Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

asunticka
16. dec 2011

@lucia123 Aj tak ďakujem Lucka, skúsim zohnať inde 🙂)

jaron
16. dec 2011

@usiko ahoj, veru by sa asi zišla taká pravá slovenská klasická veg. kuchárka, ale čo tak skúsiť namiesto knihy niečo takéto:

http://shop.awrstudio.cz/?go=8&kat=52&info=193
http://shop.awrstudio.cz/?go=8&kat=52&info=229

usiko
16. dec 2011

@oscarka3 Dakujem, si zlata...su to dobre knihy...ale nie to hladam, takych maju v knihkuoectvach....normalnu vegetar kucharku, ale uz asi vidim, ze nic z toho, iba hladat po neteznamych, tu od vas.....to nas je fakt tak malicko ze sa neoplati vydat ani knihu alebo co? 😒 😒 😒 😒

usiko
16. dec 2011

@jaron hm..dakujem...popozeram.......doma mame dve policky kuch. knih,z ktorych varime asi tak jeden albo nula receptov , preto hladam nieco normalne pouzitelne, ale som fakt ze sklamana.... 😒 😒 😒 😒

jaron
17. dec 2011

krátke video z vernisáže, ktoré vás určite zaujme:

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

jaron
17. dec 2011

@usiko myslím, že chýba taká pravá jednoduchá praktická slovenská veg. kuchárka, myslím, že kedysi takou bola kniha Romana Uhrina - Zdravá kuchyňa v praxi, chcelo by to niečo podobné, nejaké zmodernizované vydanie, alebo možno sa raz do takého niečoho pustím ja 😀, napr. nejaké recepty z klubov zdravia a pod., ale keď si predstavím kolko je s tým práce, tak u seba neviem, neviem...

oscarka3
17. dec 2011

@jaron , v tom linku, čo som dala, je hneď prvá v poradí kniha od Romana Uhrína 😉

jaron
17. dec 2011

@oscarka3 viem, pozeral som, mám aj tu, len myslím, ža tá jeho prvá bola taká z určitého pohladu naj., taká veg. klasika, mám od neho aj tu BIO a ešte aj Nevařte podle kucharek

miri.b
18. dec 2011

@usiko skus pozriet v kniznici, u nas maju celkom fajn vyber a da sa napr. aj "kupit", vymenit za inu knihu

@jaron niekedy davno si spominal knizku Filipove dobrodruzstva a ja som si povedala, ze ked pride cas, tak ju urcite kupim, a cas uz prisiel a ja som nasla v kniznici asi vsetkz diely, tak som sa velmi potesila, ale hlavne paci sa malemu, takze dakujem za tip na knizku

rancuzkaf
19. dec 2011

@zelovocka u nas byva nemiesto ryby bud tofu alebo seitan v cesticku, zemiakovy salat s rstlinnou majonezou a idem este robit sosovicovu roladu plnenu gastanmi a sampionmi (to sa tiez hodi ku salatu)

@mia258 vela napadov na slavnostnejsie menu mas na tejto stranke pod Noel vegetarien, ak ta teda zaujimaju skor fr. jedla http://recettes-vegetariennes.over-blog.com/cat...
alebo aj tu: http://www.dietobio.com/dossiers/fr/repas_fetes...

anlu
20. dec 2011

ahojte 😀 teda ja som tu uz poriadne dlho nebola... no mozno si aj raz precitam co sa zatial udialo... Ja som teraz skor na vitarianskej skupine na fb. Vidim na Oli ze tiez si radsej vybera surovu stravu, tak ja sa tesim hlavne ked neje sladkosti. Ale uz aj to ju zacina lakat ale to ju skor iny naucili. Normalne sa tesim ze ma alergiu na mlieko tak sa vyhneme mnohym sladkostiam a ona to chape. Uz aj sama vie niektore veci ktore nemoze a este si povie ze tam je mlieko 😀

Pozeram ze riesite stedrovecernu veceru... teraz mi to pripada ze vegetariani maju milion moznosti... ja si dam asi len salat 😀 😀 😀 ale srandu si robim... urcite nejake tofu alebo tempeh (ten mi v poslednom case velmi zachutil) ale vitarian nevitarian, najviac sa tesim na kapustnicu.

@jaron no to by si mohol nejaku sikovnu kucharsku knizocku vyprodukovat 😉 Myslim ze chyba viac takych jednoduchych aby kazdy videl ze vegetarianstvo a veganstvo nie je ziadna veda a nic nemozne a nenormalne.

Tu je este jeden link na super film... naozaj stoji za pozretie...
http://www.uloz.to/11861998/fat-sick-and-nearly...

anlu
20. dec 2011

este pozeram ze sa bavite o knihe od Uhrina, jednu som u nas videla.. neviem presne nazov ale je v cestine. Ak ma niekto zaujem, mozem pozriet ci ju este maju, zistit nazov a aj ju kupim a poslem ak niekto naozaj bude chciet 😉

adriana7
20. dec 2011

@radha , ďakujem za recept, ešte jedna otázka, keď zahrievaš maslo a dáš tam vajíčka, tak to šľaháš metličkou nad parou? bojím sa, aby som neuvarila sladkú praženicu 😀
@usiko , napíš @anlu, ona má z tejto diskusie komplet všetky recepty, môže ti ich poslať, ako aj mne, za čo som jej dodnes vďačná 😉
@lucia123. zdravím ťa, som rada, že si sem zavítala 😵, poraď mi, najmenšia je sama od seba tiež hlavne vita, len mám problém, že sa s polovicou z nich drhne. rozmixované kaše nechce jesť, len veci v celku, ale poviem ti, že naposledy, keď sa drhla s kalerábom, ktorý mi šlohla z taniera, nebolo mi všetko jedno. ako si malého postupne zaúčala na surové veci?
@jaron , no po skúsenostiach s varením teba a tvojej manželky by som knihu od teba fakt privítala, myslím, že máte taký správny entuziazmus a schonosť z relatívne jednoduchých a dostupných surovín vykúzliť fantastické vege jedlá, fakt, nechcete sa vážne do toho pustiť?

radha
20. dec 2011

@adriana7 tak ja som chvilku počkala, aby maslo nebolo priliš horúce a potom s mixerom jemne vyšlahala, praženica nebola 😀

rancuzkaf
20. dec 2011

prave som dorobila vianocny pletenec, kysnuty zavin 2 v 1 🙂 .....slovenska klasika makovo-orechova, bez toho si neviem predstavit toto predvianocne obdobie. Tu je recept:

VIANOCNY PLETENEC

urobit kysnute cesto z:

250g muky (namiesat hladku s celozrnnou)
20g drozdia
30g cukru
2dcl mlieka (akekolvek, mandlove, sojove...)
1 vajce
75g roztopeneho masla (oleja)

makova plnka: 2-3 davky maku z mlynceka pomliet, zmiesat s cukrom podla chuti, s postruhanou citr.korou, stipkou badianu, slivkovym lekvarom a mliekom na kasu, ktora sa dobre rozotrie na zavin
orechova plnka: rovnake mnozstvo mletych orechov zmiesat s cukrom a mliekom

urobit dva zaviny a tie spolu skrutit do pletenca, potriet mliekom s troskou vajca a posypat mandlovymi lupienkami, piect pri teplote 180 stupnov asi 30 az 45 min (presne neviem, nikdy si to nestopnem, spravne upecenie meriam zasadne pohladom 😉 )

anlu
20. dec 2011

@rancuzkaf a ty mi co take chute robis??? vyzera uzasne, nadherne a hlavne velmi velmi chutne. Ja taky nemozem urobit lebo hned by som ho doslova zozrala a viem ako by mi potom bolo z neho zle 😝

celkom dobra stranka 🙂 http://varietyfeast.com/

tofik
21. dec 2011

@rancuzkaf chcem ťa poprosiť o recept na šošovicovú roládu. Zdá sa mi, že tu bol už recept , ale neviem nájsť.
U nás vianočné jedlá klasika mm a deti, ale to dostanem našťastie všetko okrem ryby od maminy. Ja si budem variť bezmäskovú kapustnicu / som zvedavá - tá mi nikdy nešla tak dobre uvariť/ , šalát zemiakový so sojanézou - nikdy som nejedla a tofu v tvare rybičky opečené. Ja teda asi budem slintať aj nad jedlom našich, lebo aj keď mäso nejem, tak mám naň strašnú chuť. 😉 Ale už sa strašne teším na tú pohodičku.

jaron
21. dec 2011

@adriana7 Ďakujeme za povzbudenie 🙂, uvidíme...

rancuzkaf
21. dec 2011

@tofik ty myslis asi roladu na str.186, tak to bude nieco podobne len z cervenej sosovice, ale presny recept este dnes dam 😉

rancuzkaf
21. dec 2011

@anlu urob pre manzela a deti, oni to rychlo zjedia a ty budes mat radost, ze im chutilo 😀 ...a co dobreho si budes robit ty?

rancuzkaf
21. dec 2011

@tofik

SOSOVICOVA ROLADA PLNENA GASTANMI A SAMPIONMI

na roladu treba:

200g cervenej sosovice suchej
3 pucene cesnaky
200g grahamoveho rozku (alebo striedky z chleba)
3PL citr. stavy
1kl soli
stipku cierneho korenia

- sosovicu uvarit vo vode tak, aby absorbovala vsetku vodu
- zmixovat vsetky ingrediencie na pruzne, hladke cesto

plnka:

- na oleji oprazit 2 cibule nadrobno nakrajane
- pridat za hrst nasekanych najemno sampionov a poprazit, aby zmakli
- uvarene makke gastany (350g) zmixovat s 200g grahamoveho rozka na hrubsiu konzistenciu (nemusi to byt hladke) a zmiesat s cibulou a sampionmi a nasekanou petrzlenovou vnatou

sosovicove cesto rozvalkat na alobale potretom olejom (moze byt aj posypany struhankou, lepsie sa potom rolada roluje) na obdlznik asi 20x30 cm, natriet plnku a zrolovat, prelozit na vymasteny plech, potriet olejom a piect pri 180 st asi 20 min, kym nie je rolada zhnednuta
rolada sa moze urobit den vopred a upiect az na druhy den

fotku z tejto dobroty este nemam, ale urcite si ju nafotim!

pele
21. dec 2011

Ahojte baby,
moja dcera odmieta odmalicka jest maso akehokolvek druhu...takze som trosku zacala studovat, aky mat byt vyvazeny vegetariansky jedalnicek...na ranajky jedava obilninove kase (striedam co najviac druhov, aj psenove, pohankove, atd), obedy mava bud zeleninove, alebo strukovinove, alebo tofu, pripadne mix tohto plus syry alebo jogurty a vecere ovocne. Lenze tie zeleniny/strukoviny jej tiez velmi nejdu...tak odhadujem, ze zje tak 3 krat tyzdenne ciastocne strukovinovy/tofu obed...mohli by ste mi poradit, ci je to dost? Pripadne nejake zhodnotenie jedalnicka? A odkedy mozem davat orechy rozneho druhu (teraz ma 14 mesiacov). Vdaka🙂

anlu
22. dec 2011

@rancuzkaf ked u nas sa kolaciky velmi nejedia a potom by som to len ja z lutosti aby som nevyhodila zjedla... Ale vyskusam ten kolac urobit na velku noc ako veniec. Teraz ma chytil osial a piekla som ako diva tak som to trochu aj prehnala. Este chcem pre seba a Oli urobit nejake raw kolaciky. Dnes som prvy krat robila raw sushi a velmi mi to chutilo tak som sa rozhodla ze si aj na vianoce urobim na veceru a k tomu este taky salat. Napisem aj recepty... A kolaciky budem robit take ze pomeliem susene ovocie s orieskami, urobim z toho gulicky a obalim v niecom. Chcem niekolko kombinacii. Zjtra rano si to asi namocim a vecer budem vyrabat. Chcela som aj s kakaovych bobov urobit polevu ale nemam ich ako pomliet. Skusim este susedy sa opytat ci nemaju mlyncek na kavu, to by bolo najidealnejsie na nom ich pomliet. Pridavam este foto sushi 😀 a jednu aj ako Olivka kradne rybke chvost

anlu
22. dec 2011

Raw sushi:
namocenu slnecnicu a namocene mandle rozmixujeme s trochou vody, pridala som sol, citronovu stavu a polovicku avokada. To pouzijeme ako plnku do riasy a do vnutra som dala pasik cervenej alebo oranzovej papriky a pasik avokada. Zabalit, pockat kym riasa nasiakne a porezat na kusky. Mnozstva som davala tak od oka ale pomer slnecnica mandle asi 1:1 ostatne podla chuti.

a tu je este recept na salat, je v cestine ale nechce sa mi ho prekladat 😉

VANOCNI VITA SALAT:

Zeleninový základ:
Topinambury, mrkev,petržel, paprika (já měl červenou a oranžovou) Celer řápíkatý.

omáčka:
Místo majonézy jsem rozmixoval namočené mandle + zbytek slunečnice, dostatek vody aby výsledná směs byla tekutá, trocha citronu a troška česneku.

Salát jsem ještě dochutil Posypáním troškou petrželkové natě. A trochu sušených rajčat místo šunky 🙂

jaron
22. dec 2011

Zaujímavá správa z dennej tlače:

http://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clano...

tofik
22. dec 2011

@rancuzkaf ďakujem, určite vyskúšam.

rancuzkaf
23. dec 2011

@pele ahoj, vyzera, ze mas vegetariansky jedalnicek pekne nastudovany 🙂 a snazis sa, aby malej nic nechybalo....mas obavy, ze malo zje strukovin?.....myslim, ze tri krat za tyzden je dostatocne mnozstvo....samozrejme treba najst vhodnu formu ako to zakomponovat do jedla. Mne moja dcerka v tvojom veku lubila vyjedat fazule, cicery len take same vybrate uverene z hrnca (doteraz to miluje a vzdy pri vareni robime kostovku do plnej misky, ci uz su dobre uvarene.)....jej vtedy napriklad nechutili strukoviny vo forme kase alebo pomazanky (to si oblubila az neskor).....Ak ti mala ma rada polievky, mozes jej ich skusit zahustovat cicerovou mukou (hned mas dalsi zdroj bielkovin)
Orechy jej uz mozes skusit davat, najlepsie v nejakej mletej forme do kasi a pod., najprv skus dlhsiu dobu mandle a odlseduj, ci nebude reakcia a postupne pridas aj ine druhy......vyborne su pre tak male deti aj orechove masla (ak mas nejaky zdroj na kupu)

jaron
23. dec 2011

Želám Vám všetkým pekné prežitie Vianočných sviatkov, veľa zdravia a hlavne lásky.

zojec
23. dec 2011

@rancuzkaf mnaaam aky kolac 🙂
aj ja prajem vsetkym krasne a pozehnane vianoce, plne pohody, zdravia, radosti z deticiek a rodiny 😉

oscarka3
23. dec 2011

@jaron
@zojec , ďakujem , tiež prajem krásne a pokojné sviatky 🙂