Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lanczi
14. mar 2011

@irsina83 ahoj,myslim ze sa trosicku mylis ohladne vegetarianstva..moja dcerka ma take iste symptomy vyprazdnovania sa ako tvoja znama,a vegetarianka teda nie je,jedava domace kurence,morcacie maso..bola by som hrozne rada keby maso nejedavala vobec ale zial bohu do nej nedostanem strukoviny,ani zeleninu..tak som to vzdala je co jej chuti a neskorsie mozno prejde na zdravu vyzivu..ale spat k tomu vyprazdnovaniu,nam pomohla nakoniec az jedna super lekarka na gastre,nasadila terapiu a hlavne ma upokojila ze deti v tomto veku okolo 2 az do 5 rokov
mavaju bezne problemy so stolicou a ze za to moze aj psychika ako to bolo aj v nasom pripade..
ja sama tiez nie som vegetarianka,je tak ze nejem 2-3 mesiace maso ale ryby tie musim mat aspon uz teraz viem ktore aspon jest jaron diky🙂)
ver ze maso,a mliecne vyrobky su najvatsi humus akymi travyme mase tela,skus pecitat od Pfilipa Day-a knihu Rakoviny,odporucam!!!

irsina83
14. mar 2011

@lanczi nemyslim si to, vsetko sa moze ale s mierou 😉 prepac ale o rakovine citat nebudem, pohybujem sa na onkologii a uz mavam az zle sny, je to vsade okolo nas...o rakovine viem dost... no a konkretne tato malicka co som sa starala tak ona to mala na 100% zo stravy...viem ze deti od 2 rokov mavaju problem so stolicou ale ona mala stolicu vzdy tuju, to co z nej vypadlo bolo hrube a este aj s primesou krvy a velmi zapachajuce. jej jedalnicek pochadzal z cestovin,kecupu, vegert. lazani, volskych vajej, omeliet, zemiakov, dzusu, cokolady a cipsov ( vsak irsko)...cize zelenina ziadna (iba to co sme do nej dostali my cez ten vykend a to len ladovy salat a uhorku) a polievky ziadne 🙄 jaj a este vegetarianske parky, hamburgery a podobne sajrajty 🙄 a toto jedli stale dokola... ☹ jaj a k zdravemu stylu Flasik a p. Sipeky zdravo zili a rakovina sa im nevyhla...nieje to o zdarvom style ale aj dedicnej predispozicii...a dobre viem o com hovorim 😉

anlu
14. mar 2011

uz aj ja som robila ryzove mlieko, Oli chuti tak som rada 🙂 kukla som na zlozenie kupovaneho a snazila som sa ho podla toho dochutit len riasy som nemala, ale tie su tam skor koli Ca, no chutovo je skoro rovnake
@irsina83 ak ta mala jedla co pises tak z toho vyplyva ze nemala takmer ziadnu zeleninu a ovocie, preto ten problem s vyprazdnovanim.

lanczi
14. mar 2011

@irsina83 ,o Flasikovi teda toho vela neviem ale Sipeky nech odpociva v pokoji tak ta hulila ako kominy v dusle sama sa tym netajila,a do stiridsiatych sa nehorazne prepchavala bola masozravec,ciala som jej knihy apoznalasom ju z videnia. O rakovine tiez toho dost viem vykinozila mi skoro celu rodinu aj muzovu tazem moja mala moze len snivat o starych rodicov,preto som o tejto pliage velmi vela precitala a hlavnym spustacom je praveze strava a stres..
a ta tvoja znama sa podla mna vagetariansky nestravovala ta je o niecom inom,vsak tu precitaj kocky alebo nieco od
Bukovskeho.prjem pekny den🙂

irsina83
14. mar 2011

@lanczi bukovskeho mam precitaneho a akj kucharsku knihu a to nebola moja znama ale dievcatko o ktore som sa starala ked som zila v irsku 😉

irsina83
14. mar 2011

@anlu ja som si vzdy myslela ze vegetarianstvo je o mnozstve zeleniny, ovocia, polievok ale to co som tam videla ma uplne sklamalo...jaj a papala este aj palacinky 😉

irsina83
14. mar 2011

@lanczi jaj a nehovor mi ze tu nikto nefajci a nepije len kvoly tomu ze je vegetarian 😉

jaron
14. mar 2011

Ahoj @irsina83 keď si sa rozpísala o konkrétnej strave toho dieťatka, ktoré malo tie problémy s kakaním, vidíš sama, že sa to netýkalo toho, či je vege alebo nie je, týkalo sa to jednoducho zlého jedálnička (a otázka dobrého kakania 🙂 taktiež súvisí s dostatkom tekutín a pohybu, kto vie, ako to bolo s týmito faktormi).
Inak všeobecne je vegetariánska strava oveľa priaznivejšie vplývajúca na zdravie tráviaceho traktu (napr. zápcha, rakovina hrubého čreva a pod.) ako bežná nevegetariánska strava (viac vlákniny, viac strukovín, viac ovocia a zeleniny...)

Pokiaľ viem, Šipeky fajčila (je to síce neoverená informácia) a bola v určitej opozícii s Dr. Bukovským (overená informácia 🙂) - nesprávne sa o nej hovorí ako o propagátorke zdravého životného štýlu, je to trochu zavádzajúce...

Určite áno, aj genetika má čo povedať do nášho zdravia (podľa WHO zhruba do 20 %, zdravý životný štýl 50 až 70 %, lekári do 10 %, prostredie do 20 %), ale to neznamená, že zdravý životný štýl nemá význam (myslím, že ťa nemusím o tom presviedčať, veď sama sa oň snažíš), len je potrebné si uvedomiť, že na tomto svete nie je nič 100 %, ani zdravý životný štýl, to je len Pán Boh (teda aspoň pre mňa určite, ten, viem, že ma nesklame ani keby som dostal rakovinu alebo rovno zomrel... 🙂)
Aj zdravo žijúci človek môže dostať rakovinu, ale je to menej často, dobrými životnými návykmi sa znižuje riziko, ale nikdy sa nedá na 100 % vylúčiť. Nemôžeme zmeniť dedičstvo po rodičoch, väčšinou ani prostredie a pod., ale ide skôr o to, aby sme urobili niečo dobré v tom, čo ovplyvniť môžeme a netrápili sa nad tým, čo ovplyvniť nemôžeme.

(Inak sú viaceré dôkazy o tom, že vďaka zdravým životným návykom sa aj určitá predispozícia na nejaké ochorenie nemusí prejaviť, Dr. Bukovský raz na jednej prednáške vtipne, možno trochu prehnane, ale trefne povedal: nie choroba je dedičná ale kuchárska kniha.... 🙂)

jaron
14. mar 2011

@rancuzkaf tak a už je to tu,

manželka mi poobede hovorila, že dnes ráno jej malá povedala, že ocko včera robil na večeru výborný cícerový p...s (hádajte, čo asi tak povedala) 😀
manželka sa zrejme nestačila diviť, čo ten jej manžel po večeroch, keď ona nie je doma, vyvára, našťastie si domyslela, o čo asi išlo

večer bola Natálka pri mne, keď som ten recept dával do PC a ten názov čítala, aj som jej ho len tak nesmelo neurčito zamrmlal, keďže som presne nevedel, ako sa to číta a takto to dopadlo

takže správe to má byť cícerová "panis", no neviem, aj by som to pre istotu premenoval na cícerovú polentu, ale keď tá panis tak dobre znie, dúfam len, že v tom ženskom rode to už nebude zavádzať niekam inam

rancuzkaf
14. mar 2011

@jaron 😀😀😀.............a este som zabudla dodat, ze sa to vyslovuje pekne makko (paňis)

jaron
14. mar 2011

@rancuzkaf takže mäkko, dobre že píšeš, lebo ja som to automaticky vyslovoval tvrdo, tak nech to viem správne, síce to teraz zase môže znieť ako panic ale to je už oveľa neškodnejšie slovo 🙂

jaron
14. mar 2011

alebo "cícerová pani" 😀 to je ono
a vieš, že ja si to možno aj takto pomenujem, nech je sranda, bude to názov, ktorý má svoju históriu 😀

zojec
14. mar 2011

@rancuzkaf
@jaron 😀 😀 😀 som sa pobavila 😀 😀 😀 co mate dnes na veceru? funesa s cicerovou pani 😀 😀 😀

irsina83
14. mar 2011

@jaron rada sa vraciam k bukovskeho knihe a cerpam inspiracie 😉 nechce sa mi pisat o rakovine a pod. bola som na detskej onkologii 8 dni hospitalizovana s malou a je to silny zazitok 😔 nezelam nikomu 😔 hlavne nech su nase deti zdrave 😉 majte sa tu pekne a sorry za prepad 😉

jaron
14. mar 2011

@irsina83 to naozaj je veľmi ťažký zážitok, keď sa človek musí bať o svoje dieťa, a netýka sa to len ochorení, veď tých nebezpečenstiev je tak veľa, kiežby si už také niečo ani ty, ani nikto iný nemusel zažiť

a nevadí - ten "prepad" - 🙂 kludne nás môžeš aj inokedy prísť prepadnúť 🙂 ahoj

jaron
14. mar 2011

dávam do pozornosti jednu dobrú stránku, možno som ju už sem písal, ale bola istý čas mimo prevádzky a už znova funguje, tak preto píšem
články su na nej písané veľmi jednoduchým populárnym spôsobom a samozrejme nechýbajú ani recepty

http://www.fitcomplex.sk/

anlu
14. mar 2011

@jaron tak to si naozaj zasluzi specialny nazov, take s historiou su najlepsie 😀 😀 😀 😀 ale som sa nasmiala 😀

zuzanaam
14. mar 2011

Zdravím všetkých vegetariánov ( aj tých polo 😀 ), konečne som sa dočítala až sem, uff. Je vynikajúce, že takáto téma existuje, len ľutujem, že som ju už neobjavila skôr 😒 . Hoci som vege cca 17 rokov, inšpirovali ste ma na vyskúšanie nových vecí a receptov, ďakujem najmä rancuzkaf za recept na prvonarodeninovú tortu, je geniálny, dlho som si lámala hlavu, čo vymyslím a takto jednoducho sa to vyriešilo 🙂 . Skúšobný prototyp zožal veľký úspech.
Chcem sa opýtať, používate niekto umeocot ? Kúpila som zo zvedavosti a zdá sa mi to byť čistá soľ, a keďže takmer nesolím, neviem kde ho uplatniť. ☹ .

anlu
14. mar 2011

@zuzanaam ahoj a vitaj medzi nami 😀 ja som umeocot zatial nemala a priznam sa ze ani neviem co to je 😕 prvy krat som o nom citala tu na fore ze to niekto pouzival...

zitaje
14. mar 2011

@zuzanaam umeocot je genialna vec. Pouzivam ho denne. Napr. na salat - pokvapkat ume a olivacom. Alebo dnes som varila sosovicovu polievku s bulgurom - tam je umeocot vyborny, lebo popri slanej chuti je aj trosicku kysly. Casto ho pouzivam prave namiesto soli, doda taku sviezu chut. 🙂

anlu
15. mar 2011

@zitaje aj ja dakujem za vysvetlenie 😉

marfigirl
15. mar 2011

@jaron nie je ta stranka pisana tou zenou, ktora robieva tie kurzy varenia v Trnave? Su tam take recepty ake mam odtial... 🙂

petal
15. mar 2011

jaron, dik za tip na stranku, len kedy to budem studovat? 🙂

jaron
15. mar 2011

@marfigirl teraz presne neviem, ale asi nie, myslím, že stránku robí iná žena, ale je kamarátkou tej, o ktorej hovoríš ty, takže asi preto 🙂

zuzanaam
15. mar 2011

anlu ďakujem za privítanie
zitaje ďakujem za odpoveď, vyskúšam a uvidím, možno sa nakoniec skamarátime (s tým octom 😀 )

petal
16. mar 2011

ahojte, pouzivate niekto parny hrniec? alebo parite zeleninu na paraku v hrnci? dnes som si zeleninu naparila, sice iba zmrazenu a veru mala lepsiu chut ako ked ju dam uvarit.

jaron
16. mar 2011

@petal ahoj, my nemáme špeciálny hrniec, používame také sitko na knedle, hrniec a pokrievku a naozaj takto pripravená zelenina aj zemiaky sú chutnejšie

estterka
16. mar 2011

@jaron ahoj,dobry typ 😉 ja akurat rozmyslam,ci kupit specialny "parny hrniec s mixerom" pre malu alebo ako varit na pare..este stale riesim prikrm,este sme nezacali 😅

zojec
16. mar 2011

@estterka podla mna je speci parny hrniec s mixerom uplna zbytocnost.. v pohode posluzi to sitko na knedle ako pise jaron. aj ja tak naparujem a mixujem v malom mixeriku , co bol sucast ponorneho.. ten maly parny hriec aj s mixerikom vyuzijes tak 3 mesiace, a potom ho mozes schovat.. bud si kup velky parny , v ktorom budes parit aj pre vas, alebo staci ten parak na knedle 😉

divoska
16. mar 2011

detto naparujem mrazenu zeleninu rovno na sitku na knedle 🙂 musim priznat ze si ju uz aj posolim a pokvapkam olivovym olejom este pred parenim. @anlu ovsene sa tiez dalo ale ryzove pre moj jazyk jednoznacne vedie. ovsene je hustejsie a ala kakao vyborne 🙂 inak poslednu dobu som si nahradila este aj granko kakaom a tesim sa. maju tie moje ranajky inu dimenziu. musim vas ist dostudovat hlavne.. este keby som vedela ze co som citala... 🙂