Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
28. júl 2010

ahojte,
idem sa vám pochváliť s novým receptom,
@jaron ma s tými banánmi inšpiroval:

VEGE TIRAMISU
"cesto": hotové kupované piškóty (cca 3-4 balíky),3 dcl hrnček uvarenej silnej kávy (pre deti melta)
"plnka": 2 kocky bieleho tofu, 5 banánov, 5 balíčkov vanilkového cukru, 2 lyžice medu, trošku sójového mlieka 0,5-1 dcl) - ja som všetko nakrájala do vyššej misy a rozmixovala ponorným tyčovým mixérom
postup je ako pri nepečenej torte, vrstva piškót namočených v káve sa strieda s vrstvou plnky dokola, posledná vrstva je zo suchých poškót, vrch som posypala kakaom (grankom)
ja som robila do misy, tak som použila malé guľaté piškóty, ale originál recept sú podlohovasté (ukladá sa do vaničky)
je to úplne jednoduché, "najťažšie" na tom je čakanie na tiramisu, ktoré by malo pobudnúť v chladničke aspoň 6 hodín 🙂

tak vyskúšajte, ja už ho mám v sebe, deťom, ktoré sú u našich, nesiem večer, tak uvidím, ako sa im to bude páčiť (hlavne babke s dedkom) 😒

matova
29. júl 2010

Ahojte, prosím, nemáte pár tipov na rýchle vegetariánske pohostenie? máme v sobotu návštevu a ja pri malom žiadne špecialitky istotne nanavarím, varievam vnoci aj to len rýchlovky 😖 . Rozmýšľam o nejakej studenej - zeleninovo syrovej mise 😲
adriana: sójové mlieko si použila asi hotové, z krabice? a plnka normálne stuhla? rozmýšľam že by som to hodila do tortovej formy.
jaron: keď sa oteplí vyskúšam to spraviť pri normálnej teploty a hodiť do mrazničky

zojec
29. júl 2010

@matova misa je super napad, ja ju robievam tiez, ale osvedcili sa mi aj vselijake natierky.. to lubia aj masozravci 😀 zvyknem robievat humus a upiect k tomu pita chlieb, ale pre nedostatok casu mozes kupit, ale aj celozrnny je dobry.. 🙂 tak isto baklazanovu, alebo inu natierku.. recepty som tu uz pisala 😉 a ako dezert mozes urobit tiramisu co robila adriana 😉
a u nas este fici cestovinovy salat na studeno 😉 ale ten je trosku "nezdravy" s kyslou smotankou.. ale da sa aj s jogurtom

adriana7
29. júl 2010

@matova ,
ja som to už tu písala, ale ja pre návštevy tiež robím šaláty, teraz je super grécky, dopredu si urobím len biele tofu, ktoré napácujem na kocky do olivivého oleja s korením (ja dávam z dm alnatura wurz mischung, ale ak dáš bazalku, oregano, tymián, nič nepokazíš)
do misy nakrájam na veľké kocky cibuľu, uhorku, papriku a rajčiny, nasypem olivy a pridám na kocky ten napácovaný syr, dochutím citrónovou šťavou, olivovým olejom a ešte troškou toho korenia - je to super - k tomu cesnakové hrianky, zje sa vždy všetko 🙂 ale vy jete syry, daj akýkoľvek...

a ešte robím namiesto obložených chlebíkov baklažánové hrianky:
baklažán na kolieska (0,5 cm) ugrilujem na teflónke (olej, cesnak, vegeta), na hriankovači si urobím hrianky, potriem surovým cesnakom, na to položím koliesko grilovaného baklažánu, koliesko rajčiny, lístky čerstvej bazalky a na vrch trochu postrúhaného údeného tofu (ale môžeš dať akýkoľvek syr)

a do tiramisu som dala krabicové sójové, len u nás v bille majú už len to kakao, tak je ten krém nie je biely, ale ztuhlo to super, aj keď nie tak, ako keď dávaš želatinu, je to presnne takej konzustencie, ako originál recept, kde ide mascarpone

držím palce, nech sa ti pohostenie podarí 🙂

adriana7
29. júl 2010

@zojec ,my robíme cestovinové šaláty aj ako večeru, hlavne v zime, keď prídem neskoro z práce a chcem urobiť niečo sýte a rýchlo - k cestovine dám plechovku kukurice a šampiňónov a potom zeleninku, čo nájdem v chladničke
- u nás jednoznačne veľmi obľúbené jedlo 😉

oscarka3
31. júl 2010

niečo na pobavenie z hlášok mojich pubertiačok: toto leto sa snažíme stravovať viac vitariánsky, veľa zeleniny a ovocia v surovom stave a výsledok?tento týždeň sme boli v lidli a prechádzali sme popri sladkostiach,pri jednom druhu čo sme občas kupovali, mi staršia dcéra hovorí:"toto už nemusím,už mi to tak nechutí,už len čokoláda.Dosiahla si čo si chcela." 😀, no dostala som záchvat smiechu.ale som spokojná.aj keď sme sladkosti kupovali len zriedka a čokoládu dostávali tiež len občas aj to od známych,som rada,že ich tie sladkosti lákajú stále menej 🙂

adriana7
31. júl 2010

@oscarka3 ,
aj my tak, čím viac ovocia decká zjedia, tým menej im príde chuť na sladkosti, niekedy ich nepýtajú aj 3 dni 😉

matova
31. júl 2010

adriana + zojec: ďakujem za tipy 😉
už je to za nami, keďže neustále behám po vonku s malým neposedníkom a večer chodí dosť neskoro spať, tak som vôbec nestihla spraviť to vege tiramisu (hoci suroviny mi manžel poctivo nakúpil, nakúpil tiež hotový makový závin a moravský koláč- tvaroh, orech, džem, mak.....) tak som o recepte na tiramisu návšteve len porozprávala 😀 😔 😉 , ale vyskúšam ho určite. Ponúkla som ovocie (broskyne, banány, hrozno) a tzv. obložené taniere- zeleninový tanier aj s olivami a druhý syrový tanier- rôzne druhy aj s tofu. A úplne to stačilo, počasie bolo teplé, turistika sa vydarila a tak nám ani varené jedlo nechýbalo 🙂.

zojec
1. aug 2010

@oscarka3
@adriana7 😀 😀 😀 ani ja uz nepytam sladke, od kedy jem denne 3kila dyne.. aj ked som sa uz musela obmedzit na kilo.. lebo mala veeeeela kakala 😉

klementina
1. aug 2010

ahojte, ja sem chodim kukat dost casto, sa necham inspirovat vasimi dobrotami, lebo moje dieta sa rozhodlo, ze sa budes stravovat zdravo, obcas az makrobioticky a kedze my s muzom sme vsezravci mam s tym obcas problem.
ale vela veci, co som tu obkukala jej chutilo - ( az na to tofu s hrozienkami 😉 )
ked sem chodim, aspon viem, co jej kupit v zdravej vyzive-tam kam chodime predavacku moc nevyskolili..
a neviete mi poradit nejaky dobry a jednoduchy recept na patizon s cestovinou? dakujem

oscarka3
2. aug 2010

@zojec 😀 😀 😀 .ako vela malá kakala?moje kakali raz za týždeň /stravovala som sa vegetariánsky,+pri druhej dcére šťavy/,kamaratkina dcéra kaká 3x krát denne/kamoška je všežravec,ale pri kojení mala dosť jednostrannú stravu,lebo malej vraj všetko robilo problémy/ ale vraj je to všetko v norme 😉 ,keď je to pravidelne

oscarka3
2. aug 2010

@klementina ,ja robím patizon len vyprážaný/obalený v cestíčku/ alebo na sposob zemiakových placiek,poprípade len s inou zeleninou s bylinkami podusený /taký zeleninový mix/+zemiaky

zojec
2. aug 2010

@oscarka3 no v kazdej plienke mala riedky kakoprd a dva krat denne riadnu delovku 😀 😀 😀 som chcela trosku umiernit tie kakoprdy a skusila som obmedzit dynu.. vyzera to, ze zabralo.. 😉
@klementina najlepsie je len tak poduseny.. ale k cestovinam ho mozes podusit na cibulke, cesnaku, bylinky a paradjky.. 🙂 mnamka.. 😉 posypat syrom, alebo udenym tofu a podavat priamo na cestoviny

adriana7
2. aug 2010

@zojec ,
aj ja už som na tom melóne závislá a ešte broskyne 🙂 , no a žltý melón tak "s citom", túto sezónu je strašne drahý...

@klementina , ja som predvčerom robila takú pečenú zeleninu na plechu
do misy som nakrájala patizón, cuketu, baklažán, rajčiny, papriku, cibuľu a šampiňóny - všetko na také veľké kúsky, a zaliala som to pácom:
3 lyžice horčice, 2 lyžice hustej sójovej omáčky, mletú červenú papriku, vegetu, soľ, 5 strúčikov cesnaku a 5 lyžíc olivového oleja
toto som dobre premiešala, dala na plech a na prudko (220-240 - mám el.rúru) piekla cca 15 -20 minút

my sme to jedli s chlebom, ale môžeš to potom premiešať aj s cestovinou, ono je to výborné aj na studeno (dojedalala som na večeru)

@oscarka3 , aj my sme včera na obed mali vyprážaný, keďže nejeme rezníky, deťom táto trojobalová kombinácia tiež postačuje ako náhrada, k tomu robím dusené zemiačky na kile petržlenu 😵

zojec
2. aug 2010

@adriana7 inak naozaj zlty melon som tento rok hadam ani nemala... uz nevedia co za to maju pytat 😠 broskyne a nektarinky, to si tiez davam.. mnam 😉 inak ako sa citis? o chvilocku uz bude babatko tu.. 😉
ja mam laktacnu krizu ☹ nejak mam malo mlieka.. dnes uz mala mala prepadnutu fontanelku a bola biela ako krieda.. vecer som jej po hadicke pustila 60ml umeleho... ☹ dufam, ze sa to zajtra upravi... a ochladenie by tomu tiez pomohlo!

adriana7
2. aug 2010

@zojec ,
ja sa cítim ako labomba, tesne pred výbuchom 😀 , toto je také obdobie, že hľadáš v sebe pokoru, aby si celý deň neprežila v negativizme 🙂

s tou laktačnou krízou ma to mrzí, malý sa mi narodil v máji a tiež cez takéto horká málo papával, ani piť nechcel, niekedy aj 4 dni, a ono je to o tom, že mliečko sa tvorí podľa aktuálnej ponuky, čiže keď maličká nepije, mliečka sa ti tvorí menej 😒
ale je pravda, že ja som neprikrmovala, pri laurinke som sa dala "bystro pregavariť" a kojila som ledva 4,5 mesiaca, tak pri mimovi som si povedala, že vydržím a ten sunar nekúpim (aj keď je to ťažké byť zásadový, keď ti bábo vzlyká od hladu až ho zadúša, že?) 😉
prajem ti, aby ste sa kojili čo najdlhšie,na mojich deckách vidím ten "rozdielny zdravotný základ" 😎

matova
2. aug 2010

oscarka: fíha, ja som snívala nech mi syn aspoň vnoci tak často nekaká- kakal presdne ako papal- pravidelne každé 3 hodiny nonstop celý deň a noc pol roka- ale si vravím, že isto aj preto, že mlieko bolo odstriekavané, ohrievané 😕 .

zojec: laktačné krízy sú úplne bežné a nemusia súvisieť vôbec so stratou mlieka ale s väčším dopytom bábätka, tak len koj a koj, a ponuka sa postupne zas vyrovná dopytu 😉.

ja mám problém s Aktiferinom čo mi predpísali, mám teraz nižšiu hodnotu železa. Navodzuje mi tp hnačky a vždy mi pritom príde hrozne zle 😝

matova
2. aug 2010

adriana: ahoj 😉 , nestíham čítať knihu 😔

klementina
2. aug 2010

ahojte, tak som nakoniec urobila ten patizon na cibulke s mrkvou, kari korenim a salviou, robila som k tomu ryzu a malej to chutilo. tak som rada. a nabuduce skusim tu pecenu podla adriany.
davate detom aj fazulove struky? chuti im to? este tie mam v chladnicke, ale tak si myslim, ze to asi malej chutit nebude, aj ked ja ich mam rada.
ked uz sa bavite o kojeni, ja rozmyslam, ze by som pomaly aj prestala, teda az na jesen. ake mlieko davate detom? to uz budeme mat 20mesiacov. ja by som najradcsej aj ziadne, lebo mne osobne mlieko vobec nechuti, ale nemam to zatial vyriesene, cim vsetkym to nahradzat..
adrina a v com vidis ten rozdiel medzi detmi? ten kojeny je menej chory?

klementina
2. aug 2010

a este som sa chcela opytat, ci chutia vasim detom paradajky? lebo nasej malej vobec. a pritom ja mam tak rada paradajkove omacky na cestoviny a ona to vobec nezje, aj ked je zmiesana s inou zeleninou. tak mam zuzeny okruh omacok na cestoviny, co ma dost stve, lebo zasa cestoviny ma velmi rada 😠

matova
2. aug 2010

klementina: moj maly ma paradajkovu omaacku velmi rad (pasirovane paradajky z tetrapakovej krabicky- z konzerv mu nedavam), cerstve paradajky mal rad prred rokom,a odkedy okusil kupovane (v zime) tak uz nechce ziadne- ani nase domace. U nas zas nemozem varit cestoviny 😠 😀 .
fazulkove struky priavam do polievok k inej zeôeninke a par ich vzdy spapa.
A o mlieku a jeho ucinkoch uz tu bola debata par stranok dozadu (neviem presne ktore strany), vyhladaj si to, stoji to za to, bohuzial ten moj "mlieckos" nic ine pit nechce ako to mlieko, keby sa neodstavil tak kojim asi kym z toho nevyrastie 😀 .

oscarka3
3. aug 2010

@zojec ,a čo jedávaš a piješ celý deň?možno by to chcelo nejakú zmenu.ja som chvalabohu s kojením problém nemala,teda raz upchatá mliečna žľaza,ale mlieka som mala dosť, a keď som jedla čučoriedkový kompot,tak zo mňa v kuse tieklo, už som si nemala čo obliecť 🙂

zojec
3. aug 2010

dievcata dakujem za povzbudenie, verim ze bude lepsie.. len som proste vcera uz nedokazala pocuvat ten dvojdnovy srdcervuci plac a ta vpadnuta fontanelka ma vystrasila.. :( @matova ja som brala Maltofer a tie boli najlepsie tabletky.. su sice trosku drahsie, ale skus sa spytat gyndosa, ci ti ich nepredpise.. a dokonca maju aj dobru chut.. su zuvacie. 😉

@adriana7 och, citim s tebou... uz to dako treba vydrzat do konca...🙂
my sa tu doma zas topime v cuketach.. 😉 mala mi velmi nedovoli zavarat cez den.. vyzaduje si 100% pozornost. ale od vcera mam satku a tam sa jej naramne paci, a konecne mam volne ruky.. tak hadam nieco urobim..
inak v akom naleve zavarate? ja mam rada sladko -kysly.. ale cukru davam celkom dost. ☹

zojec
3. aug 2010

@oscarka3 no jedavam tak normalne, urcite trosku menej ako ked som bola tehu, ale ranajky a vecere mavam.. s obedom to nie je bohvieco, ten povacsine nestiham.. tiez som rozmyslala, ze by som mala jest viac polievok... vody pijem cca 3l denne.. skor si myslim, ze to bolo tym, ze mala bola prisata velmi casto, aj raz za 45min - hodinu a vzdy na prsku zaspala.. mliecko sa nestihlo vytvorit, a vecer ked bola fakt veeelmi hladna nemala v prsku skoro nic.. v noci sme to dobehli... 🙂spala 5hodin, tak som ich mala krasne naliate aj o 4tej rano aj o 9tej,ked znova vstala.. tak som si povedala ze jej nebudem davat tak casto... som ju ukolisala v satke teraz.. najskor okolo 12,00 jej dam a uvidim.. dnes mi pride aj odsavacka, tak skusim trosku poodsavat po kojeni, vraj aj to zvacsuje produkciu.. straasne nerada by som dokrmovala.. som bola rada ked som sa toho zbavila..

oscarka3
3. aug 2010

@zojec ,mne staršia bežne zaspávala pri kojení,tak som kojila aj hodinu 😒 .keď zaspala a už vobec neťahala ,tak som ju išla prebaliť,pri tom sa prebrala a tak som ju po prebalení ešte dokojila.zo začiatku sa mi zdalo,že kojím celých 24 hod 😒 .asi po mesiaci mi spávala cez obed v kočíku aj 4 hod v kuse-to bolo super,mohla som aj niečo doma spraviť.ja som s ňou bola do 2 rokov sama,tak som prvý mesiac veľmi málo stíhala,ale potom to už bolo ok 😉 .bude to dobré aj u teba,len vydrž! 🙂

matova
3. aug 2010

zojec: dík za tip, keď pôjdem najbližšie tak si vypýtam či nepredpíše niečo iné 😉
ešte ma napadlo že pri poklese mlieka sa radšej treba vyhnúť studeným pokrmom a skôr tie polievky teplé a tie bylinky na kojenie.....U mňa to bolo ako u oscarky, záplava 😀 , to bolo isto hlavne tým že som musela pravidelne odstriekavať...a na noc som si prikladala dokonca studeneé obklady lebo sa mi hrudy až tvorili 😖 . Určite to bude dobré, keď už si zvládla ten začiatok 😵

adriana7
3. aug 2010

@matova ,
vidíš, keby si tú knihu prečítala, bola by si v kľude, že máš dieťa s ideálnymi črievkami, tá dr. nolfi tam píše, že každý cicavec vrátane človeka sa by sa mal vyprázdňovať po každom príjme, vtedy je trávenie nezaťažené nespracovaným odpadom 😉
a s tým železom - veľa je ho aj v rajčinách, máš domáce - to je super, v šaláte, mrkve, marhuliach, červenom melóne, čučoriedky som už po dve soboty dostala kúpiť na trhu - a k tomu skús skombinovať s orechmi - vlašské, mandle alebo para - všetko nepražené, nesolené - uvidíš, aj bez liekov budeš "železnejšia lady" než margaret tetcherová 😀

@klementina , áno, malý bol dlho kojený a nosený - a je to vidno doteraz, je zdravý a kľudný, také slniečko...
pri malej som si dala do všetkého a od všetkých "kecať" - ako kojiť, prebaľovať, vychovávať - dodnes to cítim tak, že som jej tým vlastne ubližovala, ale čo bolo nezmením, tak sa aspoň snažím nespackať to, čo bude 😉

adriana7
3. aug 2010

@zojec ,
s tým kojením som tu už písala, ja mám skúsenosti s oboma extrémami, pri malej som mala problémy kojiť, pri malom som kojila ešte dve nedonoseniatka v pôrodnici a u mňa to bolo len o tom, že som si povedala, že druhú materskú si užijem, bez stresu, v kľude, všetko mi bude "salám-párky", okrem detí a toho, čo potrebujú... a ono to zafungovalo 😵
...ja mám taký zážitok, keď som malého kojila asi 3 mesiace, mala som strašný kašeľ, tak ma na pľúcnom poslali na rontgen, ale ja som mala toľko mlieka, že keď som si už pred tou platňou prístroja dala dolu podprsenku, tak to mlieko mi prúdom striekalo až po tú platňu, celé som im to tam "popo", tak ma poslali si mleko odstriekať, ale nepomohlo to, keď som sa postavila na druhý raz pred prístroj - ono sa to tak pomaly k tebe približuje, až ťa to "pripučí" - tak tesne pred "pripučením" mi nzasa mlieko začalo prúdom tiecť...
sestra vybehla z kabínky, že takto sa to nedá, a ani ma nezrengenovali 😀

... a ešte ma napadlo, že aj ja som počas kojenia mala pocit, že najmenej mlieka sa mi tvorí neskoro poobede, to kojenie o piatej predvečerom...

matova
3. aug 2010

adriana: jeeeej, tak to je super, keď sato tam takto píše o tom vyprázdňovaní 😅 , tú knihu od K.Nolidi si zoženiem aj keď neprečítam ale tú tvoju staršiu asi už nesplaším, skúsim, zatiaľ som nebrázdila po nete či ju dakde nemajú.
a prepáč, som si prečítala aj odkaz pre zojec a 😀 😀 😀 😀 , a ešte by ma zaujímalo čo píšeš, že bol nielen kojený ale aj nosený- v šatke či babyvaku myslíš??

matova
3. aug 2010

adriana: ja si budem musieť asi niečo na nosenie zaobstarať, neviem si predstaviť ako pobehujem s malým kade tade a bábätko kde zatiaľ bude? 😕