Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

domak2
30. sep 2013

@fidka79 tu sa pozri na tych vychudnutych veganov 😀

domak2
30. sep 2013

@luciauk no ty uz nevies ake maso ma pani na mysli 😀 😀

demo
30. sep 2013

@fidka79 poloz si jednoduchu otazku. co je lacnejsie? zivocisna vyroba alebo rastlinna vyroba? asi ti vyjde, ze rastlinna. lebo v nej netreba nakupovat drahe antibiotika, hormony, umele mlieko pre odstavene telata, kravy napriklad ako spravne pises tiez nieco zeru - to tiez stoji kopec penazi, bitunky tiez nefunguju ako hobby jednotlivcov, cize dalsie prostriedky atd atd. a co je lacnejsie je automaticky vyhodnejsie pre celu planetu. toto ti ponukam extremne zjednoduseny pohlad na vec. a chapem, ze je to realita napriek tomu, ze napriklad ja vegetarianka nie som. chodim sem iba pre inspiraciu.

demo
30. sep 2013

@fidka79 ktore kravy nebudu mat co jest? 😀 Cize vegetariani, nielen ze su ludozruti, ale oni vlastne jedia to, co je rezervovane pre kravy, cize vlastne su nepriamo aj vrahovia krav ?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaron
30. sep 2013

🙂

demo
30. sep 2013

@fidka79 to je pravda. Kravy sa past budu, ale nebyt zivocisnej vyroby, bolo by ich neporovnatelne menej. Tie ktore sa rodia iba pre uspokojenie pazraveho cloveka by sa v idealnom svete nenarodili 🙂

adriana7
30. sep 2013

@demo , načo sa namáhaš, ona nechce vedieť argumenty, ona je len lenivá čokoľvek zmeniť ("nevie sa k tomu dokopať) a tak je to vždy a so všetkým v živote, ten, tomu sa nechce, toho vždy a zásadne iritujú tí, ktorým sa chce a nebodaj sa to neboja ešte aj prezentovať.

leishmania
30. sep 2013

Podla mna je zas tyranie vypasene deti s pokazenymi zubami... Nikto sa nepozastavuje nad dietatom co kazdy den cmula lizatka a cukriky ale nedajboh neje maso 😀

demo
30. sep 2013

inak tu je super pomocka, s ktorou sa ten jedalnicek da trochu vyladit. aby bolo dost bielkovina a pod. da sa tam zadat aj zena, muz, dieta a pod. http://priteltvehosrdce.lundegaard.cz/ekalkulac...

tatko_bebe
30. sep 2013

@leishmania ja svoje dieta stravujem normalne, sacharidy rychleho rozpadu ako vs cokolady a pod nezmysli mu ale nedam. Ale urcite mu davam aj zivocisne bielkoviny, pretoze je to strava vyvazena a nie jednostranna kde zivocisne bielkoviny uplne absentuju. Co povazujem za cisty hazard a totalnu nezodpovednost.

kacenkaharris
30. sep 2013

@fidka79 Zatial som tu nenasla prispevok nikoho, kto sa hra na spasitela. Odporucam nacitat si nejaku literaturu k teme Vegetarianske dieta i k teme Vegetarianstvo a ekologia a negativny dopad zivocisnej vyroby na celu planetu - vratane obyvatelov tretich krajin. Potom si sem prid podiskutovat. Je totiz dost zbytocne reagovat na tvoje prispevky, ked sem miesas ludozrutstvo a o problematike nemas dostatok informacii. Prajem pekny den. Idem svojej dcere teraz odopriet zivocisnu bielkovinu a navarit jej pseno s marhulami.

leishmania
30. sep 2013

@tatko_bebe my nie sme 100% vegetariani ale je blbost hovorit ze vegetarianska strava je hazard... Nezdrava vegetarianska a nezdrava nevegetarianska strava je hazard

tatko_bebe
30. sep 2013

@leishmania zivocisne bielkoviny sa neadju nahradit nicim

demo
30. sep 2013

@kacenkaharris lepok som davala od zaciatku prikrmov, ale iba troska. myslim, ze kazdemu skodi, ci uz o tom vie alebo nie. ale su rozne nazory samozrejme. Stale sa snazim o to, aby ho v nasej strave nebolo prilis. Z lepkovych obilnin je najmenej lepkovy ovos.

leishmania
30. sep 2013

@tatko_bebe pre niektorych sa ani cokolada neda nahradit nicim 😀

adriana7
30. sep 2013

@tatko_bebe , ja to nechápem, ja som vege, tak idem do témy, kde si radia vege, a naopak nechodím napr. do snažiliek, odhovárať ich od chuti mať deti, do témy manželky kamionistov, prehovárať ich, prečo ich muži radšej nerobia vo fabrike do druhej, ani do témy svokra, už nevládzem, lebo ja vládzem....ty akože čo si nám prišiel radiť vrámci témy???? 😠 mysím faktické, lebo dojmy, nie sú pojmy 😉

demo
30. sep 2013

tiez mam trosilinka pocit, ze zivocisne bielkoviny maju v strave cloveka svoj vyznam. potreboval ich praveky clovek, vdaka nim sa cloveku vyvinul velky mozog 🙂. Otazka je, ci sa teda mozeme spolahnut na to, ze za nas tu "spinavu pracu" urobil paleoclovek, alebo ci by sme mali na tej udrzbe este pracovat aj my. vazne by ma zaujimalo, ci ak by clovek ako druh uplne prestal jest maso, ci by sa mu v priebehu niekolkych desiatok tisicroci zmensil mozog. Co myslite?

adriana7
30. sep 2013

@kacenkaharris , ja som dávala od ôsmeho mesiaca

leishmania
30. sep 2013

@demo no v tomto ja mam jasno kedze som veriaca 😀 a teda verim ze sme boli stvoreni ako ludia a nie poloopice ktore potrebvali na vyvoj mozgu maso 😅 a okrem ineo podla biblie stvoreni nie ako masozravci

demo
30. sep 2013

@leishmania cize akokeby popieras evoluciu? uplne? ale cirkev ju uz trocha pripusta, ci? moj syn nakreslil pri ukrizovanom Kristovi aj nejakeho dinosaura a katechetka ho pochvalila 🙂. ale toto je uplne mimo temu, ospravedlnujem sa...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaron
30. sep 2013

@demo problém je, že toto je viac viera ako vedecké fakty (napr. kresťanský pohľad Biblie je úplne opačný - najskôr čiste rastlinná strava, potom aj živočíšna - spojená so zníženou dĺžkou a kvalitou života)

ak to bola pravda, dnes by sme mali mať pravdepodobne veľa štúdii, ktorých výsledky ukazujú rôzne problémy z myslením a mozgom u ľudí, ktorí nejedia živočíšne bielkoviny, mám dojem, že nič také nemáme, máme iba výsledky, že nadmieru živočišných bielkovín spojených z používaním hlavne mäsa môžu zvyšovať riziko mozgovej príhody, cievnych ochorení, cukrovky, tiež tým pádom aj zvyšovať riziko impotencie atď., čo skôr hovorí opak o vývoji mozgu a prospešnosti živočíšnej stravy pre jeho vývoj
mám tiež napr. takéto vyjadrenia:
Na potrebu malých detí konzumovať živočíšne proteíny by sa mal klásť oveľa menší dôraz. Bielkoviny z rastlinných zdrojov sú rovnako prospešné.
Zastaraná predstava o proteínových požiadavkách má za následok zbytočne vysoký príjem mäsa a mäsových produktov u európskych detí a dospievajúcich. (WHO - Food and nutrition policy for schools 2006)

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
demo
30. sep 2013

@fidka79 to, ze niekto neodola reznom ale nie je dokaz, ze clovek maso potrebuje. Ja mam tiez par zlozvykov, ktore tu ani nebudem zverejnovat ale teda aspon netvrdim, ze to, ze im neodolam, neznamena, ze su prospesne 🙂

demo
30. sep 2013

@jaron hej, ale myslela som prip. dopad na myslenie po mnohych tisicrociach takejto stravy. ak teda pripustimetu evoluciu. alebo aj omnoho dlhsi casovy usek

jaron
30. sep 2013

@fidka79 myslím, že o tom, či sú ľudia všežravci alebo mäsožravci, sú stále aj medzi odborníkmi nejasnosti.
Zdá sa mi, že by celkom by zodpovedalo pravde vyjadrenie, že človek je "rastlinožravec" s možnosťou prispôsobenia sa aj mäsitej strave (nezabije ho to hneď, dokáže prežiť).

Zaujímavé je aj toto (síce to nie je vyslovene o vegetariánstve, ale nikde v dokumente nenájdeš napr. rozkazovací spôsob - príkaz na potrebu jedenia mäsa, na rozdiel do našich starých odporúčaní)
WHO - Food and nutrition policy for schools 2006
12 krokov k zdravému jedlu pre deti a dospievajúcich:
1. krok Výživa by mala byť založená na rozmanitých potravinách pochádzajúcich hlavne z rastlinných zdrojov, radšej ako živočíšnych.
alebo 4. krok Mastné mäso a mäsové výrobky by mali byť nahradené fazuľou, strukovinami, šošovicou, rybami, hydinou alebo chudým mäsom. (strukoviny rovnocenné s mäsom)

jaron
30. sep 2013

@demo no veď to je ten problém "ak pripustíme evolúciu" - to je tá viera a nie vedecký fakt - viera, že ľudský mozog sa vyvinul vďaka mäsu a pod.

a ak by to sa malo napr. o 1 000 000 rokov ukázať, podľa mňa by sme mali vydieť aspoň malé náznaky v štúdiach a pod.
je pravda, že ak človek nemá B12 (mlieko, mäso, vajcia) tak sa to môže negatívne prejaviť na myslení (nervové ochorenia a pod.), ale to ešte nedokazuje, že sa ten mozog vdaka mäsu vyvinul

jaron
30. sep 2013

@tatko_bebe "zivocisne bielkoviny sa neadju nahradit nicim"

bielkoviny sa skladajú z aminokyselín - príklad porovnania tých rastlinných a živočíšnych je ako
keď na stavbu treba priniesť sypkú zmes na maltu, vodu a tehly, aby sa potom postavili steny
ktosi tvrdí, že tie steny sa dajú postaviť iba vtedy, ak všetok materiál príde na jednom aute (v kamióne)
lenže ak príde malta v jednom aute (menšej dodávke), voda v druhom a tehly v treťom - na kvalitu stien to vôbec nemá žiaden význam
aj tak sa musí ten materiál z tých aut vyložiť a postaviť nová stena (podobne, ako sa z bielkoviny napr. kravy musia rozložiť, aby sa z nich potom poskladali v tele bielkoviny ľudské, ak by to tak nebolo, tak by najlepšie mäso pre človeka bolo ľudské...)
niekedy môže byť dokonca výhodnejšie prepraviť ten materiál na stavbu vo viacerých menších autách ako v jednom ťažkom kamióne, môže sa napr. predísť prelomeniu mostu, po ktorom sa na stavbu ide (môže symbolizovať napr. naše cievy)

domak2
30. sep 2013

@demo
@jaron staci sa pozriet do indie , kde velka cast obyvatelstva neje maso uz tisicrocia 🙂