Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

addaa
24. mar 2009

emogeon, ja mám zase hrachovú kašu a nvrch koliesko vege salámy a biele na kocky pokrájané tofu, mňam 🙂 .

Tuším jaron písla si o avokáde, že obsahuje Fe. Ja som ho včera kúpila a tuším naozaj som tam trochu chuti po železe cítila. Hádam nepreháňam.... 😀

jaron
24. mar 2009

Ahojte,
Addaa, keď ja neviem ako chutí železo. 😀

Avokádo nie je síce obzvlášť bohatý zdroj železa (má ho asi 1,02 mg/100 g), ale pri pokusoch na zvieratách sa zistil jeho protianemický účinok. To je niečo podobné ako pri cvikle, má tiež relatívne nízky obsah železa a predsa je to dobrý liek pre krv. Alebo jablko s 8 mg vitamínu C - zistilo sa, že malo väčší antioxidačný účinok ako 100 (alebo 1000 ?) mg vitamínu C v tabletkách. Asi nejde vždy len o čísla a tabuľky (to je strašné, už zase mudrujem 🙂)

My máme avokádo veľmi radi. Občas v zime keď je sezóna "avokádových akcií" (po 10 - 15 sk), tak si ho častejšie doprajeme. Musí byť na dotyk mierne mäkké, ale nie čierne (také miesta treba vykrojiť).
Najradšej ho máme s hriankami s cesnakom, na to natrieť avokádo, pokvapkať citrónom a trošku soli - to je super lahôdka. A aj zdravá.

indy
24. mar 2009

ahojky
Jaron super info aj zaujimave tipy na upravu potravin Velmi ma zaujalo ako upravit susene ovocie, lebo uz som rozmyslala v akej forme ho budem malemu davat, kym nema zuby. Ja tiez velmi rada cerpam z brozury Stanovisko americkej dietetickej asocicie a kanadskych dietologov k vegetarianskej strave Je tam vsetko zhrnute pekne v kocke
Co sa tyka zeleza tak je tam zaujimava tato informacia, ze "Vegetarianska strava neobsahuje hemove zelezo, ktore , ako bolo dokazane vedie k vzniku vysoko cyttozickych latok v creve a ktore zvysuje riziko vzniku nadoru creva."

indy
24. mar 2009

mali to byt citotoxicke latky 🙂
ked ste sa bavili co ste mali na obed tak ja som si vymyslela novy recept Sosovicu s quinoou s jarnou cibulkou a cervenou paprikou pokvapkane olivovym olejom citronom a tamari omackou K tomu zeleninovy salat a bolo to mnam

jaron
24. mar 2009

Ahoj Indy,
to stanovisko je naozaj perfektná vec, aj keď to nie je jediný môj zdroj takýchto informácií, má veľmi veľkú váhu. Veď také výroky ako: "Dobre rozvrhnutá veganská, lakto vegetariánska a laktoovovegetariánska strava je vhodná pre všetky životné obdobia, vrátané tehotenstva a laktácie (kojenia)." to znie na Slovensku naozaj ešte stále pre mnohých (žiaľ aj odborníkov, lekárov...) ako nejaké scifi od Verna 🙂 . A predsa sa točí, vlastne zdravo vegetí. 😀

Dnes sme mali na večeru maškrtu (to na večeru niekedy mávame):
mrazené jahody, 1 biele tofu, trochu medu, trochu domáceho jahodového lekváru a trochu sój. nápoja - všetko rozmixované
na tanier nakrájané banány, trochu kuk. lupienkov, trochu musli (kupovaná zmes - ovs. vločky, pšeničné vločky, hrozienka), trochu arašidov - všetko zaliate tým jahodovým krémom, zamiešané, posypané trochou kokosu a ešte ozdobené kiwi,
takto sme maškrtili, je to večera za 5 - 10 minút

P.S. jahody, arašidy, med, banán, tofu, sój. mlieko... - to je tuším koncentrovaná zmes alergénov 🙂

indy
24. mar 2009

mnam tak to ste mali paradnu dobrotku 🙂 Este mam jahody v mrazaku z nasej zahradky a aj jahodovy lekvar, tak to musim tiez pripravit Ale u nas to bude skor na ranajky 🙂

emogeon
24. mar 2009

indy mnamkyyy
moj manzel dal pred chvilou dvou lososov do truby tak sa tesime..
ale tusim len my jedini jeme ryby hmm? 😝

indy
24. mar 2009

emogeon ja ked si dam rybu tak asi tak 2x do roka a je to prave losos Ten mi velmi chuti

indy
25. mar 2009

prave teraz na inej dskusii dala jedna zienka odkaz na tento clanok, tiez fan infomacie o zeleze http://www.materskecentrum.sk/user/view_page.ph...

jaron
25. mar 2009

Ahoj Indy,

je to zaujímavý článok a taký harmonický vyvážený pohľad, sa mi to páči. Ďakujem.

emogeon
25. mar 2009

jaron dnes taky kratky prispevok 😀

zfidorka
26. mar 2009

nebude to k teme vegetarianske dieta, ale mozno by ste mi vedeli poradit... 🙂
kedze nejem maso, lebo mi nechuti (ryby jem obcas), snazim sa o pestru stravu - strukoviny, ovocie, zelenina, orechy, tofu atd.
mam ale nizky pocet bielych krviniek (ostatne vysledky su ok), moze to byt stravou? ked som chodila na hematologiu, brala som pyridoxin, vo vyzivovych tabulkach som nasla ze pomerne dost vitaminu B6 ma cicer - ten som "objavila" a zacala jest len nedavno...

jaron
26. mar 2009

Ahoj Zfidorka,
neviem ti odpovedať na tvoju otázku (keby bolo viac bielych krviniek, tak to môže znamenať nejakú chorobu, ktorú sa organizmus snaží zničiť,) ale keď ich je málo, tak neviem.

Najskôr je však dôležité, čo na to hovorí lekár, či za tým nie je niečo vážnejšie. Ak však tomu lekár nevenuje zvláštnu pozornosť (z celkového posudenia vyšetrenia, či je to len trochu pod normu alebo niečo závažné atď...), čiže ak si naozaj inak v poriadku, tak v podstate pomôcť môže strava, ktorú sme už spominali v súvislosti so železom, pretože to vlastne nešlo len o železo a červené krvinky, ale o celkovú krvotvorbu (vit. C, vit B 12, kyselina listová, zinok, B2, B6 atď.). Dobré by bolo skúsiť napr. nejaký čas pred jedlom aspoň 1 dl cviklovej alebo cviklovo-mrkvovej šťavy.

Vlastne som ti aj odpovedal, len som chcel povedať tou neistotou, že je dôležité, či za tým lekár nevidí niečo vážne, ak nie, tak potom je na mieste sa baviť o tej strave. Inak podľa tvojho stručného opisu sa mi zdá strava relatívne dobrá.

Dôležitý aspekt pre krvotvorbu je dostatok pohybu (vyber si to, z čoho máš najväčšiu radosť, čo ťa baví). Ale inak napr. chôdza 4 x 40 minút týždenne, stredne rýchla (trochu rýchlejšia ako bežná chôdza) je dobrý druh pohybu, nenáročný, relatívne bezpečný. (Samozrejme pri cvičení treba zvážiť zdravotný stav - nie si liečená na srdce, diabetes? atď.)

jaron
26. mar 2009

Inak pre imunitný systém (čiže i pre biele krvinky) je tiež dôležitá naša psychika (naše myslenie, radosť, smiech, zmysluplnosť života, zvládanie stresu, postoje, vzťahy k sebe, k iným atď...).
Zopár "životných skúseností" 🙂 s mojou dcérou síce nikomu nedá trvalý vnútorný pokoj, vyrovnanosť, radosť... ale určite nezaškodia:

😀 Ocko kde ideš? Idem behať. A prečo? Aby som bol zdravý. Ocko, a ty si chorý?

😀 Bolí ma teplota.

😀 Raz sme na prednáške počuli, že hlad je niekedy len prezlečený smäd. Večer išla Natálka spať a hovorí, že je smädná. Ja na to: teraz pred spaním, veď sa docikáš. A ona: To ma prepadol ten prezlečený hlad.

😀 Vynašiel som najrýchlejší liek proti bolesti hrdla. Išli sme s Natálkou von a ona: Bolí ma hrdielko. Hovorím jej: to je škoda, lebo som chcel ísť práve na zmrzlinku. A ona bleskovo: Ocko. Už ma neboli hrdielko.

dididi30
26. mar 2009

ahojte
chcela by som sa opytat napr teba jaron, moze moj 9 mesacny syn papat cicer? nam strasne chuti a ci by ho nenadulo, alebo take nieco, dik za odpoved 😉

certica
26. mar 2009

dididi, cicer mozes a skopcim ti sem (od sorrelie) jeden zo sposobov pripravy strukovin, aby sa zamedzilo plynatosti:
ja to robim podobne, aj ked napr. sosovicu namacam len na hodinku max.)

tu je postup :
strukovinu umyjeme, nechame na noc vo vode, tu rano vylejeme a opat strukovinu premyjeme
potom varime, ked voda zovrie, tak sa opat vyleje
v poslednej vode sa strukovina uvari

tymto postupom by sa mali eliminovat latky sposobujuce naduvanie

certica
26. mar 2009

jaron, s deckami je fakt sranda 😀 😉 (okrem ineho... 😲 😀 )

dididi30
26. mar 2009

cartica dakujem 😉
moja kamoska napr supe kazdu fazulku, ako popoluska, aby nenaduvalo 🙂
tak to vyskusam 🙂 este raz dik

zfidorka
26. mar 2009

jaron, dakujem za tipy, skusim tu cviklovu stavu... a aj viac pohybu (v lete to istil bicykel) 🙂 😀 😀 😀 😀

jaron
26. mar 2009

Ahojte,
aj to rozmixovanie strukovín tak malým deťom pomáha k lahšej stráviteľnosti. Keď nepredžuje maminka, predžuje mixér 🙂.

evka1310
27. mar 2009

ahjte, uz vas nejaku chvilku citam ale este som sem nepisala...chcem sa ale spytat. Aj moji drobci su vegetariani. Mam ale taku dilemu- vraveli ste to ze budu vegetariani svojej detskej doktorke? lebo s tou mojomu este nie...vzdy mi napise co im mam dat jest a ja si to potom doma podla knihy raising vegetarian child urobim po svojom...len obcas premyslam ci by som jej to nemala predsa len povedat.. 🙂 vy ste jej to povedali? co na to ona? ta moja ma iste roznesie v zuboch 🤐

emogeon
27. mar 2009

evka ja nie naco nie som povinna ju o tom informovat a lekarka je tak odbornicka pediatricka
a nie na vyzivu

jaron
27. mar 2009

Ani my sme to nepovedali a ani sa to nechystáme. Bojíme sa (na základe zlej skúseností iných), že by potom nebola objektívna ale pristupovala by k nám (k malej pri prípadnej liečbe niečoho) s predsudkami. Ale sú medzi lekármi aj výnimky.

emogeon
27. mar 2009

jaron a aj to..
a zaujima ma ako ste ostatne babizne s tymto vy ?

indy
27. mar 2009

ahojky
tak ja mam na to rovnaky nazorAni pocas tehotenstva som nikde nehovorila ze nejem maso a ani sa ma na to nikto z lekarov nepytal Akurat v porodnici, ked bola moznost vegetarianskej stravy tak sme ju mali obaja s manzelom. Na poslednej poradni ma doktorka zaskocila, ze sa nas pytala ci sme vegetariani.Odpovedala som jej na to, ze sa snazime stravovat zdravo a ona sa len opytala ci to nie je makrobiotika alebo veganstvo a nic viac uz na to nehovorila. Tak myslim, ze to riesit nebude Ona mi nikdy nehovorila co mam malemu davat jest iba tak okrajovo Dokonca o mase, ze by som mu ho mala davat sa ani raz nezmienila, to iba sestricka pri vazeni vzdy zo seba vychrli vyzivove poucky este z 5O rokov minuleho storocia 😀 Ale to ani nepocuvam.
Keby to niekto z lekarov riesil tak este neviem aky postoj zaujmem, ci sa budem odvolavat na podlozene fakty od odbornikov, alebo proste poviem, ze ja sice maso nejem ale dietatu ho davam Bude zalezat od konkretnej situacie, pretoze ja velmi nerada diskutujem na tuto temu s niekym kto o tom nema nic nastudovane a chrli na mna nejake bludy zo zenskych casopisov 😖

sorrelia
28. mar 2009

indi

smejem sa na poslednej vete 😀 prave preto, lebo velmi podobnu skusenost mame aj my...

Inak ani my sme lekarke nic nepovedali. Len drobec nam schudol 20dkg 😖 a neviem ci je to z veg. stravy, zo zubkov, alebo z coho... Ale hadam to nie je take dramaticke. Na 10 mesiacov vazi 10,8 kg... Nie je tucny a ani prilis chudy...
Hm, a smiala som sa aj dnes. Bola u nas babka a doniesla malemu kilo kuracich prs 😀 . Nechcelo sa mi to vysvetlovat a tak som ich hodila do mraznicky. Tusim, ked pojdeme ku svokre viem co jej ponesieme 😀 😀 😀 😀 ...

emogeon
28. mar 2009

sorrelia netusi ze uz kuracie nepapate ? ale chcela vam spravit radost 😀

addaa
28. mar 2009

Ahojte pekne Vás pozdravujem, sorrelia náš malý keď mal rok tak vážil 10995 g. Podľa mňa detičky sa vytiahnu, viac sa hýbu, tak už nie sú takí puckovia.

Inak s tým chudnutím, schudla som tri kilá, čo nejem maso. Schudnúť som nechcela, ale aj tak som rada. Len to pocíti asi peňaženka, lebo všetky rifle na mne visia ☹ Budem musieť kúpiť nové 😉 . Tak to bolo na odľahčenie.

Myslím asi všetci, čo sa zdravo stravujú sú štíhli? Či sa mýlim? 😅

jaron
28. mar 2009

Ahoj Addaa,

všetci štíhli nie sú, ale štatisticky sú vegetariáni väčšinou štíhlejší. Čiže je to jeden z faktorov štíhlosti (ale nie jediný).

Ja som raz na štíhlosti aj ušetril. Kupoval som si rifle a tie isté rifle, ale o číslo menšie ako som si skúšal (a neboli mi dobré) stáli o 100 sk menej a tie mi dobré boli. 🙂
A keď si budeš dávať šiť šaty, tiež bude treba menej látky, tak ušetríš. 😀

emogeon
28. mar 2009

ano o vsetkych temach sa chudne 😀
a ja tiez