Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
23. feb 2011

aha, pozerám, že ty si z Detvy alebo okolia, tak to je relatívne ešte ako tak pri BB, teda naozaj relatívne 🙂.
odporúčam prísť, ale aj na lepšie stretnutia ako tam bude to so mnou. Niekedy na jar tam má prísť P. Pribiš, spoluautor knihy Dynamický život ( http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=5520 ), niektorí ju poznajú aj tu. Bude mať prednášku o svojej srdcovej záležitosti o orechoch, okrem iného sa venuje štúdiam - výskumom o nich (žije v USA). Bude aj hosťom (hlavným prednášatelom) na týždňovej dovolenke letný tábor zdravia

zfidorka
23. feb 2011

@jaron ja som robila z trochu pozmeneneho (mnou vymysleneho 🙂) receptu knedlicky/halusky do polievky, uvarila som pseno a pridala som tam kukuricnu krupicu (rovno zo sacku, nemlela som na jemnejsie) a bolo to fajn...

jaron
23. feb 2011

@zfidorka to som zvedavý na tieto spojenia 🙂, ja som už robil kukuričnú krupicu so pšenom - také guľky na sladko, ale ešte sme takú zmes nevarili ako šúlance alebo tie knedlíčky, tak som zvedavý, aké to bude, ďakujem 🙂

zfidorka
23. feb 2011

@jaron daj potom vediet, ako sa ti podarilo 🙂

adriana7
23. feb 2011

@zojec @jaron @oscarka3 ďakujem 😵
ešte týždeň trochu nebudem stíhať, ale potom sa znova pridám, keď viem, že mám 15 min., ani pc nezapínam, lebo viem, že nezlúsknem ani celú stranu 😒
jaron, ozaj, nevieš niečo nové o výrobe toho sójového krabicového mlieka, tuším si spomínal, že by sa už výroba mala rozbehnúť, ale ja som ho v obchodoch zatiaľ nenašla, dík

adriana7
23. feb 2011

@jaron , a ešte, ak budeš vedieť termín tohoročného vegetariánskeho tábora, čo sme minulý rok už nestihli, hoď sem najeké info, my by sme tento rok išli, ďakujem 🙂

estterka
23. feb 2011

dakujem vam velmi pekne za radu ohladne kase pre malu.mam to poznacene 😀

chcem sa vas opytat,isto ste to uz prebrali velakrat,ale nam lekarka povedala,ze kedze kojim a chcela by som zacat s prikrmom az o mesiac,tak aspon maso mam davat malej tak 2krat do tyzdna.lenze ja jej ho neplanujem davat vobec 😕 tak mi predpisala kvapky so zelezom,ze kazdy den jej mam dat. je to naozaj nutne podla vas?

oscarka3
24. feb 2011

@estterka , nie je nutné 😉 /brala malej krv?zisťovala železo?/

estterka
24. feb 2011

@oscarka3 nie,len povedala,ze po pol roku dieta potrebuje zelezo,lebo v materskom mlieku nie je a ak jej nedam maso,tak urcite tie kvapky 😕 preto sa pytam,ci je to nutne.

zojec
24. feb 2011

@estterka doktorke treba vysvetlit, ze zelezo sa nenachadza len v mase 😉 omnoho bohatším zdrojom zeleza je: sušené ovocie, červená šošovica, petrzlen, slivkova stava, ... zelezo by som dietatu dodavala len v tom pripade, ak by krvne testy ukazali naozaj extremne nizku hladinu 😉

zojec
24. feb 2011

@estterka len tak pre porovnanie, obsah zeleza v mg na 100g:
Kuřecí játra 8,99
Hovězí játra 4,90
Kuřecí maso (prsa) 0,74
Krůtí maso (prsa) 1,20
Králičí maso (stehno) 1,57
Vepřové maso (kýta) 0,77
Hovězí maso (zadní) 1,54
Tuňák 1,02
Losos (umělý chov) 0,34
Treska 1,05
Tabulka č. 2
(průměrný obsah železa v mg/100 g potraviny v syrovém stavu)

Čočka velkozrnná 7,54
Fazole hnědé 5,02
Hrách 4,43
Tofu 5,36
Špenát 2,71
Rozinky 1,88
Sušené meruňky 2,66
Mandle 3,72
Lískový ořech 4,70
Kešu 6,68

oscarka3
24. feb 2011

@estterka , Bukovský píše: ...čerpá železo aj z mlieka matky. Tento zdroj je osobitne vhodný. 🙂 Nízke hladiny železa v krvi nie sú zapríčinené vegetariánskou stravou,lebo bolo zistené, že ani organizmus ľudí na mäsitej strave nie je sýtený podľa predpokladaných hodnôt.
Zdravie vášho dieťaťa nech vás teda nestavia do pozoru pred x-tým množstvom železa a y-tým množstvom bielkovín. Zdravie je ďaleko od takýchto čísel.

asi do 4.mesiaca má vraj dieťa plne dostačujúcu potrebu železa a neskôr sa "doplňa" vhodnými zdrojmi železa v príkrmoch.
mandle, sušené marhule, kokosová múčka, púpavová vňať, ďatle sušené, celozrnná múka, šošovica varená, sušené hrozienka, pšeno varené......

oscarka3
24. feb 2011

@zojec 🙂

estterka
24. feb 2011

@zojec dakujem 😉

@oscarka3 ano,ja viem,ze to zelezo bude mat s prikrmom,alebo teda,budem sa snazit .len zatial neprikrmujeme.a ma to prekvapilo dost,ze prikrmovat nemusim este,ale maso mam davat 😕

zfidorka
24. feb 2011

@estterka ahoj, mojej malej robili minuly tyzden krvny obraz, to mala vyse 8 mesiacov, vyse 2 mesiace papa prikrmy, z toho mala len raz kusok kuracich prs (dufam ze ma po tomto priznani z tejto diskusie nevyhodite 😅 ), ktore maju najnizsi obsah zeleza... sledovane hodnoty mala vsetky v poriadku 🙂 pravidelne jej davam susene marhule, varene pseno, obcas ked maju v obchode spenat... poznam deti ktore maso papali niekolkokrat do tyzdna a boli anemicke...

oscarka3
24. feb 2011

@estterka ,ak je malá zdravá a normálne sa vyvíja, tak to nerieš 🙂 . a doktorke pekne prikyvuj 😀 a bude kľud.

estterka
24. feb 2011

@oscarka3 no len mne je to uz blbe,ze jej prikyvujem a robim podla seba 😅 a som to potrebovala pocut,ze ked jej mesiac nedam tie kvapky,kym zacnem prikrmovat,nic sa nestane 😉
@zfidorka susene marhule jej ako davas?

zfidorka
24. feb 2011

@estterka kupujem bio alnatura z dm, namocim ich do teplej vody a potom prepasirujem alebo rozmixujem...a zmiesam s kasou alebo jablkom...

oscarka3
24. feb 2011

@estterka 😀 , zvykneš si 🙂

jaron
24. feb 2011

toto je sila, určite si to pozrite, ak ste to ešte nevideli (20 min.)

http://www.ted.com/talks/lang/slo/jamie_oliver....

i keď jeho prejav je veľmi silný, na rozdiel od mnohých extrémistov, pôsobí milo, pretože mu ide o ľudí.... je pre mňa aj osobným povzbudením

anlu
24. feb 2011

@estterka tak ako @oscarka3 pise 😀 aj ja som si zvykla... '\

anlu
24. feb 2011

jaj a este som chcela ze dnes v tescu som videla ze maju semienka na klicenie bio, su medzi semenami na sadenie 🙂

rancuzkaf
24. feb 2011

@jaron paci sa mi prednaska Jamieho, veru treba zacat od deti s vychovou o zdravom jedle, dik za linku😉

lucinka02
24. feb 2011

@jaron super, stotoznujem sa, aj ja som zastancom zdravej vychovy. Treba to detom vstepovat od malinka, aby neskoncili na McDonaldoch 🙂))

rancuzkaf
24. feb 2011

@estterka, no cudne zvyky maju v spanielsku so zavadzanim prikrmov a masa do stravy.....a urcite sa este budes dost cudovat, ked ti bude rozpravat co kedy mozes a co este nie.....aj my sme si tym presli, nad mnohym sa mi rozum pozastavoval, len som s usmevom prikyvla a myslela si svoje🙂

lucinka02
24. feb 2011

a inak preto aj ja sa snazim velmi zdravo stravovat 🙂 napriklad si doplnam svoju stravu stravou pre moje male a papam ovko vzdy ked ho nim krmim 🙂 a tym som stale akymsi vzorom a maly mi tak neodmieta jest 😝

marfuskaanjelik
24. feb 2011

@jaron dakujem za super link. zdielam dalej

anlu
24. feb 2011

@jaron super link 😉

jaron
24. feb 2011

@adriana7 ahoj, informácie o letnom tábore zdravia už mám, len pozor, nie je to vegetariánsky tábor, ale skôr "newstartovský" 🙂, číže zameraný na celkový životný štýl, nie iba veg. stravu (aj keď tá je tam veg.)
pozri si zopár správ o tých predošlých:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/skoncil-l...
http://www.zivotazdravie.sk/galeria-taborov/200...
http://www.zivotazdravie.sk/galeria-taborov/200...

aby si mala predstavu, ale myslím, že by sa ti tam určite páčilo, môžem povedať, že 99 až 99,9 % účastníkov je spokojných 🙂

ešte neviem ako to bude s nami a LTZ, zatiaľ je to 50 na 50, rekonštrukcia bytu nám finančne dala riadne zabrať, takže naša účasť ešte nie je istá i keď som dostal jeden zaujímavý návrh, ktorý by to možno urobil reálnejšie, ešte uvidíme.

Tie informácie o aktuálnom LTZ ti onedlho dám. Zatiaľ len toľko, že to bude v rekreačnom stredisku Hrabovo pri Ružomberku a hlavným hosťom bude, ako som už písal, MUDr. Pribiš Peter, Dr.P.H., spoluautor knihy Dynamický život.

jaron
24. feb 2011

Ahojte,

@zojec žiaľ, nejako sa mi až tak tie šúlance nedarili, samotné vyšúlanie išlo výborne, pomáhla mi aj Natálka, takže to bola dvojnásobná radosť, s tým varením som mal však dilemu, keď to bolo krátko, mal som trochu dojem, že tá kuk. múka v tom nebola celkom dobre uvarená (i keď zase nebola vyslovene surová), keď by som to nechal dlhšie, zase sa to viac rozváralo. Všimol som si na tvojich fotkách, že ty si ich mala asi trochu väčšie, možno aj to je lepšie. Nakoniec sa ale podarilo ich urobiť, večera bola 🙂. dali sme si trochu hnedého cukru na to, mletý mak a rozmixované suš. slivky vo vode.
Inak tento recept by mohol poslúžiť ako výborná náhrada klasických šúlancov pre celiatikov, a kludne by sa dal asi urobiť aj doplneím zemiakov ako do bežných šúlancov.