Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

kinsi
21. feb 2011

@stvura Ahoj, kľudne jej povedz o nás - ja som vegetariánka už cca 15 rokov, samozrejme v tehotenstve ani teraz pri kojeni maso nejem a naša malá je ako sloníča - máme už 10kg.Narodila sa s 3,5kg, v 14 dňoch mala už o 800g viac, v 4.mesiaci 9,3kg....Fakt nemyslím, že by mlieko od vegetariánky malo byť "slabšie" 🙂

marfigirl
21. feb 2011

@stvura ahoj, mozem ti aj ja odpovedat? Ja som pri dojceni vege nebola, jedla som maso tak raz-dva krat do tyzdna. A prvy syn malo priberal do 3 mesiacov, potom zacal priberat skokmi a mladsi priberal zo zaciatku dobre, ale postupne menej a menej a nesplnal tabulky...ale dojcila som stale bez dokrmovania, je stale taky chudsi, utlejsi. urcite to ci si alebo nie si vege nevplyva na vahu, ked dojcis. Ako ti to tu uz pisali...

marfigirl
21. feb 2011

ozaj chcela som sa spytat, ci ovsene vlocky treba varit alebo nie. my ich mame najradsej iba umyte, nevarene, ale kedysi ste sa tu bavili, ze sa maju varit, tak mam ich varit alebo nie a kolko? co sa stane, ak ich nevarim? diky 🙂

rancuzkaf
21. feb 2011

@marfigirl ja si myslim, ze nie je nutne ich varit, ovsene zrno je uz naparene a potom sa z neho vylisuju vlocky...moja Katka ich strasne lubi jest len tak, vypyta si do misky nasypat a potom ich je plna kuchyna😀
ak ich vela zje, tak jej dam viac napit, nech ju "nezapchaju"

zojec
21. feb 2011

@marfigirl ja pre seba len zalievam horucou vodou, ale pre malu zo dva krat zabublinkuje.. lebo ona chce len uuuuuplne riedke a hladke kase.. tak sa mi tak rychlejsie spravia 😉

estterka
21. feb 2011

ahojte.chcela by som sa vas opytat,kde sa daju kupit bio kase pre deti? take pohankova,psenova,ryzova,kukuricna..je to bezne dostat v dmke napriklad?
ja som to zatial pozerala len na tejto stranke http://www.bio-obchod.sk/index.php?cPath=249_15... ,ale mozno lepsie kupit v obchode niekde..

jaron
21. feb 2011

@marfigirl ahoj, ako píše aj @rancuzkaf ovsené vločku už čiastočne prešli tepelnou úpravou - sparením,
pokiaľ ti to alebo drobčekom nerobí tráviace problémy (neprimerané nadúvanie a plynatosť, pálenie záhy a pod.), kludne sa môžu jesť "surové".
Uvarenie a namáčanie obilnín zlepšuje ich stráviteľnosť a tiež to môže prispieť k lepšiemu využitiu niektorých živín (napr. železa), ale aj to nie je dôvod pokiaľ vám vločky chutia len tak, ich nejesť len tak 🙂, veď nejete iba vločky a celý deň.

jaron
21. feb 2011

@estterka ahoj, určite by ich mali mať v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou, pokiaľ taký blízko niekde máš, ak nechceš vyslovene iba instantné kaše, môžeš použiť aj BIO vločky, pšeno, kukuričnú krupicu, ryžu natural a pod., z nich uvariť kaše, vyjde ťa to aj trochu lacnejšie.

estterka
21. feb 2011

@jaron ahoj. z tej kukuricnej krupice viem spravit aj pre male dieta kasu,ci treba to potom este rozmixovat?

zitaje
21. feb 2011

@estterka uvarenu kukuricnu krupicu netreba mixovat. 🙂 Krupice ziadne netreba, ale ryzu, pohanku som spociatku micxovala. Ak ti to dieta zje, ani prseno nemusis mixovat, treba skusit, niektorym detom kusky nevadia.

zfidorka
21. feb 2011

@estterka ja varim malej kase z celej ryze, pohanky lamanky, celeho psena, kukuricnej krupice, ovsenych vlociek... ryzu mixujem, pohanku niekedy, pseno a kukuricnu krupicu nemixujem a ovsene vlocky pomixujem pred varenim, niekedy ich ani nevarim, len zalejem vriacou vodou a necham napucat...

adriana7
21. feb 2011

ahojte, dlhšie som tu nebola, ale zajtra vás poctivo dočítam, len sa vám chcem "pochváliť"
..kúpila som váhu aj elektrickú odsávačku a aj keď už "padám na hubu", efekt je taký, že malá už papá denne viac môjho, ako umelého mliečka, treba tomu asi nechať čas, step by step, a efekt sa dostavil
...keď už som si pripadala ako teroristka vlastného dieťaťa (lebo spustila rev hneď ako som rozopla prvý gombík na košeli)ale chcela som malej dávať moje mlieko, začala som poctivo odsávať, najprv hrúza, že 15 ml, ani som nevedela, či sa to oplatí skladovať, ale dnes mám každé tri hodiny 60 - 100 ml, takže v každej fľaške je polovica môjho mlieka a našťastie v noci a nad ránom, kým je tma, sa malá v pohode nakojí (zrejme jej cez deň pripadám "atraktívna" asi ako fantocimu jeho jediná dcéra mariucella 😀 )
...ešte teraz idem "naštartovať" odsávačku a potom šup do hajan, preto som ani tu dlhšie nebola, nevydal čas...ale polepším sa (už mám na to systém ako patočka s volvom)

jaron
22. feb 2011

@estterka tak ako už aj ženy odpovedali. Stačí iba, aby sa dobre uvarila (kuk. krupica), napr. 10 minút, dá sa aj menej, ale nám sa zdá, že je chutnejšia, keď sa aspoň tých 10 alebo 5 až 10.
my máme aj mlynček na obilie, tak sa dá napr. aj ryža natural najskôr rozmixovať a potom uvariť ako krupicu (rýchlejšie, aj keď zase treba dávať väčší pozor, miešať a pod.), to môže byť výhodné, keď robíme iba malé množstvo pre dieťa, alebo sa to dá najskôr rozmixovať na mlynčeku na kávu (pre dieťa stačí menšie množstvo, takže aj tým mlynčekom to ide).

zojec
22. feb 2011

@adriana7 akurat som na teba vcera myslela ze si sa dlho neukazala.. 😉 to je super, ze papa aj tvoje mliecko a ze to nevzdavas :D a mala uz pekne pribera? ved neboj, o chvilu budes davat prikrmy, a uz jej bude stacit len tvoje mliecko 🙂 boze a moja by zas cickala v jednom kuse 😀 ucime sa znakovat, vzdy ked sa jej spytam a ukazem mliecko, tak je vo vytrzeni?? 😀 drzim palceky nech je vsetko ok..

oscarka3
22. feb 2011

@adriana7 , no, super,že sa vám to rozbieha. tak veľa síl ti prajem 🙂

jaron
22. feb 2011

@adriana7 ahoj, som sa musel smiať pri tvojom vtipe o fantocim, i keď si myslím, že ty máš určite od jeho dcéry veľmi ďaleko...
zaslužíš si veľkú pochvalu a uznanie za trpezlivosť, ale myslím, že odmenu máš najväčšiu vo svojej maličkej a v tom, že papá stále viac tvojho mliečka v prirodzenom obale 🙂

marfuskaanjelik
22. feb 2011

Ľudkovia, prišla mi interná pošta, že mesiac s Nutradefense. Akože mi to príde riadny brutal!
Skúste sa pozrieť na diskusie k "mesiacu" a som si istá, že mnoho príspevkov písala "firma".

zojec
22. feb 2011

@marfuskaanjelik aj mne prisla.. tiez som sa zarazila.. ani to radsej necitam.... ale ked som si minuel precitala nahodou odpoved na otazku co dietatu v 5. mesiaci, tak mi tiez skoro krv v zilach zastala.. jedna "mudra" mamicka napisala, ze ona davala polotucne krabicove mlieko osladene cukrom uz od 2.mesiaca.. 😕 😕 mozno taketo mamicky by si mali aspon to nutradefense precitat...

stvura
22. feb 2011

@anlu no ja som sa bavila s pediatrickou este pocas dojcenia svojho prveho synceka a tiez vedela ze dojcim aj pocas celeho tehotenstva. Problem bol zo zaciatku v tom, ze moj maly mi reagoval skoro na vsetko zle a tak som musela vylucit v prvom rade strukoviny, skoro polovicu zeleniny. Prakticky som do jeho pol roka fungovala len na vianocke s maslom a medom...takze skoro jednostranna strava, ziadna pestrost. Neskor sa to zmenilo, no kedze druhe tehotenstvo som mala tiez problem so stravou, tak rovnako ako pri prvom nehrozili niektore druhy jedal, ktore som bezne jedla (takze znova velmi fadna strava). Moja mala ma momentalne 4 mesiace, stale ma problem s kolikou a zle mi reaguje na ovocie (jem len jablka aj to bez supky), prakticky nejem zeleninu, len varenu a pecenu, strukoviny nemozem (akurat fazulu mungo a cervenu sosovicu ako tak toleruje).
Co sa tyka tej vahy, tak maly ma dva a pol roka, ma 12kg, 92cm...vzdy bol utlejsi a mensi ako jeho vrstovnici, i ked paradoxne on je masovy typ (ako jeho otec)..mala ma 4,5 mesiaca, ma 5250g a 64cm...tiez na svoj vek utlucka a najmensia z deti co ma moja pediatricka.
@jaron dakujem, len som bola zvedava na vahy deti vegetarianok - mamiciek, nakolko pocas tehotenstva i dojcenia sa moja strava "scvrkla" na polovicu, musela som dodatocne uzivat aj vitaminy a hlavne zelezo.

marfuskaanjelik
22. feb 2011

@zojec to nazaj? Strašné- predpokladám, že pekne homogenizované.
Ľudkovia, mala by som prosbičku o radu. Myšiačik má strašné soplíky a očividne ho to dosť trápi. Ako by som mu mohla okrem odsávačky a vitamína C pomôcť? Ďakujem.

anlu
22. feb 2011

@estterka v DM maju bio kase Alnatura

zojec
23. feb 2011

kde ste vsetci? 🙂 ja som dnes skusala na @zfidorka podnet robit psenovo - kukuricne sulance, s omackou so susenych sliviek a makom 🙂 mnnaaaaaaaaaam :D
@marfuskaanjelik moja chvalabohu este nesoplila nejak extremne, ale niekde som citala, ze je dobre natriet dieta eukalyptovym olejom vyzliect hrud, dat do nosica, alebo satky a pritulit k mamine.. jasne ze aj mamina holu hrud 😉 ten olej uvolnuje dutiny.. ale neskusala som, ci to funguje

zfidorka
23. feb 2011

@zojec kde sme? no predsa uspavame deti.... Ktory kvet zas padol za obet tanierovej vyzdobe ? 😎

jaron
23. feb 2011

@zojec ahoj, môžeš prosím ťa napísať recept na tie šúlance aj omáčku?

zojec
23. feb 2011

@zfidorka cely den uspavate deti? 🙂 taky jeden mi tu kvitol 😉 som ho ochudobnila

zojec
23. feb 2011

@jaron mozem.. ale taky z hlavy 🙂
pšeno
kuk. múka v pomere 1diel psena, 1 diel kuk. muky (hladka, ja som dala polohrubu, lebo hladku som nemala, ale s hladkou by to bolo take vlacnejsie),
voda,
sol,
susene slivky,
mak,
med,
kto chce masielko 😉
pseno uvarit na kasu, alebo rozmixovat, pridat hladku muku a vypracovat cesto, potom z neho narobit sulance a uvarit v osolenej vode.. ked vyplavaju na povrch tak vybrat na misku a mozme omastit maslom, ale nie je nevyhnutne ..
omacka: asi v 2 deci vriacej vody som rozmocila zo 7 sliviek a mixla ich, potom so do nej supla pomlety mak.. nebolo extra sladke, ale dosladila som na tanieri medom, muz alergik si pocukroval 😀 no mozno kebyze sa da viac sliviek je to sladsie.. viac som ale nemala 😉

jaron
23. feb 2011

@zojec chcel by som to skúsiť, uvidím, ako sa mi to podarí, potom ti napíšem, ak by sa nám to veľmi páčilo, možno ho použijem na jednej akcii v BB

čiže pšeno je varené a kuk. múka surová sa zamiešajú spolu? dobre som to pochopil? ke´d by sme nemali múku, mohol by som použiť aj kuk. krupicu s tým, že ju zomeliem na hrubšiu múku na el. mlynčeku na obilie?

zojec
23. feb 2011

@jaron ano pšeno je varene a muka surova.. myslim, ze v pohode mozes pomliet krupicu :D a aka akcia bude v BB? 🙂 ono tie sulance mozes posypat hocicim 🙂 a urcite su vhodne aj ako priloha k slanemu jedlu, nejakemu omackoidnemu 🙂

jaron
23. feb 2011

@zojec som zvedavý, aké to bude, je to aj dokonca bezlepkové

1.3. som v BB http://www.zivotazdravie.sk/klub-zdravia-banska...

mal by som robiť niečo z obilnín, možno by sa mi ten recept hodil, ešte neviem, uvidím, s tým slivkovým lekvárom zo sliviek to znie zaujímavo

zojec
23. feb 2011

@jaron tie akcie vyzeraju super 😉 ak by moje dieta posluchalo a muz isiel s nami, tak by sme tam z plavania mohli dobehnut... ak nam nevyda na teba, tak urcite sa na nieco vyberiem, dakujem za tip 😉