Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
18. sep 2010

@iplusr podla mna sa soji da vyhnut, ak nejes polotovary 😕 Teda da sa prijem soje minimalizovat.
Sojove mlieko a sojovy jogurt je vlastne nahrada kravskeho mlieka / jogurtu, ale podla mna sa bez toho da zaobist, aj tak chutia uplne inak tie sojove ako kravske, takze napr. ja si radsej nedam ziadny, nez by som si mala dat sojovy jogurt 😅 . A sojove mlieko detto, mne to nechuti. Podla mna zdrava vegetarianska strava nema byt o nahradzani masa sojou (alebo cimkolvek inym), ale o vyvazenom pomere vsetkych zivin. Ale zrovna s tym vyvazenym pomerom mam aj ja problem. 😖

anabella235
18. sep 2010

Ahoj, a ešte chcem dodať, že s otehotnením som nemala žiadne problémy. Soju nejedávam každý deň, ale myslím, že to moc na rozmnožovanie nevplýva.

anlu
19. sep 2010

@anabella235 ahoj, ja mam tu knihu oscanovanu ale myslim ze tu bol aj link na nu... Este jedna otazocka, preco nic nepovies ked s tym nesuhlasis? Ja osobne som jasne povedala mojim rodicom aj svokrovcom co chcem aby moje deti jedli a co nechcem aby jedli a to jednoducho musia dodrzat ci sa im to paci alebo nie. Viem ze je to trochu tazsie ked u nich byvas, ale su to tvoje deti a ty rozhodujes o tom co budu jest a ty si zodpovedna za ich zdravie. Tym ta len chcem povzbudit aby si si stala za svojim rozhodnutim 😉 drzim palce a prajem vela trpezlivosti v boji s neprajnikmi... Mala si viediet ako sa zatvarila moja svokra ked sme robili oslavu prvych narodenin Olivii a ona doniesla klasicku tortu a ja som jej povedala ze ona taku jest nebude. Ale tak radsej nech sa na mna hneva akoby som mala ublizit blbostou mojej dcerke.

rancuzkaf
19. sep 2010

ahojte, aj ja som si vypocula Pribisovu prednasku, pacila sa mi, hlavne s tou neplodnostou u muzov, ked nakoniec ta vybrana vzorka mala nadvahu, co je tiez hlavna pricina ubytku spermii....ak niekto bude sledovat hodnovernu vzorku ludi (kludne sa prihlasim🙂) a nie fajciarov, alkoholikov, chorych ludi pocas niekolkych rokov a poda o tom vedecku studiu so zdvihnutym prstom, pozor ma to negativne ucinky, prosim potom uverim!!!
neviem, ci ste vedeli ze buduci tyzden je europskym tyzdnom soje?...dozvedela som sa na http://ensa-eu.org
baby a vy co sa jej tak vyhybate, nevadi vam, ze izoflavony su aj v sosovici, fazulu, hrachu, paradajkach....?
...a najviac by ma pobavil niekto, kto jedava maso a strasne sa boji fytoestr. v soji......ved cim krmia zvierata, prevazne sojou!
Takze my soju jeme, aj nadalej budeme!

iplusr
19. sep 2010

@matova to pseno son este nerobila. to treba najprv uvarit do makka ako sosovicu alebo ryzu?
@zitaje, asi mas pravdu,problemy so sojou budu mat asi taki 'vegetariani', ktory nou nahradzaju maso - stylom sojove parky na ranajky, sojovy burger s hranolkami na obed zapijaju sladkym koktejlom zo sojoveho mlieka a vyprazane tofu s majovezou na veceru... ked mna tie clanky tak vylakali... ale inak mi soja tiez moc nechuti
milujem rizoto so susenymi rajcinami a hraskom alebo dusenu zeleninu na kari s kokosovym mliekom 😝 mnam

zojec
19. sep 2010

@rancuzkaf suhlasim s tebou.. naviac sa mi paci, ze vsetky taketo bububu veci pochadzaju z USA a fakt ta vzorka ludi.. radsej pomlcim... super, tak buduci tyzden si urobim nieco dobre sojove 😉
@iplusr pseno sa robi podobne ako ryza, ale pred tym by som odporucila ho premyt horucou vodou zo 2-3x, az potom dat dusit, klasika 1diel psena a 2 diely vody s trochou oleja. ma taku specificku horkejsiu chut, ale tym premytim sa straca.. neviem ake maju ostatne baby skusenosti.. a ako pripravuju
no robila som vcera plnenu papriku.. dala som aj tofu, aj granulat, a ryzu som davala tiez taku lepkavejsiu, dodala som spaldovu muku.. (sojova sa minula :() aj trosku vlociek, a aj vajko.. vyzeralo to, ze to bude drzat... ale houby.. :( vypadalo.. no zjedlo sa samozrejme, ale ten efekt na tom tanieri ☹ nabuduce zapeciem a potom zalejem 😀

zitaje
19. sep 2010

@iplusr pseno treba pred varenim poriadne sparit, teda zaliat vriacou vodou, popremyvat, zliat vodu, takto parkrat za sebou, a potom varit do makka. Alebo nie uplne, a nechat dojst. Pseno je vyborna vec, my robime aj nakyp, aj rannu kasu s bananom a datlovym syrupom 😉

iplusr
19. sep 2010

to pseno teda nevyzera zle, vyskusam

didi35
20. sep 2010

@adriana7 Nie som makrobioticka, ale kvoli stravovaniu maleho (1 rok) som si pokupovala rozne knizky a v jednej (Radost ze zdravych deti od MUDr. Strnadelovej a Zerzana) su celkom zaujimave info o makrobiotike. Nasledne som potom kupila par kniziek vyslovene o makrobiotike. Je toho vela, tak len velmi strucne - kazda potravina nam dodava inu kvalitu energie (jin - odstrediva, uvolnujuca, expandujuca a jang - stahujuca, dostrediva). Je dobre, ak sa nejedia ziadne extremy - ani prilis jin (cukor, sladkosti, mlieko, mliecne vyrobky, vela ovocia, ovocne stavy, tropicke ovocie, samozrejme drogy, lieky a pod.) a ani prilis jang (maso, udene, solene potraviny a pod.) Takze makrobiotici preferuju potraviny z tzv. pasma zdravia - celozrnne obiloviny, strukoviny a zeleninu, sojove vyrobky, morske riasy, olejnate semena, trochu orechov. Nejedia ziadne zivocisne potraviny, len obcas biele rybie maso. Ovocie jedia hlavne v lete - len domace, avsak ani to nie vela, v zime je ho vraj lepsie trosku par minut povarit vo vode na kompot - to odporucaju aj pre najmensie deti kvoli tomu, aby sa fruktoza skaramelizovala, aby sa pomalsie uvolnovala do krvneho obehu, aby to nebol sok na pankreas. A samozrejme, takto upravene ovocie v zime prilis neochladi - vraj aj nase stare matere to kvoli tomu tak robili.

Je tam fakt vela informacii, tak strucne - ziadne mlieko ani mliecne vyrobky - kazein je rakovinotvorny, zahlienuje (aj kozie ml. vyrobky), prekyseluje, detto cukor, biela muka (aj celozrnna) a pod., ziadne tropicke plody - prilis ochladzuju, nie su vhodne pre nase pasmo, absolutne nie v zime, najhorsi je vraj banan, nejedia zemiaky (zly pomer draslika a sodika - negativny vplyv na oblicky), baklazan, rajciny a paprika - prilis prekyseluju (kysle prostredie je zivna poda pre vsetky choroby), nepouzivaju mikrovlnku ani elektricky sporak (kmitocty dodavaju jedlu chaoticku energiu a potom nasledne nasim bunkam, preto pre deti ani nemixuju, len pasiruju), nepecu v trube (tato technologicka uprava meni potraviny na prilis jang), vsetko len varia. Obiloviny a strukoviny sa mozu uschovavat v chladnicke par dni, ale zeleninu varia vzdy cerstvu - vraj uz 30 min. po uvareni zacina zahnivat a meni sa na kyselinotvornu. Aby udrzali jej mierne zasadotvorny charakter, tak ju varia len kratko - 10-15 min. atd, atd, atd.

Mozem vrelo odporucit tu knizku od Strnadelovej a este do Dagmar Luznej - Varime pro deti podle makrobiotickych zasad - je k tomu aj DVD. Na inspiraciu je to fakt dobre, mnohe veci sa mi zdaju logicke... Hoci nie som ani nebudem makrobiotickou, v technologii - uprave potravin - som sa v mnohom inspirovala - uvarenu zeleninku pre syna uz nemrazim, pripravujem vzdy cerstvu, nedavam mu tropicke plody, mliecne vyrobky (ani nebudem), atd.

anlu
20. sep 2010

@iplusr aj my mame velmi radi pseno a tiez ho robim aj so zeleninou aj ako kasu s ovocim... ja ho stale premyvam v horucej vode a potom varim (dusim)
Vcera som robila zeleninovu polievku a dala do nej krupy a pseno, fajne to je 😉

carinthia21
20. sep 2010

Ahojte, ja som bola cista vegetarianka 3roky, nepapala som masko, vajicka, ryby, cesnak, cibulu, ani cokoladu...a co ja viem, co este. Vplyvom okoliteho prostredia a skupinou ludi, v ktorej som sa pohybovala v tej dobe, som si pripadala celkom normalne. Potom som ale nastupila do prace, kde k jedlu nevedeli uvarit nic ine, iba maso, ryby a vajicka, a k tomu nejaku miniprilohu. Tak som postupom casu zacala papat aj tieto produkty. Dnes uz si nemozem povedat "vegetarianka", co ma ale na druhej strane velmi mrzi, lebo som sa citila ovela lepsie.

anlu
20. sep 2010

@carinthia21 ahoj, este vzdy to mozes zmenit 😉 ved ako sama hovoris, citila si sa lepsie...

carinthia21
20. sep 2010

@anlu To je svata pravda, len sa bojim, ze ked prestanem jest aj ryby, babatko pride o mnohe potrebne ziviny. Sojou som sice nic nenahradzala, ale papala som velmi vyvazenu stravu plnu vitaminov, mineralov aj bielkovin, takze som nemala problem. Mam velmi dobru kucharku, ale ked som zacala s pripravou jedla, vysplhalo sa to az na 6hodinovu pripravu vsetkych chodov, a na konci nas cakala vzdy velka hostina 🙂

anlu
20. sep 2010

@carinthia21 myslim ze sa nemusis bat ze bude babatku nieco chybat, podla toho co pises tak vies co potrebujes a vies si pripravit skvele jedlo. Ja som prezila dve tehu ako vegetarianka a naozaj nic nechybalo ani mne ani babulkam. Jeeee to si kolko varila? 😲 tak ja len maximalne pol hodinku varim, dlhsie nestiham 😀

carinthia21
20. sep 2010

@anlu A co vsetko nepapas, a co ano? Lebo ja som bola vegetarianka na zaklade hindu viery...a ze nechcem zabijat zvieratka len pre uspokojovanie svojich potrieb. Ved v obchodoch je dostat kupit vselijakych inych potravin, z ktorych telo dokaze uzivit vsetky bunky bez nejakeho nedostatku. A mna ta strava naozaj aj zasytila.
No robila som polievocku, hlavne jedlo, k tomu ryzu vzdy na iny sposob, 2 druhy salatov, k tomu pikantnu omacku "catny" (-tak sa volaju tie hindu pikantne omacky), a na zaver 2 druhy dezertov. Takze po 6hodinach v kuchyni sme omastili pekne zaludky, a zasytili sa dostatocne 😉

anlu
20. sep 2010

@carinthia21 ja nejem ziadne maso ani ryby, mlieko a vacsinu mliecnych vyrobkov ale to koli neznasanlivosti laktozy. Vlastne zo zivocisnych veci jem len syr, raz za cas jogurt a ine kyslomliecne vyrobky a obcas este vajko ale vacsinou len ked v niecom je pridane, take samotne naozaj len malo kedy. A mas pravdu uplne nam to staci aj na zasytenie aj na pokrytie vsetkych vitaminov a mineralov. Ja som zacala tak trochu z presvedcenia a tak trochu zo zdravotnych dovodov. Bolo to take pol na pol.
Fiiiiiiha tak to ste mali super hostinu 😀 si sa rozsupla s varenim... ja si take dlhe vyvaranie mozem dovolit len ked je manzel doma, ze dohliadne na Oliviu inak sa neda. A tie catny omacky poznam, je to mnamka 😉 si ma prave navnadila ze si nejake urobim aj do zasoby.

iplusr
20. sep 2010

pre tie, co su na surovu stravu http://www.freshfood.sk/
ja nejem len surove, ale paci sa mi tato stranka - su tam zaujimave clanky
to pseno najdem aj v obycajnom supermarkete, alebo musim hladat specialnu predajnu?

oscarka3
20. sep 2010

ale ste toho popísali,nám blbne pc,niekedy sa nedá aj 2 dni zapnúť.teraz sa podarilo,tak mám čo čítať 🙂 .

@adriana7 ,my sme sa vší zbavovali asi 2 mesiace všetkými možnými prípravkami,ešte aj ja som dostala 😠,nič nezaberalo .ale prišla som na jednoduchý a zdravý spôsob odstránenia,tak sa už nestresujem.obe deti majú dlhé vlasy a jedna dcéra ešte aj brčkavé.koncom šk.roka tiež doniesli nejaké domov 😒 .Do lavora horúcu vodu,teda takú aby to zniesli na pokožke hlavy,naliať jablčný ocot asi 1dcl aby to riadne smrdelo octom a namočiť vlasy,hlavu.to čo nie je ponorené polievať,aby sa to všade dostalo na vlasy a pokožku /pozor na oči/.vydržať čo najdlhšie, my ešte v tej vode vlasy prečesávame. už neoplachovať,ten octový smrad vyprchá. tento proces robíme asi 2-3x .keď sú vlasy suché ešte pre istotu povyberám hnidy ale už sa s tým tak veľmi netrápim ako keď mali 1.krát.vtedy to bol horor

adriana7
20. sep 2010

@didi35 ,
a dá sa tá kniha kúpiť na nete alebo v kníhkupectve? je to síce dosť protichodné s tým, čo sme doteraz dodržiavali, ale rada si to prečítam 🙂
a makrobiotici klíčia?

adriana7
20. sep 2010

@didi35 , a ešte sa chcem pochváliť, že pri pôrode malá nebola vôbec zahlienená (síce ju odsávali, ale vraj nič nebolo), tak som na seba hrdá, že nelúcham to kravské mlieko... 😵
lebo ja som to čítala na nete, že novorodenci matiek, čo nepijú mlieko a nejedia ml. výrobky, nemajú zahlienené dýchacie cesty, tak hneď, keď mi malú doniesli umytú som sa na to pýtala, síce sa sestrička divila, že ma to zaujíma, ale bola ochotná... 🙂

adriana7
20. sep 2010

@oscarka3 ,
ďakujem za tip, určite, ak to bude potrbný, vyskúšame, lebo naposledy doniesli všičky domov 3x po sebe a malej z tej chémie normálne vypadali vasy, aj mm hovoril, že ich má redšie, dlho sa jej spamätávali...

zojec
20. sep 2010

@adriana7
@oscarka3 ja som vam normalne v soku z tych vsi... to je fakt take bezne?? ja si pamatam ked som bola mala, tak som to chytila v skolke, tak ma mamca ostrihala z vlasov dlhych po pas, a umyvala ma orthosanom strasne to smrdelo, malo to taku bielo oranzovu flasku a bola to pena .. doteraz si pamatam na ten plac ☹ dufam, ze sa nas to bude vyhybat
adriana.. ja mlieko tiez nepijem, len kysle ked mam chut.. (a uz ani nepamatam kedy som mala) ale mliecne vyrobky jem.. hlavne jogurty.. nejak mi teraz veelmi chutia..nasla som v bille fajny biely jogurt znacky nase bio , moj oblubenec 😉 to som ale nepocula o tom zahlieneni pri babatkach.. ja som sa kukala ked malu cistili, bolo to asi na meter od mojej hlavy.. a tiez sa mi zdalo, ze tam nic nemala.. ale ktovie co je standard nepytala som sa 😉 inak porod bol v pohode?

oscarka3
20. sep 2010

@zojec ,no ja som si tiež myslela,že nás sa problém so všami nebude týkať ☹ .mali sme už 2x. 😠 .prvý krát asi pred 4 alebo 3 rokmi.žiadne spreje ani oleje ani šampony nezaberali.ani pre psov 😀

zitaje
20. sep 2010

Moja velkacka doniesla vsi zo skolky asi tyzden pred tym, ako som porodila nase druhatko, bola som v strese, aby som si nezobrala vsi aj do porodnice, ale nakoniec sa mi vyhli 😅 😀

@adriana7 a z novorodencov neodsavaju plodovu vodu z ustnej dutiny? Ja som myslela, ze to je len voda, nie hlieny. Ale ci to mali moje baby, to uz fakt neviem.

My sme donedavna jedavali pomerne vela mliecnych vyrobkov, ale posledne 2-3 tyzdne ich vyrazne obmedzujem, obcas jeme tie Billa Nase bio jogurty, obcas lucinu na chleba, obcas nejaky syr, ale ovela menej ako predtym, a myslim, ze je tak dobre. Len ma stale mata ten vapnik. Ale sestra ma pekaren na chleba a minule nam doniesla ochutnat z jej noveho chleba - makovo-orechovy chlebik, slany, nie na sladko, tak to mi pride super, kedze ak sa nemylim, cukor zabranuje vapniku vstrebat sa. Cize sladke makove plnky ako prisun vapnika nic moc.

A idem namocit nejake strukoviny, uz sme asi dva dni nejedli ziadne klicky 😀

zitaje
20. sep 2010

@iplusr ja kupujem pseno bud v DM, alebo maju aj v Bille (tam kde pohanku, krupy a pod.), nemusis ist kvoli psenu do bio obchodu 😉

iplusr
20. sep 2010

my billu nemame, ale skusim pozriet v dm. dakujem za tip.
ale musim este chvilu vyckat, lebo teraz mi nic nechuti 😖 a niiic sa mi nechce 🙄
vraj v deviatom tyzdni hcg vrcholi, tak snad po tom bude lepsie

matova
20. sep 2010

Ahojte, a nemáte info o tom, cca kolko vápnika obsahuje sezamový olej? neuvádza sa na nejakom obale? Kúpila som ale tam sa nepíse a v knizkách sa píse priamo o semienkach.

adriana7: más doma knizku od Ann Vigmore- Klíčení rostlin? Ak by si chcela tak by som ti ju pozicala ked ti budem vracat tie tvoje 😉.
iplusr: no, pozeram ze uz tu viaceri popisali ako sa vari pseno, tak fajn 😉 . Ja som vtedy mala konkretne na mysli pridat ho uvarene do zmesi na plnenu pariku (+ryza+sojova drt). Ale samozrejma je fajn na noho sposobov...Tiez ho kupujem v DM
Ja uz tiez takmer nejem syry, semtam este tvrdy, ale taveny uz nepamatam, aj drobcovi som uz prestala davat syr. Jogurt sem-tam- sabinovský alebo zvolenský. Este kavyby som sa zbavit mohla, ale ten abstak ma nelaka-ja som zavisla- mam velmi nizky tlak, pitie mnozstva tekutin mi nepomaha, aj ked verim ze aj to by sa dalo nejako poriesit...Parkrat som prestala s kavou a bolo to obrovske hlavybolenie- nuz veru, je aj toto droga 😲. A tusim aj kava zabranuje vstrebavaniu vapnika...

didi: len mi teraz vrta v hlave, podla toho sumaru- ked sa makrobiotici vyhybaju kyselinotvornej strave- ved pokial viem tak ovocie po uvareni je kyselinotvorne tiez 😕

anlu
21. sep 2010

@iplusr u nas maju pseno aj v obycajnych potravinach, uz skoro vo vsetkych je aspon maly kutik s takymi potravinami 😉

anlu
21. sep 2010

@matova to s kavou poznam aj ja, teda nie som na nej zavisla len mi velmi chuti a pomaha mi na bolest hlavy, co nastastie nie je casto... ale ked som bola tehu aj teraz ked este dojcim tak kavu pijem fakt velmi malo a nemam ziadne abstaky 😀 😀 😀 ale ta chut... to mi chyba
a uz neviem presne ale ty si davala ten recept na jogurtove lievance? Vcera som ho skusala ale pridala som este vodu a viac muky, lebo inak by z toho boli mozno 4 ks, neviem ci som dobre urobila ale boli fajneeeee 🙂

zojec
21. sep 2010

ja som kavu naposledy pila, ked som sa ucila na matury a to bolo uz dooost davno 😀 potom som zacala delenu stravu (vtedy som este jedla maso) kde sa vylucovala kava, cigarety, alkohol--a prestala som zo dna na den, aj s fajcenim.. so vsetkym.. poviem vam, boli to tazke tyzdne, ale zvladla som to 😉 ku kave som sa uz nevratila.. s cigaretami to bolo tazsie ☹ fakt je pravda, ze je to hnusna zavislost, nefajcim uz dost dlho, ale casto sa mi stava, ked citim cigarety, ze ma pochyti strasna chut si zapalit.. dufam, ze tento boj samej so sebou vyhram... zatial sa mi dari

@anlu a neskusala si caro? alebo tie jacmenne kavy? ja si sem tam dam.. vraj je to dobre aj na produkciu mlieka.. ak to nie je zas nejaky vymysel 😉