Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
29. aug 2010

ahoj @petrinka, vitaj medzi nami! ....okrem tych knih, ti odporucam preluskat celu diskusiu....najdes mnoho receptov, rad a skusenosti a niekde pisu, ako sa da stiahnut kniha od Bukovskeho!....pekne citanie🙂
to je super, ze vam musaka chutila (az teraz som si vsimla, ze ja som ju napisala vlastne po francuzsky...ze moussaka ha!ha!...ale hlavne, ze bolo pochopene🙂)

zojec
29. aug 2010

@rancuzkaf aj ja som dnes robila musaku.. ale neprazila som baklazan.. nestihala som.. 🙂 nedala som tofu, lebo som nemala ale sojovu drt a nicim som nezalievala 🙂 ale bola super.. 😉 taketo zapekacie veci mam najradsej ked postoja pol dna, alebo na druhy den, ked ta stava co to pusti sa znovu vsiakne naspat do jedla 😀 tazke zajtra sa veeelmi tesim..

petrinka
29. aug 2010

@rancuzkaf jednu z tych dvoch kniziek uz cakam, mala by mi prist postou, no a tu druhu mi slubila
@zojec 🙂. Postupne si prejdem aj diskusiu, ked bude maly spat🙂

indy
30. aug 2010

@rancuzkaf ten olej by nemal byt horky, zrejme uz pokazeny je Dolezite je, ci ho aj v obchode skladovali v tme achlade U lanoveho oleja je to velmi dolezite
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
a tu som sa docitala, ze by mal byt baleny v dusikovej atmosfere A taky sa ani na SK neda zohnat
http://eutrofia.sk/?q=node/291

rancuzkaf
30. aug 2010

@indy dik za info, olej som kupila priamo z chladnicky v obchode, ale ktovie ako bol skladovany pred tym, ako sa do obchodu dostal:-\ ....vyliat ho je skoda, aspon si s nim budem cizmy v zime mazat 🙂
....inac ja som tu uz raz urobila koli tomuto oleju rozruch, lebo tu vo FR bol zakazany, no ale francuzska agentura pre zdravotnu bezpecnost potravin ho uz povolila aj tu predavat pod prisnymi podmienkami (tmava flasa, max 250ml, doba exp do 9 mesiacov, skladovanie v chlade)...skoda, ze som na neho este nenatrafila☹, moc sa im do toho nechce!

havino
30. aug 2010

@indy , @rancuzkaf
no ja som už ľanový olej mala a po dlhšej dobe veru zhorkol, tak som ho vyliala, bolo už len tak na dne fľašky. Ale farbu mal od začiatku takú jasne žltú a chuť takú rybaciu 😒 Ešte ma na to predavačka upozornila, že má špecifickú chuť, aby som si ho pridávala do jogurtu, vraj je to tak vhodné kvôli účinkom. Sakra, nehovorte mi, že nebol v poriadku, ja som ho dávala malému 🙄
U nás tie oleje predávajú normálne aj v lekárni a majú to vyložené v svetlých fľašiach vo vitríne! Ja ho mám z racio obchodu a tam je síce vo svetlej fľaši ale je balený v krabičke. Predavačka mi povedala, že sa má v chlade držať až po otvorení. Aj na obale je tak písané - skladovať pri 5-25 st. a po otvorení v chladničke... A povedala mi, že JE plnený dusíkom...Tak teraz neviem 😕
@indy , tá diskusia o ľanovom oleji je z januára 2008, myslíš, že sa odvtedy nič nezmenilo a platí to aj dnes? 😖

indy
31. aug 2010

@havino neznepokojuj sa Ja si tiez s malym uz dlhsiu dobu davam lanovy olej a nemam ho plneny dusikom Ten link som dala iba na ukazku Podla mna najdolezitejsie je, aby bol v chladnicke

marfuskaanjelik
31. aug 2010

@havino aj podľa mojich info je ľanový olej lepšie využiteľný, keď sa podáva v jogurte, alebo niečom mliečnom a nízkotučnom.
Podľa niektorých zdrojov má nie celkom plná polievková lyžica ráno zamiešaná do "low fat cheese" liečebné, dokonca protirakovinové účinky.

indy
31. aug 2010

@marfuskaanjelik asi mas na mysli olejovo-proteínovu kúru z ľanového oleja a tvarohu nemeckej biochemičky Dr. Budwig

oscarka3
1. sep 2010

@rancuzkaf ,robila som zapečené patizony s ryžou,ale nie s patizonmi/nemám/, s baklažánom a pridala som paradajkové pesto.rodina pochválila 🙂

rancuzkaf
1. sep 2010

@oscarka3 aj s baklazanom to musi byt paradna mnamka!!!!😉

havino
2. sep 2010

@indy , mňa ani tak neznepokojuje to, že ten olej mám vo svetlej fľaši a zrejme nie je plnený dusíkom ako tá jeho farba a chuť 😖 Ty ho kde kupuješ, ak sa môžem opýtať? Ten link, ktorý si dala, je z AKV a je to vyjadrenie Bukovského, tak to beriem viac menej ako presnú informáciu.
Zrovna dnes som stretla známeho a hovoril mi, že on si ľanový olej kupuje v Tescu, vraj je v tmavej fľaši, stojí niečo medzi 5-8€ a vraj vôbec mu nechutí rybacinou.
Asi si začnem mlieť ľanové semeno doma a bude pokoj 😒

indy
2. sep 2010

@havino ja uz som z toho jelen ako ma ten olej spravne chutit 😀 Podla mna je v poriadku ked je nahorkly, lebo aj mlete semeno lanu ma mierne horkastu chut A olej je koncentrovanejsi tak je v poriadku ked je horky Neviem...
Oproti pupalkovemu ojeju je lanovy fakt lahodka Tak hnusnu chut som nezazila, mam ho stale cely v chladnicke
Este k tomu lanovemu Asi by nemal byt tak horky, aby cloveka z neho striasalo Kedysi som kupila niaky z ktoreho ma fakt hnusne striaslo Teraz mam tento http://www.nobilis-tilia.sk/index.php?page=deta... Je tiez horky, po rybe sa mi zda ze nesmrdi ale uz som si nie ista 😀 baleny je ale v priehladnej plastovej flasi V chladnicke je stale aj v obchode bol Tiez mam pochybnosti ci ho vnutorne spotrebovat, alebo si s nim maximalne mazat ruky Teraz lanove tiez rano do kase radsej meliem a s testovanim lan. olejov asi koncim 😅

zojec
3. sep 2010

ahojte.. k tomu oleju.. aj ja som ho raz mala, ale bol tiez dost horky.. tak som ho viac nekupila, tiez som bola v tom, ze to tak ma byt 😀 mam radsej lanove semena.. tie davam skoro vsade 😀 pridavam foto mojej musaky.. bola som na nu pysna, tak dobre sa mi uz davno nevydarila.. moj mm zjedol viac ako polovicu 😀

oscarka3
3. sep 2010

@zojec ,hneď na ráno také foto dávať 😠 , 😀 .aby sme slintali 😀 .ešteže som teraz na surovej strave 😉

zojec
3. sep 2010

@oscarka3 no to ti drzim paluchy.. 😀 ja by som to asi nedokazala.. ja musim mat aspon polievku teplu... ale mozno raz po dojceni skusim.. zas som nejaka rozozrata.. 😠
inak vcera sa mi do ruky dostala najaka kniha z roku 77 o vyzive novorodenca a len som oci otvarala.. 😕 😕 😕 ked bukovsky v 92 napisal svoju knihu, tak to muselo byt teda riadne priekopnictvo.. davat krupicu uz v 3tom mesiaci.. aj ked je dieta plne dojcene... uffff

havino
3. sep 2010

@zojec , Bukovský mal šťastie, že ho neupálili 😀
...a pekná fotečka, taká "na zjedenie" 😵

agalia
3. sep 2010

Ahojte, uz som sem kedysi davnooo pisala, strasne rada citam vase rady - teda ja vzdy hovorim, ze vegetariani klobuk dolu, keby vsetci "masozravci" mali take znalosti ako vy, tak by na svete bolo zdravych ludi...
dakujem naozaj za vase rady a znalosti aj za tuto diskusiu
a opat tak narychlo - citala som, ze matova poslala kontakt na D. Červená, K. Červený- Vegetariánska kuchárka pre deti - mohla by som poprosit aj ja? Vopred velmi pekne dakujem
Mam maleho syna a snazime sa zdravo jest, nie sme uplne vege, ale snazime sa zdravo zeleninkovo-ovocne 🙂 tak snad nam aj toto pomoze, lebo viem, ze Vegekucharka od Bukovskeho je uz nezohnatelna
Srdecne vas vsetkych pozdravujem!

adriana7
3. sep 2010

zdravím vás všetkých, do nášho "klubu" pribudlo ďalšie vegetariánske dieťa - naša MIA (3 kg, 50 cm), narodila sa 27.8. a až včera sme prišli z nemocky...
nič nestíham, ale ak sa trošku zabehneme, napíšem... 🙂

zojec
3. sep 2010

@adriana7 srdecne gratulujem k malej MII 😉 drzkajte sa!! a potom napis podrobnosti 😀

oscarka3
3. sep 2010

@adriana7 ,jééééj gratulujem 🙂 ,pekné meno ste vybrali 🙂

zfidorka
3. sep 2010

@adriana7 blahozelam aj ja 🙂

matova
3. sep 2010

adriana: 😵 blahoželám, veľa zdravia a radosti želám 😵 😵 😵

matova
3. sep 2010

agalia: ahoj, áno posielala som link na tú knižku, pozerala som sa tam teraz a už nemajú 😢 , bol to antikvariát u slimáka. A tu niekto spomínal že tá od Bukovského sa dá stiahnuť v elektronickej podobe. Pošlem ti link na inú knihu, skús kuknúť, ja ju doma nemám, ale uvažujem či nekúpiť...

petrinka
3. sep 2010

@agalia ahoj, tu knizku z antikvariatu som kupila, hned ako som dostala ten link🙂
ale mohli by sme sa nejak dohodnut, ak by si chcela. je to tenka brozurka, tak by sa dala prefotit. Je tam par receptov.

havino
3. sep 2010

@adriana7 , pripájam sa ku gratuláciám!! 🙂

marfuskaanjelik
4. sep 2010

@adriana7 srdečne blahoželáme a prajeme veľa zdravíčka a radosti

penny13
4. sep 2010

@adriana7 - Gratulujem k Mii,

oscarka3
4. sep 2010
rancuzkaf
4. sep 2010

vitaj v klube Mia! zelam vela dobreho mliecka od mamicky, vela lasky a pochopenia od braceka a sestricky (lebo svet sa teraz bude tocit hlavne kolo teba🙂) a vela pomoci od ocina!!! ......@adriana a tebe nech Mia dovoli hlavne oddychovat, myslim na teba, drz sa!