Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
17. apr 2011

@anlu a si si ista. ze to mas agar? 😀 nie je v tom popridavane este vselico ine na vylepsenie? 😝

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf 😀 😀 😀 😀 uz treti krat kukam na ten sacok 😀 ale pise tam Agar - agar ziadne ine prisady a je to taky jemny prasok

rancuzkaf
17. apr 2011

@anlu tak si ma ukludnila, aj moj je taky praskovy 🙂 ....este raz vela stasticka 😉

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf hihi 😀 dakujem. Urcite potom napisem ako to dopadlo

vampgirl
18. apr 2011

Ahoj baby,

ste tu niektora aj taka, ktora nekojite?

Mam 5-mesacnu dceru, zial odchadza mi mlieko a tak uz je tak z 2/3 na nutrilone... Zaciname s prikrmami a minimalne prvy rok by som jej vobec nechcela davat maso, len sa bojim, ci nebude mat malo zivin a vitaminov, ak je na umelom mlieku a nie kojena... Mozno mi poviete, ze je to blbost 😉 ale clovek vsade cita vyjadrenia lekarov, ako treba kazdy den davat maso, tak zacne pochybovat, ci na tom nieco nie je 😉

Pripadne nemate nejake linky na informacie, ako postupovat s prikrmami u vegetarianskych deti? Kedy napriklad mozem zaradit strukoviny (cervenu sosovicu) a tak?

Diky moc!

zfidorka
18. apr 2011

@vampgirl s tym dojcenim, skusala si kontaktovat laktacnu poradkynu?
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
ja zavadzam priblizne podla tejto tabulky:
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

divoska
18. apr 2011

@vampgirl mlieko sa ti nevrati dokedy nevyradis ten nutrilon. tu laktacnu kontaktuj, bude ta to stat skoro nic, "iba" trochu namahy ;) inspirovala som sa z casti tabulkou ako @zfidorka no najma plus
http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?i...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
osobne som s prikrmami zacala po 7mom mesiaci, maso mu tak skoro dat neplanujem a ak ano tak raz za cas nejaku domacu hydinu, a ostane biele jemne.a az- tak urcite nie 6x do tyzdna to mi pripada uchylne.

divoska
18. apr 2011

apropo damy dik za tipy, ryzove kase a pohankove sa u nas rozbehli, miesam mu to so zeleninou abo ovocim. na zaciatku dal jablko aj 100-150g, teraz tie zeleniny, a hustejsie veci zvycajne 50. obcas mu skusim dat este vecer ci doje, inokedy nie. nenutim ho. niekedy vidim ze je jak blaznivy, inokedy ze to rovno nema vyznam a skusam neskor.
kazdopadne za ten necely mesiac sme bleskovym tempom vyskusali vsetko toto
jablko
zemiak
zemiak-mrkva
banan
cuketa-mrkva
hrasok-zemiak
mrkva-jablko
hruska
jablko-broskyna
jablko-broskyna-banan
ryzova kasa cista s vodou-banan
ryzova kasa-jablko
ryzova kasa-uhorka
pohanka /z pohankovych vlociek/-uhorka
pohanka-cucoriedka
pohanka-brokolica

ten kuskus som dnes zas kukala, nasla som len celozrnny. je aj iny alebo mam kupit ten?

zfidorka
18. apr 2011

@divoska ja davam celozrnny, davam cca raz za tyzden, obcas davam aj klasicke biele cestoviny... striedam to 🙂

vampgirl
18. apr 2011

@divoska
@zfidorka
Baby diky ale nepytala som sa na kojenie... co sa kojenia tyka sme si uz preskakali vsetko mozne (vratane konzultovania nejednej laktacnej poradkyne), mala neprospievala, trapila sa, proste bez nutrilonu to nejde. Diky za linky, ale vsade v tych dokumentoch je maso, od urciteho veku skoro kazdy den, aprave hladam nejake tabulky, kde to maso nie je...
Ale zacala som citat tuto diskusiu postupne od prvej strany tak snad sa k niecomu dopatram 🙂

zojec
18. apr 2011

@vampgirl taku tabulku na nete asi nenajdes, ale odporucam nastudovat knihu vegetarianske dieta od Bukovskeho, tam su aj tabulky 😉 .. myslim, ze sa nemusis nejak extra zatazovat tym, ze nedavas maso 5 mesacnemu babu, podla mna staci aj kombinacia nutrilonu s MM.. 😉 postupne mozes zavadzat zeleninu a ovocie a maso jednoducho vynechaj 🙂 co sa tyka strukovin, cervenu sosovicu som dala 1x v 8 mesiacoch, teraz postupne pridavam ostatne.
a k tomu dojceniu... ja som si tiez vselicim presla, a len "vysadenie" UM nastartovalo moje mlieko
@divoska existuje aj necelozrnny kuskus 🙂 ale ja tiez davam aj celozrnny, aky momentalne v obchode maju . nevidim tam nikde pseno, aj to mozes dat 😉 v DM maju aj psenove vlocky 😉 a ako chuti uhorka s ryzou? taka divoka kombinacia 😲 😉

rancuzkaf
18. apr 2011

@vampgirl,
Ja som sa riadila okrem ineho aj takymito odporucaniami, ktore su prezentovane
fr. vege asociaciou AVF

zakladne odporucania (pre vek 6 az 12 mesiacov) su volne prelozene z ich stranky:

- je mozne zaradit v malych mnozstvach (zo zaciatku lyzicku) cerstve ovocne stavy vo
4. mesiaci, zacat melonovou, postupne pridavat rozne ine ovocie - mnozstvo stavy moze
dosiahnut az 100 ml v 6 mesiacoch (co nie je povinne a nema to byt na ukor mlieka)

- prva pevna strava je ovocne pyre (z cerstveho ovocia alebo suseneho- namocit a zmixovat
aj s vodou v ktorej sa ovocie namacalo), najcastejsie sa zacina bananom a jablkom,
kysle ovocie ako citrusy, bobulove ovocie, jahody a maliny az po roku

- zeleninove stavy je mozne zaviest od 7 mesiacov, v rovnakom case ako zeleninove pyre
so zavedenim kapustovitej zeleniny je lepsie pockat ku koncu prveho roka

- obiloviny a strukoviny maju byt varene dlho a pomaly, obilniny (muky, kase...) nedavat
pred ukoncenym 6. mesiacom a strukoviny od 9 mesiacov (to iste plati aj pre tofu)

- kladie sa dolezitost energetickych potravin: avokado moze byt zamiesane do zeleninovych
pyre hned od zaciatku, orechove masla od roka a ich tazka konzistencia moze byt odlahcena
zamiesanim do zeleninoveho pyre, masla su zdrojom mastnych kyselin, bielkovin a kalorii

- klicene semiacka sa pouzivaju ako zelenina (zamixovanim do pyre a pod)

- nepouzivat korenie, ochucovadla a sol, sojova omacka a miso v malom mnozstve po roku

.....bola tam este jedna poznamka o nepouzivani ziadneho oleja do stravy do jedneho roka 😲 co som velmi nepochopila, ze preco?...nebolo to tam vobec vysvetlene, ale praveze par kvapiek do zeleninoveho jedla je len a len na uzitok, koli lepsiemu vstrebaniu vitaminov rozpustnych v tukoch ( teraz sa mi tlaci usmev na pery pri spomienke na moju dceru, ked minuly tyzden sme si nakrajali chlebikove kocky, naplnili misticku repkovym olejom za studena lisovanym, k tomu zeleninku, riasy...zopar kociek chleba si ponamacala, zeleninu spraskala a ked nikto nebol za stolom, vyuzila situaciu a celu misku s tym olejom supla do seba a este si pytala viacej s poznamkou ako jej to strasne chuti 😀 😀 😀.....odmalicka je zvyknuta na tieto za studena oleje)

divoska
19. apr 2011

@zfidorka @zojec dik, tak to zas budem zhanat 🙂 uhorka s ryzou chuti fajn, len by ta uhorka mohla byt menej horka. ale chuti mu to z neovocnych kombinacii asi najviac, mozno preto ze ta uhorka ma tolko vody a lahko mu to ide dole krkom. lebo ked som mu dala zemiak-hrach tak ziadna slava. a pritom chutovo to bolo super

zfidorka
19. apr 2011

@divoska je ked robim zemiak, tak tam dam trochu vody na ktorej sa to parilo, alebo strieknem mm... musi to mat take redsie, aby sa jej dobre papalo...

divoska
19. apr 2011

@zfidorka jo skusala som tiez zo zaciatku s mliekom ale ci mu vadila ta chut toho hrachu alebo druh zemiaku... potom som kupila ine zemiaky /ceske v lidli... 🙂/ a tie uz chutili lepsie aj jemu take nasladle su, ale su take mazlave nerozpadave zas asi salatove skor. napr aj ta pohanka nasosa strasne vela vody tak dolievam lebo keby som rozmrazila to co mam zmrazene tak nezje ani stvrtinu. to uz pozname. asi si zas skusim len tak trochen odsat vzdy ked bude treba. on proste pravidelne zje alebo vypije len tych 50-60ml ci gramov a ak nema naladu tak aj to hned ofrfle. zato ale papa pocas celeho dna 🙂 a pampuch je teda riadny vraj 🙂 obcas vydrzi aj 2-3 hodiny nejest, to uz sa divim ci je v poriadku 😀 a inokedy mam pocit ze to je stale to moje dite ktore musi neustale tahat. nie ze by som sa teda akoze stazovala 🙂 ja len ze zatial nemam pocit ze mi prikrmy nahradili jedno kojenie 😀 @oscarka inak som sa dopracovala panovi ing. strasne ochotny, zlaty, vysvetlil, poslal info mailom, teraz uz len cakat kedy sa ozvu z horskeho parku a ako to bude v reale cele fakt fungovat. neviem sa dockat. ved som sa ho aj pytala ze kolkych ludi mozem dohodit aby zvladali potom pokryt dopyt 🙂)) medzitym este zhanam aj ovocie.

zfidorka
19. apr 2011

@divoska prikrmy nemaju nahradzat dojcenie, davaju sa poPRI 😉 neboj, rozpapa sa...

zojec
19. apr 2011

@divoska zena, sak tvoj maly pomaly zje viac ako moja Barbora 😀

divoska
19. apr 2011

@zfidorka pravda, to len doktorke poviem ze mi to teda to jedno kojenie nahradilo 😀 inak je paradna, sak inak by som u nej nebola, ale formulovala to tak ze to ma postupne nahradit jedno kojenie. no u nas asi tazko. @zojec to fakt? 🙂)) ja ako nepanikarim ze nechce jest ale som bola v tom ze ked uz vam jedia tak je to viac. on viac len ovocia 🙂 aj ked zase z hrusky na tom sklenenom struhadle zostala len stava s vlaknami 😀 takze viac ako viac. no fakt u nas tiez neplatilo ze ked som zacala ovocim nechcel zeleninu. on bud hocico alebo nic 🙂

zojec
19. apr 2011

@divoska ked som zacinala s prikrmami, tak b. bola celkom dobry papac.. niekedy dokonca zjedla aj 150ml 😕 ale teraz sa len tak porype v kazdom jedle.. max. 10lyziciek zje, ked jej nieco vyslovene chuti.. ani na prsku uz nie je tak casto, max 4x denne tak, ze vidim ze aj saje, nielen sa ocickava 😀 zato nad ranom to dobehne 😉

kinsi
19. apr 2011

@vampgirl Počuj vampica 🙂 , viem, že už si asi alergická na rady ohľadom kojenia, ale mohla by si ešte skúsiť napísať na http://forum.dojcenie.eu/index.php , mohli by Ti tam pomocť.
Ono to mm je pre malé vegetariánča, teda spoň podľa mňa, ešte doležitejšie ako u " normálneho" dieťatka. Ale zas na druhej strane, ak sa nedá, tak sa nedá a napokon čiste nutrične vzato, by ani v UM nemalo nič chýbať.
Ja nič špeciálne ako návod nepoužívam, malej ponúkam obilniny, zeleninu a keď sa trochu rozpapá (zatiaľ jej to moc nejde), tak pridáme i strukoviny a sóju.

andrea76
22. apr 2011

Ahojte 🙂
Krásnu Veľkú Noc! Veľká noc jar nesie v batôžku od slnka budí sa príroda, tak šťastia zažblnká. Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov Vám všetkým želám!!!
Pripravujete niečo špecialne na Veľkonočné sviatky? Aké jedlo podávate na Veľkú noc?

lucinka02
22. apr 2011

@zfidorka urcite, prikrmy maju byt podpora k dojceniu, suhlasim :D

jaron
26. apr 2011

@mima777 ahoj, prepáč, že až teraz odpovedám, možno to už ani nebude aktuálne

pýtala si sa na celozrnné potraviny a železo:

áno, fytáty (zlučeniny ktoré obsahujú napr. obilniny, strukoviny a orechy) a vláknina mierne znižujú vstrebateľnosť železa, podľa napr. Am. diet. asociácie je to však zanedbateľné, okrem toho keď sú obilniny celozrnné, obsahujú aj viac železa a navyše vláknina a fytáty môžu znižovať riziko niektorých druhov rakoviny (aj iných ochorení), celkovo ich pozitívny vplyv oveľa prevyšuje teoretický negatívny vplyv na vstrebávanie železa.

taktiež sa negatívny vplyv fytátov na vstrebávanie železa znižuje namáčaním obilnín a strukovín, ich klíčeným, kysnutím cesta, krátkym opražením orechov, využiteľnosť železa zo zeleniny je vyššia po jej krátkom povarení

využiteľnosť železa tiež znižujú:
- vápnik (pravdepodobne príliš skorý prechod u detí na obyčajné kravské mlieko napr. skôr ako do 1 roka veku, môže tiež zhoršiť hladinu železa v krvi)
- čierny čaj
- bylinkové čaje (mätový, harmančekový, lipový, železník - to neznamená, že tieto čaje sú celkovo nezdravé, len ak má človek problémy s hladinou železa, je dobre ich nepiť s jedlom ani tesne pred jedlom, ale radšej niekedy mimo jedla)
- káva
- kakao

a samozrejme zdravá krv, to nie je iba otázka železa, ale aj kyseliny listovej, vitamínu B12, vitamínu C, medi, zinku a iných látok

ešte čo sa týka vlákniny, sú dostať aj samostatné otruby - možno to niekto používa kvôli zápche, keďže však ide vlastne o koncentrát (len jedna časť potraviny, nie celé zrno) možno ich používanie vo väčšej miere by mohlo negatívne ovplyvniť vstrebávanie železa, to však neplatí pri normálnej vyváženej strave s použitím celozrnných výrobkov ako som už písal vyššie.

limoni
27. apr 2011

@zojec zojka, tu knihu od bukovskeho vegetarianske dieta mas odkial? neviem nikde na nete najst, ale v kamennych obchodoch som este nebola, nahodu nejaka online verzia neexistuje 😀 by som asi chcela vela

este mi poradte, chcem malemu (6 mesiacov 3 tyzdne) k zeleninovym prikrmom prihodit aj nejaku tu obilninu, bezlepkovu, asi pohanku, aj ked to vraj nie je obilnina 🙂, doma mam len lupane krupky pohanky - pre dieta asi nevhodne a este mam instantnu pohanku - na balicku pise, ze iba zaliat vriacou vodou a nechat postat 3 minutky, no neviem, ci to bez varenia mozem malemu dat papat? co urobit z krupkami, aby boli pre maleho pouzitelne?

ryzu uvarenu este mixujete?

zfidorka
27. apr 2011

@limoni je aj online verzia bukovskeho knihy, tusim @jaron vie link...
ja davam pohanku lamanku od zaciatku (od 6.5 m.), varim ju podla navodu, cize 2-3 min. povarim a 15 min. necham postat... pohankove vlocky len zalejem vriacou vodou a necham postat... instantu ryzovu kasu (ked som nestihala varit ryzu) som tiez len zaliala vriacou vodou a nechala postat...
ryzu mixujem...

limoni
28. apr 2011

@zfidorka dakujem 😉
tak potom by som poprosila @jaron o ten link na knihu vegetariankse dieta, dakujem krasne

jaron
28. apr 2011
limoni
28. apr 2011

@jaron velmi pekne dakujem 😉

anlu
29. apr 2011

ahojte 😀 konecne som sa dostala aj tu... neboli sme doma. Este musim popozerat co je tu nove ale najpr som chcela hodit foto torty 😀

anlu
30. apr 2011

a este takto vyzerala vo vnutri... cesto malinove a krem je zo sojovej slahacky s kakaom a malinami