Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
5. okt 2011

@adriana7 😀 😀 😀 aj ja chem masaz 😀
vidis to ma nenapadlo... ze by som vyskusala aspon na pol litri? ja to asi skusim 😝 ja som zhanala ze su nejake speci tie bakterie na sojovy jogurt ale ze vraj to v rakusku maju, ani v cechach som to nezohnala...
@zuzan_ka29 ona ma asi alergiu lebo nemoze ani kyslomliecne vyrobky, cize vobec nic kde je len stopa mlieka ale ovcie mlieko, teda cista ovcia bryndza a syr moze

oscarka3
6. okt 2011

@adriana7 ,aj ja ich budem masírovať, ale jazykom a zubami 😀

monr
6. okt 2011

ahojte po dlhom čase, idem dočítať, ale predtým mám jednu súrnu otázku, viete mi povedať, čo je toto za strukovinu? u nás sa to volá slovienka, a nikde nič som podobné nenašla.

oscarka3
6. okt 2011

@monr , ja som našla, že je to vraj iný názov pre cícer

Na Slovensku je cícer známy pod rôznymi menami. Najpoužívanejšími sú: slovenec, slovenka, bagovka, čičer, bagoca, ale aj slovienka, slovienko, či sloviatko. V niektorých kuchárskych knihách sa stretávame s nesprávnymi prekladmi z anglického chickpea ako žltý hrach, španielska fazuľa, čím sa ale myslí cícer.

monr
6. okt 2011

@oscarka3 ale mám aj cícer doma pestovaný aj kupovaný a ten vyzerá úplne inak /tak potom mala mama pravdu, že oni toto volajú cícer a cícer slovienka, ale ja som sa s ňou hádala. ) fakt netuším čo to je, vyzerá to úplne inak. akurát som dovarila polievku, ešte je vrelá, potom zreferujem.

ale ak by ste aj niekto iný vedeli, či je to odroda cíceru, či niečo iné, budem veľmi vďačná

oscarka3
6. okt 2011

@monr a toto máš kupované alebo doma pestované? ak doma, tak nemáš foto ako vyzerá rastlina?

monr
6. okt 2011

@oscarka3 je to doma pestované, ale rastlinu odfotenú nemám, našim som nakázala a nechala som si to doviezť, takže neviem, a pravdu povediac si ani nepamätám z detstva, vtedy sme mali tohto plnú záhradu, aj sóju sme si pestovali, a o maku ani nehovorím, vždy bola plná záhrada. mňam.

a hurá, dočítané 🙂

oscarka3
6. okt 2011

@monr , tu to veľmi nevidieť : http://varecha.pravda.sk/magazin/cicer-nie-len-...

všade nachádzam, že je to cícer. 😉
mak zbožňujem 😝

jaron
6. okt 2011

Ahojte,

mám radosť z ďalšieho môjho článku a tento krát naozaj aktuálny i k našej téme: výživa detí.

http://restauracie.sme.sk/clanok/sdetmi-vrestau...

(je tam zopár textových chybičiek, už som im písal)

monr
6. okt 2011

tak tu sú obe vyfotené pri sebe. @oscarka3 to vľavo by mal byť cícer, vpravo som už teraz úplne mimo. a vďaka za článok 🙂

@jaron super článok

jaron
6. okt 2011

@monr @oscarka3
aj my sme doma kedysi volali cícer slovienka a cícer mama volala taký malý bôb, dodnes sa niektorí so mnou hádajú, že cícer sú slovienka a cícer vyzerá inak, dokonca mi jedna pani neverila, ani keď som jej priamo v obchode ukazoval na cícer s nápisom cícer, že to je cícer 😀

jaron
6. okt 2011

@monr presne to je ono, akurát ten bôb sme mali my asi menší 🙂

monr
6. okt 2011

@jaron tak teraz vľavo je cícer a vpravo bôb, pochopila som dobre?

monr
6. okt 2011

@jaron a s tým cícerom tak ako u nás, mama bola u nás, ukazovala som jej kupovaný cícer, ma presviedčala, že to majú zle, že to je slovienka. 🙂

jaron
6. okt 2011

@monr áno, na tej tvojej fotke vľavo cícer, vpravo bôb, na mojich sú obidve cícer
rehocem sa na tvojej mame, nie je jediná 😀

monr
6. okt 2011

@jaron vďaka za vysvetlenie (aj som na bôb pozerala, ale sa nepodobal, síce z netu to môže byť skreslené), tak som rada, že už viem, čo mám teraz v polievke, ale podarila sa, mňam.
ono to okolie MOraviec je asi celé také poslovienkované, nikde inde som to nepočula, len tam u nás. (ešte aj stará mama ma do telefónu presviedčala, že v obchode sa mýlia)

jaron
6. okt 2011

@monr ja sa znova musím zdravo smiať, že "ešte aj stará mama ma do telefónu presviedčala, že v obchode sa mýlia", 😀, mne je to také milé (nie že by som sa jej vysmieval), jednoducho mi je to vtipné, to ich presvedčenie 🙂

bôbov je veľa druhov, veľký, malý atď, podobne ako fazuľa, ale jednoducho je to ako keby fazuľu prešiel parný válec, ale iba taký ľahký, je to taká zdeformovaná fazuľa 🙂

monr
6. okt 2011

@jaron viem ako to myslíš 😀 a by si sa poriadne smial ešte aj na tom, ako som sa ich snažila presvedčiť
vďaka za fb, aj ten bôb vysvetlenie 😉

rancuzkaf
6. okt 2011

@monr
@jaron aj moja svokra pozna cicer ako slovienku 🙂 (je od Novej Bane)......a vsak nech si to vola kazdy ako chce, hlavna vec ,ze je to chutne
......tiez davam hlas pre strukovinu na pravej strane: Bôb!

jaron
6. okt 2011

@rancuzkaf aj ja mám svokru a svokra od Novej Bane (Orovnica) 🙂

rancuzkaf
6. okt 2011

@jaron moja je z Bukoviny

jaron
6. okt 2011

@rancuzkaf aj moja svokra bývala najskôr na Bukovine (pochádza z Nemeckej Huty)

rancuzkaf
6. okt 2011

@jaron aky je ten svet maly, mozno sa nakoniec aj poznaju 😀

jaron
6. okt 2011

@rancuzkaf či nie sme aj my ešte náhodou nejaká rodina 🙂
svokra sa volala za slobodna tuším Štulerová alebo tak nejako

rancuzkaf
6. okt 2011

@jaron ved to rodina!....ale vsak nebolo by to zle 😉 (moja je za slobodna Kotianova)

adriana7
7. okt 2011

@monr , aj podľa mňa je to bôb, babička ho pestovala 😉
@rancuzkaf , @jaron ma smejem, že na "maďaroch" sa používajú také rýdze slovenské názvy? 😀

monr
8. okt 2011

@adriana7 tak potvrdené z viacerých zdrojov 🙂
a pre teba okolie novej bane "maďare" ? 😀 😀 😀 veď tam čistý slováci, to tu dole, kde ja bývam sa tomu tak hovorí

adriana7
9. okt 2011

@monr , ja som myslela tie zlaté moravce, baňu som si neuvedomila 😀

jaron
9. okt 2011

@adriana7 tu je to asi to isté ako v N. Bani, potom sú na okolí (asi 10 km smer Nitra a pod.) dediny s vyšším zložením občanov maď. národnosti, potom zrejme Levice trochu viac aj N. Zámky

jaron
9. okt 2011

možno vás bude zaujímať:

Sója a karcinóm prsníka – nové informácie
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

Sója a štítna žľaza
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

Sója a nové výživové odporúčania
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...