Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
7. jan 2010

Lucka, to by bolo super mať vlastné citróny. Funguje to? Už som počul, že zopár ľuďom sa to darí.

jaron
7. jan 2010

Jaandy, tiež sa dá ešte použiť ovsený nápoj alebo ryžový. Majú ich (aj sójový) napr. v DM drogérii. Sójové aj v Bille, Tescu a pod., tie ostatné neviem.

jaandy
7. jan 2010

vlastny citronovnik je fajn (videla som minule v hornbachu obsypany citronmi, cena bola dost vysoka) ale to bude mat obmedzenu kapacitu, spasieme citrony a potom co 😀

to som uz skusala spaldovu kasu s vodou ale to je absolutne bez chuti a nevylepsilo to ani jablko 😀 , mozem davat sojove mlieko od roka? ale to bude asi sojove pre deti specialne si myslim...

tofik
7. jan 2010

jaandy veď drobcom tá kašička s jabĺčkom nepríde bez chuti. 🙂 To iba dospeláci majú rozmaznané jazyky.

tofik
7. jan 2010

odoslala som to skôr . 🙂

Si myslím, že sójové mliečko už do kaše môžeš.

jaandy
7. jan 2010

soja nie je alergen? moze obyc. sojove mlieko?

ked som jej to dala ochutnat tak sa tvarila zhnusene 😀

rancuzkaf
7. jan 2010

jaandy, kasa co si robila je absolutne bez chuti len pre teba alebo aj pre dcerku? My velki uz mame ine mlsne jazycky ako deti 😝 a co nechuti nam im moze velmi!
Dam ti niekolko typov ako robim kase ja.

1. vo vode uvarene ovsene vlocky s pomletymi susenymi hrozienkami, lyzickou kokosu, struhanym jablkom

2. vo vode varena kukuricna krupica s mletymi datlami, lyzickou mandloveho masla, bananom

3. vo vode varena psenicna alebo spaldova krupica so struhanou hruskou, lyzickou mleteho lanu

takto by sa dali robit rozne kombinacie a namiesto oleja davam ten kokos, mandle, lan

Sojove mlieko mozes davat po roku, ale samozrejme nie to praskove z hypermarketov, kde poriadne soju ani nenajdeme, nieco kvalitne, vyrobene zo sojovych bobov, ako pisal Jaron ,z DM-ky alebo ako si uz spomenula specialne praskove pre deti.

Takisto mozes zaradit do jedalnicka biele tofu, cervenu sosovicu-ta sa pri vareni krasne rozvari a je lahko stravitelna, lebo nema supky, cicerove, fazulove pyre....konzistenciu volis podla poctu zubov...tiez niekolko obednych typov dam.

1. uvarene pseno s karfiolom a cervenou sosovicou takmer na kasu,pokvapkane repkovym olejom+ avokado (na zahryznutie do ruky)

2. varene zemiaky+ uvareny spenat vo vode s rozslahanym vajickom, slnecnicovy olej

3. uvarena ryza s oranzovou tekvicou v jednom hrnci, pokvapkana olivovym olejom+ tofu na kocky alebo pucene

4. vareny kus-kus s cicerovym pyre+ olej+varena zeleninka

5. varene cestovinky+ dusena paradajka+ fazulove pyre

Casto pouzivam cicerovu muku na zahustenie, len neviem ci to dostat na Slovensku.

jaandy
7. jan 2010

dakujem za tipy urcite vyskusam, len teda nakupim taketo dobroty 🙂

jaron
7. jan 2010

Na sóju môže byť niekto alergický, ako asi na 50 ďalších potravín (vajce, mrkva, ryby, mlieko, kukurica, kakao, paradajky...). Na kravské mlieko býva častejšie alergia ako na sójové a toho sa až tak ľudia neboja, lebo sú väčšinou naň všetci viac zvyknutý 🙂 . Takže to sójové treba len skúsiť, keby dačo, viac ho nedáš.

A s tou chuťou je to naozaj relatívne, deti netreba kaziť príliš sladkým a pod. Naša, keď bola malá, jedla rada neochutenú pšenovú kašu, teda pre nás úplne nechutné, ale ona ju mala rada. Dokonca aj keď prvý krát niečo odmietne, ešte sa netreba vzdávať. Tú pšenovú najskôr nechcela, potom ju manželka postupne pridávala s jablkom alebo banánom a potom si už zvykla, že ju mala rada aj takmer bez ničoho.

rancuzkaf
7. jan 2010

Ja som vam tu vtrhla do diskusie minuly tyzden a tiez by som sa chcela podelit s mojimi skusenostami vegetarianskeho stravovania deti.

Moje zaciatky siahaju niekedy do roku 1992, ked som sa zacala zaujimat o to,co vkladam do ust a aky to ma vyznam pre moje telo...prva Vegetarianska kucharka od manzelov Cervenych bola moja biblia, neskor uz tu spominana kniha od R. Uhrina Vegetarianska kuchyna v praxi (mozem potvrdit, co pise o nej Jaron)...vychadzal este casopis Vegetarian, kde bolo vela receptov.
Ked som cakala prveho syna, to bolo reci okolo, ako musim jest maso a tak, ale ja som jednym uchom dnu a druhym von, mala som toho nastudovane co sa len dalo, v tej dobe este tolko info nebolo dostupnych ako teraz, stale je co studovat, nove poznatky, vselico sa meni... ani sme sa nenazdali a vyrastlo nam pred ocami nie jedno dieta, ale dve a vsetko sa chysta dobehnut aj ich mala sestra, az sa cudujeme odkial to dieta berie tolko apetitu 😀
Deti su zdrave, plne zivota a nikto ma nepresvedci o tom, ze musia jest maso, lebo da sa to aj bez toho, len treba chciet! A verim tomu, ze raz v dospelosti sa im to vrati v podobe pevneho zdravia.

Sice tu mate vacsinou mensie deti, ale verte mi, nie je nic krajsie ako vychovavat vegetarianske dieta, myslim tak od 0 do 10 rokov, lebo potom pride puberta, vplyv kamaratov.... tak vam vsetkym prajem, uzite si to plnymi duskami! 😉

lucia123
autor
7. jan 2010

jaron, jasne ze funguje 🙂 a tak mame zasadene aj hrusky, jablka, orechy a netrpezlivo cakame na urodu 🙂

rancuzkaf, jej krasne si to napisala, a mas velku pravdu! Radost sledovat ako deticky v zdravi rastu do krasy 🙂 To je to najlepsie, co im mozeme dat, zakladny kamen zdravej vyzivy.

jaron
7. jan 2010

Ďakujeme, Rancuzkaf 🙂 .

Na tú kuchárku od Červených som tiež počul samé chvály, mám ju doma (Vegetariánska kuchárka pre dospelých - ak je to ona), my sme ju používali menej asi len preto, že sa nám dostala do rúk neskôr ako tá Romanova. Teraz už väčšinou varíme bez kuchárskych kníh, skôr sami tvoríme nové recepty a varianty, kuchárske knihy používame ako zdroj inšpirácie alebo keď chceme skúsiť vyslovene niečo od niekoho iného.

A v ktorom štáte teraz žijete, ak chceš prezradiť?

rancuzkaf
7. jan 2010

Jaron, presne tu kucharku som mala na mysli, hadam kazda strana je zaspinena nejakym jedlom, tak casto som ju pouzivala 😀 Teraz ju velmi nepouzivam, ale stale ma svoje cestne miesto medzi ostatnymi kucharkami.

Zijeme vo vychodnom Francuzsku pri svajciarskych hraniciach, v 1999 manzel odisiel do Zenevy za pracou a my po case za nim a tak sme zapustili korene...citime sa ako doma, tolko je tu rodakov 🙂

Lucia, som rada, ze sa moje pisanie paci 😉 , aspon touto cestou mozno cloveka povzbudit a podelit sa o skusenosti.... niekedy napisem viacej ako to bolo v skolke, skole atd

lucia123
autor
8. jan 2010

rancuzkaf, to by ma zaujimalo, ako ste riesili prave tu skolku a neskor skolu. Prave to budeme mozno o rok-dva riesit a vidim v tom problem. Tu na SK je bohuzial snad 95% masozravcov a tak je to i v skolkach.
Hlavne, ze si sa nedala odradit a nepocuvala okolie, ale klobuk dole lebo v 92 roku si to mala ozaj tazke. Dnes to zacina byt aspon trochu "moderne", je dostupna literatura, funguje internet...
Myslis, ze ked je dieta uz starsie t.j. 10-12 rokov, ze by chcelo "prejst" na zivocisnu stravu? Nasa mala a to ma len 2,5 roka mohla raz zjest salamu (ked sme boli raz na navsteve a mali to na stole) ale vyplula to a povedala ze fuj 😀 Ja verim, ze jej to nikdy chutit nebude.

tofik
8. jan 2010

Jéj tú knižku o manželov Červených som mala ešte na výške, ale sa mi stratila a odvtedy ju neviem zohnať. Veru bola dobrá. Škoda.
rancuzka klobuk dolu. 🙂

rancuzkaf
8. jan 2010

lucia,
starsi syn chodil do skolky od 5 rokov, vtedy bolo tazke sa dostat do skolky ak matka nepracovala a nakoniec som ani nemala chut (dobre vieme, co tam detom ponukaju za pOTRAVU). Slovensku skolku si uzil 3 mesiace v poslednej triede, mali sme vybavene len doobedia s tym, ze vedeli ako sa stravuje....az sa cudujem, ze boli taki ustretovi a na tu desiatu mu dali nieco bezmasite. 😕Potom ten zvysok poslednej triedy vychodil vo svajciarskej skolke. Desiatu si deti nosili same, obedoval doma....a sup spat do skolky az do vecera (tu si deti velmi beru na obed maminy domov, kto nemohol, dal do obedara a ucitelky mu to rady zohriali.) V skole to je podobne, obedna prestavka bola dvojhodinova a mohla som si dovolit ho bravat na obed. Prvy krat okusil jedalen v 5. triede, maso ponukol susedovi pri stole a zjedol zeleninovy salat s prilohou (ta byva bud ryza, zemiaky...alebo dusena, zapekana zelenina), ak bol este hladny, boli omastene cestoviny na duplu. Cim je starsi, nechce o jedalni ani pocut a tak, ked treba zostat na obed v skole, radsej si berie sendvic. On je taky ukazkovy vegetarian, vsetko lubi, neprebera, radost pre neho varit 😀 On maso jest nebude, iba ak ho k tomu donutia okolnosti-prehlasil.
mladsi synator, ten to mal podobne ako som pisala, ten mi do jedalne celkom rad chodi, aj okostoval maso- vraj chuti ako pohuzvany papier a viac ho nelaka. on si pochuti na tych salatoch, ma ich rad! Je hrdy na to, ze je vegetarian, nema problem sa tym chvalit, narozdiel od svojho brata. Minule ma ale zaskocil, mali ukazkovy obed- parky s hranolkami 😠 a horcicou a hovoril ako si pochutil na tych parkach, no co by ste mu na to povedali?

Takze aspon tolko v skratke 😉 Lucia, ako to u nas chodi.

A ked ste tak na navsteve s malou, chce kostovat vsetko co vidi ? Moji sa ma vzdy pytali na nezname veci a ked to bolo nieco z masa, hned to nechceli. Keby cisto teoreticky dcerke ta salama pochutila a pytala by si dalsiu, ako by si reagovala?

jaandy
9. jan 2010

tak to bude fakticky o zvyku 😀 mne zas tofu chuti ako rozmocena spongia 😅 a ta sojova omacka mi teda fakt nereze, no nic dnes sa po dlhom case dotoho chystam zas pustit ale skusim to len s vegetou 😀

a to ked ste sa rozhodli jedneho dna ze meso ee a sup radsej tofu tak vam to okamzite chutilo? ja som to skusala aj v restike, ze reku asi to ja robim zle a tiez to nebolo bohvieco ☹ teda zjest sa to dalo ale ta cht sojivej omacky je taka jednotvarna

lubii
9. jan 2010

Aj táto kniha od Červených je dobrá :
http://www.martinus.sk/?uItem=12683

deviatka
9. jan 2010

Jaandy, možno je to fakt o zvyku, ale každé jedlo treba vedieť dochutiť a prikoreniť, aby nebolo vždy rovnaké 😀 .
Lucia 123 chcela by som sa ťa opýtať, kde v Hainburgu kupuješ tofu, ja som ho akosi nevidela a to už som ho párkrát hľadala. Poraď prosím.

jaandy
9. jan 2010

prave som to po sebe citala a pisem ako madar 😀 ospravedlnujem sa, ale to som s malou bojovala o mys 😀 je to cert

tofu sme zjedli, verzia s vegetou bola lepsia (holt zvyk, hoci zdrave to nie je ale mne to chuti 😒 ) a u mna je to tak, ze aj kvapka sojovej omacky prerazi tak na povrch ze je to potom citit po sojovej omacke a mne to jednoducho nechuti(a nevonia)...co uz so mnou

jo, a malej teda ta nemliecna kasa s jablkom nechutila ☹ este ze je to dobra jedacka, tak som to do nej nejak natiskala (mliecna kasa-instantna klasika-v nej mizne ze nestiham naberat na lyzicku a uz ma otvorene usta 😀)

jaron
10. jan 2010

Jaandy, neboj sa, tofu aj keď s obyčajnou vegetou je asi 1 000 x zdravšie než BIO klobása 🙂 .

Zo sójových omačiek my najviac chutí špeciálna Shoyu sójová omáčka, stačí jedno tofu pokrájať a asi lyžica tejto omáčky, na panvici zamiešať a chvíľu opiecť (asi 10 minút, občas prevrátiť), to je výborné. Ale viem, že ju zase nepredávajú hocikde. A tiež je pravda, že sójová omáčka nie je jediný možný spôsob ochutenia.

jaron
10. jan 2010

Rancuzkaf,

to je veľmi zaujímavé, že si tam môžeš zobrať dieťa na obed domov. To by sa určite veľmi potešila Marfigirl tu z diskusie, ktorá s tým má problémy.

S tou škôlkou na doobeda na Slovensku to bolo presne ako u nás, tiež išla na obed domov a desiatu jej dávali bezmäsitú (bez salámy a pod.). Inak u nás škôlke sme mali v tomto vďaka Bohu veľmi dobré skúsenosti, už som to tu písal, učiteľky boli veľmi ústretové aj keď tam mimoriadne Natálka zostala cez obed a pod.

marfigirl
10. jan 2010

ahojte
no veru tisko zavidim take skolky a skoly 🙂
akurat dnes sme mali s mamou debatu, ze sa mam naucit robit knedlu, ale som jej hovorila, ze ja take robievat nebudem. a hovorila mi, ze pockaj ked budu chalani velky, ked budu mat apetit, budem varit vsetko.
rancuzkaf vidim, ze tvoji to zvladaju v pohode bez masa a byvaju uz velmi hladni? stacis ich zasytit? 😀

tofik
10. jan 2010

jaandy aj ja pri sójovej omáčke mám problém. Občas mi vadí, ale napr. tofu lahôdkové od alfabio, ktoré je už ochutené od výrobcu mi veľmi chutí. Deti sú už naučené, že hľadajú v obchode čo najtmavšie. Ale keď si mám biele tofu ochutiť sama sojovkou, tak mi nechutí. Biele používam iba na sladko s vanilkou.

Pamätám si ako som dávno ochutnala prvý x tofu. Hneď som ho musela vypluť. Teraz sa musím krotiť , aby som ho nejedla denne. 🙂 Je to o zvyku. Ale pohánku tú nemusím doteraz. brr.
A ovsená kaša s jabĺčkom mi teraz pripadá ako lahodka, predtým som sa musela vyslovene nútiť. Je to srandovné, ako sa tým, že obmedzíš cukor,soľ a iné blbosti, zmenia chute. Teraz mi aj kiwi pripadá ako zákusok. 🙂

tofik
10. jan 2010

veru, veru marfigirl, nauč ich radsej na knedle. 🙂 Veď z kila múky ich bude dosť. Ale keď budú papať zeleninu ruky budeš mať vyťahané po zem. Ja tak občas nadávam, keď ten zelovoc ťahám domov. 😀

jaron
10. jan 2010

Tofik, aspoň posiluješ 😀

Inak ma napadlo, písal som o tej Shoyu omáčke, ale napr. na surovo ani nám tá omáčka veľmi nechutí, ale keď sa to tofu s ňou opečie, tak už áno.

Teraz niekedy biele tofu len posolené a trochu olejom pokvapkané je celkom jedlé. Niekedy aj výborné (ale asi musím byť vtedy aj trochu hladný 🙂 )

jaandy
10. jan 2010

...no cukor nedokazem obmedzit-za cokoladu by som dala aj oblicku 😀 jedine keby otvorili oddelenie pre cokoholikov na prednej hore 😀

rancuzkaf
10. jan 2010

marfigirl,
no a ja som dnes mojich chlapov zasytila prave knedlou 😀, samozrejme celozrnnou. Bol segedinsky gulas so seitanom, k tomu po 3 knedle (aj by si este dali po jednej, len som volako malo zamiesila....to je tak, ked robim vsetko od oka 😖 ) a este mali pred tym porovo-mrkvovu polievku s vlockami.
mladsi este nema taky apetit, toho skor treba do jedenia nutit, lebo je chudy....no na halusky s bryndzou a udenym tofu nepozna mieru, podobne na pizzu, lasagne a slany kolac quiche (kiš )
zato starsi potiahne aj za neho, ale napriklad na ranajky nebyva hladny, som rada ked aspon trocha zje 😢

rancuzkaf
10. jan 2010

....a este k tomu tofu, nas jediny problem je, aby sa stihlo dostat, take pekne pokvapkane sojovou omackou, na panvicu 😀.... chalani ho najdu na tanieri a kostuju a kostuju....
ocko ich naucil robit take vecerove chutovky- nakrajas rozok na kolieska, natres maslom, na to koliesko kyslej uhorky, kocka tofu a horcica, ak si tam das udene tofu, myslim, ze clovek zvyknuty na maso neohrdne, co ty na to jaandy?

no a nasa mala tofomanka, tej staci vidiet v nakupnej taske tofu (zarucene pozna obal) a uz sa tesi, za jej ho idem dat 🙂

zitaje
10. jan 2010

Tofu je super vecicka, ja ho priam milujem a ked ho robim, musim sa brzdit, aby som ho nevyzobala este surove. Vyborne chuti oliate sojovou omackou (ale nie Vitana 😉 ) a pokvapkane sezamovym olejom, staci par kvapiek a je to mnam.