Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
8. okt 2010

@zojec a ešte som chcela napísať, že ja už chlieb nekupujem žiadny. Sem-tam kúpim celozrnnú kaiserku - pár kúskov, keď sú v akcii. Doma si dáš do chlebíka čo chceš a na čo máš chuť. Myslím, že aj tie celozrnné kupované nie sú úplne "čisté".

jaron
8. okt 2010

Ahojte,

toto je zatiaľ asi jediný pravý celozrnný chlieb na trhu SR, už sme ho tu asi spomínali:

http://www.celozrnnychlieb.sk/

anlu
8. okt 2010

@matova a vsimla si si, uz aj dr.Oetker ma s vanilkou puding ale teraz neviem ake mal zlozenie 😅

anlu
8. okt 2010

@havino hej pamatam s tymi plienkami 😀 😀 😀 som sa dobre nasmiala - prepac ale no nedalo sa na tom smiat 😅 a tie palacinky mam velmi rada

anlu
8. okt 2010

@havino no len my maslo nemozeme koli neznasanlivosti laktozy, mne je od neho hrozne zle a na Oli som ho radsej ani netestovala a od activie tiez mala dost zlu reakciu (vyhadzala sa a kakala asi dva dni aspon 3-4 krat za den) ☹ ked jej dam sabinovsky jogurt, to u vas asi nemate tak jej nic nie je

anlu
8. okt 2010

@jaron jeeej ved ho predavaju aj tu hned mi pod oknom 😀

zojec
8. okt 2010

@havino a aku mas tu pekarnicku? ten celozrnny je myslim 450g.. ja tiez kupujem jogurty, ale smotanove velmi nelubim.. ale zjem.. 🙂 no pred tym mi tak nechutili, len teraz ked kojim.. ale teraz mi chuti akosi vsetko 😀 a maslo tiez len obycajne, ale ja mam radsej vselijake pomazanky..

zojec
8. okt 2010

a kupujem presne ten chlebik co hodil link @jaron.. tu pekaren mame tu hned za rohom 😀 ale uz ho dostat kupit skoro vsade.. zvlastne je ze cena je od 0.99 do 1,30

oscarka3
8. okt 2010

@havino ,no ja ak si mám vybrať,tak dám radšej nepasterizovanú bryndzu ako activiu.pozri zloženie nepaster.bryndze-ovčej a activiu-to je predsa len nejaká chemia.ale každý ako sám cíti, ja sa snažím nevnucovať svoj názor.bryndza sa mi zdá prijateľnejšia 😉

oscarka3
8. okt 2010

@zojec ,:zojec @havino a mala si co malej zalozit na ritku ? jasne placky.. -toto dobre vyznelo 😀 ,som sa zasmiala.aspoň ste mi zlepšili náladu,tak ďakujem 🙂

havino
8. okt 2010

@jaron , pozerám, že ten chlebík distribuuje BILLA, tak ho tam pozriem... ešte som ho nemala... Ale tá cena je riadne vysoká 😕 Nuž čo, za kvalitu sa platí... Tak ho aspoň raz ochutnáme 😉

rancuzkaf
8. okt 2010

u nas sa zje hodne chleba, v mrazaku mam vyhradenu jednu policku len na chlieb a pecivo (memame v dedine ziadny obchod a tak si musim urobit zasoby, aby som nemusela len koli chlebu lietat po obchodoch)
pre mna je jednoznacnou jednickou medzi chlebmi - chlieb kvaskovy - nedava sa na kysnutie drozdie, ale kvasok vyrobeny fermentovanim muky. Tu ho dostat len v bio kvalite a je fantasticky a mozno aj pre to, lebo ho pecu v pieckach vykurenych drevom.....pripomina mi to dobry chlebik starej mamy🙂.....ja som ho neskusala robit, lebo si to vyzaduje dlhe hodiny kvasenia a v pekarnicke taky tazko spravite☹......pekarnicku ja sice mam, ale pouzivam ju len vyhradne na kysnutie a miesenie cesta.....mne totiz chlieb odtial nechuti, ja si ho tam vymiesim, vykysnem a radsej ho supnem do rury ako klasicky bochnik
a ked sme na sk ja nekupujem nic ine len grahamove rozky, tie nam tu velmi chybaju, tak sa ich cez prazdniny poriadne prejeme, aby sme mali zase do dalsich prazdnin pokoj🙂

havino
8. okt 2010

@anlu pamätám si, vtedy si to nazvala "pamäť odsťahovaná na neurčito" 😀 A vraj to pominie až niekedy, keď pôjde Kubo do školy... No tak ak sa Oli z jogurtu vyhádzala, tak asi bude mať tú neznášanlivosť po Tebe...

havino
8. okt 2010

@zojec ja mám pekárničku z Lidla. Stála myslím 33€. Tá robí 750g - 1000g - 1250g chlieb. Značka sa volá SILVER CREST. Pekárničky sú funkciami podobné. Myslím, že netreba nejakú extra značku.

oscarka3
8. okt 2010

@rancuzkaf ,ja som ten kvások skúšala robiˇ, recep bol asi na mimibazare, ale nepodaril sa mi, nič sa nedialo ☹

havino
8. okt 2010

@oscarka3 , ja som svoju otázku nemyslela zle, len som chcela vedieť Tvoj názor. No ja nemám prístup k nepasterizovanej bryndzi. A zloženie Activie je takéto: mlieko, mliečne bielkoviny, jogurtová kultúra a bifidokultúra. Na tomto naozaj nevidím nič chemické 😕 Možno tie s príchuťami budú také nevhodné.

matova
8. okt 2010

havino- cesto vyšlo v pohode o.k 😉 , a to malinové naozaj pekne voňalo. Malý mal našťastie rozum a veľa z nej nezjedol,ale sa mu torta páčila, hlavne tá sviečka 😀
zato my dospelí sme riadne zhrešili, no, hlavne teda ja 😉

anlu: nie, zatial som si to na pudingoch nevsimla 😕 . A ked si dáme obcas jogurt, tak aj my hlavne teda sabinovský. U mna je dobrá vyzitka okrem chuti aj to ze, nemá dlhú trvanlivost a nepísu na nom ziadne ecka...

anlu
8. okt 2010

@havino no tak to vyzera... nemoze ani tvaroh, z neho sa tiez cela vyhadze a ked som jej dala bezlaktozovy tak nic jej nebolo, UM tiez nic, jogurty tak dva na tyzden a aj to nie vsetky a si predstav ze v susienkach tej laktozy je asi poriadne vela lebo aj na tie musim davat pozor. Minule som omylom kupila s laktozou a hned sme mali prehanky 😅 ☹
normalne si ma tou pekarnickou navnadila... vobec som o tom nerozmyslala ale dala si mi chrobaka do hlavy

anlu
8. okt 2010

@matova ja som ten puding mala ale fakt nepamatam ake mal zlozenie ale myslim ze v pohode, a naozaj v nom boli tie vanilkove bodky 🙂

havino
8. okt 2010

@rancuzkaf no pravdou je, že v pekárničke nedosiahneš takú kôrku akú má chlebík z trúby 😒 To sa nedá porovnať. Ale my sme si zvykli. A pekárnička je výborná aj na to miesenie cesta 😉

havino
8. okt 2010

@matova no to som rada, že sa vydarilo 🙂 Jakub tiež torte veľmi neublížil, zjedol kúsok a viac sa nedomáhal. Ani na druhý deň, keď som si ja odkrojila. Tie deti sú ale múdre, však? 🙂 A o tej vode do cesta som napísala hovadinu - malo to byť: do čokoládového cesta idú 2 lyžice a do tých dvoch ostatných po jednej lyžici vody.

havino
8. okt 2010

@anlu ako to, že Sabinovský jogurt Oli nevadí a ostatné áno? 😕 Veď Sabinovský je klasický smotanový, nie? Laktóza je aj tam... či? U nás dostať z týchto Nr. 1 jogurtov - Zvolenský a Svrčinovský.

oscarka3
8. okt 2010

@havino, to je v pohode,veď som písala,že ako každý cíti 😉 .možno som sa ja zle vyjadrila,dnes mám veľmi zlý deň a čakajú ma ťažké chvíle,tak sa ospravedlňujem ak som sa niekoho dotkla ☹ .

anlu
8. okt 2010

@havino no ja to tiez nechapem... mozno predsa je len nieco ine v osatnych jogurtoch a najhorsie jej robi activia 😲 ale to uz sa mi to nechce skumat, som rada ze viem aspon zhruba co moze zjest, aj ked raz za cas sa nieco objavi

no a jasne ze som zabudla ospievat moj psenovy nakyp... bol vyyyyyborny, robila som ho presne podla recepty od Uhrina len som asi dala viac hrozienok. Chutil uplne uzasne a aj Olivke velmi chutil. A este som dala aj to "lesne" ovocie so som zistila ze je skor zhradne 😀 ale bolo chutne a co ma prekvapilo ked som otvorila sacok tak tam boli take velke kusiska, obrovske cernice a jahody aj maliny

havino
8. okt 2010

@anlu , zrejme výrobcovia nevyrábajú jogurty z toho istého mlieka. Jedno môže byť odtučnené alebo nejak upravené, ťažko povedať.
Pšenový nákyp je výborný, robila som ho raz s banánom a malinami. Nám chutí aj ten kus-kusový...

anlu
8. okt 2010

@havino mne sa zdalo ze to ma taku jemnu tvarohovu prichut, aj ked nechapem z coho 😀 len som to dala na vacsi pekacik ako som mala dat, tak to bolo tenke ale nevadi, fajny bol aj tak a aj Ludovi chutil

adriana7
8. okt 2010

nooo, ja nechcem provokovať, ale my jogurty nejeme vôbec, malá, teda už veľká, nemôže, ale ja s mm by sme mohli, ale nejeme, máme to vyskúšané, že vias uškodia ako pomôžu (ja na sebe mám "otestované", že odkedy nejogurtujem, nemala som už n i k d y tie svrbivé ženské problémy (ale aj rapídne zníženie príjmu cukru veľmi pomohlo), a mm konečne od puberty prestal vyrážkovať po holení na krku...
...dr. norman walker aj harwey diamond totiž, keď sa ich pýtali, čo si myslia, ktorá potrava je najzdravšia a ktorá naopak najnezdravšia, rovnako odpovedali, že si myslia, že najzdravšie je surové ovocie, ale že jednoznačne vedia, že najnezdravšie je pasterizované kravské mlieko a všetky výrobky z neho ☹ ,

@anlu , hoď prosím ťa recept na tie celozrnné palacinky bez vajec, ja som sa minule snažila urobiť zo sójového mlieka a celozrnnej múky ale v konečnej fáze to bol skôr cisársky trhanec, nedržali pokope 😠

ja som sa tiež s pekárničkou "neskamarátila", zapadá prachom v špajzi, keď som unavená, urobím chlieb aj v nej, ale keď chcem chlebík mňam-mňam, tak jednoznačne ručne miesim, dám si tam, čo chcem a pečiem v rúre, ale celozrnný sa mi ešte nikdy nepodaril, myslím tým, že keď som dala len celozrnnú môku, ja dávam v pomere s klasickou, dávam pomer hladkej a polohrubej bielej a hladkej celozrnnej

... a ďakujem za rady ohľadne vlasov 😵

havino
8. okt 2010

@anlu ušetrím robotu 😎
@adriana7 , tu je recept:

havino
8. okt 2010

vysvetlivky:
š = šálka cca 1,8 dl
L = polievková lyžica

anlu
8. okt 2010

@adriana7 aj Uhrin vo svojich receptoch miesa celozrnnu s bielou, koli tomu ze len z celozrnnej sa to rozpada... a vies ze aj ja rozmyslam nad jogurtami ci mi ich vobec treba? 😕 my sa vieme bez nich zaobist, berieme to skor len ako nieco na spestrenie a hlavne ked vidim ze nam to nerobi velmi dobre

CELOZRNNE PALACINKY:

2 salky (jedna salka je 1,8 dl) sojoveho mlieka
2 lyzice lanovych semienok (ja som robila aj bez nich)
3 lyzice prirodneho cukru (ja davam len jednu)
stipka soli
6 lyzic celozrnnej psenicnej muky
6 lyzic hladkej muky
olej na pecenie

Suroviny spolu zmiesaj a cesto nechaj 15 min. stat. Na rozpalenej panvici potretej olejom pec palacinky z oboch stran. Pri naberani cesta na dalsiu palacinku, cesto pomiesaj.