Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zelovocka
30. nov 2011

@adriana7
@mataharyy vďaka za vaše "príbehy" 🙂 plánujem si kúpiť tú novú dvojknižku od Bukovského, tak snáď zvládnem aj tehu aj výživu bez problémov. Nie som úplná začiatočníčka, ale predsa len dieťatko to už je veľká zodpovednosť a priznám sa že ako "staršia" prvorodička mám trošku rešpekt 😅

@adriana7 jasné že u nás v chladničke sú len vege potraviny, mäsom sa kŕmi miláčik vonku 😀 vyvárať sa snažím, tvrdí mi, že je to výborné, ale predsa len má potrebu zahryznúť sa do zvieraťa a odo mňa to nevyžaduje, aby som pripravovala mäsité jedlá 🙂

zelovocka
30. nov 2011

@adriana7 to je perfektné s tým črievkom 😀 😀 😀 zlatý, ako sa snaží 😀 inak presne, rodičia tiež menia názory postupne, najprv frflali a keď sa u nich objavili zdravotné problémy, tiež vypustili skoro všetko mäaso načas 😝 😉

mataharyy
30. nov 2011

@adriana7 To je od něj zas velmi pozorné, to když jsem já byla dítě vegetarián, tak mi babička schovávala maso snad pod každou věc na talíři, jsem čekala kdy s ním začne plnit i čokoládu 😝
Ale ano lepší se to všeobecně, sice pomalu, ale lepší... Ono je to třeba taky prblém v tom že v Praze si nikdo nevšímal co kupuji, v čem chodím, co mají mé děti v čem je nosím... Zato tady v malé vesničce na Slovensku každej každému vidí do talíře a soudí podle toho co vidí navíc bych řekla že na slovensku jsou více zakořeněné ty zabijačky atp. (teda i v čechách na vesnici, ale nepřijde mi to už tak zažrané), takže myslím že říct tady že jsme vege, tak jim pozametám čelisti z chodníku, protože tady snad každej druhej pěstuje prase a dvakrát do roka mají hody a největší kulinářskej vrchol je pro ně právě ta jaternica 😉 Ale co já jim to neberu a co si kdo o mě myslí mi je tak akorát někde, však každý k tomu svému musí dojít sám 🙂

adriana7
30. nov 2011

@zelovocka , veď to si potom na dobrej ceste...aj mm bol najskôr taký, že mäsová polička v chladničke bola jeho, potom som mu ju zrušila, v práci stále jedol mäso a nakoniec už ani v práci...
@mataharyy , prosím ťa, ako sa žena z prahy ocitne na malej slovenskej dedine? či láska ako v titanicu? 😉

mataharyy
30. nov 2011

@adriana7 No něco na způsob toho titanicu 😀 Ono i velkoměsto ti po čase začne lézt krkem, je uspěchané, neosobní... Jen čim více se blíží konec mateřské, tím více se bojím co tady... V té Praze bylo alespoň možné jít pracovat do KFC na poloviční úvazek, ale tu... 🙄 Jsem si říkala že krize pomine než mi zkončí rodičák a s prací se to nějak pořeší, ale na to jsme asi zvolili špatnou lokalitu...
Hele nemáte nějakej nápad na oběd, který lze i zmrazit, manžel jezdí na týždňovky a mě už docházejí nápady co mu chodákovi dát k jídlu... No a rajská a svíčková bez masa (ač jsou dobré) se nedají jíst stále... 😒 Já mám strašně omezené kuchařské schopnosti a nákupní možnosti taky 🙄

adriana7
2. dec 2011

ahojte...idem sa vám pochváliť...dnes som po chorobe bola prvý krát v meste a na námestí otvorili nový obchod ovocie - zelenina, na tom by nebolo nič zvláštne, že? ale ten obchod má pán, podľa vizáže prízvuku tipujem zo severnej afriky a má neskutočný výber, hlavne všetko to, čo má, nie je z reťazcov, vozí si sám, poväčšinou z talianska a pod. nakúpila som si samé delikatesy 😉 , výber 2x taký ako v lidli a tie veci sú dozreté, krásne voňajú, len šalátov mal asi 15 druhov! hurá, nech žije nmnv!!!

estterka
2. dec 2011

@zelovocka ahoj,my nie sme sice vegetariani,muz aj ja maso jeme,ale postupne sa snazim stale menej masitych jedal a viac vsetkeho ostatneho. dcere som na tlak okolia zacala obcas davat cervene maso,pretoze ma strasne silnu anemiu a nejak ma prevalcoval strach. ale snazim sa velmi kvoly malej zmenit aj nase stravovanie,zacali sme jest potraviny o ktorych som predtym nikdy ani nepocula,bio ovocie a zeleninu a co sa ja napocuvam..z nemeckej casti rodiny som pocuvala od zaciatku,uz aj kvoly dojceniu a z domu pravidelne pocuvam,ze tyram dieta a nedam jej poriadne najest a kedze nasa fakt zboznuje zeleninu-tak chudatko,nepozna chute vobec,ked aj horke listy salatu zje. a sme pre nasich hipisaci volnomysklienkarsky,lebo recyklujeme prosim pekne...
inak si zvykam tazko,ale zvykam na status mimozemstana ,pretoze presne ako adriana pise latkujem,nosim,neockujem,spim v spolocnej posteli,moje dieta neje keksiky a chipsy a co je najneuveritelnejsie,dojcim stale a este k tomu nemam dieta v skolke(tuto max od roka idu,aj to uz neskoro,zvycajne od 4 mesiacoch). nam vyhovuje co a ako robime,ale obcas je to na nevydrzanie pocuvat okolie. gol bolo,ked dceru raz videli jest spenat a nechapali,co zelene je a preco ju to nutim jest..keby vedeli,ze aj surovy spenat zvykne jest a ako jej chuti :D

adriana7
2. dec 2011

@estterka , aj ja som práve dožula surový špenátik, mňááám 😉

zelovocka
2. dec 2011

@estterka
@adriana7 baby inak že špenát by sa mal hlavne dusený jesť 🙂 vážne, lebo že v surovom stave sa nedajú živiny z neho dobre spracovať a cez telo to len tak prefičí.
ja som asi šibnutá, lebo už som si kúpila tú novú dvojknihu od Bukovského a čítam si po večeroch v posteli recepty pre detičky a to ešte ani tehotná nie som 😀 ale budem to mať dopredu naštudované 😎

zelovocka
2. dec 2011

@estterka to že ste "hipisáci" ber ako lichôtku, lebo ja úplne zúrim, keď sa nerecykluje 😉
presne ako si spomenula, keď tvoje deti nejedia chipsy a blbosti (gumové žížaly napríklad), mäso, tak si mimozemšťanka, ale ostatní sú absolútne normálni, lebo čo môže byť lepšie pre deti ako želatínové cukríky s kopou farbív a konzervantov 😠 a kde žijete, ak môžeš prezradiť?

adriana7
2. dec 2011

@zelovocka , ale keď ja tie šalátové listy tak ľúbim...veď ja zas nie mraky, len som ho dávcala do chladničky, a ukusovala som z neho 😉

zelovocka
2. dec 2011

@adriana7 to poznám 😉 a kde presne na námestí je ten nový obchod? pochádzam tiež z toho kraja 🙂 teším sa, že tam máte niečo nové a kvalitné.

rancuzkaf
2. dec 2011

@zelovocka ja som sa tiez zacala zaujimat o tento vege zivotny styl este pred narodenim prveho syna, prave v tom obdobi vysla kniha vegetarianske dieta 🙂 a tak si mm zobral za manzelku vegetarianku, mozno vtedy este netusil, ze to myslim vazne.....on chlapec z dediny, jeho otec robieval doma zabijacky a neraz mi vykresloval podrobnosti....ako chodil kostovat klobaskovu zmes a s hrdostou mu este ako malemu pomocnikovi dovolili odniest prasaci chvostik.....ked sa nam narodil synator on chcel velmi, aby som mu davala raz do tyzdna morcacie maso, ale ja som bola presvedcena uz vtedy, ze sa to da aj bez toho 😉 ....no nastastie on nie je masovy typa tak tym, ze sme od zaciatku manzelstva boli stale sami (bez ovplyvnovania starych rodicov) zvykol si na tuto vege stravu a da si ju vsade kde len moze.......a @adriana7 ma veru pravdu, chlap zje to, co je v chladnicke!.....a rodina si na toto vsetko zvykne, len to chce cas a nejakych par rockov a zivy dokaz ako vam to prospieva 😀

oscarka3
3. dec 2011

@adriana7 , my bežne jedávame surový špenát, mňam 😝

usiko
3. dec 2011

baby, ze sa vmiesavam davate dietkam kokosovy olej? citala somo nom v knihe Zdravie vyzivou ze kokos ma vela nasytenych mastnych lyselin, ale ze nesposobuje aterosklerozu, pokial to nie je izolovany tuk, co kokosovy olej vlastne je Takze nie je az tak zdravy na vnutorne pouzitie,alebo sa mylim? som jej ho dnes kupila, ale neviem,ci zaradit, alebo nie.....olivovy smrdi uz aj mne,ten ani ona nechce....

rancuzkaf
3. dec 2011

@usiko v knizke zrejme pozabudli napisat, ze na vnutorne pouzitie je nevhodny rafinovany kokosovy olej, ktory je bez vone a je to vlastne ten izolovany tvrdy tuk, ku ktoremu sa museli dostat zlozitou vyrobou pri vysokych teplotach za pomoci solvantov, nasledneho bielenia a odstranenia krasnej kokosovej vone ☹
toto vsetko ale neplati pre olej panensky, ktory vznikne po mechanickom stlaceni cerstvej duziny a je plny vitaminov a mineralov a nehovoriac o jeho velkych benefitoch nielen v kulinarstve 🙂

tu je vsetko krasne vysvetlene, je tam toho vela preco pouzivat coco olej panensky a mne sa to zda velmi rozumne, co tam pisu, je to v troch jazykoch AJ, FrJ, NJ, hadam si kazdy najde ten svoj a precita, fakt dobre citanie 😉

http://www.bartmaes.tk/en/publications/coconut-...

este taky maly dodatok pre tych, ktorym sa to nechce citat: tento panensky olej je vhodny aj na tepelnu upravu pri vysokych teplotach, je velmi stabilny bez risku vytvarania transmasnych kyselin (ani ich vobec neobsahuje v surovom stave)......velmi je tam pekne zhrnute v 4 bodoch, ze tento olej nezvysuje hladinu cholesterolu, neupchava cievy, nepodiela sa na kardiovasc. chorobach a nepribera sa z neho 🙂

ja sa ho nebojim dat svojej rodine, moja dcera ked sa k nemu dostala hned si uchmatla kus na prst a lizala a mnamkala 😀

usiko
3. dec 2011

@rancuzkaf joj dakujem,zajtra zacnem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

cora73
3. dec 2011

@usiko moj krpec denne chodi na lyzicku..Mami,daj "kémik" -ako hovori kokosovemu oleju..A citala som,ze 4 pol.lyzice denne pomahaju proti Candide... 😉

usiko
4. dec 2011

@cora73 dnes som dala do ovsenej kase a chuti 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

cora73
4. dec 2011

on je krasne vonavy,maly je za nim cely divy,boli dni,ked pytal 3-4 x..Ja som sa skoro zblila,ked som to ochutnala take stuhnute,ale jemu to nevadi..Tak bud rada,ze chuti.. 🙂

oscarka3
4. dec 2011

@usiko , tiež používame kokosový olej aj do jedál, aj ako krém

radha
4. dec 2011

Pridávam sa k fanúškom kokosoveho oleja, je super ako dovnutra, tak aj na vonkajšie použitie. prave mame upečene kokosove cookies s čučoriedkami 😝

emogeon
4. dec 2011

@radha dlho premyslam ci kupit kokosovy olej... kde vsade pouzivas?

ja som prisla na chut teraz tekvicovemu oleju

radha
4. dec 2011

@emogeon robim na nom najma palacinky, ale dobrý je aj v kolačoch, určite vyskušam aj do kaší...no a na pokožku je paradny, skvelá masaž 🙂, aj teraz v zime na tvar. ja som si nim natierala brucho počas tehotenstva, aj bambuckym maslom..a žiadne strie.. ;-
tekvicový mam v pláne kúpiť

anitab
4. dec 2011

dievcata, poradili by ste mi nejake dobre natierky bez masa, mlieka, syrov a vajec? take pre kojacie mamy a male deti 🙂 robievam s obmenou z ciceru, ale uz by to chcelo zmenu.

rancuzkaf
4. dec 2011

@anitab a nerobievas fazulovu a sosovicovu?....postup bude podobny tej cicerovej, dalej ma napada avokadova, a na str.210 som davala orechovu a slnecnicovu .....neviem, ci jete sojove veci...z tofu sa da vselico vymysliet(sezamova s tofu str.42 hned prvy prispevok ) nejake inspiracie su aj na str.71, tusim nejake recepty su aj na zaciatku diskusie 😉 .....vsak ked nieco nebude jasne kludne sa opytaj, poradime 🙂

zfidorka
4. dec 2011

@rancuzkaf diky za pripomenutie tej tofu-sezamovej, minule som opat raz rozmyslala ze ako sa robi, kedze si recept nikdy nezapisem ze take lahke predsa nemozem zabudnut 😅 😀

jaron
5. dec 2011

Ako si vybrať pizzu, aby bola relatívne zdravšia:
http://restauracie.sme.sk/clanok/ani-s-pizzou-n...

mahalo
5. dec 2011

Shela ale neodporoca sa do troch rokov iba veganska. Veganska je aj stop mlieko a syr. Vegetarian papa syr a mlieko. A pobavilo ma ze neodporuca pediater. Pediater nie je odbornik na vyzivu. Pediater vlastne nie je odbornik na nic.
Ale nehovrte mamicky, ze vsetky a vzdy mate maso od babicky z dvora. Vasinou je to z obchodu. to maso je cely zivot dopovane antibiotikami a hormonami a chovane v strese. Toto mam davat detom namiesto zeleniny, orechov, strukovin, ovocia, obilnin? Samozrejme, ze ste vyhovane vo verejnej mienke a tak je to nieco sialene a nebezpecne. Pravda je taka, ze ste sa o to vobec nezaujimali a ked ano, tak iba povrchne, narozdiel od vegetarianov ktori o tom citaju roky a z roznych zdrojov.
Moja pediatricka ktora tiez nie je odbornik na vyzivu mi povedala, ze s tym ziadny problem nema, ze pokial sa stravuje poctivo tak je vegetarianstvo zdrave. Druha doktorka v nemocnici ked chodim darovavat krv mi na zaciatku hovorila, ze budem mat horzne vysledky atd atd, dnes vravi, ze vas krvy obraz by vam mohli vsetci zavidiet. Ked som chodila na detoxikacne kury pod dohladom dvoch lekarov - odbornikov na vyzivu (to som este nebola ani vegetarianka) tak ludom odporuvali njest maso zo zdravotnych dovodov.
Dnes sa totiz nekonzumuje maso tak, ako sa konzumovalo za nasich dedov. Ze raz za tyzden v nedelu a to nebolo pravidlom, ze raz do tyzdna..dnes sa konzumuje maso na obed aj na veceru, temer kazdy den v roku. A potom ludia maju upchane cievy, infarkty, cukrovku, rakovinu hrubeho creva. Mate pravdu velmi zdrave! lol.

NA tuto temu vystihuje snad iba tento citat od Marka Twaina :

Kedykolvek zistite, ze ste na strane vacsiny, je cas zastavit sa a pouvazovat.

mahalo
5. dec 2011

A vyborna natierka uz pre trosku vacsie babtka je hummus z ciceru, tahiny - sezamova pasta, trosku oleja - mega dobry a zdravy je lanovy i ked jemne nahorkly, ale fakt mnam! 🙂 a po pripade dochutit cesnakom ked sa uz da 🙂 a take Guacamole z avokada a paradajok pretlacenych, tiez dochutit podla potreby. Velmi chutne veci a velmi zdrave. Avokado je zazracne ovocie okrem ineho nadopovane bielkovinami 🙂