Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
20. aug 2010

@penny13 , do tej zmesi ,čím potriem baklažán dávam aj kečup, zabudla som napísať

oscarka3
20. aug 2010

@matova ,ja mám pár kvetov bazy v mrazničke, teraz robievam medovkový a mätový nápoj

matova
20. aug 2010

oscarka: a ako ich robievaš? mädovkový čaj mi veľmi chutí ale nepestujem ju, ani u nás normálne voľne nerastie, stálo by asi za to si ju pestovať, mám veľmi rada tú jej citrónovú sviežu chuť.

oscarka3
20. aug 2010

@matova ,skoro ako čaj.do veľkého hrnca dám prevariť vodu,nechám trochu vychladnúť, dám tam mätu alebo medovku a nechám postáť asi 24 hod a potom osladím medom, prelejem do fliaš a dám do chladničky.pár dní vydrží. mm to pije aj keď to už začína kvasiť, jemu to aj také chutí.ja mám mäty aj medovky kopu.mätu mám po celej záhrade 😒 .

matova
20. aug 2010

oscarka: 😀 s tým nakvaseným nápojom- pripomenulo mi to ako sa mi kolega vysmieval z kombuchy- že čo to za žbrndu mútnu to pijem, ochutnať ani náhodou nechcel len to stále chodil pozorovať zhnusene (ale zvedavo) a keď som mu povedala že to chutí náhodou celjom fajn, podobne ako burčiak tak sa nechapl prehovoriť, ochutnal a už ssa mi ani viac nesmial 😀

rancuzkaf
21. aug 2010

@adriana7, ako chutilo? uz si mozno aj robila tu pecenu ryzu...

ryzu nevarim dopredu, je zaliata vodou, kym sa neurobia patizony....no neviem, ci caro tohto receptu nie je prave v tomto, ryza pocas zapekania naberie vonu a chut zeleniny...a ked to zalejes horucou vodou pocas pecenia, tak misa praskne? to som netusila 😲.....

oscarka3
22. aug 2010

@matova ,ak chceš medovku,tak mi napíš do IP adresu,skúsim ti poslať pár rastlín.

adriana7
22. aug 2010

@rancuzkaf ,
chutilo a moooc, ale robila som ten španielsky cuketový recept, lebo som nevedela, čo s tou ryžou, ale máš pravdu, aj v tomto recepte ostalo na pekáči toľko výbornej šťavy, že nabudúce to poprekladám zemiakmi aby natiahli tú šťavu a bude to mňamka... (dnes som k tomu urobila zemiakovú kašu bez mlieka)
ozaj, včera sme boli na návšteve u mojej sesternice, tiež žije vo francúzsku a sú tu na týždeň u rodičov...
... a raz mi preska jenská misa, a to mi len frkla na ňu voda ☹ , tak odvtedy som opatrná...

matova
22. aug 2010

oscarka: a aké má nároky na pôdu? nejak špeci sa treba o ňu starať či si to aj samé porastie? 😅

oscarka3
23. aug 2010

@matova ,nemusíš s ňou robiť nič, len na slnko ju zasaď. dá sa strihať 2x ročne, pred kvitnutím

ssalonis
25. aug 2010

Skuste sosovickovu polievku, ktoru lubia moje deti, je jednoducha a u nas chuti aj velkym 😉 http://ssalonis.blogspot.com/2010/04/sosovicova...

zojec
27. aug 2010

ahojte vsetci.. kde ste?? nejak je tu ticho...
@adriana7 kde si? uz mas babatko doma? vsetko v poriadku? nejake nove receptiky? ja som robila cuketovo-paradajkove rizoto naposledy.. bolo to fajne... uz mam cukety namrazene asi aj na dve zimy.. 🙂 mrazite niekto cukety aj inak ako postruhane a vyzmykane?

oscarka3
27. aug 2010

@zojec ,ja mrazím len postrúhané, inak by z nich asi bola kaša-majú veľa vody.ale tento rok nemám žiadne 😒 .pred chvíľou sme išli okolo Hriňovej,boli sme v ZV 🙂

zojec
27. aug 2010

@oscarka3 ste sa mohli zastavit, bola by som ti zo dve cukety dala 😉 tiez som myslela, ze len tak sa daju... len ci nemate nahodou nieco spci... lebo tu sa clovek vselico nove nauci 😀

oscarka3
27. aug 2010

@zojec ,jáááj ale to by sme ťa dlho zdržali, ja sa neviem odlepiť od takých drobčekov ako máš aj ty 😉 .mm sa ponáhľal, rýchlo vybaviť a naspäť domov 😒 .
ešte info zo zvolena pre šťavozávislákov, na námestí robia čerstvé šťavy /ovocné, zeleninové/

zojec
27. aug 2010

@oscarka3 ano ano.. tie stavy si vzdy ked idem okolo davam... 😉 najradsej mam mrkvovo - repovu.. moj mm, len hlavou kruti ze mi to chuti 😀

rancuzkaf
27. aug 2010

ahojte, uz sme zase doma a tak vam pridam dalsie cuketovo, baklazanovo, paradajkovo, paprikove recepty🙂

MOUSSAKA 1. (8 osob) - grecka verzia

2 velke baklazany
3 cuketky
3 cervene papriky
4cibule
500g bieleho jogurtu (u nas dostat grecky)
800g feta syru popuceneho
2 velke konzervy paradajok aj s dzusom
3 str. cesnaku
niekolko platkov mozarelly
sol, korenie, bylinky (oregano, estragon)
olivovy olej
maslo

- nakrajat baklazany po dlzke na asi 1cm hrube, osolit a nechat 1 hod postat
- nakrajat cukety na kolieska
- papriku nakrajanu na pasiky, chvilu poprazit na oleji
- nakrajat cibulu na kolieska, poprazit na oleji aj s popucenym cesnakom, pridat paradajky na kocky a dochutit , chvilu podusit
- odstate bakl. oplachnut vodou a vyzmykat
- vymastit zapekaciu misu
- dat vrstvu baklazanov, vrstvu cukiet, vrstvu paprik, vrstvu paradajok
- zaliat to jogurtom a fetou
- znova vrstvy zopakovat a zaliat jogurtom s fetou
- zakoncit vrstvou baklazanou a prikryt platkami mozarelly
- v rure na 150 st. pecieme asi hodinku (alebo sledovat kym nezacne stava v zapekacej mise bublat, vtedy je hotove)

rancuzkaf
27. aug 2010

MOUSSAKA 2. - s tofu (4 osoby)

3 paradajky
3 baklazany
1 cibula
2 str. cesnaku
250 g tofu popuceneho bieleho
50 g zrejuceho tvrdeho syra
200 ml soj.mlieka
2 vajcia
sol, korenie, oregano, tymian, estragon
4PL olivoveho oleja

- nakrajane baklazany (po dlzke na hrubku 1cm ) ponorit do vriacej vody na 2 min, nechat odkvapkat a potom ich na oleji oprazit
- na oleji oprazit cibulu, cesnak, paradajky na kocky, pridat tofu, ochutit a dusit 10 min
- vymastit misu, dat vrstvu baklazanov, paradajkovu vrstvu s tofu, znova vrstvit, kym sa vsetko neminie
- zaliat vajickami vyslahanymi v mlieku, posypat struhanym syrom
- piect pri 205 st. asi pol hodinu

rancuzkaf
27. aug 2010

tieto dva recepty su od Pavly Momcilovej z casopisu Betynka (mozno uz aj 15 rokov stare 😀)

CEVABCICI Z TEKVICE S DROZDIM

600 g tekvicovej duziny
2 vajcia
30 g pekarenskeho drozdia
150 g celozrnnej muky
100 g struhaneho syra eidam
sol, olej

- tekvicu nastruhat na hrubom struhadle, posolit a nechat 15 min stat, potom vyzmykat tekutinu prec
- pridat drozdie, muku, vajcia, premiesat a nakoniec vmiesat syr
- robit cevabcici (valceky), vyvalat v muke a piect do zlata na oleji (alebo v rure na plechu)

SLADKA PSENOVA (RYZOVA) KASA S ORANZOVOU TEKVICOU

500 g tekvicovej duziny
pol litra mlieka
80 g prirodneho cukru
1 kl skorice
150 g psena (ryze)

- tekvicu nakrajat na kocky a a varit v mlieku, pridat pseno (preplachnute vriacou vodou) alebo ryzu (tu namacame 2 hodiny pred varenim), pridat skoricu a varit kym nie su obilniny makke az kasovite
- do uvarenej zmesi pridat cukor
- na tanieri este posypat skoricou, pokvapkat olejom a medom

rancuzkaf
27. aug 2010

...este mam na vas taku malu otazocku...kupila som si na SK lanovy olej (kedze u nas nedostat) a je priserne horky.... ako to ma vlastne chutit? znamena to, ze je uz zoxidovany a nejeditelny? 😲

matova
27. aug 2010

zojec: ja tiež mrazím len postrúhanú cuket-tekvicu- ako polotovar na prívarky, a mrazím ju zmiešanú s nasekaným kôprom.
oscarka: ďakujem 😉, medovka je zasadená, tak dúfam že sa ujme, mala by sa, rastlinky aj korienky vyzerali ok.
rancuzkaf: tie receptíky vyzerajú fajnovo, zas si to len savnem a budem dúfať že raz bude viac času...A s ľanovým olejom neporadím 😔 , nejedla som ho ešte, mala som len na maľovanie 😀 😉
adriana: ty už budeš zrejmä v nemocnici, dúfam že všetko je v poriadku 😉

rancuzkaf
27. aug 2010

tu je este jeden moj oblubeny fr. recept

QUICHE Z ORANZOVEJ TEKVICE A S UDENYM TOFU

pripravite si cesto, ktorym vysteliete okruhlu formu na pecenie (recept na cesto uz bol raz na str. 84, pripadne posluzi aj listkove)
pre tych, ktori maju radi pevne, chrumkave cesto, mozu si zmiesat 200 g muky so stipkou soli, 5PL oleja a pol pohara vody

1 mensia oranzova tekvica
2 vajcia
100 ml sojovej alebo ovsenej smotany
50 g struhaneho syra
100 g udeneho tofu

- nakrajanu tekvicu na velke kocky dat nad paru na 20 min
- zatial si urobit cesto
- uvarenu tekvicu zmixovat s vajciami, smotanou, pridat syr, osolit
- zmesou prikryt prichystane cesto a posypat tofu nakrajanym na male kocky
- piect pri 180 st. asi 45 min
-

oscarka3
28. aug 2010

@rancuzkaf ,oranžová tekvica mňam. ja mám rada polievku z oranžovej tekvice. nakrájať nadrobno cibuľu, popražiť na oleji, pridať nakrájanú tekvicu, trošku vody a dusiť, rozmixovať ponorným mixérom, pridať trochu smotany, pomiešať a ochutiť. ja len trošku posolím.

oscarka3
28. aug 2010

@matova ,nemáš za čo 😉

petrinka
28. aug 2010

Ahojte baby, tuto temu som nasla uplne nahodou a som velmi rada.
je strasne dlha, takze sa musim priznat, ze som precitala len prve dve a posledne 4 strany... 🙂 Opisala som si par receptov na vyskusanie.
My maso jeme, ale len obcas. Len kuracinu a aj ta mi nechuti, mam pocit, ze ma pachut... Maly tiez maso velmi neje a ja ked vidim to maso v obchodoch, tak mu velmi ani nedoverujem. V ramci snahy o vyvazenu stravu som mu obcas davala masove vyzivy v bio kvalite. Asi to vela z vas neschvali...
Rada by som maso vynechala uplne, s vela nazormi Dr. Bukovskeho sa stotoznujem... Len sa bojim, aby malemu (a aj nam) nechybali nejake ziviny. Viem, ze vsetko sa da nahradit rastlinnou stravou, ale treba to mat asi vsetko nastudovane.
Chcela by som vas poprosit, aj ked ste to tu uz niekde urcite rozoberali, ci mi neviete poradit nejaky vyvazeny jedalnicek pre syna, nejaky link alebo tak, aj s receptami...🙂
moj syn nema vdakabohu zatial ziadne zdravotne problemy, teraz ma rok a este mu nebolo nic, dokonca este ani ritku zaparenu nemal... 😀 ja vsak som silny alergik, mam atopicky ekzem a velmi nerada by som bola, aby sa nieco prejavilo aj na nom. Preto chcem preventivne nieco robit.
dakujem vam vopred za vase rady!

petrinka
28. aug 2010

a aby som len netahala rozumy, tak prispejem jednym receptom🙂

zapekana ceketa s cestovinou

cukina/tekvica
2 cibule
3 struciky cesnaku
kecup
sojova omacka(ja pouzivam taku original bez E-cok)
tvrdy syr
balicek cestovin
kopor/pazitka

1.Cibulu a pokrajane struciky cesnaku osmazime na olivovom oleji, pridame na kocky pokrajanu cuketu. Osmahneme.
2. Pridame kecup- cca 2-3 PL, sojovka 2-3PL, podla chuti a velkosti cukety🙂, trochu podlejeme, dusime.
3. Kym sa dusi cuketa, uvarim cestoviny.
4. Uvarene cestoviny dam do zapekacej misy, pridam dusenu cuketu, vmiesam na kocky pokrajany tvrdy syr (my mame syr radi, takze davam tak 30dkb) a pokrajany kopor alebo pazitku alebo aj nic ked nie je🙂
5. Zapeciem.
je to velmi dobre a lahke🙂

matova
28. aug 2010

petrinka: ahoj,
nielen receptíky nájdeš napr. v knižkách: Igor Bukovský- Vegetariánske dieťa
D. Červená, K. Červený- Vegetariánska kuchárka pre deti

petrinka
28. aug 2010

@matova dakujem za rady, len neviem kde zohnat knihy☹ Kuknem na nete, ale myslim, Bukovsky vysiel este v roku 1992 a tu druhu idem zistit 😉

matova
28. aug 2010

petrinka: hodím tti do IP net adresu antikvariátu kde majú tú druhú knihu od Červených 😉

petrinka
28. aug 2010

@rancuzkaf recept na musaku som vyskusala na veceru, chutilo nam! 🙂
@matova dakujem, uz som ju aj objednala 🙂