Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
2. júl 2010

@zofa ako píše aj Rancuzkaf, nemusíš, sójové mlieko je tepelne upravený výrobok určený na priamu spotrebu alebo aj na ďalšiu úpravu v jedlách.

marfuskaanjelik
2. júl 2010

U nás sa sója veľmi nepapá, ale ja mám rada tofu. Neskúšali ste ho náhodou niekto vyrobiť doma z niečoho iného ako zo sóje? Napr. zo strukovín? Ďakujem
Adriana, trojkombináci mrekva, uhorka, cvikla zdá sa zaberá. 🙂 Joj, len aby som to teraz nezakríkla.

rancuzkaf
2. júl 2010

@marfuskaanjelik , ja poznam jednu specialitu z cicera u nas sa to vola panisse, pouziva sa to podobne ako tofu, na kocky a opecie alebo len tak same zjest. ............ja to sice kupujem v obchode hotove, ale nasla som jeden original recept z Francuzska a pride mi to velmi jednoduche🙂

250g cicerovej muky
1 liter vody
1 PL olivoveho oleja
1 PL soli

do zohriatej vody pridat sol a olej, zamixovat muku, aby nevznikli hrudky a 15 min za staleho miesania povarit az kym to nezhustne a nie je to pekne hladke....potom hmotu rozotriet na plech, ktory bude vystlany foliou na potraviny (moze byt aj obdlznikova forma na briosku), zvrchu prikryt foliou a nechat v chladnicke ztuhnut aspon 2 hodky
potom nakrajat na kocky, hranolceky.....a poekat na oleji do zlata

rancuzkaf
2. júl 2010

....este som rychlo pokukala na web a k tomu zakladnemu receptu hore sa moze pridat do vody kocka bujonu, oprazena cibulka alebo nakrajane nadrobno susene paradajky a olivy, korenie.....ochutit podla vlastnej vole a fantazie....az sa mi slinky zbiehaju a dostavam chut si to vyrobit sama. mnam, mnam

zojec
2. júl 2010

@rancuzkaf tak toto znie uplne super.. 🙂 este pozhanat cicerovu muku..

zojec
2. júl 2010

inak ked tak na to pozeram na ten recept, uplne rovnako ja robim polentu.. akurat ju papame teplu take kolaciky nie na kocky.. ale mozno by sa to tiez dalo oprazit.. to vcerajsie zapekanie ju uplne vysusilo.. 😠

zofa
2. júl 2010

Dakujem velmi pekne za odpovede. Tak od zajtra ideme aj na sojove mlieko. Netusila som, ze ich je tolko druhov. V obchode som stala pol hodinu len pri sojovych mliekach a rozhodovala som sa ktore kupit 😀

jaron
2. júl 2010

@zofa neviem, ešte aké máš na mysli, či to je v obchode u nás alebo v zahraničí, lebo u nás je väčšinou veľa druhov iba práškových a tie vhodné nie sú, iba tekuté, tých je ale menej druhov, možno tam kde si bola ty bola výnimka.

rancuzkaf
2. júl 2010

@zojec tu polentu aj francuzi oprazaju, takze v pohode🙂 ...a s cim si robila ty polentu?...myslim co k tomu? ja idem zajtra vyskusat nieco v zapekacej mise na sposob: zaleninovo-hubovo-fazulova plnka na spodok, prikryta vrstvou polenty so struhanym syrom....som zvedava, co na to stravnici!

zofa
2. júl 2010

Jaron ja som v zahranici a tu toho maju hrozne vela. Sladene, nesladene, bio, alfa, modre, zelene, cervene, biele (myslim krabice a nie to mlieko 😀 ) Potom s prichutami - jahodova, vanilkova, kakaova a nasla som uz aj karamelovu, vsetko je to tekute mlieko. Aj jogurty su fantasticke a rozne dezerty, no je toho vela.

jaron
2. júl 2010

@zofa jasné, hneď sa mi to nezdalo na SR. Asi by som volil pre deti čo najzákladnejšie podľa zloženia: sójové bôby, voda, plus niečo málo navyše (nejaké vitamíny a pod.), nejaké prívlastky ako natur, original a pod., ale to zloženie ti napovie najviac, až neskôr by som volil už aj tie rôzne ochutenia, ono ti to pomôže aj v prípade, že by mali nejakú reakciu (alergiu), ak je v tom mlieku aj všeličo navyše, nevedela by si, či je to alergia napr. na kakao alebo naozaj na sóju.

jaron
2. júl 2010

a obohatené sú vhodné napr. s vápnikom, B12, s vit. D, menej vhodné s A alebo E ( A a E sú zdravé, ale pri doplnkoch niektoré výskumy ukázali aj negatíva, čo sa netýka prirodzeného výskytu napr. betakaroténu v mrkve, samozrejme tiež záleží, z akého zdroja sú tie doplnky).

zofa
2. júl 2010

No ja som kupila nesladene s vitaminmi. Ochutene zatial nebudem davat. Ja som dost striktna v tom co im davam jest 😅 U nas nehrozi, ze by jedli nezdrave jedla. Jedine na dovolenke som im dala trochu pukancov a aj to len preto, ze boli nesolene, nesladene a boli robene na horucom vzduchu a nie na masti(oleji). Trosku z nich spapali a viac nechceli. Inak u nas kekse, chrumky a veci podobne nehrozia. Namiesto toho si chrumkaju mrkvu, celerove stonky,
ukorku, ovocie, ryzove chlebicky 😅
Sice ma skoro doktorka zozrala ked som jej povedala, ze nejedia maso lebo im je z neho zle, no mam ich vraj nutit 😠
Vraj maju mat maso 6x do tyz. Ved to sme ani my s manzelom tak casto maso nejedli a nie este dieta.
Ale uspesne sa mi dari aj manzela prestravovat na veget.strave, takze som rada. Dokonca aj na dovolenke mal len raz rybu a kusok kurata ale vraj mu uz nechutilo 😀 Tak sa tesim, ze sme vsetci na zdravej strave.

matova
2. júl 2010

ahojte, ďakujem za ukľudnenie o zemiaku, jeď bude chcieť tak dám aj viac než 1 malý kúsok 🙂
Také chute ste tu zas narobili 😅 , to cícerové "tofu" je fakt lákavé, ktovie či by sa to dalo aj zo sójovej múky.

adriana: môže ten glukózový test ovplyvniť aj pojedanie topinambúr?
havino: no, ja som príliš v jeseni nestíhala, tak som zavarila len pár skleničiek z ovocia a namrazila len trochu vypestovanej zeleninky čo zvýšala popri malého prikrmovaní...a už aj to ovocie je fuč 😕.

Dnes ma suseda núkajúca malému sladkosti zas naštvala- už to robí za môj chrbát- bol s malým akurát muž tak mu strčila lízatko a povedala mu, že som zakázala len čokoládu kôli ekzému, cukríky že môže 😠 😢 . Lízatko bolo jasne už odbalené...malý ho už aj lízal...manžel dostal krik že mal aj on zakázať 😒 dotiahla som malého postupne k čiernym ríbezliam, a zopár ich spapal- joj tak ma potešil, lízatko som schovala a potom hodilado koša 😀.

matova
2. júl 2010

zofa: ja by som potrebovala taky pristup od manzela aky mas ty...lebo toto uz na mna je vela, stale s niekym bojovat a nakoniec vo vela veciach ustupujem...

adriana7
2. júl 2010

@marfuskaanjelik
tfuj, tfuj, to som rada, aj na naše decká zaberá...
@zofa
náš malý tiež zbožňuje tie sójové jogurtíky, u nás na sk sa to volá sojáčik, a sú s ovocnými príchuťami alebo s čokoládou
tá mudr by mala vrátiť titul, takéto sprostosti rozpráva maminám, ty si naštuduješ, ale chodia k nej určite aj také, čo zvládli ledva zš, a takáto mamina ju určite zoberie za slovo a 6x poctivo tlačí deťom mäso, no hrúza...

naš decká tiež nejedia skoro žiadne sladkosti a čipsy už bôbec nie, som rada, keď si môžem cez víkend dlhšie pospať a oni už pozerajú rozprávky a pritom papajú ovocie , len pozbieram šupky a kôstky a mám dobrý pocit (aspoň niekde moje výchovné metódy zaberajú)
... kým v detskej izbe neotvorím skrine...chichi..

adriana7
2. júl 2010

@matova
ja som topinambur ešte v puse nemala, u nás sa to nedá kúpiť, tak neviem...

z tej susedy si nič nerob,
ja už dva dni ležím, bo na poradni to nedopadlo dobre...
a tak mi brat zobral decká, dnes večer som im volala, ako sa majú, a laura, že majko nám griloval mäsko, skoro som odpadla, malý nejedol (ten je fakt zásadový), ale malá veselo...

a to brat vie, ako a čo jeme, ale sme v stave, že naša rodina naše decká skôr ľutuje, že ich "trápime" zdravou stravou.
pritom brat má 2 a 1 ročné, neprejde týždeň, aby neboli chorí, stále zapálené ušká, močové cesty, soplíky, kašle, ale nedá si povedať, vraj to zo stravou vôôôôbec nesúvisí ( a ja zas nechcem každého poúčať, ale keď mi kazí deti, to ma s..ie...

adriana7
2. júl 2010

@matova
ako ste mi radili, ja som na ten druhý glukózový test išla po dvojdňovom ovocnom pôste...
utrpenie mladého werthera je proti tomu brnkačka, ale vydržala som, a z nemocnice rovno na trh po melón(chichi)

matova
2. júl 2010

adriana: ja som topinambury nasadila do záhradky a to je jediné čomu sa asi bude dariť u nás bez starostlivosti, rastie to ako burina 😀 , len som toho roku ešte nevykopala tak neviem či už narástli...pošlem ti? fakt treba dať pozor aby to nezadusilo ostatné veci... To keď niekto zashuje do stravy- joj aj mne to veľmi vadí, a môj malý má rád sladké chute...inak mizerný papkáč... a cez víkend keď je manžel doma už ráno ukazuje na rúru kde vtedy pečie nejaké mäso 😕...
- ešte k t. otcovi- škoda toho prístupu, aj kopu mojich blízkych plačú že sú chorí ale smejú sa zároveň že isto nie zo stravy...A manžel čaká od dr. zázračnú liečbu na obezitu- je ako dieťa v tomto - toľkokrát už sme si to vydiskutovali, že musí sám chcieť... Po dlhšej dobe som zjedla tavený syr a mala som pocit že mi vôbec nechutí 😕
Je mi ľúto že musíš ležať, tak sa drž a skús oddýchnuť 😉
havino. super správa s mamkou 😉

marfuskaanjelik
3. júl 2010

@rancuzkaf mňáááám, len to čítam a už sa mi zbiehajú slinky 🙂 V pondelok urobím. Len dúfam, že zoženiem cícerovú múku. Možno majú v DM. A keby aj nie, tak si nameliem. 😉 A dám tam nové korenie, cibuľku a cesnak . Jóóój to bude papaníčko 😉
@matova ja budem mať podobný problém ako máš ty so susedou ale so svokrou. Naše slniečko malo 7 mesiacov, boli sme u nich a ona naložila do mištičky zmrzlinu aj pre neho. Som myslela, že odpadnem. A že vraj aká je to mama, keď mu ani zmrzlinu nedopraje. 7 mesačnému mimču zmrzku!!! Tá keby videla, čím ho to ja doma kŕmim. 🙂
Ešteže ma "mangel" podržal.

zofa
3. júl 2010

U nas sa uz tiez stalo, ze ked som bola v klube s detmi, tak som hned na zaciatku povedala, ze moje deti kekse a veci tomu podobne nejedia a nestihla som sa otocit a uz mali v ruke cokolad. keks. No nebolo toho kto by im ho dal. Pekne som im ho zobrala a nestihla som ich ani do kosa hodit a uz mali druhy v ruke. Som narobila bordel 😀 😀 😀
Vraj som macoch, ze nedoprajem vlastnym detom sladke 😠 A ked sme teraz boli na dovolenke, tak ma tam skoro trafil slak ako tam matky krmili svoje deti. Bolo tam kopec cerstveho ovocia, zeleniny, dokonca mali aj sojove jogurty a kopec zdraveho jedla a deti na tanieroch hranolky a vyprazane veci kazdy - kazducky den.Zelenina a ovocie u nich nehrozila. A ked som zbadala zensku so 6,5mes. dievcatkom ako ju dlavila hranolkami, tak som mala dost. Mala som chut ju preplieskat, nech sa spamata. Mozno som naozaj divna ja ako mi to vela ludi tvrdi (len preto, ze nejeme maso a nedavam detom slane ani sladke).
@adriana7 ja sama som prekvapena ako sa moj muz oduca od masa lebo kedysi by nebol zjedol zeleninu ani keby som mu na krk slapla 🙄 😀 😀
A k dr., no nechapem ako jeden alebo jedna studovana osoba moze mat taky pristup. No mame svoj rozum a robime si podla seba. Dufam, ze nam nase deti raz za to budu vdacne 😒

jaron
3. júl 2010

To s tým okolím a sladkosťami je ťažké, ťažký boj, je to ako keď je v lodi viac dier, snažíte sa zapchať jednu, ale voda tečie cez tri ďalšie, idete pri ďalšiu, medzitým sa voda valí zase cez tu prvú. Len keď sa všetky diery zapchajú, tak je to potom oveľa lahšie. My sa snažíme, ale pokazia to v škole (v škôlke), keď nie v škôlke tak zase starí rodičia, keď nie tí, tak zase známi atď.

Naša má už 7 rokov a neodmietame sladkosti úplne celkom, nemám nič proti tomu, dať si napr. nejaký ten keksík alebo musli tyčinku raz za týždeň. Lenže sobotu sme so známymi, dostane sladkosť, veď len raz za čas, nedeľu sme u mamy, predsa raz za čas a ešte od starkej si nezobrať, potom pondelok má v škole spolužiak narodeniny, zase dostane sladkosť, utorok príde návšteva k nám a donesú sladkosť so slovami "veď občas môže", stredu ju ponukne predavačka v obchode, štvrtok aby sme neboli zlí aj my, kúpime niečo aj my... 😀 a tak každý deň niekto tvrdí veď iba raz za čas, veď iba dnes.... 😀

Toto je pekný príklad spolupráce, keď sa do snahy zapojili viacerí (upchalo sa v tej "loďke" viacero dier naraz):

V Severnom Írsku školská komisia The Boost Better Breaks (BBB) iniciovala snahu o zníženie vysokého výskytu zubného kazu u detí. V programe základné školy a predškolské zariadenia dovolili počas prestávok konzumáciu iba mlieka a ovocia. Okrem toho sa školy zapojené do iniciatívy dohodli, že nebudú predávať občerstvenie s vysokým obsahom tuku alebo cukru. Navyše učitelia súhlasili, že nebudú odmeňovať žiakov sladkosťami. Výsledky po prvých dvoch rokoch ukázali, že počet detí s pevnými zubmi sa v porovnaní s deťmi v kontrolnej skupine zvýšil. (Freeman a kol., 2001). (z dokumentu WHO o školskom stravovaní)

jaron
3. júl 2010

a s tými vyjadreniami lekárky, že mäso 6 krát týždenne, žiaľ vládne často veľká nevedomosť u mnohých, aj keby nešlo o propagovanie veg. stravy, tak je to veľa, rozumné je (keď už teda mäso) najviac tri krát týždenne.

zase k tomu jeden úryvok z dokumentu WHO o školskom a predškolskom stravovaní, platnom pre Európu:

Význam konzumácie množstva celozrnného chleba, obilnín, celozrnných cestovín, ryže a zemiakov u detí sa často podhodnocuje, naproti tomu význam živočíšnych bielkovín sa preceňuje.
Na potrebu malých detí konzumovať živočíšne proteíny by sa mal klásť oveľa menší dôraz. Bielkoviny z rastlinných zdrojov sú rovnako prospešné. Zastaraná predstava o proteínových požiadavkách má za následok zbytočne vysoký príjem mäsa a mäsových produktov u európskych detí a dospievajúcich. Tých, ktorí sa obávajú o dostatočný príjem bielkovín treba znovu ubezpečiť, že chlieb, cestoviny a strukoviny prispievajú väčšinou bielkovín potrebných pre zdravú výživu.

jaron
3. júl 2010

ten cícerový, teraz neviem ako sa to volá, to z tej múky, aj u mňa to vzbudzuje chuť vyskúšať, musím pozrieť niekde cic. múku.
Práve včera sme si robili hummus, bol veľmi dobrý, s celozrnným chlebom a zeleninou. Receptov som naň už čítal veľa, tak si myslím, že sa môže robiť všeliako. My sme robili:

uvarený cícer
lyžica tahiny (robili sme si doma)
sezamový olej
citrónová šťava
trochu olúpaného jablka
soľ
"vegeta" (Alnatura)
cesnak

všetko rozmixovať na jemno

výborný zdroj železa, kyseliny listovej atď.
Dobré jedlo (aj svojou konzistenciou) pre veľmi malé deti, keď už začínajú papať strukoviny, zhruba od 9 mesiacov (po malých úpravách, napr.bez citr. šťavy a pod.)

marfuskaanjelik
3. júl 2010

@jaron môj mangel, alebo ako ho moja mamka volá "húšband" zbožňuje hummus. Len na mojom mixéri je strašne tažko rozmixovať cícer a to aj keď tam pridám všetky tekutiny. ☹
Musím počkať do Vianoc, možno mi Ježiško donesie nový. 🙂
To s tou protisladkosťovou iniciatívou sa mi veľmi páči. Dúfam, že sa toho raz dožijeme aj u vás aj u nás.

adriana7
3. júl 2010

@zofa
ja som tiež "v šoku" s mm, včera mi zahlásil, že skúsi byť teraz v lete vitarián 80:20. Som skoro odpadla, lebo vraj už 2 týždne nestíha, tak celý deň v robote aj v teréne len chrúme dopoludnia ovocie a poobede zeleninu. Akurát večer si dá niečo z toho, čo som varila, ale to tak napr. dusené zemiaky s hráškom a zeleninový šalát. K telke ešte deci dobrého vínka a vraj sa cíti výborne.
@jaron ,
prosím ťa, mohol by si napísať recept aj s postupom na tahini,
... a ten hummus jete ako nátierku na chlieb?
@marfuskaanjelik
aj ja som mala doteraz mixérsku bučoru, zn.eta z revolučného roku, a tento rok na meniny mi mm kúpil perfektný ponorný, celý z nerezu, s vysokými otáčkami,perfektne mixuje aj mandle, z ktorých robím majonézu, tak som sa dožila ...

marfuskaanjelik
3. júl 2010

@adriana7 a aka je to značka, prosím ťa?

zofa
3. júl 2010

Hummus aj my papame a babulam velmi chuti. No ja ho vzdy kupujem. Ale uz mam nan vsetky potraviny kupene, tak zajtra skusim urobit domaci.
Ano moze sa jest ako natierka alebo my aj mrkvu, celerove stonky a aj take hrube tycinky do toho namacane ako dip a len tak pri telke chrumame 😀
Mrkvu nakrajam na palicky a aj celer. Je to fajne a velmi zdrave. Moj manzel si to natiera aj na toast.
@adriana7, dako sa nasi manzelici lepsia alebo si do seba vstupili? 😀 Alebo my vieme ako na nich 😅 😀

adriana7
3. júl 2010

@marfuskaanjelik
je to philips hr 1372, ak si to vygoogliš na stránke philips, je tam aj super veľký obrázok...

@zofa ,
veru, veru, keby mi pred 5 rokmi niekto dal na výber, či mm bude vitarián alebo prestúpi na mohamedánsku vieru, tak tipnem tuším to druhé (chichichi)...

matova
3. júl 2010

marfuska: zmrzlinu? 7mesačnému bábätku? 🙄 😀 🙄

jaron: veľmi chýba u nás osveta, koľkokrát sa mi stane, že keď sa snažím blízkym pomôcť alebo obhajovať to čo by som chcela...s príkladmi z "múdrych kníh", tak to ide jedným uchom dnu, druhým von, ale akonáhle to počujú z rádia alebo Tv, hneď to mám späť že čo sa NOVÉ a prevratné dozvedeli, a isto je to pravda lebo to vraveli v tv 😀...chcelo by to osvetu veľmi aj vo forme projektov na školách....ja som si myslela že na dedinách je to lepšie, že sa žije prírodnejšie, podobne ako kedysi ale začínam mať pocit že je to možno ešte horšie.

malý si tak zamiloval lesné jahody, že som dnes lozila po strmom svahu s bruchom a on zdola ukazoval na každú čo zbadal 😕 😀