Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anabella235
26. okt 2010

Ahojky, mne lekárka kázala dávať vigantol aj ked som kojila. Takže neviem. Ide o to, že pomáha v tele viazať vápnik a tak uľahčovať bujný rast napr. kostí. Tak to tam píšu. Ale déčko milujem najviac zo slnka, nie????Stačí, ked svieti a den je hned krajší 😎

havino
26. okt 2010

@anlu ja mám tiež zafixované, že D-čka v materskom mlieku nie je dostatok. Preto ten Vigantol. A pani endokrinologička je odborníčkou vo svojej oblasti, nebrala by som ju vážne s tým vitamínom D 😉

anlu
26. okt 2010

@havino no ona ma vtedy poriadne nastvala niecim inym tak som sa tam uz neukazala 😀 😀 😀 ved si myslim ze ked je to vitamin tak preco by som nedala... a ty este davas?

anlu
26. okt 2010

@anabella235 presne tak 😀 slniecko je najlepsi vitamin D 😀 😀 😀 😀

a myslim ze co mam kamosky v UK tak tam nedavaju vit. D... ci?

adriana7
26. okt 2010

@anlu , to preto, že múdra príroda to zariadila tak, že ak ho máš, tak ide najskôr dieťaťu a zvyšok ostane pre maminu...tak si doplň ty a bude to v pohode...
nám maminy nedávali vigantol ani kanavit, ani milióny rokov človeka neriadili farmafirmy a nevyhynuli sme, ja moc týmto umelinám pre deti neverím,napríklad pri dvoch starších sa kanavit nedával, teraz už áno..., naše dcéry už budú mať na nočnom stolíku arzenál kvapiek pre naše vnúčatká ☹

anlu
26. okt 2010

@adriana7 no to mas pravdu... ale zase aj priroda nebola taka zdevastovana a aj ine vitaminy a mineraly boli vo vacsich mnozstvach v potravinach....

zitaje
26. okt 2010

Ja poznam jedno dievcatko, juzny typ, zili na severe (niekolko 1000km od miesta povodu), a malo rachytidu vraj z nedostatku d-vit. Ziaden vigantol nedavali. To len k tomu, ze treba sledovat aj typ - tmave typy potrebuju ovela viac D-vit ako modrooki blondavi bielokozci. Ale ked clovek zije vo svojom geograf. prostredi, malo by to byt ok hadam. Ja d-vit nedavam uz davno, ale zas sa snazime byt vela vonku. 🙂

adriana7
26. okt 2010

@anlu , a ešte ma napadlo, že lekári, ktorí tak vehementne obhajujú pitie kravského mlieka tvrdia, že aj kôli vápniku, aj kôli vitamínu D, na silné kosti 😀 😀 😀
...tak rozmýšľam, či túto "výsadu" dostali od prírody len kravy z hornej marikovej, alebo všetky cicavce 😉

zitaje
26. okt 2010

Mam na vas este taku prakticku otazocku - davate detom sezam? V akej forme? Pytam sa preto, lebo ja bezne sypem sezamove semienka do kasi, do salatov a tak, ale obavam sa, ze efekt je takmer nulovy, kedze mi mala vykaka cele semienka. 😝 Lanove semienka davam drvene, ale to som uz tak kupila. Ako mam potlct ten sezam? Lebo nasekat ako orechy asi nehrozi, mixer mam taky storocny, ten si s nim neporadi... 😖

adriana7
26. okt 2010

...ja teraz jem ten rybí olej ale od jari bude stačiť to slniečko, čítala som jednu štúdiu, na dennú dávku vitamínu d stačí 10 minútový pobyt vonku s odhalením 30% kože (kratšie nohavice, krátky rukáv, tvár, krk) za jasného počasia (nemusí byť vyslovene slnečno)

adriana7
26. okt 2010

@zitaje ,
ja som v sobotu robila takú akože čínu a nasypala som tam aj sezam, ale je pravda, že ritku deťom už dlho neutieram, tak neviem, ako ten sezam dopadne 😀
...ale skús pomlieť na ručnom makovom mlynčeku

zitaje
26. okt 2010

@adriana7 Mak mi melie mama na takom storocnom mlynceku na kavu 😅 . Taky ten rucny, co ma vrchnacik, ktory treba pridrzat, aby mlyncek mlel 😎 . Ale ved skusim. 🙂 Asi potrebujem na Vianoce mlyncek. 😀

anlu
26. okt 2010

@adriana7 hej aj ja sa z tych lekarov smejem ked tak odusu kazu mlieko pit akoby z ich kravy to islo 😀 😀 😀 😀 no ved vieme svoje... a presne aj ja som to kedysi citala ze to staci aby bolo dost vit. D ja teraz davam vigantol len ked je zamracene, tak mi povedala aj nasa lekarka... ze ked je slnecno tak netreba, aspon ona ma rozum 😀
@zitaje a vies ze aj ja uz asi dva tyzdne nad tym rozmyslam, ja sa chystam dostat na vianoce maziarik tak snad bude stacit ked ten sezam trochu podrvim, co myslis?

adriana7
26. okt 2010

@zitaje
@anlu , baby, vy ste typické slovenské žienky, muži si píšu ježiškovi o prilbu na motorku, golfovú palicu, knihu alebo cédečko, a my ženy vysávač, mixér alebo mlynček (aby,sa nám z greenu, motorky, alebo len z gauča vracali do upataného hniezda a plnej misy 😀 )

anlu
26. okt 2010

@adriana7 to som len tak strelila ze na vianoce 😀 teraz maju v tescu ale neviem ci bude dost odolny na moje drvenie 😝 inak si stale knihy kupujem na vianoce 😀 😀 😀 no vidis este si aj sama musim darcek zaobstarat 🙄 ale sa zije tym chlapom...

zojec
27. okt 2010

ahojte.. .)
@adriana7 ja mam z AT oleovit miesto vigantolu, je to to iste, len iny nazov.. kazali mi davat 3 kvapky, ale davam len 1max 2 tak 5x do tyzdna... vcera mi akurat moja stara mama hovorila, ze ked sa narodila moja mama, tak jej lekar dal vitamin D... prisla o mesiac do poradne, a lekar sa jej pyta, ci dava mame ten vitamin.. a starka, to som mala davat malej? ved ja som to vypila 😀 vsetko naraz... a nic jej nebolo 😀
hlasim sa ako zaujemca tekvicoveho semena.. 🙂 inak uz mate porylovane? my sme sa k tomu este stale nedostali. :( dufam ze nebude teraz predlzeny vikend mrznut..
@rfrancuzkaf , mnam teraz neviem ci mam dnes sit, ci piect skoricovniky od @zfidorka, alebo tvoj super chlebik.. ked sme pracovali v irsku, tak tam vzdy piekli chlebik... aj olivovy, ale najradsej som mala paradajkovy.. bol tak jemne pikantny..hm ale doma som ho nikdy nepiekla..
@havino ovcich podloziek mame celkom dost.. 🙂 kazdy rok chovame 4 ovecky (moji rodicia) ale uz ju nedavame vyrabat.. no tiez som teraz rozmysalal ze by som si dala vyrobit pre malu presne do kocika.. 🙂 ale minule mamina doniesla fusak este po mne, tiez z ovcieho runa.. tak to musim popozerat 😉

anlu
27. okt 2010

@zojec to urcite bude to iste ako vigantol... ja stale rozmyslam ci nedavat radsej od Jamison vit. D ale to je asi v tabletkovej forme a neviem ako by som jej to dala... asi pomliet do jedla 😀 😀 😀
tak vy aj ovecky mate? ved si mozes vlniaky tovno z nich narobit 😀 😀 😀 😀 😀 😝 si srandu robim 😉 a ta podlozka ovcia je naozaj super, ja ju nemam ale kamaratka si ju tiez kupila a nevie si ju vynachvalit, fakt v lete vobec na nej nie je spoteny, jej maly

adriana7
27. okt 2010

@zojec , ja som o tom oleovite čítala na inej téme, ale dá sa aj bez predpisu?lebo niektorí písali, že ako ktorá lekáreň v at, niekde ti ho predajú, inde vôbec, ja môžem požiadať otca, len aby nelietal v okruhu 20 km bez úspechu ☹

zfidorka
27. okt 2010

@anlu dala som hnedy cukor, stale davam menej ako je v recepte, mm sa stazoval ze v ceste ho mohlo byt viac, pre mna su sladke akurat

@adriana7 to ja som zle piekla ten tvoj chlebik, mam mudre rady do zivota od anlu, tak dam vediet ako dopadol reparat 🙂

vigantol je uz novy, bez toho kvapatka...
ja vit.D beriem v zime, ked nie je slniecko...

adriana7
27. okt 2010

@zfidorka , tak fajn, daj vedieť 😉
...ale je to aj vkusom "na chlieb", moja sestra si kúpila pekárničku a pečie každý druhý deň z tých kupovaných chlebových zmesí. im ten chlieb chutí taký hutný, tvrdší...
ale keď som ja doma taký upiekla, jedla som ho 4 dni sama, všetci mi ho odbojkotovali, tak, keď už pečiem, dám si tú námahu, že ho miesim dlho a aj nechám riadne vykysnúť, vtedy sa deti nevedia dočkať a večer ho jedia ešte teplý, len tak, samotný 😵
@anlu , a tú saturejku som veru ešte neskúšala...
cibuľový chlieb ale určite vyskúšam, podľa receptu je určite úžasný 😉

adriana7
27. okt 2010

posielam recept na jednoduché a rýchle jedlo, ktoré som dnes varila, robí ho moja sestra, napríklad v sobotu, keď chce hlavne upratať a nie stáť dlho pri sporáku:
"hríbová kaša"
1 kg zemiakov nakrájaných na menšie kocky
2 hrste krúpkov
1 hrsť sušených hríbov
1 kl soli
1 kl petržlenovej vňaťe alebo majoránky (podľa vaše chuti)
trošku ml.č. korenia
2 väčšie cibule
1 pl masla, 3 pl oleja
postup: opláchnem hríby a dám ich variť v šálke vody (cca 15 min.), opláchnem a namočím krúpky, zatiaľ si ošúpem a nakrájam zemiaky, ktoré pridám aj s krúpkami k hríbom, osolím, okorením, zalejem do rovna vodou, dusím cca 20 min., zatiaľ si nadrubno nakrájam cibuľu a veľmi pomaly smažím na zmesi masla a oleja. nakoniec cibuľku primiešam do kaše a odstavím, je to mňam 😵
práve ju jeme s hlávkovým šalátom...

zojec
27. okt 2010

@adriana7 saturejka je paradna bylinka... v Bulharsku ju pouzivaju tak casto ako my majoranku... dost mi chuti 😉 receptik vyzera super.. a krupy ake? jacmenne? nedal by sa pouzit aj bulgur? a finalnu konzistenciu to ma aku?

indy
27. okt 2010

@zitaje ja melem vsetky semiacka na elektr. kavovom mlynceku Sezamove sa da na nom skvele pomlet, ze uplne pusta tuk a mame tak skoro hotove tahini Kazde rano davam do kase Mam taky najlacnejsi el. mlyncek na kavu za 10 eur a fachci chudak niekolko krat za den Aj mak skvele pomele aj slnecnicu, tekvicu Ak chces poslem ti do IP znacku, az tu nerobim reklamu 😀

Inac vas zdravim a je fain, ze je to tu tak rozbehnute 🙂 Skoda len, ze nestiham Vela casu sme s drobcom vonku, alebo varim a po veceroch sijem
Kukam, ze sa bavite o hokaido tekvicach Tak tie su u nas uz druhy rok na jesen najvacsia pochutka Vcera som robila tento recept Je super rychly

HOKAIDO NA SMOTANE S TEMPEHOM A KUSKUSOM

hokaido nakrajat na kocky
orestovat na oleji a podliat trochou vody(podla toho kolko kto chce omacky)
pridat este roztlaceny cesnak(keby nejedol maly tak davam az tesne pred dovarenim)
podusit kym bude makka
priliat rastl. smotanu
nakoniec ochutit biobujonom trochu umeocta, moze byt aj suseny tymian
Na tanier som nalozila kopcek kus kusu, na to pokrajany tempeh a navrh naliala hotovu omacku Moji chalani sa sli za touto dobrotou zblaznit Dokonca aj nas minijedak zjedol okrem svojej aj moju porciu 😀

A este foto nasej urody 🙂

marfuskaanjelik
27. okt 2010

@zitaje ja tiež meliem sezam na 100 ročnom elektrickom mlynčeku na kávu. Vlastne tak meliem všetky semienka. Keď ti môžem poradiť, nekupuj si mleté ľanové semienko. Pomeľ si ho doma a daj drobcom spapať najneskôr do 15 minút. Veľmi rýchlo sa totiž na vzduchu znehodnocuje.

adriana7
27. okt 2010

@zojec ,
s bulgurom som neskúšala, ale veď vyskúšaj a potom nám daj vedieť 😉
zemiaky sa trošku rozvaria, krúpky ešte po odstavení napučia, je to také kašovité..., a krúpky - použila som jačmenné, klasiku z jednoty 🙂

@indy , ty si ale mičurin, pekné tekvice 😵

@francuzkaf, a ty ešte stíhaš pri troch deťoch aj šiť, a čo pekné šiješ?

rancuzkaf
27. okt 2010

@adriana7 to indy sije ....ja tak maximalne gombik prisijem 😀

anlu
27. okt 2010

ja tiez sa chystam po roku a pol sit... uz mi to chybalo 😀

zojec
27. okt 2010

@anlu och pomoooc... ja sa tu uz hodinu trapim s navlecenim gumicky do 3m vatelinoveho tunelika. 😠 idem spat, lebo uz mi dosli napady cim to tam narvat.. zicherky a sponky zlyhali.. ☹

anlu
27. okt 2010

@zojec hm hm hm do vatelinoveho? a co robis? rozmyslam ako by sa to dalo urobit... mozno keby si mala nejaky dlhsi pevnejsi drot, ten by sa tam nedal prvliect a potom na jeho koniec pripevnit gumicku a vytiahnut ju tym drotom... teoreticky to vyzera dost mozne, len neviem ci by sa to prakticky podarilo... alebo este jedna moznost, vyparat a zasit to aj s gumickou (ze ju tam len polozis) a potom si ju uz len upravis ako potrebujes...

anlu
27. okt 2010

ja uz mam vsetky vkladacky vystrihnute, len ich pozosivat 😝