Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
28. okt 2010

@adriana7 no ja si myslím, že s Tvojou konzumáciou húb by to nemal byť problém. Ja som tiež jedla hubovú polievku keď som kojila. Vidíš, @rancuzkaf dáva Katke už teraz a nič sa nedeje. Len ja nemám na to odvahu. Viem, aké to je, keď mi je ťažko z húb.

anlu
28. okt 2010

@adriana7 so skoricou 😀
@havino som ti zabudla odpovedat 😅 ano zjedla to ale som jej musela rychlo dat nieco zjest lebo vodou to nechcela zapit, az ked nieco zjedla a potom sa uz aj napila... ved ona si zvykne 😀 a s tym jedlom nechcem riskovat, lebo sa nam minule stalo take, ze dala do pusy nieco co bolo este horuce a potom sa bala jest... normalne sa tesila ze ide jest ale ked uz to mala pred sebou tak sa zacala hrozne zlostit a vrestat... som jej musela nejako nenapadne strcit lyzicku do ust aby zistila ze sa to da jest 😕

anlu
28. okt 2010

@rancuzkaf aha naozaj pol noc 😲

anlu
28. okt 2010

@havino ale mas pravdu s tymi hubami, este v skole som sa ucila ze su tazsie stravitelne a ze by sa mali pouzivat skor ako korenie

zfidorka
28. okt 2010

@rancuzkaf @anlu dakujem, uz sme s mm ochutnali 😉

adriana7
28. okt 2010

@anlu , veru polnoc, my sme ako z tej perinbaby: "večer ožívajú, ráno umírajú" 😉

anlu
28. okt 2010

@adriana7 😀 😀 😀 😀 no nejako veselo nam tu je... alebo sme ako sovicky co v noci len zacinaju zit 😀

anlu
28. okt 2010

ja si kazdy den hovorim... dnes uz pojdem skor spat... no stale to ostane len pri tom hovoreni 😝

adriana7
28. okt 2010

@anlu , aj ja tak 😉 , a preto šup-šup, do duchien...

zojec
29. okt 2010

panecku baby, ci ste sa rozkecali .. vas nejdem docitat 😀 co nemozte spavat?? inka je to zvlastne, ked som chodila do prace, tak som spavala 8hod. min, a teraz spim ledva 6-7 a aj to min. 4x v noci kojim.. a zatial to celkom dobre znasam.. asi mame nejaky zalozny zdroj 😀
@zfidorka no tak to ti zavidim ze si mozes dovolit kostovat buchticky pred polnocou 😀 ja uz po 6tej nekostujem nic a zadok nie a nie dole 😠
@matova satku alebo nosic odporucam aj ja.. mne to zachranilo ruky, ked bola barborka babatko.. aj teraz sa vacsinou na prechadzke nosime, moj mm s kocikom s nou ani nejde. nechce riskovat ze bude musiet tlacit kocik a malu na rukach ☹
a huby som jedla a aj jem vo velkom... 😉 mnam mnam.. sak byvame skoro v lese 😀

petrinka
29. okt 2010

@zojec veru, strasne sa rozkecali🙂 ale mne ste neporadili s tym vitaminom B12☹ ja som asi strasne opatrna...lebo moja mama do mna husti, ze aby som mu adamovi, ked na nom takto experimentujem☹
inak to mungo vyzera zatial dobre🙂

@anlu ake C-cko davas Claire? Ten Jamieson, ako pisali baby? Pytam sa preto, ci je vhodny aj pre takych malich prdochov ako mame my🙂

anlu
29. okt 2010

@petrinka velmi neviem poradit s B12 ja to nejako neriesim, Bukovsky tvrdi ze je ho dost ked zjes kyslu kapustu alebo kvasnice, ze vraj tie tabulky su prehnane a netreba ho az tolko... tak neviem. A cecko davam aj ja Jamieson, je aj detsky ale ja som kupila rovno 1000 a rozdelujem ho. Ten vysiel cenovo vyhodnejsie. Nepise na nom nic ze nemozu deti, tak asi mozu, ved je prirodny. Inak zvykne byt aspon napisane ze nevhodne pre deti do troch rokov ale na tomto nie je nic.

petrinka
29. okt 2010

@anlu dakujem, aj ja dnes skocim kupit C cko. nam teda nic nie je, ale ked vas tak citam, tak pre istotu🙂
ja viem, ze v kapuste a kvasniciach, ale to velmi adamovi davat nechcem, na to je este maly...
idem studovat knihu od bukovskeho co mam...este som ju neprecitala a to mi ju zojec poslala uz davno☹

anlu
29. okt 2010

@petrinka tak potom daj vediet co si zistila ked tam nieco o tom bude 😉 A ktoru knihu od Bukovskeho mas? Ja to cecko rozdrvim na lyzicke rozmiesam s troskou vody a tak jej to supnem rychlo do ust. Je to priserne kysle tak jej vacsinou davam ked nieco je aby hned nieco spapala. A Claire tiez tak zje ale ona zapije vodou, predsa uz je velka, ale cele zhltnut nevie, preto jej drvim.

petrinka
29. okt 2010

@anlu ja mu to skusim asi dat do ovocnej stavy, nech to vypije, no ved uvidim...
ja mam knihu od bukovskeho vegetarianske dieta. ale napriklad @matova ma inu, myslim, ze sa vola vegetarianstvo a dieta. a pisala, ze ta je tiez dobra.
no ja mam plan najprv nastudovat bukovskeho a potom sa pustim do dalsej knihy. a jasne, ze ked nieco zaujimave najdem, na co by sme pri takychto malych prckoch nemali zabudat, tak napisem!

havino
29. okt 2010

@petrinka prečo si myslíš, že Tvoj synček je malý na kvasnice a kapustu? 😕 Kvasnice vo forme drožďovej nátierky alebo drožďové haluštičky do polievky a kapustu s prehľadom po roku 😉 Vegetariánska koložvárska napríklad.

anlu
29. okt 2010

@petrinka tu mam aj ja ale len prefotenu a prave v nej spominal tu B12 co som pisala... a ja som tiez uz davala kyslu kapustu, myslim ze je to ovela lepsie ako davat maso 😀 ved vyskusaj trochu a uvidis ako to bude znasat 😉

jaron
29. okt 2010

Ahojte, stále prerábame byt, len občas sem nakuknem.

@petrinka, my používame ako zdroje B12:

- mliečne výrobky
- tabletky (stačí aj 1/4 občas, záleží od toho, ako často máme iné zdroje)
- obohatené cereálie (kuk. lupienky...)
- občas kvalitný margarín (s minimálnym množstvom "trans" tukov) obohatený o B12
- sójový nápoj Alfa Bio s B12 (tohoto času síce na čas výroba pozastavená, ale uvádzam ho, lebo to bol jeden z najčastejších naších zdrojov B12 a verím, že sa onedlho znova bude vyrábať)

B12 týmto spôsobom (obmieňaním rôznych zdrojov) prijímame takmer každý deň.

U ročného dieťaťa, pokiaľ je kojené, by mala mať dostatok B12 matka, tak by ho malo mať aj dieťa v mlieku. Inak je z uvedených zdrojov pre tak malé dieťa najlepšie asi to sójové mlieko s B12, mliečne výrobky (pokiaľ nie je vegan) a tabletky, u tých sa treba poradiť s lekárom (lekárnikom), aký druh je vhodný. Je lepšie použiť častejšie malé množstvo, ako raz veľké. Preto si tabletky štvrtíme, delíme a pod.

Sú určité dohady o obsahu B12 aj v prírodných rastlinných potravinách (miso alebo tempeh?, kvasená kapusta, riasy, neumytá zelenina atď.), mnohí odborníci však upozorňujú, že to nemusia byť spoľahlivé zdroje, napr. riasy môžu obsahovať analogy B12 (B12 po chemickej stránke iného zloženia - tak nejako laicky povedané), ktoré nemusia priaznivo ovplyvňovať hladinu B12.

havino
29. okt 2010

@jaron Ahoj Jarko 🙂 A ako sa vám darí s prerábaním? Celý si ho vynovujete?

jaron
29. okt 2010

@havino Ahoj, celý nie, iba 75 % el. rozvodov (to je už našťastie hotovo), dokončili sme dlaždice v kuchyni, začali sme robiť obkladačky, snáď budeme môcť už budúci týždeň montovať kuch. linku.

Zostávajú ešte dlaždice na chodbe a v kúpelni (nové steny byt. jadra už sú hotové), opraviť steny na chodbe, obkladačky v kúpelni, komplet celá detská izba (podlaha, maľovanie, zariadovanie...), obkladačky a dlaždice na WC a ešte zmontovať skrine v spálni....

Vôbec nepoužívame varič, už asi mesiac, odkedy sme sa sem presťahovali. Občas nám niečo uvarí kamarátka, sem - tam mama, občas keď si varím v robote niečo jednoduché na obed (ryžu...), uvarím aj domov a tak sa nejako vlečieme. Chleba - nátierky, zelenina, lupienky - jogurt, ovocie, fazuľové, šošovicové, cícerové konzervy, polievky zalievané vodou z rýchlovarnej kanvice (instantné ryžové cestoviny, "vegeta" z DM drogérie, olej...), kuskus (ten stačí zaliať horúcou vodou a nechať zakryté), sójové párky trochu zohriaté v mikrovlnke, instantná zemiaková kaša, vegetariánska jaternica alebo koložvárska kapusta Alfa Bio, ovsené vločky zaliaté vriacou vodou (akože kaša, s ovocím, orechami...), knackebrot atď. ..... to je teraz naša strava 😀. Ani neviete ako mi chutí tá naša domáca instantná polievka alebo inst. zemiaková kaša 🙂, to preto, lebo väčšinou máme nevarené jedlo a hlavne chlieb.

Už sa tešíme, keď namontujeme varič, nie je tu plyn, nakoniec sme sa rozhodli pre indukčnú varnú dosku, všetci také chvália a keď sme zohnali relatívne za nízku cenu, tak sme ju kúpili, sme zvedaví, dúfam, že bude dobrá, tešíme sa, že budeme môcť znova variť a piecť.

jaron
29. okt 2010

Ak chcete, môžete si pozrieť krátku správu zo školenia, kde sme v sep. boli, na tej poslednej fotke (na pokračovaní fotiek) je aj naša Natálka, ešte tam, keď budem mať čas doplním aj viac fotiek, potom napíšem.

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/skolenie-...

jaron
29. okt 2010

@havino skús si pozrieť toto, všetko sú to moji známi, neviem ako ďaleko máš do Žiliny, keď si z okresu ZA, ak sa ti bude dať, odporúčam:

http://www.zivotazdravie.sk/kz-zilina/

napr.:
15.12.2010 Roman Uhrin
17.11.2010 Katarína Kernová - "Zdravá rodina" (napísala napr. výborné knihy: Detským srdiečkam 1,2,3)

ale aj tie ostatné budú určite dobré.

petrinka
29. okt 2010

@havino nemyslela som, ze je maly na kvasnice, skor na tu kapustu, ale ked mate s tym dobre skusenosti a deti to papaju, tak vyskusam. len musim najst recept na kolozvarsku kapustu, v zivote som to nevarila🙂 Len ked to bude kysle, tak to asi jest nebude...ale ja si dam urcite🙂

@jaron dakujem velmi pekne za tipy!!! mliecne produkty mu davam, to ma rad. zacnem si vsimat viac zlozenie. tie tabletky je tiez dobry napad. este ho kojim, takze sa spolieham, ze priroda je natolko mudra, ze si zoberie, co potrebuje.

dakujem, uz som kludnejsia🙂

jaron
29. okt 2010

@petrinka my si doma niekedy robíme takúto kol. kapustu:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

dá sa kúpiť podobná aj hotová, ale takto nás to vyjde lacnejšie a je toho viac 🙂

jaron
29. okt 2010

a toto je trochu iný variant (na rozdiel od toho predtým aj pre celiatikov):

Zapekaná kyslá kapusta (4 - 5 porcií)

• 700 g kyslej kapusty
• 350 g ryže parboiled
• 100 g sójových granúl
• 300 – 350 g rajčinového pretlaku
• 0,7 l vody
• 2 lyžičky solčanky
• olej

Sójové granule zalejeme vriacou vodou, chvíľu necháme postáť a scedíme.
Pekáč potrieme olejom, na dno dáme polovicu odkvapkanej kyslej kapusty, na to polovicu ryže, potom sójový granulát, znova polovicu ryže a nakoniec druhú polovicu kapusty.
Rajčinový pretlak rozmiešame s vodou a solčankou a zalejeme zmes na pekáči. Prikryjeme alobalom a pečieme v rúre kým nie je ryža mäkká a voda nevsiakne (priblížne 1 hodina pri teplote 200 °C).

Obmeny: Do jedla môžeme pridať údené tofu, varenú fazuľu, šampiňóny, sušené namočené hríby, sójovú salámu a pod..

petrinka
29. okt 2010

@jaron dakujem! urcite vyskusam!

adriana7
29. okt 2010

@petrinka , ja som koložvársku kapustu varila minulý týždeň, ja robím z ryže, kyslej kapusty a sójových chili párkov z alfa bio 🙂 ... inak postup ako pri klasickej koložvárskej a zalievam sójovou smotanou

...a stým B12 ma to tiež máta, či máme dosť, pozerala som na českej vegánskej stránke, občas tam chodím po rady, a tam jeden chalan písal, že on svoju biomrkvu je tak, že ju neumýva, len oklepe od hliny a tým pádom má B12 dosť, ale na toto ja odvahu nemám, pri mojej smole by som chytila nejakú koleru 😒

...ak niekto viete, prosím vás, vysvetlite mi, ako sa vitamíny B môžu vyskytovať v mäse, keď ho uvarí, ja som bola v tom, že viatmíny sú fuč už pri teplote nad 53 stupňov celzia, či nie?

@jaron, pozdravujem 😵

... a naša babina (86r.) dnes dostala pásový opar ☹ , tak sa všetci modlíme, aby to prekonala bez následkov...hrúúúza

adriana7
29. okt 2010

@zojec ,
nechcem provokovať ani to zakríknuť, ale naša malá prespí celú noc, vždy večer zaspí o 21,40, už sa na tom doma s mm doslova smejeme, že predtým ju mm hojdá na rukách a vo vajíčku, oči má otvorené celý čas ako veverička a keď ich zavrie, kukneme na hodinky a je vždy 21,40 😀
... no a ráno sa budí o pol šiestej, ale to sa nevie dopapať... niekedy s malými prestávkmi kojíme aj do pol ôsmej (veď je aj čo)...

anlu
29. okt 2010

@adriana7 mne tak Olivia tiez krasne spinkala a to chodila este skor spat ale po case sa mi tvorilo menej mliecka, vecer som uz skoro vobec nemala. Tak som ju musela zacat v noci budit na kojenie, lebo ani odsavanie nepomahalo. Uz som mala odsateho tolko mlieka ze som z neho robila puding pre manzela a pre Claire 😀 😀 😀 velmi si ho chvalili 😝

ste mi chute narobili s tou kolozvarskou kapustou, uz som velmi davno nerobila @jaron dakujeme za recept... myslis ze by stacila B12 aj z kyslej kapusty?

adriana7
29. okt 2010

@anlu , @jaron,
normálne rozmýšľam, či by sme neoslovili dr. bukovského ako skupina "uvedomelých vegetariánov", aby nám dal nejaké odborné rady, ako kŕmiť tie naše detváky, aby sme sa netrápili, či im niečo chýba 😉