Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lentalka
24. aug 2008

Ahojte,
potrebovala by som poradit, kde by sa dala kupit knizka, ktoru ste tu uz spominali: Vegetariánství a děti, Sharon K. Yntemová, Christine H. Beardová. V Bratislave resp. kde by mi ju poslali nadobierku.
Diky L.

lubii
30. aug 2008

Dík, už som si ju objednala 😉 a k tomu ešte ďalšie dve knihy, výsledná suma vyše 800sk 😕

lentalka
31. aug 2008

dakujem kangaroo, tiez som si ju objednala, uz ju vraj aj odoslali, tak ju ocakavam

kangaroo
4. sep 2008

tak babenky napíšte, či je dobrá, som zvedavá... 🙂

magda22
21. sep 2008

ahojte,
chcela som sa spytat, odkedy davate detom veci ako kakao, arasidove maslo, med, bielok, sojovu omacku, a neviem co este, teraz ma viac nenapada, ale bolo toho viac, ked si spomeniem, napisem. maly bude mat pomaly rok a je vela veci, ktore by uz mohol, ale stale su veci, ktore este nemoze a ja v tom nemam jasno a podla nejakych tabuliek sa nechcem riadit, moj maly toho uz teraz celkom vela papa a odkedy sa mu snazim pestrejsie varit, tak sa mu aj apetit zlepsil..
inak, salaty davate? rukolu? apod.?
a co tak tekvicky hokaido? u nas su velmi oblubene, nemate niekto nejaky zaujimavy recept?

magda22
21. sep 2008

inak aj ja som si kupila tu knihu, vyzera asi celkom dobre, neviem, este som na to nemala poriadne cas,
len skoda, ze tam nie su ziadne obrazky 😒 😵 ani sa mi to preto nechce velmi citat

magda22
21. sep 2008

este ma napadlo ze paradajky a citrusy odkedy?...

kangaroo
7. okt 2008

neviem ako to slušne nazvať, ale asi tak, že toto je dobrý podraz od výrobcu... hovorím o vegete Dobrota, ktorá je "bez glutamanu sodného" http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

som zvedavá kedy sa tento štát dopracuje k tomu, že na výrobkoch budú výrobcovia povinný uvádzať také informácie, že to nie je vhodné pre deti, alebo aj ludí s určitými špecifickými chorobami... asi tak na svätého dindi

ja už niekolko rokov používam túto vegetu vo viere že je pre deti lepšia ako tá s glutamanom...

drobec.z
8. okt 2008

ahojte, prepáčte, ze sa tu vkradám, ale ak môžte, tak nám dajte hlas, Ďakujeme

http://www.prettybaby.cz/main.html?photo=1780

emogeon
24. okt 2008

ahojte, ake pokroky mate s detickami?
tak my uz papame takmer vsetko a najviac nam chuti toust s maslom a paradajkou, a losos.. 😝

magda22
6. dec 2008

tak caute,
moc to tu teda nefunguje a asi ani nebude 🙂 , len jedna otazka, odkedy by som mohla pre maleho pridavat do jedla sojovu omacku? mam na mysli kvalitnu a bio samozrejme 😉
dakujem za reakcie

inak my po novom nejeme uz ani ryby, takze vanoce budou bez rybisky 😝

kangaroo
7. dec 2008

magda22: no v sojovej omačke je vela soli, takže s mierou 😉 a čo sa týka tej rybenky ja už roky papám /a samo aj moje deti/ rybku vykrojenú z tofu syru,namarinovanú a osmaženú na oleji 😵

lenki33
7. dec 2008

baby poradte cim mam prikrmovat pri chudokrvnosti??

magda22
7. dec 2008

kangaroo, to s tou rybkou je mile..
cize sojova omacka ma len vela soli hej?

lenka, papajte vela ciceru a psena a nieco co podporuje vstrebanie zeleza, ze vraj napr. pomarancovy dzus, citronovu stavu...
myslim, ze najlepsie je robit hummus, tam sa dava aj citron

lenki33
7. dec 2008

magdi, diky, cicer sa mu este bojim dat, ani citrusy, ale pseno jedava dost casto, davam mu aj cucoriedky, cviklu, on mozno toho zeleza nema az tak malo, mal ho kedysi hranicne, tak mam utkvelu predstavu ze ho nema ani teraz, lebo je dost bledy
kadea tu kedysi davala link na obsah zeleza a bola tam aj sosovica, myslite ze aj ta cervena ma vysoky obsah zeleza?? tu by som mu zo strukovin dala asi najskor 😉

magda22
7. dec 2008

ale vy nie ste vegetariani vsak? ja som uz davno davala strukoviny, nemala by som s tym vobec problem a ani s troskou citronu, keby bol bio

lenki33
8. dec 2008

ja nie som vege, aj ked moc masa nejem, ale maleho som zacala prikrmovat cca v 10m dovtedy mal problem prave s nafukovanim a crevami,ked jedol nieco ine ako mm, ma to vlastne od narodenia, ale teraz uz je to celkom dobre, jedava vela aj mu chuti, takze preto sa bojim prave strukoviny mu davat este by som pockala aspon 2 mesiace, trochu citrona by som mu teoreticky mohla dat, mam bio a skusim prvu tu cervenu soso ta sa mi zda taka najmenej nafukujuca a potom asi cicer. Inak cicer varim v tlakovom hrnci a je potom omnoho jemnejsi aj menej nafukuje 😉

emogeon
8. dec 2008

caute,
no som rada ze sa to tu troska pohlo 😀

magda my malej uz dlhsie davame jedlo so sojovou omackou ale vela toho nezje a neje to tak casto...

lenki nasa mala lubi strasne sosovicu, hrach, cviklu tofu a vsade tam je vela zeleza... 😉

magda a to preco nepapate ani rybky ? 😕

lubii
8. dec 2008

lenki, šošovicu naklíč a vtedy nenafukuje.

lenki33
8. dec 2008

lubii naklicenu sosovicu milujem 🙂 len on este vobec nehryzie, vsetko este mixujem 😔 a to by bolo take odveci rozmixovat, ci myslite, ze nie,?? 😕
proste ja musim s tym jedlom fakt opatrne, lebo s tym ma problemy, ale diky za tipy
bolo by super keby ste sem nahadzali nejake dobre vyskusane recepty, aj pre dospelych myslim, lebo ja uz neviem co mam varit ani sebe 😖

lubii
8. dec 2008

Ja som mixovala,ale spolu s ryžou ale nie celkom surovú. Dovarila som ryžu, bolo tam trocha viac vody ako keď varím len ryžu, odstavila som a pridala som klíčky + troch oliv.oleja. Keď to trochu vychladlo,tak som to pomixovala. Teraz ma napadlo,že som mu to už dávno nerobila,tak idem namočiť šošovicu 😉

lenki33
8. dec 2008

lubii ok tak aj ja idem namocit 🙂

lenki33
8. dec 2008

jo a ja som tie klicky vzdy varila, tieto soso mi nechutili nikdy surove, ty si ich davala surove ?? 😕
aj ked varila asi nie je to spravne slovo, skor obarila

kangaroo
9. dec 2008

lenki33: aj v trstinovej melase je železo, ja ju davam do čaju s medom a citronom,lebo inak ju nemam rada,i ked decka ju v pohode zjedia, len tak. a čo nejaké čajíky, zo železníku,a šípky majú vela vit.C...

strukoviny su doležite, tušim bobkovy list zmiernuje nafukovanie 🙂

receptík: namiesto slaninky dávam na bryndzáky: tofu biele pokrájam na malé kocočky/ako slaninku/, pridám sojovú omáčku,vegetu /z alnatury/ a vela ľahôdkového droždia /nie tebi/, pekne jemnúčko to pomiešam,trošku pomačkám a dám do teflon. panvice s vela olejom a pomaly smažim
presný pomer neviem,hlavne tam nejde sol,lebo soj.omáčka je dosť slaná, ak sa vám podarí dobrý pomer niekedy to chutí ako kačacia pečienka /po povedala moja mamča 🙂 /

lucia123
autor
10. dec 2008

Neda mi nenapisat moj dnesny zazitok...

Po pol roku som stretla jednu moju znamu, ktora ma uz o nieco starsie dietatko ako my, chlapceka.
Ked sme sa naposledy videli, rozpravala ako jej maly nechce papat, ze zje len sladke, vypije len sladeny cajik, piskotky a pod., ze jej nechce spinkavat, v noci sa budi, rano place, a cely den je ako z "divich vajec".

Zdalo sa mi to divne, ved my taketo nieco vobec nepozname, Kristinka spinka celu noc, rano sa s usmevom prebudi, blaboce, naranajkuje sa (a to teda spapa podobne ako dospely!), cely den sa rehoce, hra sa, cez obed zaspi na 3-4 hodinky a zase len papa a papa.... no a vecer tiez nema problem so spanim. Ani si neviem predstavit, ze by to malo byt inak... Obcas hovorim, ze radsej satit ako zivit 🙂

Videla som na tej mojej znamej, ze je s toho uz dost unavena, tak som jej povedala len tolko, ze nech mu nedava papat tolko masa (ani kuracieho),nech mu dava viac zeleninky (hlavne surovej), polievocky, obcas ryby, a ovocie namiesto sladkosti, nech si nastuduje takuto stravu o ktorej je v tejto teme rec, aby nieco nevedomky nepokazila. Ked nechce papat, nenutit, nechat tak, ponuknut neskor, ale hlavne nenutit do jedla a nepodlahnut panike, ze dieta 2 dni nejedlo!
Po dvoch dnoch, alebo teda skor, dieta zje aj "klince" alebo co mu date, a vypije aj obycajnu filtrovanu vodu 🙂
No a neverili by ste, ze to funguje, ja viem ze je to drasticke, ale nastastie sme to nemuseli postupovat.

Co ale chcem napisat je, ze ked sme sa stretli naposledy, tak mi velmi dakovala tato pred tym "nestastna osobka", ze jej maly uz zje vsetko, neboli ho brusko ako pred tym, tym bol aj nervozny, a odvtedy mu nedava maso, ale vsetko ostatne. Kupuje bio vyrobky a vie vsetko o vegetarianstve a dokonca chce prejst aj ona s manzelom na taktu stravu, ked vidi, ake dobre ucinky to ma. No ani si neviete predstavit, aku strasnu radost mam, ked som takto mohla niekomu dalsiemu poradit a ten to skutocne skusil a teraz je spokojny.

Takze aj s takeho masozraveho cloviecika sa moze stat jeden zdravy vyrovnany a spokojny clovek.

jaj ale som sa rozpisala, sorry, ale tak sa tesim, ze som to musela hodit na konika 🙂 Papa a drzte sa.

dididi30
10. dec 2008

ahojte

baby ja som bola davno 4 roky vegetarianka, ako cas dal, tak uz papam vsetko aj masko, pardon 😉
no a ako vas tak citam, tak napr sosovicu a fazulu treba namocit pred varenim, aby nenafukovala? a musia sa ukazat aj tie klicky alebo staci ju nechat namocenu napr cez noc? 🙂
dakujem

inak dobra temicka 😉

daskak
10. dec 2008

no sosovicu a hrach ja namacam len na 1 hodku pred varenim, fazulku na celu noc... ale dolezite proti nafukovaniu, je to ze ju zlejes z tej vody kde je namocena... ja inak zlievam vodu raz aj pocas varenia... 🙂 mame to odskusane.. ziadne delostrelectvo 😢 vecer doma

dididi30
10. dec 2008

daslak, jej dakujem 😵 tak uz sa nebudem bat varit srukoviny, kedze este stale kojim 🙂

a nejaky recept ako odprdit kapustu 😀 😀 😀

daskak
10. dec 2008

nooo to by som aj ja rada vedela 😀 😀 .. dnes som ju mala na obed... uvidime vecer 😀