Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucia123
autor
13. nov 2009

Tabita, som rada ze Ste prispela. Takych "odbornikov", kt. pisu do roznych caspopisov podobych ako pisete neberiem vazne, prepacte.
Vasa dcera zrejme nedodrziavala zasady vitarianskej stravy, pretoze ta predovsetkym (ak je v spravnom zlozeni) redukuje nadvahu, priadne zvysi vahu ak je niekto prilis chudy na normalne hodnoty, teda zdraviu prospesne. S takouto stravou treba velmi opatrne pred tym, nez sa pre nu rozhodnete a potom ju treba striktne dodrziavat na 100%. Vtedy je uspech zaruceny a nie je mozne, aby sa niekomu pohorsilo. Zial, ludia chcu vsetko hned, a neprestuduju si materialy o surovej strave, Norman Walker, Ernst Gunter, Waldmaker a pod., kt. su na tuto temu naozaj odbornici. Pripadne sa s niekym poradit (na Slovensku je to trochu problem) kt. takto zije uz niekolko rokov. Takyto ludia maju pekne telo, zdrave svalstvo, ziaden zbytocny tuk, nie su nikdy chori, maju vzdy dobru naladu, maju krasnu plet a vlasy...
Ludom, ktorym uz nebolo pomoci (rakovina a pod.) tato strava zachranila v poslednej hodine zivot, nebol jediny takyto pripad. Dalej pre cloveka je to najprirodzenejsi sposob stravovania sa, a tato civilizacia nas nuti zaplavovat telo chemikaliami (strava, "vitaminy", ockovanie) a nasledne sa liecit z chorob a takto to ide stale dookola....

tabita7
16. nov 2009

🙂 Milá Lucia, moja dcéra preštudovala o vitariánskej strave viac ako si myslíte, pracuje ako lekárka v zahraničí a vo svojej praxi praktikuje aj alternatívnu medicínu a má aj pri všetkej skromnosti dobré výsledky. Časopis Meduňka je jediný seriózny časopis s tematikou alternatívnej liečby, funguje 20 rokov a prispievajú doň lekári aj osvedčení dlhoroční liečitelia. Keby ste si prečítala tie články, tak nikto okrem makrobiotiky striktne vitariánsku stravu neodsudzuje, ale... upozorňuje aj na možné riziká, poznané z praxe. Chápem Vaše nadšenie aj určitú tvrdohlavosť, to patrí k mladosti. Ono surová strava bezpochyby určitý čas vykazuje dobré výsledky,človek sa cíti lepšie, pretože varom sa neničia určité vitamíny. Ale ľudia nemajú zložené žalúdky prežúvavcov a bylinožravcov s iným zložením enzýmov a tak túto záťaž u nich preberá pankreas, ktorý individuálne skôr či neskôr táto záťaž poškodí. Vitariánska strava je určitá životná filozofia, a citovaní autori ju rozvíjajú ďalej v ostatných aktivitách z ktorých aj profitujú. Čo sa týka chemikálií a plesní, tak v surovej strave sú rovnako, pretože by ste si musela každé semienko vypestovať sama a možno inde ako na našej zamorenej modrej planéte. Pri varení obilnín a zeleniny môžte určite percento znížiť tým, že pozbierate penu pri ich varení. A rovnako sa dá popri tom jesť aj surová strava.
Takže ako som Vám už napísala držím Vám palce a prajem veľa zdravia.

lucia123
autor
16. nov 2009

Tabita7, Dakujem, ja moc ceske casopisy necitam... No nemyslim si, ze by surova strava bola akousi zatazou pre pankeras, mnoho ludi sa prave touto vyliecilo. Kazdy si je strojcom svojho zdravia, i Vam a Vasej dcere zelam hlavne vela zdravia a dakujem, ze Ste prispeli aj do nasej temy, a budem rada, ak este napisete aj niake konkretne skusenosti ci uz dobre alebo zle.

Zatial, mozem potvrdit, ze sme nic lepsie nemohli urobit, ako zacat so surovou stravou. Do kedy nam to doma vydrzi je otazne, ale silit to nebudeme, a ked raz budeme mat chut na spaldlove spagety, alebo varene zemiaky, tak si ich jednoducho uvarime, par hrncov nam este zostalo 🙂

Klicky si uz pestujem sama a su vinikajuuuce, je to vyborny napad naklicovat, lebo tie, co kupite v supermarketoch nie su uz take chutne a ta cena...

marfigirl
16. nov 2009

ahojte
tak ja som cela stastna, lebo sme boli na hematologii a tam na dr povedala, ze nemusi maly brat ziadne zelezo. Inak toto som mala aj pri starsom, ked bol chvilu chudokrvny, boli sme na hematologii a tam, ze to je ok, ze to u nas v labaku maju nejake ine hodnoty, ktore povazuju za OK. No neviem, ved kazdy dr vie, ake hodnoty maju byt, nie? Ale je to fuk, som rada, ze sa zbavime zeleza a dufam, ze navzdy.

No ale zaroven mam aj problem s tym mojim starsim. Zas prislo obdobie, kedy chce jest same hluposti.Odmieta moje obedy(aj ked nakoniec ich musi zjest, lebo inak by bol hladny 🙂 )No ale hneva ma to. Ale to ma asi nejake obdobie, lebo vymysla aj s hrackami, vsetko chce kupit, no hruuuuuza.
Minule bol s babkou a boli v cukrarni a dostal aj nejaky cukrik v obchode, ktory zjedol. A to su uz dve sladkosti, ktore nema povolene, kupila mu este aj tik-tak. A doma sa pytal, ci si moze dat. Som mu povedala, ze to necham na neho, vysvetlila som mu, co mu to robi a ze nech sa rozhodne sam. Tak povedal, ze jeden tik-tak si da a potom mu hned nakrajam hrusku a jablko,aby mal aj vitaminy. Neviem ci sa nad tym smiat alebo plakat 🙂

agalia
16. nov 2009

pataacharlie - citam tvoj prispevok, ze si lakt.poradkyna,
moj syn ma 13mesiacov a zatial ho stale dojcim, aj ked uz len 2x denne - a chcela by som poprosit o radu,pomoc
Ked ho kojim,pije pije a zrazu ma uhryzne a dost a z laveho uz vobec nechce, tam ma hned uhryzne (lebo ja kojim z laveho aj praveho vzdy spolu ale zacinam vzdy pravym) - tak neviem da sa s tym nieco robit?
Chcela by som ho kojit este aspon do 1,5roka - a kedze doteraz sme sa vyhybali umelym mliekam (tie vobec,vsak naco) a ani kase (vzdy som ich robila sama-ryzovu,pohankovu,z ovs.vlociek...) - lenze mam VELKU dilemu - co ked prestanem kojit - co je lepsie davat UM alebo kravske???
Maly je zdravy v pohode, papa vela zeleninky ovocia a zje snad vsetko co mu dam 🙂 klop klop Akurat bol chudokrvny-bral maltofer, ale uz je v poriadku
Este sa chcem spytat odkedy davat dvojzlozkovy obed-polievka + hl.jedlo? A syry-zatial som nedavala, ktore su take najvhodnejsie? A co strukoviny (chcem skusit cervenu sosovicu)?
A nejake tipy na desiatu, olovrant - maminky vegetarianky poradite? Ako mu spestrit jedalnicek?
Dakujem velmi pekne - pekne dni

indy
16. nov 2009

Marfigrl gratulujem, urcite to je dobry pocit 🙂
Klicky su super ja si ich pestujem uz dlhe roky, najskor len v pohari a teraz v specialnej miske, kde sa dobre premyvaju Je hlinena a trochu glazovana tak okrem dobrych klickov aj lahodi oku 🙂 Najviac nam chutia klicky z mungo fazule, pripominaju mlady hrasok Drobcovi ich ale mixujem a kamuflujem mu ich do jedla lebo samotnym na chut este neprisiel

lyongirl
17. nov 2009

Jaron, prepáč, dlhšie som tu nebola, tak odpisujem až teraz 😉
Áno, myslím Alexa. Výsledky neviem presne aké sú, pretože som sa do nich nepozerala a teraz sú založené v karte. Nepozerala som do nich preto, lebo sme mali behačky po viacerých doktoroch, dokonca sme boli v BA a čakáme ešte nejaké vyšetrenia a akosi som pri tom všetkom na tie výsledky aj zabudla, len viem, že keď dr. spomínala výsledky, tak povedala, že to budeme riešiť po tom, čo sa dozvieme od imunológa a ešte od pľúcnej doktorky, nakoľko potrebujeme najprv odtiaľ vyšetrenia s výsledkami. Myslím, že nejaké hrozné to teda nebude...

jaron
17. nov 2009

Ahojte,

som bol preč na školení, teraz som sa vrátil, prečítal vás.
Chcem len narýchlo, lebo už zajtra to je, v Bratislave bude v klube zdravia o 18.00 hod. vo Vegetariánskej reštaurácii na Obchodnej ul. č. 58 na 1. poschodí Roman Uhrin - Rovnováha vo výžive, už som to niektorým dávnejšie písal do IP, tak znova pripomínam. Odporúčam.
Roman napísal viacero kníh napr. u niektorých známa Zdravá kuchyňa v praxi (250 receptov bez cholesterolu), Vegetariánska BIO kuchařka, Nevařte podle kuchařek a iné. Bol spoluorganizátor (šéfkuchár a vedúci stravovania) s Dr. Bukovským Európskeho vegetariánskeho kongresu v roku 1995, nedávno s ním bola relácia cyklus o zdravom varení na Slovenskom rozhlase. Bol šéfkuchár vegetariánskej reštaurácie Country Life v Prahe.
Ak budete môcť, príďte. Dnes sme boli spolu, Roman je na prvý pohľad taký obyčajný nenápadný človek, ale myslím, že človek s veľkým srdcom a s mnohými skúsenosťami z oblasti výživy i celkového zdravého životného štýlu.

http://www.zivotazdravie.sk/bratislavsky-klub-z...

jaron
17. nov 2009

Vitajte Tabita, som rád, že ste sa pridali do našej diskusie. 🙂

tabita7
19. nov 2009

Srdečne pozdravujem všetkých menovite Luciu a ďakujem Jaronovi za pozdrav. Zdieľam Vaše nadšenie z pána Uhrína, bola som s ním tiež pred 3 týždňami,mal v našom meste prednášku v klube zdravia.Som rada že sa teraz častejšie vracia na Slovensko ako správny rodák a robí dobrú vec. Hádam neprezradím nič tajné,ale pred rokmi sa stravou ktorú doteraz propaguje vyliečil zo zákernej choroby. Mám jeho vegetariánsku kuchárku na rozdiel od iných používa v nej suroviny ktoré u nás sa predávajú,aj keď možno nie všetky dostať v každom meste. Ja mám to šťastie že výhradným dovozcom Country life pre Slovensko je moja suseda ( ttracio) s veľmi širokým sortimentom.Pán Jaron spomínal ste,že máte občas problémy niečo zohnať,tak podľa možnosti rada pomôžem. Vozili aj do Avionu,teraz konkurencia s ufff cenami. Kde ste kúpil knihu Nevarte podľa kuchárok - p. Uhrín mal len jednotlivé diely, nie kompletnú . Vrele odporúčam jeho kuchárky, sú obrovskou inšpiráciou pre mladé mamičky,ktoré nemajú čas variť podľa kuchárok a 🙂 veľmi ľúbia svoje deti a rodiny aj tým,že nekupujú a nevaria prepáčte mi za výraz hlúposti. A ešte niečo, kto rád nakličuje, skúste semeno lucerky - dostať pod názvom alfa-alfa Vyseje sa ná tácku na vatu a kropí,kým nenarasie rastlinka 1-2 cm no a zostrihať a posypať na jedlo.

jaron
19. nov 2009

Dobrý večer,

Tabita, kde ste boli s Romanom? Predpokladám (podľa ttracio), že asi v B. Bystrici(?) Roman na vlastnej koži spoznal, čo znamená mať rakovinu, veď prvú časť svojho života bol veľký milovník zabíjačiek a pod. Vďaka Bohu má víťazstvo nad touto chorobou za sebou, i keď samozrejme, nikde nie je istota, že sa to už nikdy nevráti.

My nemáme knihu nevarte podľa kuchariek, máme iba Zdravá kuchyňa v praxi (250 receptov bez cholesterolu) a Vegetariánska BIO kuchařka.

Klíčená lucerna je naozaj výborná. Máme také keramické nádoby na klíčenie, sú to tuším dve dierkované misky na sebe, pod tým miska bez dierok a pokrievka. Máme to z TT racio a predstavte si, minule som tie misky videl v Bratislave na hlavnej stanici (vlakovej) v tom obchodíku so sušeným ovocím a orechami a stáli asi 6 €, keramické (alebo hlinené), myslím, že je to dobrá cena a je to praktické. Kto ste z Bratislavy, môžete to skúsiť, ak klíčite.

Tabita, istý čas som mal možnosť kupovať si veci priamo vo veľkosklade Country Life (pri Prahe) a ešte aj za znížené ceny. To bola paráda. Často som niesol 20 - 30 kg tovaru, aj pre známych 🙂.

havino
22. nov 2009

Zdravím vás všetkých. Vašu diskusiu som objavila až nedávno, žiaľ. Rada by som sa pridala, ak teda môžem 🙂 Mám 14-mesačného syna, stravujem ho ako vegetariána. Chodievala som do nemenovanej diskusie, ale tam som sa stretla s nepochopením a bola som označená ako fanatička, z inej planéty a podobne. Tak som to tam radšej zabalila.
Chcem vás poprosiť o radu, ako často môžem dávať synovi tofu? Aj viackrát do týždňa? A môžem aj údené? Či radšej nie.
Tiež by ma zaujímalo sójové mlieko - krabicové. Kúpila som ho minule prvý krát a nadšene naliala do pohára. Prvú tretinu som vypila s nadšením, druhú so zvláštnym pocitom v ústach a tretiu takmer nedopila... 😖 To mliečko má dosť špecifickú chuť, sušené krabicové je chutnejšie 😀 Tiež neviem, ako sa to krabicové tekuté pripravuje. Môžem ho normálne malému dávať piť neprevarené? A čo hovoríte na kozie mlieko? Rada by som mu dávala aj to miesto kravského.
Myslím, že som tu niekde zahliadla (alebo to bolo v inej diskusii?? neviem), že UM nie je veľmi dobrá alternatíva náhrady MM?? Prečo, ak sa smiem opýtať?
Ďakujem pekne za odpovede.

jaron
23. nov 2009

Ahoj Havino,

som rád, že si sa pridala do diskusie. Môžeš aj častejšie 🙂.
Tofu môžeš kludne malému dávať, aj viac krát do týždňa, predpokladám, že dávať ho tri krát denne neplánuješ 🙂.

Samozrejme biele je zdravšie ako údené, údené je hlavne vhodné ako náhrada všade tam, kde sa bežne dáva nejaké údené mäso, údene tofu je určite zdravší kompromis (napr. vianočná kapustnica, nakrájané a opečené na bryndzové halušky a pod.).

To tekuté sójové mlieko samozrejme nemá obzvlášť dobrú chuť. Práškové už áno, lebo takmer jediná výhoda toho práškového je jeho chuť. Mi používame tekuté sójové často, ale nepijeme ho. Používame ho do varenia (napr. ovsená kaša) alebo na prípravu rôznych krémov a pod. Ja od malička nemám rád ani kravské mlieko, žiadne, ani sójové. Sú aj rôzne ochutené sójové mlieka (čokoládové a pod.), ale mňa aj tak nedostanú 😀 , pre mňa čím menej podobne mlieku tým lepšie 😀. Samozrejme chuť je individuálna záležitosť, chcem len, že ak ti nechutí, nevadí, použi ho napr. na tie kaše, tam je to už dobré. Alebo skúsiť trochu osladiť medom a rozmixovať s banánom.

Tekuté sójové mlieko sa pripravuje podobne ako by si ho robila doma, sója sa namočí, potom rozmixuje, povarí a mlieko je hotové. Do toho kupovaného pridávajú ešte trochu cukru (fruktózu a pod.), soli, vitamín B 12 alebo vápnik (záleží od výrobcu). Samozrejme sa môže používať ihneď bez tepelnej úpravy.

My najčastejšie používame Alfa Bio, občas z DM drogérie Alnatura, potom sú ešte napr. Provamel a iné druhy.

O kozom mlieku sa nevyznám, len predpokladám, že môže byť trochu pre človeka vhodnejšie ako kravské, lebo koza je menšia 🙂. Ale nepasterilizované by som sa asi bál použiť.

Zhruba do 1 roku dieťaťa ak nie je už kojené sa odporúča použiť kvalitné UM, môže byť aj na báze sóje. Je to z toho dôvodu, že UM je špeciálne zostavené pre potreby dieťaťa ako náhrada MM (minerály, vitamíny, bielkoviny, ....). Samozrejme popri tom je dieťa (zhruba od 6. mesiacov) postupne prikrmované aj inou stravou. Samozrejme UM nie je ideálnou náhradou MM, ale ani kravské ani iné nie. A myslím, že je to najmenšie zlo, keď už to nemôže byť MM.

marfigirl
23. nov 2009

Ahojte,
havino vitaj 🙂 super, ze je tu dalsi clen.
havino, este je otazka, ci u takeho velkeho dietata musis nahradzat MM...

Ja som boj so skolkou asi skoncila. Jednoducho nemaju vobec zaujem nieco zmenit. Stale sa vsetci odvolavaju na normy atd. Velmi by som chcela, keby sa o to stravovanie zacal zaujimat aj niekto znamy. Niekto ako Bukovsky alebo niekto naozaj vyznamny a popularny, keby sa do toho obul. Ja asi tazko nieco zmozem. Po vianociach sa o trochu viac budem zaujimat, lebo teraz nemam vobec casu.

Jaron vy kupujete aku znacku ryze? Dik. 🙂

jaron
23. nov 2009

Ahoj Marfigirl,

ryžu? ani neviem, kedysi sa nám veľmi páčila ryža natural BASK, ale už ju nemávajú. Teraz zvykneme ryžu natural basmati BIO niekedy značky Tesco, inokedy z Billy a tam mávaju dvoch výrobcov, ale teraz neviem akých, niekedy kúpime obyčajnú natural Lagris a občas trochu menej zdravú parboiled Lagris. Asi nekupujeme pravidelne od jedného výrobcu. Ale keby bola BASK, to by bolo dobre, tá sa nám páčila najviac lebo bola bez takých čiernych zŕn, čo sa mi strašne nepáči, mne to pripomína zuby, keď ich má niekto také pokazené čierne 🙂.

jaron
23. nov 2009

s tými škôlkami to je ťažké, trochu sa to hýbe aj keď veľmi pomali napr. na školách - www.zelenaskola.sk a pod. vďaka mnohým aktívnym obetavým ľuďom, ale je to boj naozaj dlhý, pomalý a ťažký

marfigirl
24. nov 2009

ahoj jaron, dik za odpoved. ryza basmati a este bio, ta je strasne draha, nie? teda aspon v kauflande som nejaku tusim videla cez 2E alebo aj viac.
pytala som sa preto, lebo tiez som kupovala Langris,ale ta sa strasne dlho vari a raz som kupila od myslim Marianna a ta bola v pohode, ale minule som zistila, ze tam je pisane, ze ryza natural,ale pololupana,tak teraz som z toho vedla. Je pololupana natural alebo je este nejaka "viac" natural. Lebo biela nie je urcite. Dik

idem mrknut, co mi znova odpisali zo skolky. Hladala som si na nete nejake zdrave jedalnicky v skolkach,ale vela som neuspela. Nic som nenasla, idem teda mrknem na tu tebou odporucanu stranku 🙂

jaron
24. nov 2009

Ryža Natural je vždy lúpaná (nelúpaná by sa nedla jesť) od šúp, plev alebo ako sa to správne volá, podobne ako napr. pšenica, ale nie je "drhnutá" zbavená tej povrchovej vrstvy zrna do biela. Preto možno tie názvy pololúpaná a pod., ale keď je to Natural vždy je to v podstate po stránke úpravy rovnaká ryža.

Tá Bio stojí naozaj od 56 do 70 sk, ale niekedy to stojí za to. Okrúhla ryža sa vraj viac hodí na nákyp a pod. (skôr sa rozvarí do mäkka), dlhá zase na prílohy.

Výborna príprava ryže je:

Pečená ryža Natural - príloha (4 porcie)

• 1,5 šálky ryže Natural
• 2,5 šálky vody
• 2 lyžičky oleja
• ½ lyžičky soli

V zakrytom hrnci necháme zovrieť vodu so soľou a olejom.
Umytú ryžu dáme na pekáč. Zalejeme vriacou vodou, ihneď prikryjeme a utesníme alobalom. Dáme do vyhriatej rúry (190 °C) a pečieme 45 – 60 minút (do vyvretia vody a zmäknutia ryže).

jaron
24. nov 2009

Neviem, či to platí aj pre škôlky, ale pre školy určite bolo oficiálne schválených 7 receptov z tofu v povolených receptúrach pre školské kuchyne. Samozrejme tiež záleží ako sa konkrétne k tomu ktorá škola postaví, ale aspoň niečo.

marfigirl
24. nov 2009

jeeej jaron, ty si rychli, dik za objasnenie.
k skolke, nasla som tento clanok a uplne ma to znechutilo http://www.planetafood.sk/product/sk/Deti-a-ich...
to naozaj treba tam hore niekomu zatukat, ze halo, tie normy su hrozne stare...

cora73
25. nov 2009

Ahojte,pomalicky vas citam spätne od zaciatku,ale vela nestiham 😀 😀 😀 Chcela by som sa opytat,ci mi neviete niekto poradit,mam 11,5 mes syna,problemy s bruskom,odkedy som zacala s prikrmami,skoncili sme tak,ze absolutne nemozeme ryzu,ryzovu detsku kasu a mrkvu-ani kusok,to v noci hrozne place od bolesti,po spaldovej sa okamzite vysypal okolo ustociek,atd..Cize postupne som vylucila vsetky priemyselne vyrabane detske kase a skoncili sme na instantnych 100% BIO kasiach-psenova,pohankova,kukuricna-a nemame problemy,pridala som aj psenove a ovsene vlocky,do jedal mu davam troska lanoveho,alebo slnecnicoveho alebo olivoveho oleja,vsetko bio...No a poradit potrebujem so strukovinami,cervenu sosovicu zvlada v pohode,ale uz som mu 3x spravila hrach a vzdy je cely vecer nervozny,a stale place-uz to poznam,tak viem,ze brusko.. ☹ Neviem,ci robim chybu v druhu hrachu-kupila som zlty,poleny,supany,alebo v priprave-den dopredu ho namocim,vodu vymienam cca 5x za ten den,a na druhy den ho dam varit do dalsej cistej vody,a aj tu este pocas varenia vymenim..Inac,aj ked to dam varit od rana,ten hrach nie je uplne makky k obedu... 😠 Mam kupeny aj cicer,ale bojim sa ho este dat,ak takto reaguje na hrach..Skusam hladat pre maleho alternativne jedla,pretoze zo zaciatku som mu KLASICKY davala 6x maso,1x zltok,ale sa mi to prieci,tolko masa,teraz sme na 1-2x maso tyzdenne a zltok len obcas,aj ked niekedy uplne nanho zabudnem,co asi ani nevadi..Momentalne cakame na vysledky krvi na alergeny u gastroenterologicky,pretoze chcem zistit,ci nema alergiu na ryzu,o com som este nepocula-a ani doktorka,ale na ryzu mi maly takto reaguje,takze neviem preco,+ ostatne alergie,pretoze ma od 6 m tmavocervene licka,co pripisujem niecomu v strave..Doteraz kojim,ale od toho 6 m som musela zacat prikrmovat na vecer po kojeni este aj flasou Nutrilonu,tak neviem,ci tie licka nesuvisia s UM..Presla som na Hami,ale zlepsenie nenastalo,malemu nedavam ziadne ine mliecne vyrobky....Gastroenterologicka mi este normalne vynadala,ze naco kojim,ze uz som mu zaklad do pol roka dala,tak mi padla sanka a nechapala som..To mu uz nemam hned aj rezen vyprazit???? 😕 Snazila som sa jej vysvetlit,ze kojim kvoli tomu,ze mam celiakiu,aj z muzovej strany je v rodine,tak kvoli tomu,ale uplne ma sprdla...Ak by ste mi s tym hraskom,prip. s fazulou a cicerom vedeli poradit,budem rada,vopred dakujem...

lubii
25. nov 2009

Ahoj Cora. Ja by som na prvom mieste asi vylúčila umelé mlieko, ak si myslíš, že má líčka červené odvtedy, čo mu ho dávaš, a ešte lepok, keď máte v rodine celiakiu. A koj čo najdlhšie a čo najviac. A tú ryžu skús urobiť nie z instantnej kaše, ale uvar klasicky ryžu vo vode a rozmixuj. Ja používam guľatozrnnú bio natural. Je výborná. K tomu som môjmu dávala vždy nejakú zeleninku rozmixovanú s ryžou. Brokolicu, karfiol, hokaido tekvicu, mrkvu...alebo šošovicu.Buď červenú alebo z klasickej som robila klíčky a pomixovala do ryže.

Hrášok ja používamlen mrazený Vinicu alebo Bonduele,tie sú fajné sladké, ale ešte v takom veku som nedávala.
Mäso nepapáme ani vajíčka, iba občas v nejakých koláčikoch 😉

No a jedli sme veľa ovocia. Aj doteraz vlastne doobeda papáme len ovocie 😉 plus ešte ráno MM ak si spomenie.

mracik
25. nov 2009

cora, ja by som mu okrem tej červenej šošovice ešte žiadne iné strukoviny nedávala, dokonca aj s tou by som ešte do roka počkala. Potom po roku, roku a pol by som dala tofu a adzuki fazuľu. Tieto tri strukoviny neobsahujú puríny, takže sú pre malé detičky najvhodnejšie, nezaťažujú obličky
Ten hrach, nesolíš ho náhodou na začiatku varenia? Varíš ho asi v normálnom hrnci, však? Ja varím väčšinu strukovín, a aj tvrdšie obilniny v tlakovom hrnci a je to super.

A keď ste spomínali to varenie v škôlke, Maťko mal dnes v škôlke ochutnávku zdravých nátierok, vraj aby sa ich mamičky naučili robiť aj doma, nech to potom deti c škôlke jedia. Bola som veľmi zvedavá a potom aj veľmi sklamaná... Základom všetkých z nich bolo maslo, vajcia a tavený syr, v dvoch bolo trochu nastrúhanej zeleniny, v ostatných šunka, med, droždie... ☹ Žiadne strukoviny, tofu, semená, orechy... no a samozrejme boli natreté na bielom rožteku 😒

cora73
25. nov 2009

dik za rady,praveze chcem to maso poriadne obmedzit,ale zaroven chcem,aby mu ho nieco nahradilo,a nie som si ista,ci ta zeleninka staci,lebo vsade narazam na to,ze by mal jest dost strukovin..Lepok som sa tiez bala zaradit,aj ked na mna uz doktori tlacili,ale vlastne mu ho davam asi 3 tyzdne a nevidim problem ani zeby mal bolesti bruska,ani hnacky,stolicu mava2-3x denne normalnu,iba rano mava niekedy tvrdsiu,bobky,lebo ho davam na nocnik,takze vidim,co tam je... 😀 Ryza mu robi problem aj normalna,uvarena,to som skusila iba 3x,lebo vzdy sme preplakali noc,a nie som si ista,ci na tom nie je horsie,ked aj ja jem ryzu,a potom ho kojim,no ako celiaticka to mam ako hlavnu potravinu.. ☹ Kedysi som aj ja skusila vege stravu,ale mala som hrozne bolesti brucha,asi to crevo,ked bolo take znicene,to nezvladalo,neviem... 😖 A neviem,ci to mam skusit,ked som teraz na diete,ci sa to uz neupravilo.....No dobre,a co teda miesto UM ? Zo zaciatku mi po kojeni vypil okolo 150 ml UM,teraz,v poslednom case asi 3 tyzdne ho bud uplne odmieta,ale si 5-6x potiahne a koniec..Lenze nie vzdy mam tolko MM,ze mu to na vecer staci..A ten hrach nesolim,nesolim malemu vobec nic,a ja som si z toho hrachu tiez dala a nebolelo ma brucho,aj ked viem,ze sa s nim nemozem porovnavat,ale moje brucho je tiez dobry barometer.. 🙂

jaron
25. nov 2009

Ahojte,

Cora určite je na mieste odborné vyšetrenie u lekára, ale píšeš, že to sa už deje. Okrem iného, aby si mala aj istotu s tou celiakiou. S tou ryžou je to zvláštne, neobsahuje lepok a je jedna z najmenej alergizujúcich potravín, ale samozrejme všetko je možné. Tiež je dobré si dať pozor na to, čo sa s čím spolu je, či napr. s ryžou sa nepodáva aj iná potravina, ktorá by mohla spôsobiť problémy. Neviem, či si už dávala aj obyčajnú ryžu natural alebo išlo vždy len o nejaký výrobok (instatntná kaša a pod.), to je tiež rozdiel.

Po 6 mesiacoch sa už pomali zavádzajú príkrmy a aspoň do 1 roka je dobre ešte kojiť alebo ak sa nedá kojiť, použiť UM. To znamená príkrmy + MM alebo príkrmy + UM, ale nie príkrmy + UM + MM. To UM si nemusela a tie poznámky gastroenterologičky o MM asi len jedným uchom dnu, druhým von. (S MM môže byť "problém" len keď napr. dieťa má už vyše roka a nechce veľmi papať iné jedlá, lebo sa uspokojí s MM.) Ako píše Lubii, pravdepodobne bude na mieste vynechať to UM.

Myslím, že strukoviny varíš dobre, v tom to nebude. Jednoducho keď má s tým problémy, treba si dať na nejaký čas s tým pauzu a používať len to čo píše Mracik (čer. šošovicu, potom skúsiť tofu....). Keď sa niektoré potraviny vylúčia, keď robia problémy (napr. mrkva), neskôr keď sa znova skúsia, ich už dieťa môže znášať dobre, niekedy to ale už zostane na celý život.

Som zvedavý na výsledky vyšetrení, ak sa s nimi podelíš.

Veľa šťastia želám.

jaron
25. nov 2009

Mracik, tá ochutnávka v MŠ - to niekedy si ľudia myslia, že zdravé jedlo je iba keď sa vynechá mäso a už je to zdravé 🙂. Ja musím ale Natálkinu ZŠ pochváliť, mali tam tiež nejakú akciu s ochutnávkou a jedlá boli naozaj výborné - rôzne zeleninové, ovocné šaláty a pod.

jaron
25. nov 2009

(Cora, ten môj príspevok 18.40, som písal ešte predtým tvojim 18.32, len som to až neskôr odťukol, lebo zároveň robím palacinky a odbieham k PC 🙂)

cora73
25. nov 2009

Dik Jaron za rady,to UM chcem aj tak vylucit,podvecer to radsej zalepim jablckom alebo chrumkami-za tymi sa ide zblaznit,a uz aj cela rodina 😀,mame ich na striedacku,kukuricne,pohankove,aj s amarantom...Potom mu uz asi bude stacit len moje mliecko na noc...Ryzu som skusala iba bielu,klasicku,inu som doma este nevarila,ale asi skusim..No skor si myslim,ze malemu davali "na frak" tie umelohmotne detske kase,ved tam je skoro 5cm riadok plny slov s viac ako 20 pismenami.... 😠 😠 😠 Na kontrolu na gastro ideme teraz 3.12.,urcite dam vediet..Este raz dik.. 🙂 🙂 🙂

marfigirl
25. nov 2009

cora aj ja drzim palce 🙂

mracik, to v skolke, to je naozaj typicke pre dnesnych ludi,ktori sa nezaujimaju o vyzivu.
viete co napisali na moje pripomienky v skolke? Jedna pani, ze nechape moje pripomienky, ved strava je pestra. A druha, ze ved maju vsetko:Ryby, maso.
Chapete? To je k smiechu.

Jaron ako robievate palacinky? Ja ich robievam iba zo spaldovej muky a so sojovym mliekom-vtedy su take super hebucke,makkucke, ale davam aj vajco, rada by som ho niecim nahradila, lebo ked som vynechala, tak neboli dobre. Nevies poradit? Dakujem

jaron
25. nov 2009

My robíme palacinky s celozrnnej múky buď 100 % alebo s bielou 1 : 1. Možno to niekedy nie sú palacinky, ale skôr také placky, ale nám to nevadí. Robíme ich so sójovým mliekom spolu s vodou, trochu cukru alebo bez, niekedy aníz, trochu oleja a vždy bez vajec. Na nepripekavej panvici sa dobre robia. Jeme ich napr. s ovocím, na to biely jogurt a manželka vie urobiť s carobu takú veľmi dobrú čokoládovú polevu - carob, suš. sój. mlieko, vriaca voda a van. cukor spolu zamiešať. A posypeme si ich ešte niečim chrumkavým niekedy, napr. nejaké cereálne lupienky, orechy a pod. Niekedy si ich natrieme domácim lekvárom, alebo aj s arašidovým maslom alebo podrvené biele tofu osladené podobne ako tvaroh.