Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

kuratko
22. feb 2013

@jedna_mamina
@luciauk
@jaron takze myslite ze nebude problem ked bude syn v skolke papat vsetko ostatne okrem masa a nebude mat za to maso "nahradu" v podobe soje a podobne? alebo je treba aby by som mu potom doma na veceru pripravovala nejake bielkovinove bomby? :D

jaron
22. feb 2013

@kuratko staršej dcére tiež prestali akosi strukoviny "voniať", aj keď ako malá, ich mala rada. Ale pomáha napríklad rozmixovanie - nátierka na chlieb, to nemá problém. Tiež jej pomohla svojim príkladom tá mladšia, čomu som rád 🙂. Už menej pri fazuli frfle 🙂.

Tá mladšia mala rada varenú zeleninu, menej surovú (staršia presne naopak). Teraz ale u menšej sa to trochu zlepšilo, zrejme pomohli také finty ako: nakrájanie čin. kapusty, mrkvy, kalerábu a pod. na dlhé tenke paličky. Potom ich ospevovanie - pozri, dáme si takéto mňam tyčinky. Zabralo to. Ale tiež jej to musíme dať pred jedlom, akonáhle začne jesť to varené, už potom to surové veľmi nechce.

jaron
22. feb 2013

@kuratko možno by som sa tak až toho nebál, len treba potom všetko doma doplniť. A nielen večer, ale aj ráno - zdravé a výživné raňajky.

My sme napr. dávali teraz dcére aj desiatu do školy (chlieb alebo jablko) ale väčšinou to priniesla - vďaka raňajkám. Keďže však deti väčšinou raňajkujú málo výživné raňajky (komplexné sacharidy), jasné, že sú o 10.00 hladné.

kuratko
22. feb 2013

syn ranajkuje bud ovocnu vyzivu s rozkom alebo ovsene vlocky s goji. a veceria surovu zeleninu ako som uz spominala alebo chlebik s natierkou. len nechcem aby mu nieco chybalo. my nejeme ani vajicka a z mliecnych vyrobkov iba syry. nieco vymyslim aby to bolo v pohode. 🙂

dorota23
22. feb 2013

Ahojte, som tu nova a chcela by som vas poprosit o radu - chcela by som sa opytat na vase skusenosti s vege jedlom pre rocne dieta. V podstate by ma hlavne zaujimal obed - vecera, dobre je ovocie, niektore druhy surovej zeleniny, tofu, jogurty, cestoviny. Ja sama maso nejem 20 rokov, ale dcerke momentalne obcas trochu masa davam, pretoze neje dobre strukoviny. Niekedy zje rozmixovanu polievku zelenina/vlocky/mungo, sosovica, ine strukovny nie. Bukovskeho atd. mam nacitane 🙂 skor len tak prakticky - co ste davali na obed/veceru detom po roku? Nechce tiez jest ziadne kase z obilnin, ani kupovane obohatene zelezom. Chlieb ako kedy. Je este kojena. Budem velmi vdacna za vase rady 🙂 Martina

jaron
22. feb 2013

hodil som len tak námatkovo do svojho programu zopár potravín pre výpočet bielkovín a vyšlo my:

- 2 1/2 krajce chleba
- 100 g varenej ob. kaše
- 100 g varenej ryže
- 100 g surovej zeleniny (1 ks)
- 50 g varenej zeleniny
- 1 banán
- 50 g strukovín
- 100 g tofu

vyšlo mi 27 g bielkovín
ak pridáme 2 dl sójového mlieka, bude to 33 g, čo je takmer dvojnásobok potreby pre 3 ročné dieťa a napĺňa potreby 6 ročného dieťaťa.

pre úplnosť, ak pridáme:
- 1 lyžica oleja
- 1 lyžica medu

Orientačne výsledky potom sú:
Kcal: 794
Percentuálny podiela živín z celkového príjmu energie:
Bielkoviny: 17,1 % (mierne prekročené, ale u dieťaťa nemusí vadiť)
Sacharidy: 60,1 % (v norme)
Tuky: 22,8 % (v norme)

"Free" cukry: 5,7 % (v norme)

Všetky výpočty sú iba orientačné, ale pomáhajú si trochu uvedomiť, ako na tom sme a že prijať bielkoviny u vegetariána asi nebude taký problém (aj s rezervou, keby sme predsa len brali do úvahy slabšie zloženie všetkých aminokyselín).

jaron
22. feb 2013

@kuratko k raňajkam - tie obilniny (rožok, vločky...) to je v poriadku, ale pridal by som k ním ešte práve čosi viac bielkovinové:

orechy
mlieko (rastlinné, sójové..)
jogurt (ak používaš)
semená
strukoviny (ak sú raňajky na slano)
tofu

Typy (šablóna) na plnohodnotné a výživné raňajky:
- Celozrnné obilniny – celozrnný chlieb alebo pečivo, knäckebrot, ovsené vločky, pohanka, kukuričná krupica, pšeno... (každý si môže niečo vybrať podľa chuti i možností)
- Bielkoviny – tofu, strukovinové nátierky, sójové výrobky, mlieko, jogurt, syr, tvaroh, vajce... (i šunka, saláma, rybie konzervy... aj keď z hľadiska zdravia to nie sú najvhodnejšie zdroje bielkovín)
- Ovocie – jablká, banány, pomaranče, hrušky, jahody, slivky...
- Zelenina – paprika, rajčiny, kaleráb, čínska kapusta, cibuľa, reďkovka...
- Zdravé tuky – rôzne orechy, slnečnica, sezam, ľan, mak, avokádo, trochu oleja...
- Trochu sladkého – sušené ovocie, javorový sirup, hnedý cukor, med, lekvár, müsli tyčinka... (pre dobrý pocit a kúsok pôžitku - je potom aj menšia pravdepodobnosť, že budeme potrebovať medzi jedlami do obeda sladkosti)

Samozrejme výber potravín prispôsobiť veku dieťaťa. Ten cukor napr. do určitého veku nemusí byť vôbec - je dobre oddialiť sladenie jedál čo najďalej. (kedysi Natálka jedla pšeno len tak nesladené, iba s jablkom alebo banánom, dnes by to už nezjerla, ani ja 🙂)

kuratko
22. feb 2013

@jedna_mamina
@luciauk @jaron super,diky 🙂 inak som sa chcela spytat, ci nahodou nepoznate jedneho celkom znameho poradcu v oblasti vyzivy vola sa Vlado Zlatoš. citala som jeho clanky, vo vela veciach to znie presvedcivo, ale nieje vegetarian, naopak, tvrdi, ze maso sa neda nahradit a propaguje aj vela mliecnych vyrobkov a doplnkov vyzivy. co si o tom myslite vy? (http://www.vladozlatos.com/) podporujete myslienku ze clovek by mal prijimat mliecne vyrobky? ja napriek tomu ze jem syry sa chcem pomaly dostat k veganstvu. mate dlhorocne skosenosti, bola by som vdacna za vas nazor.

jaron
22. feb 2013

@kuratko nepoznám ho, môže to byť fajn človek, i keď sa asi nezhodneme celkom v názoroch

Môj názor na mlieko a ml. výrobky - to je kapitola sama o sebe, ale stručne - zatiaľ lakto-ovo-veg. strava je podľa mňa v poriadku a jedna z naj, ale tiež vegánska je v poriadku. Môj predpoklad je, že stále viac sa to bude hýbať k smerom k vegánstvu, aj keď zatiaľ nie som proti lakto (prípadne ovo) veg. Píšem ale zo zdravotného hladiska.
Vegánstvo často ľudia uprednostňujú aj z filozofického hladiska a pod.

Som ale proti nekritickému propagovaniu mlieka a ml. výrobkov (ako nevyhnutný základ stravy a pod.), napr. že sa sponzoruje ml. program, pričom strukoviny, ovocie a zelenina by boli ešte užitočnejšie a pod.

rancuzkaf
22. feb 2013

@dorota23 vitaj v klube dlhorocnych vegetarianov 😉 @jedna_mamina

ja si myslim, ze to nemas az take zle s tymi strukovinami, ked obcas ti zje sosovicu a mungo, este je mala, postupne si zvykne aj ine druhy....ty sa bojis, ze bude mat malo bielkovin? a co take orechy, tie si uz skusala davat, vo forme mliecka alebo mletych orechov do napr. jablkovej kase (to by ti nezjedla, namiesto rannej obilninovej?)....a to, ze je kojena je velmi dobre 🙂.....

....ja som davala na obed po roku: obilnina+dusena alebo surova zelenina to bol taky zaklad a podla toho, ci v jedle boli veci chudobnejsie na bielkoviny, tak som to patricne vykompenzovala strukovinou (ci uz tofu, nejake fasirky, alebo nejaka omacka robena z orechoveho alebo sojoveho mlieka a pod., niekedy bolo v niecom vajicko, riasy...alebo som pouzila obilninu bohatu na bielkoviny ako quinoa)
.... vecera bola vacsinou nejaka surova zeleninka, alebo odstavena zelenina s chlebom a natierkou, pripadne len pokvapkanym olejom (vyzivnym za studena lisovanym)

jaron
22. feb 2013

@dorota23 ahoj, nechutil by jej napr. hummus? cícer, sezam, ak ešte nepapá citrusy, tak namiesto citr. šťavy trochu jablkovej, trochu oleja - všetko rozmixované

skús sa tiež s ňou s jedlom trochu pohrať, našej malej som napr. napichoval krúžalky sój. párku (viem, že to nie je ideál) na rožok s kúskami papriky a to ju veľmi bavilo, ale ona bude mať už 3 roky, takže tvojej tie špandle radšej nie, ale napr niečo z pečiva vykrojiť, na to natrieť tú nátierku, dať nejakú čiapočku alebo zástavu alebo čo ja viem ako to dieťaťu nazvať zo zeleniny, jednoducho takto vymýšľať

obilninovú kašu nejako ozdobiť - strúhané mandle, karobový prášok, kúsky ovocia

My máme doma aj bábku Filip z projektu Filipovi kamaráti http://www.zivotazdravie.sk/seminar-filip-pre-d... a to zaberá perfektne.Chodím s tým občas do MŠ a ZŠ a tak aj doma urobím občas malej divadielko - poviem príbeh o Filipovi v krajine zdravia, kde medveď Dudo pije iba čistú vodičku, opička hádžde do nás ovocie ale doktor Príroda vraví, že to nevadí, lebo je zdravé, treba ho spapkať atď. - všetky takéto veci na deti super zaberajú 🙂.
Namiesto Filipa sa dá použiť hocijaká bábika, plišák...

rancuzkaf
22. feb 2013

@jaron jeeej Filipko, to je super pre deti....tiez mame tuto knizku doma a asi 2 roky si ju citavame s Katkou....Alkoholin a Drogera sa jej vobec nepozdavaju, to si precitame raz za cas, su to narocne veci na pochopenie pre tak male deti, ale ostatne pribehy su krasne vysvetlene 🙂

jaron
22. feb 2013

@rancuzkaf a vy máte ešte aj Katku, tak sa volá aj Filipova sestrička 🙂 a aj autorka projektu pre deti na základe tých knižiek.

rancuzkaf
22. feb 2013

@jaron no ved to sa jej najviac pacilo, ze tam je Katka Filipkova sestricka 😀

jaron
22. feb 2013

@rancuzkaf to hej, veď to bolo skoro ako o nej 🙂

jedna_mamina
22. feb 2013

strukoviny ja davam najma to lupane mungo a sosovicu ako sa tu pise, oni su aj najvyzivnejsie. mozno je tajomstvo v tom, ako to ochutit pri vareni. nas oblubeny recept je na indicky sposob (nestiplavy) - davam (v horucom oleji) popukane cierne horcicove semienka, do toho prasok asaphoetida, potom orazit cibulku, ku konci prazenia dodat kurkumu, potom zeleninku a napokon paradajkovu stavu alebo cerstve rozmixovane paradajky. sturkovina a zelenina sa moze uvarit aj zvlast v tlakovom hrnci. nakoniec primerane solcanky. tot nas oblubeny recept. tieto korenia moze aj male babatko a chut strukovin je uplne fuc, lebo ju prevazia ine chute 🙂

dorota23
22. feb 2013

@rancuzkaf dakujem za rady, skor riesim zelezo, uz ma raz lekarka vyslala na kontrolu jej krvneho obrazu, lebo v 7 M som jej este nedavala maso (!), na odber sme boli asi v 9 M - kym sme sa tam dostali, to som jej este maso nedavala. zelezo mala ok, menila som detsku lekarku (kvoli inym dovodom) a v karte mala dcera zlty papierik nalepeny matka vegetarian! co dodat? 🙂

dorota23
22. feb 2013

@jaron dakujem velmi pekne za rady 🙂

luciauk
22. feb 2013

@kuratko myslím si ,že kravské mlieko sa preceňuje. je pre teliatka a nie pre deti. len keby sme neboli takí pohodlní, že? nepijeme kravské mlieko ale jeme syry a jogurty.

@dorota23 vitaj. 🙂 tak si ťa, mimozemšťanku, pekne označili tety doktorky 😀 😀 😀

luciauk
22. feb 2013

@kuratko na strukoviny ti poradím, aby si ich pridávala do jedla len trocha, za hrsť, aby to nebolo celé o fazuli napríklad, alebo rozmixovať a skúšať rôzne druhy a nové recepty. teraz ma napadla taká polievka, moje deti sa jej nevedia dojesť a pritom je taká trápna, čo sa týka kuchárskeho remesla : červenú šošovicu uvaríš s mrkvou ochutené vegetou alebo soľou v troške vody, nakoniec rozmixuješ. ja mám opačný problém s ovocím a zeleninou pri deťoch, že to skrývame aby vydržalo do ďalšieho nákupu, lebo napr najmladší by žil iba na ovocí, keby mohol. tiež im len tak na stôl narežem ovocie a zeleninu a ani ich neponúkam a berú si a ani nevedia ako a zjedia aj to, čo nemajú až tak radi. a tiež môžeš skúsiť smoothie. na nete nájdeš milión receptov, ale môj syn si len tak vyberie, čo do toho chce, narežeme to do mixéra, on stláča gombík a aj ked sú to podivné chute občas, tak to vypije, lebo si to sám pripravil 🙂 ale hlavne ich netreba nútiť, ponúkať, nechať na očiach, ale nenútiť. každý máme niečo radi, niečo neradi 🙂

dorota23
22. feb 2013

@kuratko ja som bola veganka 6,5 roka. poznam 2 veganov, ktori boli vegani cez 15 rokov cca, myslim, ze sa stravovali velmi dobre (aspon z toho, co vraveli) a zacali mat problemy - zavrate, anemia atd. ide o to, ze veganstvo je podla mna ok, ak sa dodrziava co najlepsie ale myslim si, ze je potrebne v niektorych pripadoch brat vyzivove doplnky (tehotensttvo a pod.), telo ma napriklad v zasobe B12 velmi dlho, ale raz sa moze zasoba vycerpat, cize si odsledovat celkovo stravny listok. ja osobne som bola ako veganka uplne zdrava, krvny obraz ok, ale nebola som dlhsiie ako 6,5 roka. inak som skoncila z prozaickeho dovodu, vzdy, ked som bola v obchode a prechadzala som okolo oddelenia syrov, slintala som ako Pavlov pes, stale viac som mala chut na neveganske veci. velmi dlho po skonceni s veganstvom som vsak nemohla jest vajicka 🙂 boli na mna velmi tazke

zojec
23. feb 2013

@dorota23 tak to ta obdivujem, ze si to "vesala" doktorke na nos 😀 moja starsia do 2 rokov maso vobec nejedla, ako vsak zacala mat vlastny rozum, tak si maso z casu na cas da u mojej mamy, kedze ja ho skoro vobec nevarim (mm je masozrut , tak sem tam mu nieco zvrtnem:( ) ja sa lekarom o tom ako stravujem seba a deti nespovedam, nemam s tym dobre skusenosti 😉 obe det,i aj ja sme zdravi a aj vsetci prospievame 😀 😀 ja aj viac ako by som mala 😢
a presne kvoli syrom by som ani ja veganstvo nedala 😕

jedna_mamina
23. feb 2013

Kuratko, no, ja sa priznam, ze by som sa bala nechat take male dieta len na prilohach namiesto jedneho hlavneho jedla dna. sice v ranajkach a veceri moze byt viac bielkovin, no telo dokaze naraz vstrebat len urcite mnozstvo.. no neviem,
mozno som prilis precitlivela.
jaron to ma urcite lepsie nastudovane...

kuratko
25. feb 2013

@dorota23 to znamena ze teraz si vegetarianka hej? aj ti tvoji znami.. nevratili sa k masu nie? cize jes mliecne vyrobky. ja dufam ze som na spravnej "ceste". uz som trocha unavena z toho mnozstva protichodnych informacii zo vsetkych stran. tolko ludi sa silno "vyzna" v stravovani a kazdy hovori nieco uplne ine. ja syry tiez strasne lubim, neviem si to zatial bez nich predstavit. odkedy som vege, jem ich este viac :D ...

dorota23
25. feb 2013

@kuratko ahoj, no prave, ze mame vela "odbornikov", kazdy si asi musi to svoje vybrat. Mozem ti napisat, ako to vnimam ja, ale nechcem nikomu vobec vnucovat nazor, to je to posledne, co by som chcela... 🙂 ja by som nestravovala dieta striktne vegansky, podla mna je to velmi zavazna vec, my na to nie sme zvyknuti po starocia, naozaj mozu deto chybat rozne mineraly, vitaminy... ale takto to vnimam ja, ja by som sa dost bala... ja maso nejem, ani ti znami, ale som s nimi malo... Mne osobne sedi Bukovsky, pretoze je proste makac, stale si nieco studuje a vie povedat, zatial je toto tak, ale... proste sa na veci pozrie z oboch uhlov pohladu... Neviem, ci poznas jeho knihu Navod na prezitie pre baby, ta kniha je podla mna super a je v nej vela odpovedi, ktore mozno hladas. Ono to je tak, ze su ludia, ktori jedia maso a maju lepsi stravny listok ako ludia, co maso nejedia. Ak mas chut na syry, pokojne si ich daj, ono to vsetko nie je iba o strave, ale aj o pristupe k zivotu atd. Mam kamosov, ktori si napriklad na dovolenke daju lokalne ryby a to je tiez ok, proste kazdy, ako to citi... 🙂

dorota23
25. feb 2013

@zojec asi su na to, ci o tom povedat/nepovedat lekarom o vege dva pohlady - jeden taky propagatorsky - stojim si za tym, buram predsudky a nech lekari vidia, ze vege je ok - mam taku znamu a obdivujem ju, to je parada 🙂 a druhy phlad - je to moja osobna vec 🙂 ja som lekarke na priamu otazku ci davam dietatu maso neklamala, sama by som jej to nevravela a potom som zistila to, ze ona si ma v detskej karte takto vedie, to ma sokovalo... na Slovensku to chce este asi cas... ovela horsiu skusenost som mala s koznou lekarkou, kt. mi povedala, ze ak nezacnem jest maso, ona ma nebude osetrovat, boli sme za nou preto, lebo bola dcerka v 3 mesiacoch vyhadzana a kojila som ju. Tak tam mi tvrdila, ze nesmiem skoro nic jest, ze dieta ma silny atopicky ekzem, ze mozem jest zemiaky a nejakych 5 veci a hlave maso a ze mame odpratat domacie zviera 🙂 Dieta nema zatial atopicky ekzem, zviera mame, maso nejem a k tejto lekarke sme uz nikdy viac nesli 🙂

zitaje
25. feb 2013

@dorota23 no kto uz dava v 7 mesiacoch dietatu maso 😅 vsak po pol roku sa to babo len zacina zoznamovat so zeleninou... nejaka moc akcna lekarka 😀

Inak k tym ranajkam - u nas bol jeden cas hit celozrnny chlieb s maslom a medom a k tomu baby chrumali orechy alebo mandle 🙂 ale teda to je asi pre vacsich, nez pre rocne dieta.

jedna_mamina
26. feb 2013

@zitaje to je pravda, ze radsej pre vacsie deticky take ranajky. moja americka knizka hovori ze nedavat detom orechy cele, bobule hrozna a pod az od nejakych 4-5 rokov (teda orechy posekat ci rozomliet a hrozno rozkrajat) kvoli nebezpecestvu udusenia.

jaron
26. feb 2013

V Martine sa uskutoční 3. stretnutie Martinskej iniciatívy za kvalitné školské stravovanie
piatok 8. marca 2013 o 14.00, v zasadačke MsÚ na 2. poschodí

ak by ste niekto chceli prísť a chceli viac informácií, môžete mi napísať email do IP a pošlem vám súhrn materiálov z posledného stretnutia

barcelona94901
27. feb 2013

idem si k vám po dalšiu radu 😀 prosím,neskušali ste pohánkovu "sekanu" ?
neviem,neviem ....či som si vybrala správny recept,ale nejak spolu nedrží 😕