Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

sima.p
15. mar 2012

Včera som prvý krát roila lahôdkové tofu a veru veľmi mi chutilo... normálne že mňam, a nejako mi už mäso aj prestáva chutiť 🙂 a to som bola veľký mäsožrút... A varila som aj pohánkovo-zeleninovú polievku. Myslím, že pohánka má takú dosť špecifickú chuť, na ktorú si treba zvyknúť, ale dala sa tá polievka zjesť, určite ešte takú budem variť.

luba41
15. mar 2012

@sima.p tá vôňa a chuť pohánky je trochu ako po zhorenom niečom / môj muž hovorí ako zhorený bakelit 🙂/ Minulý týžden sa mi podarilo zohnať u nás v COOP pohánkové chrumky a tie boli veľmi mňam, malá /16 mes./ spráskala skoro pol sáčka a to napr. kukuričné chrumky už ani do pusy nevezme

mima777
15. mar 2012

@pallacinka Tuna je lekar ten posledny, ktory by bol na tvojej strane:(. My k dotorke ani nechodime, nebyva mi chvalabohu chory. Raz co bol to vyliecil cibulovy sirup a bol hned fit🙂. Rada by som ho prelozila k nejakej alternativnej. Najhorsie je, ze keby som ho dala na pol dna, tak by som este mala mozost aspon obist obed, ale posledny rok predskolsky je povinny na cely den a to ani pomysliet. Asi sa musime dovtedy prestahovat ianm 😵

sima.p
15. mar 2012

@luba41 aj mojim tie pohánkové chrumky chutia... mne to chutí akoby nejaký kov.... ale dá sa zvyknúť na tú chuť a kedže je pohánka zdravá...

didulka85
16. mar 2012

Moja dcera ma raz do tyzdna pohanku. Mava casto modriny, preto nam ju homeopatka odporucila. Bud ju pouzijem do polievky alebo urobim ako prilohu. Minule som z nej robila nieco ako rizoto, so zeleninou a tofu - pohankoto. 😀 A na neskoru veceru zvyknem robievat pohankovu nemliecnu kasu s lyzickou konopneho oleja.
A pohankove chrumky su jej najoblubenejsie.
Aj mne chuti, len do muza ju nedostanem. 😒 Moja mama tvrdi, ze to chuti ako keby to zhorelo.

pallacinka
16. mar 2012

Idem si k vam poradu ohladom obilnin, mozem ich uz uvarene zamrazit? Cez tyzden mam totiz maximalne 10 minut na pripravu vecere a dost by mi to pomohlo.

rancuzkaf
16. mar 2012

@pallacinka v pohode mozes, usetri ti to vela casu 😉 .....to iste plati aj pre strukoviny

pallacinka
16. mar 2012

@rancuzkaf Vazne? Super, dakujem, cez vikend si spravim zasoby 🙂

zuzanaam
16. mar 2012

@didulka85 homeopatka ti poradila pohánku kvôli rutínu, ktorý spevňuje cievy, čo ti však nepovedala je, že rutín sa nachádza len v listoch a nie v plodoch (možno to sama nevedela). Takže proti modrinám by si ju mala nakličovať, treba na to nelúpanú pohánku, na hodinu sa namočí a potom oplachuješ v sitku aspoň 2x do dňa. Konzumuje sa keď odpadnú tie šupky z listov.

slniecko2
16. mar 2012

ahojte- chcem sa spytat, ze preco ste sa vlastne rozhodli vychovavat deti ako vegetarianov do narodenia?

anlu
16. mar 2012

@slniecko2 lebo nechcem aby moje dieta malo vsetky tie civilizacne choroby, nechcem aby malo rakovinu. Viem ze to nie je zaruka ze nic take nebude mat, ale viem ze som urobila vsetko preto aby sa tomu vyhlo. Sama na sebe som si mohla otestovat ucinok vegetarianskej, veganskej a vitarianskej stravy. Teraz ma tazko niekto len tak nepresvedci ze maso, mlieko a ine zivocisne produkty su pre cloveka dolezite. Paci sa mi ze si dala otazku preco sme sa rozhodli VYCHOVAVAT svoje deti ako vegetarianov... ano je to o vychove a nie len o tom co mu dame na tanier a do ruky.

anlu
16. mar 2012

@jaron ved ja som sa stale cudovala co sa s tym GMO tolko ohanaju, az som si uvedomila ze su to vsetko clanky pochadzajuce z USA a tam je 90% potravin z GMO. Tam hladat normalne potraviny treba ako poklad... 😒

slniecko2
16. mar 2012

@anlu dakujem za nazor. Teraz mi to pride trosku smiesne,ale vedela si ze zraloky nikdy neochoreju na rakovinu? akurat predvcerom to vraveli v jednom dokumente. Tesim sa na argumenty aj od ostatnych!

anlu
17. mar 2012

@slniecko2 zralok nie je clovek... ale ked sme uz pri zvieratkach tak velmi vela psov a maciek zomiera prave na rakovinu... preco asi? Lebo ich ludia krmia "z lasky" kadecim... presne tak ako krmime nase deti. Davame im nevhodne jedlo a tak to potom aj vyzera...

mahalo
17. mar 2012

@slniecko2 ahoj, nerozumiem co si chcela povedat tym, ze zralok neochorie na rakovinu?

mahalo
17. mar 2012

@slniecko2 pretoze je pre mna maso surovina bez ktorej sa da plnohodnotne obist pri zdravom zivotnom style, je to pre mna ekologickejsie, etickejsie a v neposlednom rade zdravsie 😉

slniecko2
17. mar 2012

@anlu ja som nenarazala na ludi-ludia umieraju na rakovinu,len som si spomenula na ten dokument a tvoj postoj ze preto nedavas (mimo ine) maso, lebo aby si usetrila svoje deti od rakoviny... este poznam kozuco neumiera na rakovinu 🙂 Ja si sice myslim, ze aj tak najviac ludi umiera na civilizacne choroby najma kvoli nezdravej zivotosprave (prejedanie,nevhodna skladba potravin-nevyvazena) a ADITIVACH- to som chcela zdoraznit (tie sajrajty ako ecka, farbiva, aromy a neviem co este)

slniecko2
17. mar 2012

@mahalo ja len ze mi napadlo,ze u zraloka maso jednoducho nesposobuje rakovinu-ze nie je hlavnym cinitelom.

slniecko2
17. mar 2012

@mahalo ako citam o veget.strave tak sa mi naozaj zda ze sa maso da uplne nahradit,ale o to mi nejde. Mna len zaujimaju vase postoje-preco je to pre teba ekologickejsie a etickejsie? su pre teba zvierata na tej istej urovni ako ludia? Alebo je to len o sposobe chovu? sposobe zabijania?

slniecko2
17. mar 2012

@anlu
@mahalo a este by ma zaujimalo, ako to vnimate ked ludia prirodzene maju len zdroj obzivy maso (poznam takto len Inuitov-rozumej eskimakov)? je to v poriadku,alebo mate iny na to nazor? a este: co by ste robili v nejakej extremnej situacii- napr. vojna, zabludenie v nehostinnej krajine, kde by nebol dostatocny prisun jedla- dali by ste si maso,ak by sa vam ho podarilo dostat a svojim detom?

luciauk
17. mar 2012

ja som si taaaaaak dobre pochutila a viete na čom? strašne komplikované jedlo - uvarené zemiaky poliate bryndzou 😀

slniečko, mäso podľa mňa netreba nahrádzať, treba jesť všetko. anlu to už povedala aj za mňa. čo sa týka zvyšku, tak na zemi by sa uživilo dalších niekolko miliárd ludí bez problémov, keby sa peniaze neinvestovali nesprávnym smerom. podľa jednej štúdie sa na kilo mäsa použije 7 kíl iného krmiva. takže teoreticky, na zemi by nás mohlo žiť ešte 7x viac ako teraz, ale na to je ľudská populácia príliš samoľúba a chamtivá. my nevedieme svoje deti len k tomu, aby nejedli mäso, ale aby nepodporovali výrobu kožušín, testy na zvieratách, zneužívanie zvierat na šport, v cirkusoch atd atd atd
keby moje deti nemali čo do úst, odrežem si aj vlastnú nohu aby som ich nakŕmila, neviem kde takými to otázkami smeruješ 😉

jaron
17. mar 2012

@slniecko2 ahoj, dobrá otázka: prečo sme vegetariáni?
u mňa by som to tak trochu s odpoveďou rozšíril, pretože "byť vegetarián" nepovažujem za svoju najvyššiu životnú filozofiu alebo ako by som sa zhruba vyjadril

pokladám však za normálne a prirodzené žiť zdravo, zmysluplne, žiť naplno, užívať si života a pritom byť iným na úžitok, byť zodpovedný... a určitou časťou z toho je napr. to, že som tzv. vegetarián, čo pre mňa nie je cieľom ale iba prostriedkom

ak človek žije zdravo, neočakávam od toho 100 % istotu, že nikdy nedostanem rakovinu, infarkt... ale rozhodne je dnes bez pochyby dokázané, že pri určitých životných návykoch výnamne riziko ochorení a predčasných úmrtí zvyšujeme, pri iných návykoch zase znižujeme. Pokiaľ mi ide u superlatívy (zdravie v zmysle "večnosti" a pod.) tak nehľadám ich naplnenie v strave, ale napr. vo viere v Boha a pod. Ale pokiaľ som tu na zemi, mám možnosť vyberať si to najlepšie z možností, ktoré mám k dispozícii (niekedy to dokonca môže znameneť vybrať si iba menšie zlo)

pojem "zdravá strava" môže byť dosť podmienený aj kontextom toho, kde človek žije. Stravovať sa zdravo na Slovensku môže znamenať trochu niečo iné ako stravovať sa zdravo napr. v Grónsku alebo Bangladéži.... Vždy je dôležité vyberať to najlepšie z možností tam, kde žijem. Byť vegetariánom dnes na Slovensku je úplne v pohode, v prípade dlhšieho pobytu v Grónsku by som to asi zvážil.... 🙂

jaron
17. mar 2012

@slniecko2 čo sa týka rakoviny a faktorov zvyšujúcich jej riziko, je to ako píšeš aj záležitosť celkovej životosprávy (aj prejedania sa...). Čo sa týka aditív, taktiež sú určitým rizikom, avšak tu panuje istá fáma, nadhodnotenie rizík aditív a podhodnotenie iných rizík. Pre rakoviny sú najvyznamnejšie riziká napr.:

- alkohol
- fajčenie
- nedostatok pohybu
- výživa - ale nie "éčka", skôr výživa v komplexe - nadbytok živočíšnych potravín, nedostatok vlákniny, celková nevhodná skladba potravín, vysoký obsah tuku nevhodného zloženia, nadbytok soli, prejedanie sa, nedostatok celozrnných obilnín, ovocia, zeleniny, strukovín.... (bio klobása bez "éčok" je jednoducho stále vyšším rizikom ako napr. sójová saláma s jednym "éčkom")

jaron
17. mar 2012

@slniecko2 a ešte do tretice:

samozrejme aj keď človek je dostatok ovocia a zeleniny, strukoviny, orechy, celozrnné obilniny... má dostatok pohybu, nefajčí atď. ale je striedmo mäso, tak sa dá povedať, že jeho celkový zdravý životný štýl je dobrý

jedenie-nejedenie mäsa je samostatný faktor ovplyvňujúci zdravie (preto má zmysel aj jeho úplne vynechanie), ale na druhej strane zase zďaleka nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim zdravie...

anlu
17. mar 2012

@slniecko2 no neviem, ja by som ludi so zvieratami neporovnavala. Hlavne nie tie ktore su masozrave a este aj maju ine prostredie na zivot. Podla mna ziverata su zvierata a ludia su ludia. Ale to na druhej strane neznamena ze sme im nadradeny druh. Kazdy tu ma svoje miesto a nikto nie je nikomu nadriadeny... Ja mam priklad ako dopadli moji blizky ludia v dosledku nezdravej vyzivy a nezdraveho zivotneho stylu, tak sa snazim tomu vyhybat 🙂

anlu
17. mar 2012

@slniecko2 priznam sa ti ze nemam ziadny nazor na ludi ktory maso jedia... kazdy si moze zvolit svoju cestu aj ked mne sa nepaci akou idu oni, nemam pravo ich posudzovat ani ovplyvnovat. Ked niekto chce poradit, velmi rada to urobim a poviem svoj nazor ale len ked ma o to poziada...

leishmania
17. mar 2012

@slniecko2 ma tie otazky pobavili dobre 😀 to bolo ako keby nejaka sekta bolo vegetarianstvo 😀 😀 nemyslim to v zlom, len som sa ozaj pobavila 😉 hlavne ta ze co by sme jedli pocas vojny alebo v nehostinnej krajine 😀 alebo ze zralok nema rokovinu 😀 😀 ale mala som dnes zly den a toto mi zlepsilo naladu 😉 inak myslim ze si si aj sama odpovedala tym ze maso netreba a ostatne potraviny obsahuju vsetko co potrebujeme.

mima777
18. mar 2012

@emogeon ako si to prosim ta vyriesila so stravou v skolke?

mahalo
18. mar 2012

@slniecko2 Ahoj..pacia sa mi tvoje otazky 🙂 btw zraloka ma take hodnoty olova ktore by nas napriklad zabili 🙂
Ja vnimam uplne v pohode ked nejaki inutiti maju zakladnu obzivu maso. Myslim si ze v ich podmienkach je to prirodzene, nemaju velmi na vyber, su na to prisposobeni. To ako ked pvi ludia jedli travy a orechy, neskor v glacialoch jedli mamutov a ine zvery..vyslovene sa pezierali masom..ani nemali na vyber..neskor si osvojili hospodarenie a tak zacali pestovat. Je to prisposobovanie sa podmienkam, Zaujimava je aj hypoteza krvnych skupin ktora podla niektorych vedcov hra tiez nezanedbaelnu ulohu aj dnes. Takze ja osobne pokial by bol iny stav a nemala by som na vyber, tak prirodzene by som maso zvolila, ale dnes mam na vyber a nemusim ho jest a ani ho neporebujem jest.

A ano z etickeho hladiska to je pre mna presne to, ze so zvieratmi je zachadzane ako s vecou. Cely zivot je kruto trapene, su mu odoprete zakladne prava ktore by sa nemali uprierat ziadnemu zivemu tvorovi. Osobne mi nevadi priamo konzumacia masa, ale to co tej konzumacii predchadza. Pre mna to je prilis vysoka dan. Pokial by to zviera zilo az do svojej smrti v prirode po svojom az do dna kedy by si ho clovek ulovil, podakoval sa mu za jeho maso napriklad..tak by som proti tomu nemala nic. I ked musim dodat, ze ja by som ani v takomto pripade to maso nejedla..pretoze v mojom pripade to je hlavne o tom, ze som zamilovana do pirody a do vsetkych zvierat..ako povedal Shaw..zvierata su moji priatelia..a ja svojich priatelov nejem 🙂

Z ekologickeho hladiska je to zatazujuce pre svet z viacerych hladisk. Napriklad 60% svetovych poli zabera miesto na pestovanie soje ktore je potom pouzita ako chov pre dobytok. Kvoli chovu dobytka sa neustale vykacaaju lesy, staci sa pozriet na google earth ako je na tom Brazilia a porovnat to s mapami za posledne desatrocia..dozvies sa aj co je na tych vyklcanych miestach teraz..vsetko je to pre maso.
Na vyrobu jedneho kila masa sa pouzije cca 4000 litrov vody a nepamatam si kolko xxx litrov ropy..dalej tento "premnozeny" dobytok vypusta vo velkej miere metan do ovzdusia. Tiez je velky problem s vykalmi ktore obsahuju okrem ineho hormoni ktore nasiakuje poda a spodne vody..nasledky uvidime o par rokov..kazdopadne co vieme uz teraz je to, ze ryby v takych oblastiach zacinaju mat nove schopnosti ako napriklad, ze menia pohlavie a podobne. To mi pripomina tusim dokument home v ktorom tiez boli okrajovo spomenute negativne dosledky chovu dobytka pre zem. Tolko nieco malo z ekologickych problemov i ked toto pre mna nebol ten prvnotny dovod prestat jest maso. Poznam ludi ktory prestali jest maso zo zdravotneho hladiska.
Btw chodievam s mamou uz roky na detoxikacie pod vedenim lekarov do Harmonie..a oni vsetkym pacientom odporucaju prestat jest maso, okrem problemu s cholesterolom (dnes sa enormne konzumuje maso..v porovnani napriklad s nasimi babkami ktore jedli maso maximalne raz za tyzden v nedelu) ktory upchava cievy a hlavne problem rakoviny hrubeho creva ktora je sposobena hlavne castou konzumaciou masa. Celkovo si myslim, ze vegetarianstvo nie je len o prestani jedenia masa..teda pre mna to znamena nekupovat si kozene vyrobky, ci kozusiny, nechodit do cirkusu, ci do zoo, podporovat sezonne potraviny a domacich predajcov. Je to velmi komplexna tema na dlhe hodiny!

Dodam, ze neodsudzujem ludi ktori maso jedia, kazdy ma vlastnu volu a svedomie pre svoje rozhodnutia. Skor sa prave stretavam s tym, ze ked sa ludia v nejakej situacii dozvedia, ze nejem maso, zacnu ma napadat a obahojovat si vlastnu pravdu nevhodnym sposobom..stale pocuvam formulky typu maso obsahuje URCITE ziviny ktore inde nemas..zial vzdy to zostane zakryte pod tym slovickom urcite a najviac sa zmozu s tym, ze nejake aminokyseliny..ktore presne sa vsak zial nikdy nedozviem. Takz ja neodsudzujem konzumentov masa, no paradoxne som odsudzovana ja 😉 pekny den

mahalo
18. mar 2012

Mna by tiez velmi zaujimalo ako to riesia mamciky co sa tyka masa v skolke, pripadne v skole?
Dikz za hociake rady ;)