzi kvetmi,suseda ju má v takom biednom črepníku už niekolko rokov,takže asi nejaké extra nároky nemá.iba slnko a vodu 🙂

anlu
14. okt 2010

@oscarka3 a neda sa poslat postou ta figa? 😀 asi nie, co? ja by som chcela... tento rok som si kupila mandarinku le len taku malicku este...

joj ako vam fajne ze mate zahradu... my sme tiez od malicka chodili do zahrady robit a tak sme frflali a teraz mi to chyba ☹ stale ked nieco varim a musim vyhodit tolko bio odpadu, tak mi pride luto ze nemam kompostovisko... no akurat tak v strede krizovatky by som ho mohla urobit 🙄

anlu
14. okt 2010

@adriana7 to mas link na ten dokument? ja som teraz pozerala ten o strave a vitaminoch... no maju pravdu urcite v tom ze strava vylieci veeeeelmi vela chorob
@zfidorka ja som z toho dokumentu mala skor pocit ze to s vit. C bol len jeden priklad, oni tam vyzdvihovali vsetky vitaminy.... a ja 100% zdielam ich nazor ze chemoterapia a operacia nadoru zabija a nelieci...

neviete nahodou co je dobre na pecen? Claire totiz mala zle pecenove testy, co je zahada, lebo nebrala ziadne lieky...

oscarka3
15. okt 2010

@anlu .pošli mi do IP adresu.skúsim poslať,ak bude nejaká vhodnej velkosti.mám ich niekolko namnožených, ale sú ešte v záhrade.už musím vybrať, tak potom uvidím,či to budem vedieť nejako vhodne zabaliť 😉

anlu
15. okt 2010

@oscarka3 mozno do nejakej pevnej krabicky a korene obalit do nejakej mokrej handricky a do sacku... alebo celu ju supnut do sacku a do krabice... mne saci malicka lebo ja ju len v kvetinaci budem mat, nemam ani balkon ☹

oscarka3
15. okt 2010

@anlu ,na pečeň je dobrý pestrec mariánsky /čaj alebo olej/.a za studena lisované oleje alebo nejaký tuk, dať si trochu hneď ráno. a ktoré pečeň. testy mala zlé? lebo to sú rôzne príčiny, keď má vysoký bilirubín a niečo iné, keď má zlé napr. ALT.

anlu
15. okt 2010

@oscarka3 ved to ze neviem, lebo povodne jej brali krv koli alergiam a mi len tak mimochodom povedala ze mala zle pecenove testy, tak idem zavolat este raz nech jej urobia znova testy ci naozaj to ma zle... 😒

zojec
15. okt 2010

@oscarka3 aj ja mam ten caj doma, len sa ho bojim pit, ked dojcim.... tak nan len kukam... tiez mam zle testy ☹

@anlu podla mna sa da postou posielat, aj starkel tak posiela... 😉