Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
17. sep 2010

@matova preeeesne si to vystihla 😀 😉

@adriana7 som rada ze je tu este niekto tak zazraty do knih ako ja 😀 a stihas aj teraz citat? Este sa sice nepozname ale blahozelam aj ja k babatku a prajem vsetko dobre 😉

zojec
17. sep 2010

@adriana7 vitaj .. 😉 veru aj ja som cakala kedy sa objavis.. ako sa ma mala Mia? vsetko v poriadku?? ja uz sa nechcem velmi vyjadrovat k tymto "rypakom" ale ked nie vzdy sa to da 😉 bod 6 hovori za vsetko

matova
17. sep 2010

adriana: jej vitaj, dúfam že všetko o.k,, a darí sa vám. Som zvedavá na porodku- vyšli ti so stravou v ústrety? Knižka bude čoskoro na ceste 😉

adriana7
17. sep 2010

ahojte, ďakujem, že na mňa takto myslíte, anlu vitaj v našej skupine...
oscarka, ono je to tak, že už týždeň sa každý deň chystám si vás prečítať a čosi napísať, ale až dnes mi konečne vydal čas..., takže tá reakcia je len časová náhoda...
... si predstavte, že my by sme takto chodili presviedčať mäsožravcov alebo inak sa stravujúcich...
ja som v pôrodnici musela vystačiť s prílohami a polievkami, ale mala som vlastnú zásobu ovocia a zeleniny, takže som raňajkovala vždy ovocie a k obedu a večeri som chrúmala zeleninu, aj naši mi nosili šalátiky...
v nedeľu mali na večeru kojace mamičky pečenú klobásu s horčicou a chlebom, vážne!!!
zojec, mia je v pohode, len je to taký prísosko, buď sa kojíme, alebo nosíme a hojne využívam aj nosič, lebo s jednou rukou ako moja mama vraví, sa dá dobre len špárať v nose a škrabať v zadku, na všetko ostatné je lepšie mať tie ruky dve 😵 , a barborka je v poriadku, kojíte sa?
anlu, za moju zažratosť do kníh môžu určite aj "kvalitné" programy v telke, keď nebolo na čo sa pozerať, čo bolo aso 6 dní zo 7, tak som si otvorila knihu, situácia v kríze je v telke ešte horšia, tak asi pri tých knihách zostanem, ale zas mia ma riadne "odknihováva"
matova, ty si to tiež pekne napísala, aj keď mňa vždy mrzí, ak sa nás tu niekto pýta na názor, ty sa snažíš to nejak zrozumiteľne a aj úprimne napísať, a potom zistíš, že o ten tvoj názor ten dotyčný vlastne ani nestál...v podstate mi je takých ľudí ale úprimne ľúto, sú to v podstate nešťastní ľudia...
a tak sa tešme, že my sme zdraví (klop, klop), spokojní a napriek všetkým tým rypákom si tu vždy dodáme odvahy do toho nášho vege života 🙂 🙂 🙂
a ešte som si všimla, že do všetkých kontroverzných tém si chodia isté indivíduá pravidelne zarýpať, tak sa tešme, aj madona by nám fandila...

anlu
17. sep 2010

@adriana7 fiiiiha vyrazila si mi dych s tou stravou v porodnici 😲 tak ja som to mala v pohode, nahlasila som ze chcem vegetariansku stravu a ani nekecli, vobec nebol problem ani teraz ani pred osmimi rokmi, co ma velmi potesilo 😀
no preto sa pytam ci este stihas teraz citat lebo tiez som na tom tak bola ale nastastie to netrva vecne 😀

som rada ze som nasla taku skupinu ludi, lebo v mojom okoli nie je nikto vega, teda nikto z mojich znamich a dakujem vsetkym za privitanie 😉

zojec
17. sep 2010

@anlu ja som v nemocnici tiez nemala problem s vege stravou, ale teda vobec sa to nedalo jest.. :( a to doslova ... za 7 dni co som bola v nemocnici som mala 3x sulance so struhankou na veceru... ja nie som teda na sladke vobec.. ale tiez mi mamina nosila polievku, zeleninu, ovocie.. takze sa dalo.. bola som sama na izbe, kde bola mikrovlnka, takze parada 😉 ja baby ani napamatam, kedy som precitala knizku naposledy.. :( ked som bola tehu, tak som si nevedela najst polohu na citanie.. a teraz ani neviem kde mi hlava stoji.. skusala som pri kojeni, ale to sa velmi neda, lebo ked nahodou malej vypadne bradavka tak sa jeduje.. 😀 😀 ma to potom vyrusuje 😀 😀
@adriana7 ja tiez uspesne kojim, ani som tomu neverila.. 🙂 mala pekne pribera.. mam len trosku zdravotne problemy.. nic extra vazne, ale hormony sa mi vzburili, ci co.. cakam este 3 mesiace, verim ze sa to upravi, ved ako si hovorila., ze telo sa dava do kopy este 9mesiacov po porode. ja som malu tiez vecne nanasala v satke, lebo by mi ruky odpadli a cele dva mesiace by som jedla asi len ovocie...a zeleninu, a aj to neumyte 😀 😀 v satke som si len musela davat pozor aby som jej nohy v polievke neomocila 😀 teraz je to uz lepsie uz sa aj sama prehra...
som tu inak slubovala ze uvarim plnenu papriku, este som sa k tomu nedostala.. 😠 dufam, ze mi to vyjde zajtra..

zuziq
17. sep 2010

ja teda vegetarian nie som, ale z vlastnej skusenosti viem, ze je to proste v ludoch zakorenene, ze sa snazia vege presvedcit o tom, ze maso jest musia... aj mne chvilu trvalo, kym mi pri stretnuti s niekym kto je vegetarian neprebehlo hlavou: Preboha preco ten clovek neje maso, to nie je normalne.. a pritom to je normalne presne tak isto, ako ked niekto neje sladkosti, niekto zas nema rad spenat a podobne.. je jedno ci je to preto, ze to nechuti,alebo zo zdravotnych dovodov alebo len proste s presvedcenia, je to predsa kazdeho osobna vec. Je ale jednoduchsie presviedcat druheho, ze len moje nazory su spravne, ako sa naucit respektovat nazory inych. Rada citam vasu temu, lebo aj napriek tomu, ze vege nie som, casto sa nechavam inspirovat vasimi receptami a zaujimavymi postrehmi co sa stravovania tyka 😉

anlu
17. sep 2010

@zojec tak u nas bolo super jedlo, na nemocnicu 😀 ale fakt mala som skoro kazdy den zeleninku a ovocie, dokonca aj celozrnne pecivo bolo a super natierky na ranajky... ja som sa naozaj nemala na co stazovat a mala som srandu ako ostatne zienky co boli so mnou na izbe stale s takou zvedavostou pozerali co mam ja na obed 😀 😀 😀 asi som im chute robila. A ako si zistila ze mas s hormonmi nieco? Mas nejake priznaky? Mne sa po prvom porode zblaznili hormony ale lekar mi to zistil az po par rokoch lebo som brala hormonalne lieky tak sa to ani neprejavovalo, teda len tym ze som velmi pribrala a lekar nevedel zistit preco a ani ja som netusila preco. Ved stravu som mala ukazkovu aj pohyb... tak to bola zahada.

zojec
17. sep 2010

@anlu mne velmi puchli nohy este aj po porode, tak ma doki poslal na nefrologiu... a tym sa to vsetko zacalo.. vysledky krvi katastrofalne.. nakoniec to nie su oblicky, ale stitna zlaza a pecen.. a aj nohy medzi casom odpuchli.. inak sa citim v pohode, akurat som trosku unavena, ale to je asi pri malom babatku normalne.. ale tiez som cez tehu pribrala 27kg 😠 😠 doktorka mi dala 3 mesiace do dalsich testov a ak to bude stale take zle, tak pojdem na endokrinologiu.. aj tak by som teraz ziadne tabletky nejedla, ked dojcim. tak verim, ze to potom uz bude ok.. schudla som 16kg, ale uz mesiac sa s kg nic nedeje.. ale zas ani nedietujem... a na sport som leniva ako vos.. 😠

anlu
17. sep 2010

@zojec ja som az tak nebehala po lekaroch aj ked bolo treba ale ja som na to nemala nervy ani cas, no mozno som mala a vela veci by sa vyriesilo ale teraz vyzera ze druhe tehu mi restartlo organizmus, lebo zatial je vsetko ok, dokonca som cez tehu pribrala len 9 kg co som hned aj schudla len z toho prveho mi ostalo este aspon 20 😒 tak sa musim len dobre nastvat a zacat cvicit 😀 😀 😀

matova
17. sep 2010

Ahojte, neviete mi dat nejaky tip na tortu pre drobca dvojrocneho? dufam ze sa este toho dozijem a budem doma na jeho narodky 😀...Rozmyslala som ze mozno by som spravila do formy to tiramisu od adriany co som stale neskusila, ta plnka sa mi zda fajn (a teda bez kavy 😀 ).
dufam ze mi muz do porodnice nejake to ovocicko bude nosit. Oni automaticky podla druhu porodu zaradovali obedy na c. 1 a c. 2 a ked som si chcela vymenit nedalo sa, a vege to asi sa tak bralo ze co vymyslam....

zojec: ja chodim na endo uz od 1996 😒 -znizena funkcia stitnej zlazy 😲

iplusr
17. sep 2010

ahojte babulky
pripajam sa k vegetariankam, aj ked uplna vegetarianka este nie som - lubim ryby.
o vegetarianstve som zacala premyslat asi pred 10 rokmi. tiez som patrila k tym masozravcom, ktori sa na vegetarianov divali cudne. ale na druhej strane som ich aj obdivovala a chcela som si to vyskusat. tak som na dva tyzdne vyradila maso. nasi robievali pravidelne zabijacku a o masove zasoby u nas nebola nudza. preto bolo dobre, ze som tie 2 tyzdne nebola doma 🙂 . a zvladla som to a bola som na seba taka pysna ... akurat som to nevedela este povedat doma. bravcove rezne, ktore mi mamina vysmazala na internat som vzdy niekomu podarovala - este vo vlaku alebo na intraku - tam bolo vela zaujemcov o hocijake jedlo. a priamo na internate sme mali vegetariansku jedalen, tak to bolo idealne. akurat som doma obcas zjedla kuracie maso. no a po svadbe s 'masozravcom' som kuracie jedla castejsie.
asi pred rokom som sa cez kamaratku dostala na seminar 'raw food - Peter Pure'. trojdnovy seminar, ktory dost zmenil moj pohlad na jedlo. a aj ked sa neriadim podla jeho zasad, vela som vo svojom jedalnom listku zmenila. zacala som sa viac zaujimat o zdravie a zdrave stravovanie. kuracie maso som vylucila a vyskusala som ine zaujimave veci.
najviac ma prekvapila soja. potravina, ktorou vacsina vegetarianov nahradza maso. a zaujalo ma to kvoli tomu, ze sme sa snazili otehotniet a o soji som sa dozvedela fakt skarede veci. fytoestrogen v soji dokaze narusit zensky cyklus a moze posobit aj ako hormony v antikoncepcii. ja som soju tiez vo velkom pouzivala aj do spominanej plnenej papriky. zacala som pit aj sojove mlieko. ale ked som sa dostala k tym informaciam, tak som bola strasne nasr.. nahnevana. najvacsim producentom soje su dnes americania a ti vedia velmi dobre robit reklamu. a tak je soja dnes skoro vsade. sojove maso, sojove mlieko, jogurty, tofu ... soja surova, soja smazena ... ale aj soja vo forme sojoveho lecitinu. naozaj je tazke najst potraviny bez soje.
http://www.zdravie.sk/sz/content/728-37191/soja...
http://www.clinic24.eu/clanky/83/pravda-o-soji....
baby, vedeli ste o tom? samozrejme som vsetky sojove masa hned zrusila... a vsetky sojove vyrobky obchadam na dialku. nemate nejaky tip, co pouzit miesto soje do plnenej papriky?
dakujem za vsetky rady.

anlu
18. sep 2010

@iplusr mozes pouzit hociaku strukovinu, napr uvarenu fazulu, alebo sosovicu, bob... mozno aj seitan by bol dobry 😉

anlu
18. sep 2010

@matova myslim ze to tiramisu bude super, ja zvyknem nieco podobne robit ale s jogurtom a jasne ze tiez nedavam kavu 🙂

adriana7
18. sep 2010

@iplusr ,
ja som toto čítala, ale sú to prevzaté články z tiež prevzatého badateľa.sk. teraz sa mi už tá stránka nedá načítať, čo je mi ľúto, ale odkedy mi link poslala oscarka, rozmýšľam často nad sójou. Nejeme jej nejak dramaticky veľa, ale niektoré "fakty" v článkoch mi nedali uspokojivú odpoveď:
1. odvolávka na istú "čínsku štúdiu" - no ja neviem, či zrovna číňania sú ideálom zdravého stravovania, v čínskej kuchyni je hooodne mäsa...
2. ak majú mäsožravci dostatok B 12, a vitamíny sa varom ničia, to jedia denne tataráky?
3. sója ruší pankreatické funkcie - poznám dôverne, na poruchy pankreasu som sa liečila, 2x som bola hospitalizovaná, odkedy som vege a vita, pankreas funguje
4. sója spôsobuje zníženie funkcie štítnej žľazy - tiež poznám, lebo moja kamarátka sa lieči už 20 rokov, stravuje sa klasicky, jej otec je mäsiar, takže ich kuchyňa je tomu prispôsobená, sama má vyše 100 kg, liečia ju "Klasickou medicínou" bez zjavného výsledku, ako povedal môj známy (lekár) - len mŕtvy a vyliečený pacient je strata pacienta, a stratiť pacienta si nemôžeme dovoliť...
5. citát zo štúdie firmy na vývoj omladzovacích krémov:" Podobně jeko ženské hormony funguje na pleť třeba sója. Proto mívají japonské ženy, navyklé na přísun této suroviny ve velkém množství, mnohem pružnejší pleť než Evropanky a také méňě trpí na hormonální nádory."
6. v článku sa píše: " genistein - druh izoflavonoidu obsiahnutého v sóji, ktorý účinkuje ako fytoestrogén, ktorý môže napodobňovať v určitom zmysle účinky estrogénu" - nemám rada, keď niekto povie a a zabudne povedať to b. Mne chýba odpoveď v akom konkrétnom a určitom zmysle napodobňuje účinky estrogénu? Bolo to spomínané v súvislosti s tým, že američania "pchajú" sóju do 60% rôznych výrobkov,teda aj mäsových, nie je to teda tak, že sója v kombinácii s inými druhmi potravín má tieto účinky? (ja to teda netvrdím, len sa pýtam)
7. na badatelovi ma najviac zarazila istá odvolávka na americkú štúdiu, ktorá preukázala predčasné dospievanie dievčat a naopak mentálne zaostávanie u chlapcov. a skúmaná vzorka, ktorá denne "pojedala" vysoké dávky sójových výrobkov vo vegetariánskej strave boli americkí afroameričania. No ja teda neviem, ale aká veľká reprezentatívna vzorka vegetariánskych afroameričanov v usa to bola? Mne len stačí pozrieť si talkshow dr.OZ (na tv doma) a je mi jasné, že skôr zbadáte v usa mimozemšťana, ako množstvá vegetariánov - afroameričanov. Konkrétne v tejto show je vidno, akým nezdravým a tučným národom sú američania. V hľadisku boli štíhle snáď len indky, 80 kg žena je považovaná za štíhlu, zvyšok "akože normálnych" američaniek tam malo pneumatiky okolo pása vo veľkosti traktorovej zo zetoru brno, dva podbradky, váhu vysoko nad 100 kg, vykoký tlak,cukrovku, ...
... lebo ak niekto považuje za reprezentatívnu vzorku 10 vege afroamerických rodín, tak to je potom ako s prieskumom verejnej mienky na sk, ktorou nás kŕmia v správach a pravidelne ju robia na vzorke 1000 ľudí, ktorých narýcho schmatnú pred tescom (vrátane bezdomovcov) aby to mali čo najskôr za sebou (moja bývalá kolegyňa je anketárka, takže odkedy mi vyrozprávala "praktiky" anketárov, tak tie prieskumy v telke fakt neberiem...
7. moja dcéra mi nepríde predčasne vyspelá, naopak jej spolužiačky, ktoré denne pijú kravské mlieko a jedia mäso, menštruujú niektoré už od 3. triedy...
8. ani môj syn mi nepríde mentálne zaostalý, pokiaľ neberieme do úvahy známy fakt, že chlapci v predškolskom a mladšom školskom veku v istých smeroch za vývojom dievčat zaostávajú (jemná motorika, čítanie, vyjadrovacie schopnosti), ale inde ich prevyšujú (hrubá motorika, matematika, fyzická sila) - ale to nebudeme zvaľovať na sóju...
8.v článku sa tiež píše: "sójové kojenecké mlieko je lepšie ako materské" - myslím, že toto si nedovolí tvrdiť nikto, odborník ani totálny blb, autor článku by mal vážiť slová...
9. čo ja viem, na vš sme študovali aj výmery pre pestovanie plodín v intravilánoch a extravilánoch v rakúsko - uhorsku, a odtiaľ viem, že sója sa pestovala už aj na našom území za márie-terézie, bola zaradená do zoznamu hlavných plodín s inými strukovinami a bola hojne vyskladňovaná do proviantu v armáde...

ospravedňujem sa vám za tento kolaborát, ale bola by som vám vďačná aj za vaše názory k téme sója, mne to proste nejde do hlavy, že fazuľa, šošovica, cícer, bôb, mungo - suuuper, sója - fúúúj, čo komu tá strukovina urobila, že je na čiernej listine???

indy
18. sep 2010

ahojky
debata o skodlivosti soje tu uz bola Trochu som sa zapotila, ale nasla som 🙂 Na strane 22
dufam, ze nevadi ked sem skopirujem co k tomu napisal Jaron

"Lalitagopi, na stránke bádateľ sú naozaj aj mnohé dobré články, ale nie všetky a nie vždy sú objektívni. Jeden dôvod podľa mňa: stránka bádateľ je zameraná často proti všeobecne rozšíreným tvrdeniam, články chcú byť zaujímavé práve tým, že ukazujú niečo, čo nám všetci "taja", sú akousi opozíciou niečoho všeobecne rozšíreného, to nemusí byť ešte zlé, problém je však v tom, že nie všetko, čo je všeobecne rozšírené a prijímané, je zlé. Tým sa pre mňa bádateľ stáva neobjektívny. Pretože mám dojem, že ani tak nejde o pravdu, ale o to, byť za každú cenu v opozícii, za každú cenu zbúrať nejakú "fámu". Prirovnal by som to k pubertiakovi, ktorý chce byť za každú cenu tak slobodný a nezávislý od svojich rodičov, až sa stáva otrokom tohto cieľa a nie je slobodný, pretože inak by niekedy prišiel na to, že sa aj s rodičmi stotožňuje, lenže jeho skutočným (podvedomým) cieľom nie je sloboda, ale rozdielnosť od rodičov. Tak niekedy vidím ja "bádateľa".

Čo sa týka samotnej sóje, vždy sa nájdu aj články proti (ako pri všetkom). Pustiť sa teraz do diskusie proti argumentovaniu tých článkov a do obhajoby sóje by nemalo konca kraja. Skúsme sa na to ale pozrieť zdravým rozumom, aspoň podľa mňa nám vždy môže pomôcť jeden fakt, a to je prax. Keď sa budem len hĺbať v tých argumentoch, budeme zmetení, jeden taký druhý proti, v podstate sa v tom stratíme. Ale jasno nám urobí odstúpiť od toho a pozrieť sa do života. Jedno z troch - štyroch miest na svete, kde žije najviac dlhovekých ľudí na svete je Loma Linda (USA). Jedným z ich dobrých zvykov je jedenie tofu. Akosi tie fakty o škodlivosti sóje nefungujú. Ďalšie fakty zo života sú stovky a stovky štúdií o vegetariánoch (tí sú väčšinou aj konzumenti sójových výrobkov) tiež vykazujú lepšiu kvalitu i dĺžku života.

Ďalší fakt, ktorí stojí za zamyslenie – pripusťme si pochybnosti o sóji. Čo bude väčšina ľudí jesť namiesto nej (a výrobkov z nej)? Mäso. A o škodlivosti mäsa dnes nie sú pochybnosti, to je istota. Takže ľudia sa vyhnú tomu, o čom sú pochybnosti o škodlivosti a s pokojným svedomím budú jesť to, čo je istotne škodlivé.

Pre tých, ktorý chcú "trochu" odbornejšie:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

Preto ja som napriek bádateľovi za sóju. Ale nie ½ kg denne . Je to len súčasť zdravej stravy a zdravá strava je súčasť celkového zdravého životného štýlu.
24. máj 2009 o 11:50 • 1 dieťa • Odpovedz

didi35
18. sep 2010

Citam teraz knihy o makrobiotike a tam pisu, ze soja v zmysle sojove boby sa nemaju jest, lebo su nestravitelne a z roznych dovodov skodlive. Preto makrobiotici jedia len spracovanu soju t.j. sojove vyrobky ako tofu, tempeh, miso, tamari, shoyu a pod. Hovoria, ze na Dalekom vychode si boli vedomi istych rizik tykajucich sa soje, preto to takymto spracovanim obisli...

adriana7
18. sep 2010

@didi35 ,
ja sa vôbec v makrobiotike nevyznám, len tak vytrhnuté z kontextu, som niekde započula, že moc nepreferujú ani surové ovocie... ak je to blbosť, budem rada, ak mi to ozrejmíš...
...a čo hovorí makrobiotika na iné druhy strukovín? aj mungo ma zaujíma, lebo v zime mungo často klíčim deťom, chutí im ako mladý hrášok a keď mám kúpiť v zime niektorú umelú zeleninu, tak radšej klíčim (samozrejme, na ten účel kupujem bio)
ak to teraz čítaš, budem rada, ak napíšeš viac, mne teraz malá spala rekordnú 1,5 hodinu, ale inak je to bieda a od pôrodu nestíham čítať ani teletext 🙂

jaron
18. sep 2010

Ahojte,

takmer vôbec už vyše dva týždne nečítam internet, prerábame byt a sťahujeme sa, na nič nie je čas. Práve som na školení v L. Mikuláši, tak som mohol trochu pozrieť sem. Vedľa nás je na izbe Roman Uhrin s rodinou, potom tu je šéfkuchár z Loma Linda Univerzity California, ďalej profesor Bert Connell, PhD., riaditeľ Oddelenia výživy a dietetiky Fakulty verejného zdravotníctva univerzity Loma Linda University a ďalší. Je tu super po tých pracovných prázdninách je to pre nás aj taká malá dovolenka (som tu aj s rodinou).

Ani neviem ako sa všetci máte, nestíham čítať, len trochu som na posledných stránkach niečo o sóji nahliadol, to je stará večná tema. A chcete, skúste toto, už som to raz sem písal, ten odkaz:

http://www.mlifestyle.cz/mp3/pribis7.mp3

je to asi 40 minútová prednáška od Dr. Petra Pribiša (Slováka):

Sója - Lék nebo jed?
Přítel mi poslal publikaci s velice provokativním názvem. „100 vědeckých důvodů, proč nejíst sóju." Pokud patříte mezi pravidelné konzumenty sóji a výrobků ze sóji a/nebo Vás zajímá, co moderní věda zjistila o této kontroverzní plodině, potom jste srdečně zváni na tuto přednášku.

MUDr. Peter Pribiš, Dr.P.H., vystudoval obor Všeobecné lékařství naLékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a absolvoval Schoolof Public Health na Loma Linda University v Kalifornii, obor Výživa a preventivní medicína. V současné době působí na Andrews University ve státě Michigan jako profesor oboru Výživa a zdravý životní styl. Je autorem několika vědeckých i populárních publikací, pravidelně přispívá články do časopisů a vystupuje v pořadech zaměřených na prevenci. V letech 2000 - 2004 pracoval jako lékařský poradce pro Německou asociaci zdraví (Deutscher Verein für Gesundheitspflege). Ve svém výzkumu se zaměřuje na oblast zdravého životního stylu, dlouhověkost a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

jaron
18. sep 2010

tuším má Adriana bábätko, ak som to dobre zaregistroval, gratulujem, teším sa a veľa zdravia želám malej i celej rodine.

indy
18. sep 2010

@jaron fain, ze si sa objavil Teda to mate dobru dovolenku v prijemnej spolocnosti 🙂

zitaje
18. sep 2010

@adriana7 original cinska strava obsahuje pomerne malo masa, a vzdy vela zeleniny, navyse Cinania maju radsej kadejake chrupavky a podobne lahodky ako vyslovene svalovinu 😀. Samozrejme teraz nehovorim, ako sa stravuju moderni ludia vo velkomestach, ale bezni ludia zas tolko masa nezjedia, a kazdopadne nezjedli par desatroci dozadu. Neviem z akych rokov je ta cinska studia, ale urcite jedia aj teraz menej masa, ako bezny Slovak.
Podla mojich info sa v Cine soja surova alebo malo upravena nepouziva vobec. Som v kontakte s jednym cinskym lekarom, ktory zenam casto odporuca konzumaciu sojovych vyrobkov, vraj je konzumacia soje velmi vhodna aj pri hormonalnych problemoch (zien).
Takze toto bol pokus pozriet sa na soju zo strany dalekeho vychodu 😅 🙂
Inak mne sa zda, ze jaron(?) spominal niekedy davno, ked som sem castejsie chodila, ze mungo je tiez druh soje?

iplusr
18. sep 2010

hmmm, vypocula som si prednasku pana Pribisa. neberiem soji jej pozitivne ucinky, ale pokial mi niekto povie, ze soja moze vplyvat na plodnost, tak ju proste vyhladavat nebudem. hlavne ked sme sa snazili otehotniet... a tehotnym tiez neodporucaju jest antikoncepciu.
pan dr. sa vyjadril, ze soja je skodliva za surova a musi sa varit - a nie len varit, ale fermentovat - a potom sa na konci cudoval, ked vysledky po konzumacii tofu(vareneho) a tempehu(fermentovaneho) boli rozne, aj ked su oba produkty zo soje.
vysoky estrogen sposobuje neplodnost u zien aj muzov - s tym suhlasil aj pan dr. a kedze soja obsahuje fytoestrogeny, aj ked vraj len male mnozstvo ... aj antikoncepcne pilulky su dnes uz nizkohormonalne a funguju...
'cela azia zije na soji a nevymiera' - ano, azia konzumuje soju, ale nie odjakziva a nie v takom mnozstve ako zapad a ked, tak vacsinou len vo fermentovanej podobe.
a vegetariani nie su zdravsi preto, lebo jedia soju, ale maju proste tu vyzivou pyramidu otocenu spravene - na rozdiel od masozravcov. u nich je najdolezitejsou zlozkou potravy maso - este si pamatam, ako nas v skolskej jedalni posielali nazad s nedojedenym masom (ktore bolo vacsinou tvrde a riadne mastne) - 'maso sa musi dojest - prilohu mozes vratit' tak sme vzdy sikovne skryli to maso pod tu prilohu 😀
@anlu sosovica, to je napad. vyskusam

ja si este len hladam tu svoju cestu zdravej vyzivy a rada si precitam kazdeho nazor a tipy ... a tiez je pre mna tazke vysvetlovat v rodine, ze nejem maso - a hlavne teraz sa na mna divaju skaredo, lebo odopieram 'to najlepsie' svojmu dietatu a aspon teraz by som ho mala jest. a taktiez sa branim vitaminovym pripravkom - prave dnes som si v zlozeni jedneho takeho vitaminu pre tehotne precitala, ze obsahuje sojovy olej 😕, a celkom tym syntetickym vitaminom neverim - ake mate nazor na vitaminy z lekarne.

adriana7
18. sep 2010

@zitaje ,
ahoj, jeej, som rada, že píšeš, veľa z vás "zakladajúcich skalných" členov sem už nechodí, alebo málo a ja som do tejto témy práve kôli vám a vašim vedomostiam a názorom "prikvitla" 🙂
ja nie som tiež nejaký znalec čínskej kuchyne, ale máme bratranca maťa, ktorý stále cestuje a minulý rok cestoval po ázii, a on nám hovoril, že keď porovnával indiu, čínu, japonsko, malajziu, tak že tá čínska kuchyňa sa mu zdala najviac mäsitá,
on aj fotí a vždy keď príde z ciest, rozložíme v obývačke plátno a on nám premieta diáky, vždy sa na to teším... keď hovoril, že bol v jednom sitorinci v indii, kde pochopil, akí sme my európania "rozožratí", tu deti jedli len varenú ryžu, a vždy sa tešili na nedeľný obed, lebo bolo extra jedlo "ryža s karí" - to u nás snáď nikto ani nepostrehne rozdiel... 😒

@jaron , ďakujem za gratuláciu, nevieš, ako je to s tým mungom? inak dovolenka v super spoločnosti 🙂 🙂 🙂

adriana7
18. sep 2010

@iplusr ,
o vitamínoch, teda o céčku je tu téma, kukni, je tam dosť informácií o vhodných a tých "ostatných"
ale priznám sa, že teraz som celej rodine naordinovala klasické céčko a béčko z hlohovca, nič nestíham, ale začala škola a zas sú tam choré deti (klasika), tak aspoň nejaká prevencia...
už len tŕpnem, kedy začne všičková sezóna 😕

zitaje
18. sep 2010

@adriana7 to bude tou modernou dobou. V sucasnej Cine, ked si chce Cinan uctit nejakeho hosta, hlavne cudzinca, tak objednava kadejake maso a zeleninu a kadeco, a ked si nevypytas, ryzu ani nedostanes 😕 . No a v minulosti to bolo presne naopak - kopa ryze s niecim.

@iplusr myslis, ze na zapade sa konzumuje viac soje ako na vychode? 😕 Takto som sa nad tym sice nezamyslala, ale myslis parky, sladke sojove tycinky, polotovary na zapade? Alebo si to myslela ze vegetariansky zapad (sojove maso?) versus vychod? Ja osobne si nie som vedoma toho, ze by som konzumovala vela soje - teda obcas mame tofu, obcas sojovu pomazanku, ale to je asi vsetko, polotovary typu parkov a pod. nevedieme. A to sa soji nejak cielene nevyhybam, len mi pride taka chutovo o nicom, mam radsej ostatne strukoviny. Ale je pravda, ze ja nie som vegetarian a jeme aj trocha masa Ale teme fandim 😀

matova
18. sep 2010

ahojte, dobre sa čítate 😉
aj my sme sa snažili pri prvom dlho a teraz ani neviem ako 😅 a už je druhé na ceste 😕. Sóju som jedla asi tak ako teraz-: trochu upravili hladiny hormónov po asi trojmesačnej prevažne surovej strave a 3dňovej hladovke.
iplusr: ahoj, neviem či ty si sa pýtala čo by ešte mohlo ísť do plnenej papriky okrem sój. mäsa- ja som raz dávala pšeno- bolo to chutné, len ten problém s rozpadaním sa hmoty som ešte neporiešila...
Práve mi došla kniha S. K. Yntemovej a Ch. H. Beardovej- Vegetariánství a deti, tak som zvedavá....

matova
18. sep 2010

prdon 😕 , nejak mi tu usiel kus textu-
- že sóju jedávam asi 1x týždenne v podobe tofu či sój. mäsa. A k zníženej funkcii štítnej žľazy u mňa- posun nastal v podobe zlepšenia hormonál. obrazu po tej ssurovej strave a hladovke....

iplusr
18. sep 2010

ja som taky vegetarian zaciatocnik, takze este vsetkemu tak uplne nerozumiem ale citam a hladam
a tu soju som myslela skor asi v tych sojovych vyrobkoch - jogurty, mlieko, tofu, sojove maso... a ked uz je soja aj vo vitaminovych pripravkoch 😕
tej soji sa dnes uz vyhnut neda, preto si myslim, ze to so zjem (nechtiac) mi uplne staci a nechcem jest viac soje ako je nevyhnutne

anabella235
18. sep 2010

Ahojte ľudkovia. To ma teší. Náhodou som našla spriaznené duše. Mám dve deti 1 a 2 r a sme vegetariáni. No pokial sa dá nazvať vege aj to, že jeme občas rybacinu. Pred tehotenstvom som ju nejedla a nemala v pláne jesť, ale deti som splodila s nevegetariánom, tak musím rešpektovať aj jeho želanie. No a chcem povedať, že tiež odolávame obrovskému tlaku zo strany okolia. Teraz žijeme u mojej mamky s jej rodinou a kde tu strčia malému kus mäsa do úst. Z čoho já mám závrat, lebo mi je to nepríjemné. Ale nič nepoviem. A on, samozrejme neodmieta ale maso si aj od nich pýta. Podla mna si ho nepýta preto, že je zdravé, ale preto, že je, dá sa povedať, chutné. Ale to pravdaže je aj milion jedál bez masa. Chutí mu tá soľ a korenie, ktoré sa do mäsa musí dať, aby vôbec malo nejakú chuť. Rovnako ked urobím nejaké dobré papaníčko s tofu a pridám viac korenín a soli, chutí mu táto silnejšia chuť akoby viac. Co sa snažím zbytočne nerobiť. Ale o tom nechcem.
Chcem len povedať, aby sa žiaden vegetarián navzdával vychovávať deti k tomu, čo je presvedčený. Mám úplne zdravé detičky. Chvalabohu aj mne nič nechýba. Len sú alergické na kravské mlieko. dá sa povedať, že v našom okolí sú skoro samé chorľavé deti a mäso papajú. Takisto sú nemocnice plné mäsojediacich ľudí. Takže nemám k tomu čo viac dodať. Len to, že treba uprednostnovať vegánsku stravu pred rožkovou.
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte na predaj knihu Vegetariánske dieťa, o kt. tu už bolo písané? Alebo niečo podobné