Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
24. jan 2012

@estterka ale ved v jednoduchosti je krasa 😉 ......ja mam taketo varenie najradsej, hocikedy sa chalani spytaju a co si navarila?.....a ja poviem to nema meno, je to tanier vsehochut 😀 ....ziari vsetkymi farbami, co v chladnicke najdem, pridam nejaku obilninu, strukovinu a hotovo!.....aj dnes napriklad: spenatova ryza, hneda fazula v paradajkovej omacke s petrzlenovou vnatou a cviklovo-kapustovy salat.....no radost to zjest 🙂

kacenkaharris
24. jan 2012

@oscarka3 Podla obrazku to nie je ono. Rancuzkaf prilozila link na obrazky (str.220). Mame aj "kale", co je velmi podobna zelenina a i tak isto neuveritelnou vyzivnou hodnotou, len ma menej vapnika ako collards, lat. nazov je Brassica oleracea. Listy su na okrajoch trochu kucerave oproti collards. Su minimalne 3 druhy kale, kazdy ma trochu inu chut. Pre zaujimavost: 130g kale obsahuje 1327.6% dennej davky vitaminu K, 354.1% vitaminu A, 88.8% vitaminu C, 27% manganu, 10% medi, 9.3% vapnika, 6.5% zeleza atd. V slovniku tvrdia ze kale=slovenska kucerava kapusta, ale to silne pochybujem 😕

tina_
24. jan 2012

Ahojte, tak asi po dvoch rokoch sa vraciam na koník 🙂), keď vidím koľko strán má táto diskusia, tak mi to asi zaberie viac času...
my sme tiež mäso vylúčili (okrem iných vecí), ani by sa človek nenazdal, ako ľahko to ide.. netreba si robiť žiadne násilnosti - my sme postupne vylúčili všetky "mäsové"výrobky (čo sme ich ani nejako často nejedli), šunku a tak...
mojou najnovšou láskou je Goody-foody - poznáte to? Sója tiež vo väčšom množstve škodí, takže sem tam tofu, soj. plátky a pod. Zelenina, špadlová múka, čistá voda...
Keď spätne pozerám na zdravotný stav svojej 10ročnej dcéry a porovnám s malou 3 ročnou ( čo nemala ani nádchu), tak je to o inom...
Astmu a alergie sme vyliečili vyhodením liekov a vylúčením mlieka (celé detstvo chúďa odchované na "guličky s mliečkom" - človek mal pocit, že zdravo stravuje dieťa....ale veď celý život sa učíme...)

ja najnovšie riešim vegetariánsku škôlku v Prešove od septembra, ale vidím to ako dosť veľký problém - neriešili ste to tu už? Keď pozerám jedálne lístky škôlok, tak myslím, že umrem - 4x týždenne mäso, buchty na pare a podobne, mliečny program - takže furt mlieko a jogurty, že tie deti maximálne zahlienia, a raz za deň jabĺčko či pomaranč - akože program Zdravá škôlka 😀DD

Rok som nechala doma dcéru navyše (chodíme pravidelne do mc-čka, takže kolektív jej nechýba), ale zvažujem škôlku od septembra (i keď si o nich a mnohých metódach myslím svoje.... tiež sme si "užili" )...

tina_
24. jan 2012

a k tým rodičom ešte...
ťažko niekoho presvedčiť, i keď mama i svokra namiesto čokolád radšej nosia ovocie a oriešky 🙂
Ale ak raz za dva - tri mesiace ideme na návštevu a oni varia mäso, lebo si nevedia jednoducho vo svojom veku predstaviť návštevu bez mäsa, tak sa snažím k tomu pristupovať v rámci "normy", nebudem nikoho urážať, ani mojim deťom "trhať" od úst... Staršia si už vie veci aj sama uvedomiť, že je to škodí, a mäso nejako extra nemusela, tak kus pobabre... a malá minule na pečené kuracie stehno (čo u nás doma nikdy nevidela 🙂 povedala, že "jéééj, babi, si uvarila morské koníky? " 😀
A na druhý deň ráno sme počuli do izby z kuchyne, keď svokra pripravovala raňajky: "a šunku si dáš?" Malá na to: "Vieš babi, šunka je hnus, ale jeden kúsok mi môžeš dať ..." tak sme sa fajne rehotali. Nakoniec ju samozrejme ani nejedla...

kacenkaharris
24. jan 2012

Este som sa chcela s vami podelit o tabulku najzdravsich potravin podla americkeho systemu ANDI (Aggregate Nutrient Density Index), kde su potravinam pridelene cisla od 0 po 1000 podla ich vyzivnej hodnoty.
ZELENA ZELENINA:
Mustard/Turnip/Collard Greens 1000
Kale 1000
Watercress 1000
Bok Choy 824
Spenat 739
Broccoli Rabe 715
Cinska kapusta/napa kapusta 704
Kel 672
Swiss chard 670
Arugula 559

NEZELENA ZELENINA:
redkvicky 554
fazulove klicky 444
cervena paprika 366
radicchio 359
turnip 337
mrkva 336
karfiol 295
articoky 244
paradajky 190
tekvica (butternut squash) 156

OVOCIE:
jahody 212
cernice 178
slivky modre 157
maliny 145
cucoriedky (moze sa jednat o zahradne
nie divoke) 130
papaya 118
pomaranc 109
zlty melon 100
kivi 97
cerveny melon 91
broskyna 73
jablko 72
ceresne 68
ananas 64
marhule 60

FAZULE:
sosovica 104
cervena "kidney" 100
velka biela 94
adzuki 84
cierna 83
strakata 61
soja 58
lupany hrach poleny 58
cicer 57

ORECHY A SEMENA:
slnecnica 78
sezam 65
lan 65
tekvica 52
pistacie 48
pekanove 41
mandle 38
vlasske 34
lieskove 32
kesu 27

OBILNINY:
ovos 53
jacmen 43
hneda ryza 41
jacmenne krupy 32
psenica 25
kukurica 22
quinoa 21
proso 19
bulgar 17

kacenkaharris
24. jan 2012

Este som zabudla dodat, ze ANDI tabulka je vyhodnotena na zaklade nutricnej hodnoty sirokej skaly mikronutrientov vratane vitaminov, mineralov,fytochemikalii a antioxidantov.

zuzanaam
24. jan 2012

@kacenkaharris Brassica oleracea je vedecké označenie pre všetky kapusty (kapusta hlávková, kel, kel kučeravý, kel ružičkový, brokolica, karfiol...) je to všetko jeden druh (okrem pekingskej a čínskej kapusty) a ten green collards je pôvodná forma, z ktorej bolo toto všetko vyšľachtené, je to taký ich prapredok 😉

zuzanaam
24. jan 2012

@kacenkaharris PS: až tie semienka prepašuješ, mám záujem 😉 , tu to asi nikto nepestuje a na rozdiel od tých prešľachtených kapúst je to trvalka, vraj najchutnejšia odroda je Tree Collards (podľa literatúry)

luciauk
24. jan 2012

@tina_ ja som kedysi riešila škôlku, božinku, celé mesto som prechodila, a nakoniec sme nosili dcéru z jedného konca mesta na druhý /ale v košiciach/. podľa mňa treba obísť viac škôlok, pekne sa porozprávať s vedúcou jedálne a hádam nájdeš spriaznenú dušu. tá naša bola vegetariánka a stále mala nejaké vegetariánske dieťa s druhého konca mesta 😀
zdravé škôlky poznáme. o 10tej sa nastrúha jablko na kovovom strúhadle a nechá sa v miske do 12tej 😀

luciauk
24. jan 2012

nechápem, čo je na vegetariánstve také komplikované. tie, čo žijete na západnejšej časti zemegule mi asi dáte za pravdu. ja vegetariánstvo neriešim. asi 3x do roka vypíšem deťom papiere v škole, kde sa pýtajú na stravu. dám tam, že vegetariánske. v škôlkach väčšinou aj tak nerobia nič mäsité, lebo vela detí je muslimských a niekolko aj vegetariánskych a na základnej škole je vždy na výber z napr. troch jedál. jedno mäsové, jedno vegetariánske a jedno na diétu /cukrovka, celiakia/. ide len o chcenie, návyky a stupeň tolerancie. žiadna veda 🙂 ja tiež tolerujem moslimov, kedže to mám v rodine a nekupujem hocijaké sladkosti alebo dezerty ale si pozorne prečítam, čo v tom je. vegetariánske nemusím, tie majú na obale zelené V podla zákona. myslím, že na sk už musia tiež byť povinne výživové hodnoty, hm? nemýlim sa? určite sa jedného dňa dočkáme aj V-čka 🙂

zuzanaam
24. jan 2012

zistila som že to kale je Brassica oleracea acephala "Daubenton", tiež je to trvalka a do tejto istej skupiny patrí aj kučeravý kel

rancuzkaf
25. jan 2012

dalsia knizka sa objavila v clanku: CUKRAREN BEZ CUKRU!.......snad mi prepacite, je trochu zaspinena a tak to budete mat aj so vzorkami, ktore sa na nej ocitli pri mojich horlivych skusaniach receptov 😀 , sem tam je nieco aj popisane......ale hlavne je, ze sa to da citat!

rancuzkaf
25. jan 2012

@luciauk no to mas stastie, ze si v UK......vsak ste viac aj na zapad 🙂 u nas je to bieda, kedysi boli v jedalnach aj vselijake diety a potom vysiel zakon a zakazali to.........vyriesili to mikrovlnkami v jedalnach a hotovo!.....ono asi aj zalezi od mentality naroda, prejdem tu za hranicu fr do svajciarska a tam si z toho nerobia tazku hlavu, tam su otvoreny roznym stravovaniam v skolach, skolkach, nemocniciach..... 🙂

@tina_ vitaj, mas co citat 🙂

kacenkaharris
25. jan 2012

V USA je to take divne, bud biele alebo cierne: system skolskych jedalni je priserny, lebo je dotovany statom, cize to najlacnejsie maso a mliecne vyrobky koncia v jedalnach, v skole nedaleko mna maju taky projekt, kde niekto sadi zeleninu, aby deti videli, ako vlastne brokolica vyzera (!!!) a celozrnne pecivo na niektorych skolach sa povazuje za nesmierny krok vpred 🙄 . Na druhej strane vsak nikto nenuti deti jest tieto obedy, maju moznost doniest si svoje obedy, ci uz v skolkach alebo skolach, niektore skolky dokonca neponukaju moznost stravovania a obed si musi kazde dieta kazdy den doniest. "Alternativne" skolky ako napr.valdorfska ponukaju 2 druhy zdravsich obedov, jeden je vzdy vegetariansky (neviem, nakolko su zastupene mliecne vyrobky a akej su kvality). Takze este aj o takych zemiakoch s omackou a flakotou tu mozu snivat, lebo tu je to pizza, vyprazany hotdog v cesticku a kucup, hamburgery s hranolkami, rybacie prsty ci kuracie rezniky s cipsami ...no hroza! ☹ Podotykam, ze obed je v USA povazovany za menej dolezite a mensie jedlo ako vecera.

nattalie
26. jan 2012

ahoj Lucia velmi zaujimavy prispevok) ja a moj priatel sme tiez vegetariani, no ja trochu menej, docasne byvame u nasich a niekedy koli casu zjem aj nieco masove, a ryby natotlko milujem ze sa ich ani nepokusam vzdat( ale varim vylucne bez masa. Preco reagujem na tvoj prispevok ? pretoze sa nam pred polrokom narodila dcerka a tiez ju chceme viest touto cestou, nasa pediatricka v tom nevidi problem, zo zaciatku budeme davat B12, a potom bude papkat to co my napriklad TEMPEH zrejme to poznas ako vegetarianka, zatial davame jej mrkvicku petrzlenik jablcko, no a budem velmi rada ak sa spozname blizsie , Ako sa ti dari a ako sa dari tvojmu dietatku?

estterka
29. jan 2012

no a idem sa pochvalit 😅 vymyslela som si prvy raw recept,povodne pre malu,ale najeme sa teda aj my a urcite budeme robit velmi casto 😅
rozmixovala som osupane paradajky,kus uhorky,cerstvy mlady cesnak,cerstvu bazalku a olivovy olej 😵

jednoduche,ale zoznamujeme sa len s RAW jedlami

a na fotke su moje dnesne ulovky z trhu-ten mlady cesnak,kaktusove plody(som zvedava,ci budu chutit malej),maracuja a fialovy karfiol

luciauk
29. jan 2012

vyzerá to úžasne 🙂

briketa
30. jan 2012

@estterka kaktusove plody jej mozes najprv rozsekat do smoothie, pomiesane s inym ovocim. Potom ako druhy krok osupat a nakrajat stylom ako ananas. Dava sa to na jogurt, alebo muesli.

briketa
30. jan 2012

@kacenkaharris z tej prvej skupiny zelenych zelenin sa robi dieta. Vsetko co tam je spomenute sa v presnych pomeroch odstavi v dzusovaci, prida sa zopar modrych ovoci (cernice, cucoriedky, acai) na chut a to sa pije styrikrat denne, 250ml. okrem toho sa pije iba voda. Este tam nevidim zeleny jacmen, aj to sa pridava.
Da sa tak uzasne dat do poriadku zdravotne a samozrejme schudnut.

leishmania
30. jan 2012

@briketa mas prosim ta tie pomery v akych sa ta zelenina dava?

leishmania
30. jan 2012

inak sa tiez pochvalim, ze simi ma uz dobry Hb. nasu pediatricku som oklamala ze papa maso pravidelne lebo sa mi o tom enchcelo hadat 😕 ale tak vysledky boli dobre, bodaj by nie po takej "zeleznatej" strave 😀

anlu
31. jan 2012

@zuzanaam ja robim sushi takto: namocenu slnecnicu a namocene mandle rozmixujem s trochou vody, pridala som sol, citronovu stavu a polovicku avokada. To pouzijeme ako plnku do riasy a do vnutra som dala pasik cervenej alebo oranzovej papriky a pasik avokada. Zabalit, pockat kym riasa nasiakne a porezat na kusky. Je to raw sushi a je vyborne. Mne osobne chuti tato verzia viac ako ta s ryzou...

oscarka3
31. jan 2012

@anlu robíš chute? 😉

oscarka3
31. jan 2012

niektoré z vás sa niekedy pýtali ako dlho vydrží kvasená zelenina. tak u nás, kým sa nezje. mám posledný pohár kvasenej zeleniny, kapustu sme už zjedli, robila som teraz druhý krát. nepokazil sa ani jeden pohár 🙂

anlu
31. jan 2012

@oscarka3 my kapustu robime do sudka a ta vydrzi kym sa nezje, cize aj do jesene. Teraz sme davali aj jablcka do nej, tie mam velmi rada. No ked som skusala dat do poharov stale mi to splesnelo 😒 a viem ze u babky sme stale jedli taku kvasenu zeleninu, viem ze karfiol mi najviac chutil... Musim este skusit, raz sa to musi podarit 😝

oscarka3
31. jan 2012

@anlu my sme robili do 17 litrového a zeleninu som po vykvasení dala do pohárov a do chladničky a v pohode

rancuzkaf
31. jan 2012

@anlu
@oscarka3 vyzera to tak, ze v sudkoch su na kvasenu zeleninu najlepsie podmienky 😉 .....my sme tento rok mali uzasnu kyslu kapustu (lepsie povedane minuly rok 😀 ).....13. decembra prva kostovka a 30.12 posledna novorocna kapustnica....za dva tyzdne sme spraskali vyse 10kg 😀

oscarka3
31. jan 2012

@rancuzkaf veď aj my sme doteraz toľko nejedli, ale táto várka bola super, skoro vôbec som nedala soľ, dala som ochutnať aj kamoške a tá mi volá, že aký kaviár som jej to dala 😀 , tak sme teraz robili ďalšiu várku kapusty

anlu
31. jan 2012

@oscarka3 @rancuzkaf my sme tiez davali minimum soli a je perfektna. Som tiez zvedava do kedy nam vydrzi tento rok