Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

agalia
9. apr 2013

Ahojte vegetariani, v minulosti ste mi vzdy vyborne poradili ked som zavadzala drobcovi prve prikrmy a velmi mi to pomohlo. Teraz mam druheho drobca a chcela by som sa spytat - poradite mi ako pripravovat pohanku, pseno,kukuricnu polentu - ci to namacat, ako dlho varit?...
A este poradite mi ohladne pitneho rezimu starsi syn doteraz nechce velmi pit, tak to nechcem zanedbat pri malom - ma 8mesiacov, stale ho kojim, ale mam pocit, ze z tych "hrncekov s naustkom" nevie pit - mozem mu dat pit normalne z hrnceka? alebo je to skoro?, lebo lyzickami vypije, ale ak takto ma vypit 200ml bude to trvat 3hodiny? 🙂 poradite DAKUJEM DAKUJEM VOPRED

jedna_mamina
11. apr 2013

Agalia, ja Ti mozem povedat za seba - kukuricnu aj psenovu kasicku vzdy robim so susenymi slivkami, lebo inak ma po nej moj maly moc tvrdu stolicu. inak nazory na zavadzanie psenice do stravy sa vyvinuli - predtym sa to oddialovalo kvoli moznej celiakii a dnes sa doporucuje uz skor zavadzat, aby sa hned videli symptomy a mohlo sa reagovat - takze ak chces, spytaj sa pediatricky ci mozes dat aj psenicnu (trebars spaldovu) krupicku.
ja mam standardny recept: vzdy ina obilnina, uvarit (ziadnu nenamacam ale trebars kukuricna sa musi varit dlhsie lebo je tazka a celkovo som varila dlhsie vsetky ked bol maly, tak 20 min), do toho rozmixovat vzdy nejake ovocie a od 1 roka zhruba aj vzdy ine pomlete orechy. snazit sa vyhnut dosladzovaniu, ale ked bolo moc kysle tak som dala kvapku volacoho, javoroveho sirupu ci agavoveho ci ineho.

o tom piti, tiez mi maly pije malo ale ak Ti pije bezpecne z hrnceka, tak nevidim dovod preco by si mu nemala pomalicky dat. este su take medela lyzicky silikonove kde sa da regulovat ako vela mu ide tekutiny

zuzanaam
11. apr 2013

@agalia a načo mu chceš dávať niečo piť, keď ho dojčíš? Materské mlieko je pre tak malé dieťa najlepšie, naša malá pila niečo iné až po roku a to aj v lete
@oscarka3 kde si našla info o strave bulharskych pastierov? Boli snad vitariani?
@jaron bude dr. Scharffenberg prednášať to isté čo pred rokom, alebo dačo nové?

jaron
11. apr 2013

@zuzanaam neviem, či bude všetko rovnaké, napr. u nás pred rokom vravel 7 princípov pre zdravý a dlhý život a teraz mal prednášku o zdraví mozgu (alzhaimerové ochorenie, cievne ochorenia...)
neviem, či bude niečo iné aj preto, lebo som nepočul všetky jeho prednášky, ale predpokladám, že väčšinou je niečo rovnaké a možno niečo nové

30.5. bude mať zase príspevok na konferencii o šk. stravovaní v Martine, o tom sem ešte napíšem, ak by niekto chcel ísť, keď budem mať of. informácie

dorota23
11. apr 2013

@agalia Ahoj, moja dcerka tiez najprv nechcela pit, ale postupne si zvykla na inu chut. Ono to trva, kym zacne pit - takze ponukat, ponukat 😉 Ja som sa snazila davat cistu vodu a tu pije teraz velmi rada (teda prefiltrovanu z kanvice), niekedy miesam aj ovocnu stavu s vodou, alebo davam ovocny caj (sipkovy, Alnatura a pod). Moja z hrnceka pit nevie, teraz to zacina skusat, takze pije z flasky, je aj taky hrncek, ktory vyzera ako flaska a dieta sa z neho ma naucit pit, ale pije sa systemom ako z hrnceka. Su rozne teorie, kedy davat pit babatku, ja si myslim, ze je dolezite dietatu ponukat vodu skor ako po 1 r, aby sa naucilo na pitny rezim, nevadi, aj ked si iba trochu cucne. Celkovo na vege recepty a taketo veci - kedy davat co papat, ako varit - super receptiky, kedy voda je naj kniha Navod na prezitie pre baby. Hlavne ak ti to papat bude 🙂 My sme s tym mali najprv problem, vela veci odmietala jest, ale postupne spapa viac veci. Inak raz som jej a kamoskinej malej navarila taky isty obed - kamoskina sa za tym isla potrhat a moja navela spapala par lyzic 😀

oscarka3
11. apr 2013

@zuzanaam u bulharov vitariánov 😉

zuzanaam
12. apr 2013

@oscarka3 no to si mi moc nepomohla 😀 😀 😀 , môžeš prosím ťa v skratke napísať o tej strave niečo bližšie? vďaka

domak2
12. apr 2013

@agalia ohladom toho hrnceka, moja mala vobec nevie pit z cumlovej flase a s tymi naustkami to tiez nie je slava, tak sa ju snazim naucit normalne z hrnceka, musim ho sice drzat, ale vacsinou uz pekne pije. Preco by to malo byt skoro? 🙂 Ale pije viac menej len pri jedle, inak dojcim na poziadanie .

oscarka3
12. apr 2013

@zuzanaam no aj som si myslela, ale fakt od bulharov 😉 . jar, leto , jeseň- všetko čo sa dá surové /ovocie, zelenina, byliny, plody/ + kyslomliečne produkty z kozieho a ovčieho mlieka, v zime surové, to , čo sa dá uskladniť, + sušené, + fermentované /kapusta, pickles/ + občas na zahriatie varená polievka zeleninová
to je tak v skratke, čo to je. a ešte niektorí raz za nejakú dobu zjedia rybu, ale to podľa potreby . väčšinou za dosť dlhú dobu , možno len raz za rok

zuzanaam
12. apr 2013

@oscarka3 a čo semienka a orechy, chlieb, alebo niečo podobné nejedia?

oscarka3
12. apr 2013

@zuzanaam aj semienka aj orechy jedia. chlieb asi jedli tiež, ale zo pšenice jednozrnky. v tejto dobe ju jedia radšej surovú alebo rejuvelac z nej alebo esejské chleby sa robia, to sú placky z naklíčeného obilia, sušené do 42 C.

oscarka3
12. apr 2013

@zuzanaam si na fb?

leena24
12. apr 2013

TOMIO OKAMURA - Velká japonská kuchařka
http://dikulka.pise.cz/314-tomio-okamura-velka-...

andrea76
14. apr 2013

@jaron
Jaron, nemáš náhodou link na tú prednášku o mozgu,, Rada by som si pozrela ju, keďže mám ochorenie mozgu

martina1305
15. apr 2013

po dnesnej prednaske prof. Scharffenberga vo Zvolene. prijemny pan Dr. plny vitality. tesim sa na jeho prednasky v juni.

jaron
15. apr 2013

@martina1305 som rád, že sa ti podarilo prísť, ja som mal tú česť, že u nás 2 noci spal a jeden deň som ho vlakom sprevádzal do Ružomberka, ukazoval som mu krajinu a tunely na trati B. Bystrica - Diviaky.

Kufre po schodoch niesol sám ako mladík, nechcel čakať na mňa 🙂

martina1305
15. apr 2013

aj sem do ZV ze dnes z RK prisiel sam busom...ja z neho padam...American v cudzej krajine v jeho veku a nestrati sa. zlaty velmi

jaron
18. apr 2013

Ahojte,

ak ste niekto z Martina (alebo aj okolia) a zaujímala by vás téma zlepšenia šk. stravovania, tak zajtra bude ďalšie

Stretnutie Martinskej iniciatívy za kvalitné školské stravovanie
piatok 19. apríla 2013 o 14.30 v Martine, v zasadačke MsÚ na 2. poschodí

prípadne môžem cez IP poslať aj podrobnejší program

pravdepodobne sa stretnutia zúčastním, ak by niekto prišiel, rád ho uvidím

barcelona94901
19. apr 2013

@jaron Jaron možem poprosiť o radu ?napíšem správičku

jaron
19. apr 2013

Tu je zaujímavý článoček z vydarenej akcie v našom meste, v ktorej som mal aj ja trochu svoje "prsty":

http://www.zlatemoravce.info/2013/04/90-rocny-p...

martina1305
20. apr 2013

@jaron perfektnu ucast ste mali v ZM, u nas bolo podstatne menej ludi

jaron
20. apr 2013

@martina1305 vo Zvolene len začali klub zdravia a nijako ho ani vo veľkom nepropagovali, u nás sme to robili s mestom a už druhý krát. Tak zrejme aj preto. Možno keď bude profesor znova vo Zvolene a budú to aj viac propagovať, príde viac ľudí.

zfidorka
30. apr 2013

otazka do plena: aku pouzivate panvicu na varenie? ja mam keramicku, ale zacala pripalovat, takze uz taku nechcem, ani teflonovu nie...

jaron
1. máj 2013

Ahojte,

posielam pozdrav z Prahy z konferencie o uzdravení.
Pokiaľ budete mať čas a niečo vás zaujme, môžete si prednášky pozrieť v prenose s prekladom do češtiny na:
www.hopetv.cz (čas prenosu je uvedený v programe)

alebo v angličtine:
http://www.lifestyletv.se/

Program konferencie s témami prednášok je tu (v angličtine):
http://www.amiando.com/european-health-conferen...

jaron
1. máj 2013

teraz bola veľmi zaujímavá prednáška o tom, že zmeny životného štýlu majú vplyv na zmenu génov (tzv. vypnutie zlých, zapnutie dobrých).
vplyv na gény sa dokázal aj v oblasti vzťahov, zjednodušene povedané - láska lieči

teraz je prednáška "Od prevencie k liečbe", zatiaľ je o štúdiach Dr. Ornisha - liečba rakoviny, srdcových ochorení a pod. zmenou životného štýlu

jaron
1. máj 2013

prednáša David De Rose, MD, MPH - Physician Weimar Institute http://weimar.org/

a v podstate ukazuje štúdie, skúsenosti zo svojho sanatória, odborné informácie a dôkazy o prevencii a liečbe civ. ochorení - rastlinná strava, zvládanie stresu atď.

10.30 bude Gary Fraser, MBChB, MPH, PhD - Assoc. Dean for Research, Loma Linda University, School of Public Health, Loma Linda, California prednášať o tzv. Adventist Health Study, je to obrovská štúdia na vyše 96 000 ľudí,
Dr. Fraser je tiež známy zo spolupráce s cestovateľom a dobrodruhom Dan Buettner, ktorý sa venuje miestam dlhovekosti na našej planéte ( www.bluezones.com )

Včera mala Workshop MUDr. Hana Kahleová (IKEM - Institut Klinické a Experimentální Medicíny http://www.ikem.cz/vyzkum/index.php?lang=cze&st... ) o štúdii, kde sa veg. stravou dosiahli lepšie výsledky u diabetikov v porovnaní s bežne odporúčanou diétou

Tak píšem len pre predstavu o čom to tu asi je, je toho veľmi veľa a veľa zaujímavého, podnetného a inšpirujúceho do života.

jaron
1. máj 2013

zaujímavá myšlienka z inej prednášky:

zdravie detí môžeme ovplyvniť už pred narodením - ak dostatočne dlhý čas pred splodením napr. otec zlepší svoj životný štýl, svoje zdravie, je väčšia pravdepodobnosť, že na úrovni génov odovzdá svojmu dieťaťu lepšiu výbavu...

Ďalší dôvod pre nás, aby sme žili zdravo a mysleli ešte v mladosti na zdravie našich budúcich detí, ktoré sa nám ešte ani nenarodili...

leishmania
1. máj 2013

@zfidorka ja pouzivam brendes, neni to ani teflon ani keramika http://skillet.berndes-cookware.com/Vario-Click...

jaron
1. máj 2013

Bola otázka, či je lepšie byť z hladiska zdravia úplný vegán ako lakto prípadne lakto-ovo-vegetarián,
odpovedal Gary Fraser, MBChB, MPH, PhD - Assoc. Dean for Research, Loma Linda University, School of Public Health, Loma Linda, autor veľkých štúdií:
- je jasné dokázané, že je lepšie byť vegetariánom ako mať tzv. zmiešanú stravu
- ale stále je málo dôkazov o tom, či je lepšia strava bez mlieka alebo nie
- niekedy sa zdá, že je lepšia vegánska, inokedy zase vegetariánska
- určite je dôležité pri vegánstve zabezpečiť príjem B12
- možno v budúcnosti budeme vedieť viac, či je vegánska strava naozaj lepšia
- jednoznačné je - krok k zdraviu - prejsť zo zmiešanej stravy na vegetariánsku