Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

estterka
12. jan 2012

@lucia31
@rancuzkaf parada,recepty s cviklou sa nam hodia na nas protianemicky boj,kedze vyuzivam,ze hanicka konecne zacala jest. ja robievam s cviklou aj rizito,ale asi poznate.

anlu
12. jan 2012

@leishmania na slovensku som zatial nenatrafila na GMO soju ale mozno aj preto ze tiez vacsinu kupujem od Alfabio. Teraz rozmyslam ze si soju sama budem pestovat ale aj sosovicu, cicer... az sa obavam ze sa mi vsetko nezmesti do zahrady 😀

oscarka3
13. jan 2012

@anlu , daj potom vedieť ako sa ti darí v pestovaní 🙂 . my sme pestovali len soju, pestovanie bezproblémové , ale to čistenie bola katastrofa, také dopichané prsty som ešte nemala

monr
13. jan 2012

@oscarka3 @anlu pestovanie soje, cíceru, bôbu je úplne bezproblémové. naši mi tento rok dopestovali bôb a cícer, ako deti sme mávali v záhrade aj kvantá sóje, vždy sme pražili, joj to boli časy. 😉
len ako píše @anlu tak to miesto v tej záhrade 😀 😀 😀 😀 a nezdá sa, ale zaberie to aj čas (vždy som nenávidela chodiť do záhrady - mali sme asi 3 obrovské záhrady plné maku, kukurice, tekvice, a všetko možné ☹ k tomu. )
také chute mi tu robíte, na obed si asi upečieme len zemiačky v šupke.

jaron
13. jan 2012

@leishmania Ako píše @anlu na Slovensku je skôr problém nájsť GMO sóju (a výrobky z nej) , nie že by to nebolo možné, ale skôr je to výnimka ako pravidlo a ja som zatiaľ videl u nás iba raz produkt z GMO sóje a bol to olej dovážaný od niekaľ.

Okrem Alfa Bio aj Sójaprodukt Drietoma vyrába bez GMO a zrejme aj ostatní naši menší výrobcovia alebo dovoz od tých veľkých. Kópiu certifikátu kvality sóje z jedneho roka od Alfa Bio mám dokonca doma.

jaron
13. jan 2012

zaujímavé:
Reakcia na článok o školskom stravovaní
Hľadá sa slovenský Jamie Oliver alebo dokedy mäso povinne

http://www.alfabio.com/pre-zdravie/reakce/

monr
13. jan 2012

@jaron ja som vtedy akurát pozerala toho Žideka, keď bol v tej jedálni, až mi bolo smutno. ale žiaľ kuchárky majú pravdu, že tie deti to jesť nechcú, fakt len sladké jedlá, prípadne nejaké mäso. ☹

anlu
13. jan 2012

@jaron vdaka za link idem ho hned posunut dalej...
Mna stale tak vie nastvat ked sa niekto ohana normami. Teraz nedavno som citala jedalny listok na tento tyzden v skole kde chodi moja dcera. Nech mi nikto nehovori ze parky, oskvarky, vyprazene rezne su podla noriem vhodne jedla pre deti 😠 😠 😠 😠 no zase sa zlostim. A podiel surovej zeleniny a ovocia je takmer nulovy!!! Trebalo by urobit naozaj nejaku kampan v skolskych jedalnach. Myslim ze vela ludi sa necha odradit nezaujmom deti ale podla mna keby nemali na vyber tak po case by si na to jedlo zvykli. Dalsia vec je ze uz zo skolky su naucene takto jest. Cize trebalo by zacat asi skolkami... a jasne ze priamo doma v rodinach. Ale ja verim ze sa to raz niekde pohne k lepsiemu 😀

monr
13. jan 2012

@anlu s tými škôlkami si to vystihla presne,

anlu
13. jan 2012

@monr moja mladsia bambulka by mala ist od septembra do skolky len neviem ci v takom malom meste najdem nejaku ktora bude ochotna akceptovat nase stravovanie. Som ochotna jej stravu aj nosit kazdy den. No uz zbieram sily na boj s normami 😀 A ak pristupia na to ze jej budu pripravovat vegansku stravu tak si urcite budem ziadat nie len jedalny listok ale aj presne zlozenie jedal.

monr
13. jan 2012

@anlu tak to ti držím palce, fakt, bude to dosť náročné. aj naša ide od septembra do škôlky, teda pevne dúfam, že zoberú. mne mišina začala jesť aj mäso, tak nútiť nebudem, hádam to obom časom dojde, že sa dá aj inak.

aimeecloe
13. jan 2012

@anlu ja som mala tiez taky problem v skolke.. nemali vegetariansku stravu...bola som za riaditelkou opytat sa na to ake mam moznosti. Povedala mi ze jedina moznost je ze od doktorky dostanem papier ze moje dieta je alergicke na maso ...smiesne ale je to tak ..takto to na sk funguje...bola som za doktorkou, ale ani neviem preco som tam vobec sla , ved som vlasnte vedela ako to dopadne...same vycitky ze dieta musi maso jest a ze papier nebude...
takze som sla za riaditelkou a povedala ze ten papier nemam a ze trvam na tom ze chcem nosit mojmu dietatu jedlo ...tak bola celkom mila a povedala mi ze si mam napisat papier o tom ze si neprajem aby dieta jedlo maso ze sme vegosi a ze je to na moju zodpovednost..a to nam nakoniec stacilo, mohla som jedlo nosit 🙂 asi zalezi od riaditelky alebo toho kto to ma v tje skolke nastarosti ... drzim palce 🙂

aimeecloe
13. jan 2012

chcela by som sa podelit o svoju skusenost 🙂

mam 27 rokov a od svojich 6 tich rokov som vegetarianka / ani neviem preco 🙂 / cela moja rodina je masiarska 🙂
teraz mam uz 2 deti 4,5r a 3r a obe deti vychovavam ako vegetarianske...Nikdy som nemala zdravotne problemy ....ktore by nazancovali ze to nieje dobre byt vegetarianom...
taktiez moje deti doteraz nemali ziadne zdravotne problemy, ani alergie.
Obe bambule som kojila velmi kratko 3-4m , pretoze som stratila mlieko. takze som zacala pouzivat umele mlieko...s cim som velmi nebola nadsena pretoze si myslim ze zelenina a ovocie je omnoho zdravsie ako mlieko...
viem ze vela ludi somnou nesuhlasi ale mne sa zdalo lepsie pomalicky davat babam zeleninku a ovocie namiesto jednej davky mlieka...musim povedat ze od malicka miluju zeleninku a ovocie...myslim ze nam maso vobec nechyba...Nepaci sa mi ked ludia hovoria ze dieta sa potom ked bude velke moze rozhodnut byt vegosom alebo nie..a ze teraz mu treba dat vsetko....deti vychovavam ja a som za ne zodpovedna...a raz ked budu velke sa nazoaj budu moct rozhodnut, ale rozhodovat sa budu o tom ci vegosmi este chcu byt ...

velmi sa mi paci nova kniha od DR BUKOVSKEHO odporucam ju a su tam aj receptiky pre deti 🙂
Balíček Návod na prežitie pre bejby, Hneď to bude, Anjelik
Igor Bukovský

rancuzkaf
13. jan 2012

@aimeecloe ahoj, vitaj medzi nami 🙂 zaujimavy je tvoj pribeh a tvoji rodicia boli tiez masovy? a vychovavali vege dieta? 😲 to si neviem predstavit

aimeecloe
13. jan 2012

moji rodicia a aj surodenci jedli maso...takze ja som jedla to co oni ale bez masa 🙂 to som odmietala, a nastastie moji rodicia ma do toho nenutili ...tiez sa divim ako mi to mohlo vydrzat 🙂
@rancuzkaf

rancuzkaf
13. jan 2012

@aimeecloe aha, takze ty si intuitivne citila, ze to nie je pre teba potrebne 😀

aimeecloe
13. jan 2012

@rancuzkaf 😀 😀 😀 😀 asi nejak tak 😀 😀 😀

leishmania
13. jan 2012

@rancuzkaf @anlu @jaron dakujem za odpovede ohladom tej soje

adrianai
13. jan 2012

@rancuzkaf aj ja ďakujem za link, hneď ste ma tu navnadili a musela som vyskúšať cícerovú pomazánku a malej veľmi chutila 😉 už mám doma aj Vegetariánske dieťa, tak študujem, no tých receptíkov by mohlo byť viac 🙂 pustím sa aj do tej "tvojej" knihy 😉

anlu
13. jan 2012

@aimeecloe vitaj medzi nami a dakujem ze si napisala svoje skusenosti. Do tej skolky kde sa chystam zapisat malu chodia aj deti mojej sestry a pytala sa len tak informativne ci vobec su schopny pripravit aj inu stravu. Tak jej povedali ze chodi k nim aj moslimske dieta a tiez mu pripravuju inu stravu. Tak nechapem preco treba papier na to ak chcete aby sa dieta zdravo stravovalo a na to ze ma ine vierovyznanie papier nepotrebuju od lekara. Cely system je chory. Ja som sa rozhodla ze ziedny papier od lekarky zhanat nebudem aj keby som ho dostat mohla lebo mame alergiu na mlieko. Len problem je v tom ze to nemam potvdene lekarkou. A urcite mas pravdu ze vsetko zalezi len od ochoty ci uz riaditelky alebo veducej jedalne a casto aj od kucharok. Neraz som pocula ze ak niekto z tych ludi sa tiez inak stravuje ako vacsina ci uz pre zdravotne problemy alebo nieco ine tak su ovela ustretovejsi...

rancuzkaf
13. jan 2012

rozhodla som sa, ze budem davat prefotene knizocky do google dokumentov, kde sa daju najprv popozerat a ked sa pacia, mozu sa stiahnut 🙂 .........uz som zmenila adresu aj v mojom clanku! ...mozete vyskusat, ci to dobre funguje....takze, kdekolvek budete s pc, vzdy budu recepty poruke 😀 ......najblizsie prefotim a doplnim KONZERVUJEME ZDRAVO, z ktorej som tu uz raz davala kapitolu o kvasenej zelenine a este teraz aktualne na zimu bude ZDRAVIE UKRYTE V KLICKOCH 😉

estterka
16. jan 2012

ahojte,idem sa aj vam podakovat,za mnozstvo rad ohladne liecby anemie,priznam sa hned na uvod,maso sme davali tiez,ale nie vela-no dolezite,nedavali sme alopaticke lieky plne chemie a nakoneic nam od septembra do minuleho tyzdna u malej stupol hemoglobin zo 78 na 125(u nas norma od 110) . takze sme za vodou. ja som presvedcena,pri zdravje strave zostavame . 😵

zelovocka
16. jan 2012

@estterka ahoj, gratulujem, nech vám to vydrží stále takto 😵 máš aj nejaké konkrétne tipy, presne ktoré potraviny jej asi najvýraznejšie pomohli? 🙂 tú anémiu mala vaša dcérka od narodenia? 😕

estterka
16. jan 2012

@zelovocka ked ona jedla velmi malo,to je taky hnusny zacarovany kruh,ze pri anemii nie je chut do jedla a bez jedla sa to nezlepsi 😠 jedla vzdy rada zeleninu na pare-miluje brokolicu,tu denne,potom tekvicu,por..a pseno so zeleninou jedavala rada. inak nic specialne,lebo obcas nieco zjedla,potom jej to dlho nechutilo a tak stale dokola ☹ este melasu sme jednu dobu davali.
mala ju od narodenia,narodila sa o mesiac skor ale zistili nam ju az zaciatkom leta,to sme najprv len tu stravu riesili,ale moc vysledky neboli,lebo jedla malo,v septembri to este o nieco kleslo a vtedy sme sa dostali k jednemu sirupu, fin ferrofortis b ,ktory obsahuje aj b vitaminy a to jej nastartovalo chut do jedla,zacala postupne jest. okrem toho sme to riesili homeopaticky. a tak v decembri sa to zlomilo teraz a zacala jest poriadne. co som si davala pozor,ja dojcim dost vela a teda sme vobec nedavali mliecne vyrobky,ktore brzdia absorbciou zeleza. a c vitamin,ktory pomaha absorbcii sme davali zvlast.

estterka
16. jan 2012

@zelovocka teda tak som to myslela s tou stravou,ze nic nejedla okrem tej zeleniny na pare a psena pravidelne. ja som nepolavila,ked jest nechcela co bolo,ine nedostala. pripadne na mna neplati,ze ak nezje obed,aspon keksicek dame,nech chuda dieta nie je hladne..a som rada,lebo teraz sa rozjedla a zje vsetku zeleninu,ovocie,nevybera..este som davala suseny petrzlen do vsetkeho,susene riasy nori som davala do jedal. mala som vypisane zo vsetkych rad ku ktorym som sa dostala zoznam potravin,co by mala jest a z toho som sa snazila pripravovat jej jejst.

rancuzkaf
19. jan 2012

@estterka tak toto je dobra sprava, pekne ste to zvladli stravou, drzte sa aj nadalej!

rancuzkaf
19. jan 2012

...dalsie dve knizky su pridane v clankoch 🙂

zuzanaam
19. jan 2012

@rancuzkaf vďaka za skvelé knihy, knihu otec, mama a ja som prečítala jedným dychom a zdá sa mi ešte lepšia ako vegetariánske dieťa, až mi je divné, že som o nej doteraz nepočula.

sunnygirl26
20. jan 2012

ahojte 🙂 dufam, ze nevadi, ze som sem vpadla...nie som vegetarian, no nemam problem s takou stravou...myslim si, ze tu by ste mi vedeli najskor poradit...ako (v akej forme, kombinacii...) zaradit cviklu, batat a nejake ine druhy zeleniny do jedalnicka cca 10 mes. baba(jedla ktore nepotrebuju maso)? za kazdy tip vam velmi pekne dakujem 😅

zojec
20. jan 2012

@sunnygirl26 odporucala by som ti knihu od Bukovskeho , Hned to bude anjelik, tam je to vsetko pekne popisane podla veku dietata 😉 s kopou receptov. ak precitas par stranok dozadu (az tak vela tu nepiseme) tak tam sme to tiez dost spominali.. cca pred rokom ked to aj u mna a par bab , bolo aktualne. nejake veci mam popisane aj vo fotoblogu... skoda, ze nejak nestiham pisat viac :(
pre 10m dieta je najlepsia forma asi popucenie vidlickou a kombinacie?? 🙂 fantazii sa medze nekladu 😀