Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
6. máj 2011

Ahojte, veeeeelmi dlho som tu nebola, veelmi by mi bolo treba docitat vsetko ohladom prikrmov, len nieto kedy...
ale jedno ma sem dohnalo,
vcera u pediatricky v cakarni visel letacik- ktomoze byt darkynou materskeho mlieka a podmienky. A medzi inymi podmienkami typu ze nefajcit, nepit aljkohol tam bolo ze: "spravna zivotosprava (nie vegetarianka)" .!!!!!!!
skoro ma slak trafil !!!! Co to z nas robia? 😠 😠. A akurat som dnes telefonovala ako dopadli malej vysledky rozborov krvi (po liecbe antibiotikami 😔 ), tak ma pekne vysledky, ziadna anemia 😵 (prikrmy takmer este ani neje- nechce).
Syn ,al tiez pekne vysledky, ked este nebol prikrmovany, tak som aspon tomu rada.

adriana7
6. máj 2011

@marfuskaanjelik ,
nechcem tvoj problém bagatelizovať, ale pri laurinke mne zase dr. na ultrazvuku hovoril, že malá má malú hlavu, bola som z toho na prášky ☹
...na ďalší ultrazvuk už išiel so mnou aj mm, a keď dr. začal o malej hlave, mm "zaprášil", že ja mám malú hlavu, on má malú hlavu, aspoň vieme, že to dieťa je naše, podal mi papier na utretie brucha, doktorovi povedal, že ak nič iné nemá, tak sa porúčame 😀
malá má hlavu v úplnom poriadku 🙂
@matova , to je príšerné, fakt, aj nám teraz v nemocke robili krvné testy a zas má malá ideálne hodnoty, už aj ten fluór má o.k.
...mňa by zaujímalo, ako zistia, že zobrali mm od vegetariánky, ktorá zodpovedne kombinuje a má pestrý jedálniček, a nepovedala by im, že je vege?
...ja keď som pri synovi kojila tie dve nedonoseniatka, tak som tiež musela prestať, lebo som sa priznala, že mám alergiu - sennú nádchu, hlavne, že pri kravskom im nevadí, že je to mlieko nonstop očkovaných, hormonálne stimulovaných a na atb udržiavaných kravičkách ( o rozdielnosti hygienických návykov kravičiek a žien snáď ani nemusím písať)
...a perla ducha na záver, teraz v nemocke mi jedna sestra povedala, keď videla, že mi skoro nič netečie z odsávačky, že mm zas nie je taký zázrak, ako sa všade píše, že nemám čo ľutovať... 😠

marfuskaanjelik
7. máj 2011

@adriana7 Ďakujem
Mangel mi hovoril, že je to vlastne super, lebo obličky sú filter na nečistoty v tele a keďže zdravo papám a tak, mimčo vie, že mu ich zatiaľ ešte netreba a tak sa venuje "dôležitejším veciam"
Ale aj tak mi nie je všetko jedno

adriana7
8. máj 2011

@marfuskaanjelik , to ti už jedno nebude nikdy, až keď sa ti narodí prvé dieťa pochopíš, že si sa vlestne doteraz naozajstných dôležitých vecí nikdy nebála (a materstvom to začne) 🙂

matova
11. máj 2011

adriana7: podla mna by to nezistili ci je to mliecko od vege ci neve. A veru to ze ma zena sennnu nadchu a nemoze byt darkynou- to ma tiez nastvalo- to akoze podla ich noriem je senne nadcha prenosna na dieta z materskeho mlieka ci co uz???? 😠 😠 😠 😠 😠 ekzemy detto. nepoviem kebyze sa ta zena dopovala liekmi, tak jasne ale ked nic neuziva..
Stale si hovorim ze uz len par rokov a spolocnost prijme vegetarianov ako upne rovnocennych ale v tejto krajine je bohuzial na prvom mieste nieco uplne ine ako zdravie a spokonost naroda. 😔

matova
11. máj 2011

adriana7: fiha , aka zmena 😅
???

jaron
12. máj 2011

@adriana7 to je sila, aká zmena, kto by ťa poznal, ale krásna tak či tak 🙂

adriana7
12. máj 2011

@matova @jaron ďakujem, aké lichôtky, ani nezaspím 😀
trošku spíme, že? ale mňa teraz zamestnáva bio a vegetariánstvo v praxi - záhrada a skleník, tak nemám toľko času ako v zime
...a nová správa - briketa má tretie bábätko, syna, tak máme ďalšieho malého vegetariána 😵

anlu
12. máj 2011

@adriana7 fakt ti to sekne, super vyzeras... 😉

anlu
12. máj 2011

@matova ja tiez uz neverim ze niekedy nas bude spolocnost akceptovat ako tych normalnych ludi... a ze vegetarianstvo nie je ziadna choroba 😒

lea123321
12. máj 2011

@junovka Naopak si to napísala 😀

zojec
13. máj 2011

@adriana7 wauuuu, super zmena 😉 ja tiez nemam tolko casu, zahrada volaaaa, tak je tu sucho, ze som musela zacat polievat.. mrkva, petrzlen uz mesiac v zemi a este nikde nic 😒

divoska
13. máj 2011

@adriana7 padla som na rit 😀
inak vespolek, mam v bazare chlorellu tablety ak niekto chcete tak vam dam lepsiu cenu. nejak necitim potrebu to teraz jest. @zojec nie kvoli tej zime? mozno to teraz pojde hopom uz

zojec
13. máj 2011

@divoska zime?? sak tu tropikana 😀 😀 redkovku sme uz skotro zjedli a siala som vsetko naraz 😖

divoska
13. máj 2011

@zojec jaj lebo tu bolo par dni fakt kosa pomedzi to teplo take studene slehy. teraz tropy to mas pravdu 😀

oscarka3
13. máj 2011

@zojec , my reďkovku jeme v kuse, priebežne dosievam. už mi rastie aj hokaido od @rancuzkaf , sa teším 🙂 . jahody kvitnú ako divé, už nech sú zrelé. čerešne neomrzli, chvalabohu, tak ich bude hádam dosť. už sa neviem dočkať kým to dozrie

divoska
13. máj 2011

nerobte chute laskavo 🙂

adriana7
14. máj 2011

@oscarka3 . ja ani nemusím písať, len ťa okopčím 😀 ... a kde si zasadila hokaido? ja som čítala, že je najlepšie urobiť kopec, natiahnuť naň netkanú textíliu, na vrch zasadiť a hoodne kompostu...mne sa to zdalo moc komplikované, ja musím všetko stíhať, keď malá o desiatej doobeda zaspí, potom sa do záhrady už nedostanem.
asi ich fúknem rovno na okraj toho kompostu, čo ty na to?
...inak ja som včera deťom spravila radosť, pred úradom predávali malé kačičky, tak už máme dve doma, sú krásne, malinké, ešte neoperené len opáperené, nuž niekto má psa, niekto kačku (ako nils holgerson 😀 )...
a ešte chcú prasiatko, také na vodítko, ako georg clooney, ale to by už na tejto malej dedine na nás zavolali psychiatra 🙂

rancuzkaf
14. máj 2011

@adriana7 kludne daj tekvice na kompost, u nas v dedine to ma tak kazdy sedliak, vzdy ich maju nadherne......ja mam zial kompost v drevenej zavretej bedni, tak to nemozem praktizovat a ved tak potom tie moje tekvice vyzeraju 😀 ziadna slava, ale zjest sa zjedia aj take 😉 .....inac my teraz "spasame" salaty, na jesen som nasiala na zahon a tak pri tomto teplom pocasi rychlo narastli, jahody sa uz zacali postupne cervenat, len akosi nestihaju, moja dcera ich chodi kontrolovat tri krat denne a veru odtrhne hocikedy aj napoly zrelu a este povie aka krasna cervena 🙂

oscarka3
15. máj 2011

@adriana7
@rancuzkaf , tekvica na komposte je super. ja som určitú časť záhrady mulčovala kartonom a vrstvou slamy, tak som to sadila tam+kompost. kompost máme pod čerešňou a tam nesvieti slnko, tam sa tekviciam nedarilo.
@adriana7 , mala si kúpiť bežcov indických, to sú kačky , čo žerú slimáky. nech ti pomáhajú v záhrade 😉

zuzanaam
15. máj 2011

@adriana netkaná textília nie je nič, čo by bolo dobré mať v záhrade, ak chceš zamulčovať, tak radšej slamou ako radila oscarka

anlu
15. máj 2011

no vidim ze pestujete v plnom prude... ja ani neviem co budeme mat toho roku, lebo to vsetko moj tatko sadi a sme dost daleko od neho aby som kontrolovala ale ked spominate tekvice, musim sa spytat ci na nich nezabudol 🙂

marfigirl
16. máj 2011

zavidim zahradky ani si neviete predstavit ako, my uz ani na mojej babky dome nemame :( mam aspon na balkone rajcinku, salaty, hrach a jahodu a bylinky, tam sa chodia deti past 😀

adriana7
16. máj 2011

@rancuzkaf @oscarka3 @zuzanaam , ďakujem, dúfam, že nás nevymažú, že sme mimo tému, ale nechce sa mi zakladať novú o záhradkárčení 😀
@anlu @marfigirl , a popravde, záhrada a výbeh pri dome je to, čo ma drží v rodinnom dome, ja som mala minulý rok viac vecí tiež na balkóne, rajčiny, cherry, hrášok a papriku, lebo sme postupne skultúrňovali tú našu lúčnu ničobu, aj skleník je až tento rok tak ako si to predstavujem (ešte uvidím, či to bude aj realita, alebo len zbožné prianie 😀 )

anlu
17. máj 2011

@adriana7 urcite vypestujes krasnu zeleninku aj ovocie 😉 ja tak by som velmi chcela aspon taku malu zahradocku... ja ani balkon nemam, tak jedine co pestujem je pazitka, mata a pepermint... este musim dalsie bylinky nasadit

zojec
17. máj 2011

@adriana7 aj tu sa bezne pestuje tekvica na hnoji :D vsetci domaci tak pestuju, teda ti, co este nejaky hnoj maju, lebo ludia uz velmi nechovaju. ja som toho roku do kompostu vysadila baklazan aj tekvicu, som zvedava , hlavne na ten baklazan 🙂 my mame take dvoj kompostovisko, na jednej strane je stary kompost a na druhej novy. na jar vyveziem do zahrady a pouzijem do truhlikov ten, v ktorom su teraz tekvice 😉

zuzanakravcova
17. máj 2011

@lucia123 @kadea baby vďaka za tipy na knihy a články, ja som vegetariánka už 11 rokov a zdravotný stav mám lepší než celý zvyšok rodiny, takže rozhodne nemôžem povedať, že by mi niečo chýbalo, ba naopak...držím vám palce aj vaši malým 😉

@shela ja mám veľa priateľov z USA a mnohí z nich sú už dlhšiu dobu vegetariánmi...

tofik
18. máj 2011

Ja vám tak závidím ten domček a záhradu. Mne záhradka nefungovala, bola som na to sama a bolo toho kusisko, tak to bolo iba také trápenie. Dúfam ,že raz bude domček a maličký kúsok na tekvicu, reďkvičky a tak.

adriana7
19. máj 2011

@anlu , ja som síce bývala v paneláku, ale už by som si asi nezvykla, som závisláčka na záhradke, ja tak strašne dobre zrelaxujem 🙂
@zojec , no ty si tiež hotový mičurin 😉 , budem k tebe častejšie chodiť po radu, len ja mám ten istý problém, čo oscarka, že mám kompost pod čerešňou, je tam tieň a tekvice asi potrebujú veľa slnka
@tofik , aj u mňa je to trápenie 😀 , keby si ma videla, ako tu lietam, aby som všetko postíhala, jazyk si už môžem zicherkou pripnúť o tepláky na kolene 😀 , ale hovorím si, že postupne pomaly to snáď skultúrnim, nemám sa kam ponáhľať, včera mi otec zasa kúsok pooral a tam som dala kukuricu a neskorú mrkvu, všetci to vraj už majú posadené, nuž, ja až teraz...a tiež som na všetko sama

rancuzkaf
20. máj 2011

@adriana7 to sa tesim, ze nie som jedina zavislacka na zahradke 😉 .....ja toho sice vela nemam (do 20m2 zeleninovej zahradky), ale chodim tri krat za den kontrolovat ako rastie, ci netreba pokopat, vytrhnut burinu, popozerat kvetiny....a hlavne zrelaxovat (i ked viacmenej psychicky ako fyzicky 😀 )
Ja obcas chodievam u nas na take kurzy biozahradnicenia priamo do obchodu urcenom pre zahradu, daju sa tam naucit rozne triky a postupy aj od dalsich ucastnikov .....inac tu na MK existuje tema zahradkarky, dalo by sa tam diskutovat o vselicom
@tofik si tu uz asi rok nebola......ako sa dari detom?......vzdy si tak pisala, ze tym tvojim zrutikom vsetko chuti 🙂