Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

lucia123
autor
12. feb 2010

Nahrada za vajicko je vajahit, teraz uz neviem, kto sa ma to pytal. My napr. nejeme ziadne zivocisne potraviny a teda ani vajicka, tak toto je docela dobra "nahrada".

havino: kniha je uzasna, mam ju celu precitanu, hoci rakovinu nemam ani sa nechystam mat, ale nie je to len o ten chorobe 🙂 Pise sa v nej ako vlastne vznika rakovina (hlavne zo stravy), ako jej predchadzat a ako liecit, ale su tam velmi dobre veci aj ohladom celkovej zivotospravy. Tu knihu by som dala ako povinne citanie 😀 Odporucam, kniha, co stoji za precitanie.

havino
12. feb 2010

Lucka, dík, objednám si ju a dám povinne prečítať všetkým v rodine 😎 A čo je to vajahit?? Nepoznám, neviem...

Jaandy, a čo tak sójové plátky miesto tofu? Nie je to lepšia alternatíva?

jaron
12. feb 2010

Ahojte,

Jaandy na pare tiež často robíme (nielen kel) a je to výborné.
S tými knedlami a kapustou ti mäso nahradí tiež sójvé mäso, ale tofu je podľa mňa dobré, len to ešte treba možno inak ochutiť a inak pripraviť. Skús na plátky nakrájať a so Shoyu pod pokrievkou na troche oleja piecť (10 minút z oboch strán), alebo tiež sa hodí na to údené tofu.

matova
12. feb 2010

havino: jasné, zostaň pri čerstvom cesnaku 😉 ja sa ešte stále bojím "nasadiť" ho čerstvý 😕 .

robila som malému vlčkovú kašu s jablkami, hrozienkami a osladila som lístkom zo stévie 😅

zitaje
12. feb 2010

Ahojte,
prave si tu citam na nete o klickoch a vyhonkoch, a docitala som sa, ze vraj mungo je druh soje. Vedeli ste to? Mna to zarazilo kvoli tomu, ze mala sa mi vyhadzala po tofu, ale myslim ze po klickoch nie, ale zajtra ju skontrolujem, zrovna vecer ich pucila, velmi jej chutia...
Inak naklicujete? Mate niekto tu hlinenu nadobu, je to dobre, alebo staci nejake svojpomocne riesenie?

rancuzkaf
13. feb 2010

ja mam moje svojpomocne riesenie:

do umelohmotneho sitka (na cedenie cestovin) dam den odstate vo vode semena, sitko polozim do vacsej nadoby a prikryjem navlhcenou utierkou (tak aby nebola cela nadoba so sitkom prikryta, ale len klicky!!!)

musi zostat volny priestor na vetranie, aby sa predislo plesniam

rano a vecer sitko pekne premyvam pod vodou a znovu to supnem do nadoby, zakryjem a tak dokola az kym su klicky hotove

indy
13. feb 2010

zita ja mam tie hlinenene misky a je to velmi dobre, uz si inak naklicovat ani neviem predstavit. Urcite odporucam 😉

jaron
13. feb 2010

neviem aké hlinené, lebo aj ja mám, možno sú to také isté.

My máme takéto:

http://www.mojavitalita.sk/obchod/naklicovadlo/...

videl som ich dokonca na želez. stanici Bratislava hlavná v tom obchodíku, kde predávajú sušené ovocie a orechy

zitaje
13. feb 2010

Dakujem za referencie, ja som tie hlinene videla v stanku s orieskami pred Tescom, tak asi idem do toho, lebo ja klicky kupujem 😅 , a rada by som domace, plus budem skusat kadeco. Uz sa tesim! 🙂

jaron
13. feb 2010

I keď nevieme príliš dobre po anglicky, s manželkou sme preložili "12 krokov k zdravému jedlu pre deti a dospievajúcich" (str. 24 z dokumentu WHO Food and nutrition policy for schools - Výživové odporúčania pre školy) ktoré sú veľmi zaujímavé (v dokumente v angličtine sú potom body podrobnejšie rozpísané).

Tiež si môžete porovnať odporúčania WHO s našou vyhláškou MŠ SR (str. 2421), kde je kladený dôraz na dostatok mäsových jedál, na rozdiel od WHO, kde i keď sa nehovorí vyslovene o vegetariánskej strave je kladený dôraz hlavne na rastlinné potraviny radšej ako živočíšne. ("1. bod Výživa by mala byť založená hlavne na rôznych jedlách z rastlín, radšej ako živočíšnych.")

Všetky body sú ale veľmi zaujímavé.

Celé dokumenty sú na:

http://www.euro.who.int/Document/E89501.pdf

http://www.google.sk/url?q=http://www.ksuba.sk/...

WHO 2006 - 12 krokov k zdravému jedlu pre deti a dospievajúcich:

1. Výživa by mala byť založená hlavne na rôznych jedlách z rastlín, radšej ako živočíšnych.

2. Chlieb, obilniny, cestoviny, ryžu alebo zemiaky jesť viac krát denne.

3. Rôzna zelenina a ovocie by mali byť jedené niekoľko krát denne, pokiaľ možno čerstvé a miestne.

4. Mastné mäso a mäsové výrobky by mali byť nahradené fazuľou, strukovinami, šošovicou, rybami, hydinou alebo chudým mäsom.

5. Preferované sú nízkotučné mlieko, nízkotučné mliečne výrobky s nízkym obsahom soli (kefír, kyslé mlieko, jogurt a syr).

6. Príjem tuku by nemal byť vyšší ako 30 % z celkovej dennej energie a väčšina nasýtených tukov by mala byť nahradená nenasýtenými (rastlinné oleje) alebo kvalitným margarínom.

7. Jedlá s nízkym obsahom cukru by mali byť uprednostňované a rafinovaný (biely) cukor používať striedmo, obmedziť používanie sladených nápojov a sladkostí.

8. Výživa s nízkym obsahom soli je najlepšia. Maximálny príjem soli 2 g pre 1 - 3 ročné deti, 3 g pre 4 - 6 ročné deti a 5 g pre 7 - 18 ročné deti, vrátane soli v chlebe a v spracovaných, sušených a konzervovaných jedlách. Jodidovaná soľ by mala byť používaná v oblastiach s nedostatkom jódu.

9. Jedlo by malo byť pripravované bezpečným a hygienickým spôsobom. Varenie v pare, pečenie, varenie a príprava v mikrovlnnej rúre pomáha znížiť množstvo pridaného tuku.

10. Malé deti by mali byť zoznámené s narábaním s potravinami a so spôsobmi prípravy jedál a motivované k zapojeniu sa k bezpečnej príprave jedál, pokiaľ je to možné.
Staršie deti a dospievajúci by sa mali tiež učiť o príprave jedál a so spôsobmi varenia.
Všetky vekové skupiny by sa mali učiť o dôležitosti zdravej výživy.

11. Výhody kojenia v porovnaní s umelou dojčenskou výživou by mali byť vysvetlené starším deťom a dospievajúcim (adolescentom).

12. Deti a dospievajúci by sa mali učiť mať radosť z fyzickej aktivity a obmedzovať čas pasívne trávený s TV, videom a počítačovými hrami za účelom zdravého rastu a udržania si primeranej telesnej hmotnosti.

matova
14. feb 2010

ahojte,prečítala som právevyšších 12.krokov...celkom fajn, ale zaskočil ma bod .9 😕 . Je to síce rýchle riešenie ale
začína sa už dávnejšie hovoriť o nepriaznivých vplyvoch mikrovlnného žiarenia aj na stravu ohrievnú týmto spôsobom. My sme sa radšej mikrovlnky-svadobného daru zbavili 😅 .

jaron
14. feb 2010

Ahoj Matova,

mikrovlnku si z tadiaľ môžeš odmyslieť 🙂.

My ju máme, ale nejako ju v poslednom čase takmer nepoužívame iba výnimočne na ohrev, nie na prípravu jedál.

havino
14. feb 2010

Matova, presne to isté prekvapilo aj mňa 😕 Práve dnes mi bolo vysvetlené, ako funguje mikrovlnné žiarenie a podľa toho by som povedala, že ak mám zdravú stravu akokoľvek bohatú na živiny ohrievať, nedajbože pripravovať v mikrovlnke, to už môžem rovno jedávať bravčové rezne, biely chlieb s masťou a cibuľou a opekanú slaninu. 😒 Tam by bola aspoň tá cibuľa zdraviu prospešná...
A tiež sa nestačím čudovať, keď na detskej výžive nájdem text, že sa môže prihrievať v mikrovlnnej rúre... To už môžem dať žuť dieťaťu odrazu "vecheť" 🙄
V skratke - mikrovlnka sa používa v zdravotníctve na úplné zlikvidovanie mikroorganizmov, sterilizáciu nástrojov, čiže znehodnotí aj čistú vodu 😔

zitaje
14. feb 2010

Ja mikrovlnku tiez nemam rada, doma ju nemame, ja ju pouzivam tak 1x tyzdenne, ked som dlho v robote a ohrievam si jedlo, ale asi si budem nosit radsej salaty...

jaron
14. feb 2010

Nesústredite sa vy z toho práve na to zlé 😀 ?

S tou mikrovlnkou existujú protichodné uzávery.

Ak chcete, pozrite si stanovisko akv, celkom ju neodmieta, ale upozorňuje tiež na riziká:

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

a toto je tiež zaujímavé, taký základ o mikrovlnke:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnná_rúra#Pr...

Ale určite sa dá bez problémov žiť aj bez nej. Ako som už písal, nejako ju používame menej ako kedysi, ani nie preto, že by sme sa dozvedeli o jej škodlivosti a prestali ju používať, ale nejako je pre nás už menej praktická ako kedysi, napr. zohriať polievku pre troch ľudí sa nám zdá oveľa lepšie, rýchlejšie a výhodnejšie klasicky v malom hrnci ako v mikrovlnke. Tiež doma menej varíme do zásoby, väčšinou sa jedlo zje čerstvé.
Tiež ju asi najviac používam v robote (nie každý deň) ako Zitaje, na ohrievanie obeda z domu.

matova
14. feb 2010

ahojte,
Jaron 🙂 , až mi je to ľúto, vy ste to s manželkou pracne prekladali a my sa tu pohoršujeme 😒 a máme tu zrazu debatu o mikrovlnke 😀.

Havino, fiha, dokonca na detskych výživách sa to píše? 😢 .
Pre mňa veľký šok bol v pôrodnici- tam takto ohrievali materské mliečko na dokrmovanie ☹

jaron
14. feb 2010

a tak čo už urobím, je pravda, že sme to prekladali s úplne iným úmyslom ako poukázať na mikrovlnku 😀 , a aj som tušil, že pravdepodobne práve tá vás zaujme, mohol som to radšej vynechať a bol by pokoj 😀

zitaje
14. feb 2010

jaron 😀
OK, tak mam dalsu pripomienku, ale zase negativnu - ja viem tak, ze detom sa nemaju davat nizkotucne mliecne vyrobky. 😒

matova
14. feb 2010

veľmi zaujímavé info o testovaní mikrovlniek na:
http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=512

niečo som z toho vybrala tu:

- Histologická studie, při níž byla testována mikrovlnami upravovaná mrkev a brokolice, prozradila, že "ve vysokém kmitočtu obracená polarita deformovala molekulární struktury obsažených živin a zničila jejich buněčné blány, zatím co při konvenčním vaření zůstávají tyto struktury nedotčené." (Schrumpf E./Charley H.: Texture of Broccoli and Carrots Cooked By Microwave Energy. - Journal Food Science; č: 1, 1975, str. 25 - 29)

- Americká "Národní rada pro radiační ochranu" na konci osmdesátých let zveřejnila statistiky, podle nichž se u dětí matek, které užívaly mikrovlnnou troubu, vyskytla zvýšená míra deformací.

- V devadesátých letech distribuovala nemocnice v minnesotském Minneapolis brožuru, varující před používáním mikrovln k ohřívání kojenecké stravy, s tím, že "mikrovlny pozměnují její složení." Výzkum publikovaný Le Laboratoire Associatif pour lapplication des test sensibles. (LAPATS) ".... odhalil, že MV záření potravu denaturuje .... a že mikrovlnované mléko je denaturované do té míry, že už ho nelze považovat za potravinu."

- Skupina vědců z kalifornské Stanford University School of Medicine oznámila, že ... " mikrovlnováním ztrácí mateřské mléko podstatnou část svých imunologických vlastností."

matova
14. feb 2010

jaron,
ved to nevadi, zasa sa dozvieme o niecom viac 😉
a ja sa tu verejne priznavam, ze mame internet len nedavno zadovazeny a prave na tomto systeme ziarenia- aj to citim ked je dlhsie zapnuty-bolest hlavy...takze je to sice daleko od spalne kde spi maly...ALE ☹. Vraj tento system v niektorych statoch (asi v Nemecku-neviem) stiahli z obehu. u nas sa to kablovo poriesit neda. takze to asi budem musiet velmi zvazit a mozno sa aj "odstrihnut" zas 😕

zitaje: aj ja som toto citala, ze pre deti s maju davat plnotucne mliecne vyrobky- ale beriem to s rezervou. ale zas vzdy lepsie plnotucne mlieko ako klobasa alebo bravcova mast...

jaron
14. feb 2010

Zitaje, s tým tukom to je bez pochyby tak, ja viem, že niekedy odborníci hovoria o tom, že dieťa môže (alebo dokonca by malo) jesť plnotučné mlieko, ale ak je na mlieku niečo dobré, tak tuk je to posledné, čo by to malo byť. Mlieko bez tuku je jednoznačne in.

Vieš ono dieťaťu budeme dávať plnotučné a potom ale treba v dospelosti nízkotučné, od kedy mu zrazu začneme meniť plnotučné za nízkotučné, alebo ako sa asi bude tváriť keď ho zrazu budeme chcieť odučiť?

jaron
14. feb 2010

Tá mikrovlnka je pre mňa otvorená záležitosť. Vidíte aj tu na tých odkazoch - že je to často proti sebe. Ale nejako obzvlášť ma jej občasné použitie na zohriatie jedla netrápi.

zitaje
14. feb 2010

Jaron, to je jasne, ze ked nechcem, aby moje dieta (v dospelosti alebo tak celkovo) pilo mlieko, tak donho nebudem liat pol litra plnotucneho denne. Ale s tym tukom v mlieku - su tam v tukoch rozpustne vitaminy. Ked tam nie je tuk, co je v tom mlieku pozitivne, okrem vody?
Inak ja teda nie som zrovna fanynka mlieka, ked, tak kyslomliecne vyrobky, aj to s mierou, ale rada sa priucim 🙂 .

jaron
14. feb 2010

Zitaje, to neznamená, že dieťa má mať nízkotučnú diétu. Má dostatok tuku z iných zdrojov hlavne rastlinných - podľa veku rastlinné oleje, strukoviny, sójové mlieko, tofu, neskôr orechy, sezam, ľan a pod. A tiež v bežných jogurtoch a pod. tiež vždy trochu tuku je.

V mlieku sú bielkoviny, vitamíny a minerály. Tuk však nie je to, čo je z neho to pozitívne, ten sa stáva v dospelosti skôr rizikovým faktorom. (Ja viem, že kedysi ľudia používali obyčajné mlieko, ale trochu "inak" sa pohybovali a trochu iná bola tá ostatná strava).

Viem, že napríklad Americká dietetická asociácia vo vyhlásení k vegetariánskej strave odporúča deťom od jedného roka plnotučné mlieko, ale zároveň ako všeobecné pravidlo pre vegetariánov udáva:

Používáte-li živočišné potraviny, jako mléčné výrobky a vejce, vybírejte si jejich nízkotučné verze. Spotřeba sýrů a ostatních vysoce tučných mléčných výrobků by měla být omezena.

V detstve až tak to plnotučné nemusí byť problém, dieťa ešte nemá nábeh na infarkt a pod., ale potom je tam ten problém, že čo sa za mlady naučíš... alebo ohybaj ma mamko pokiaľ som ja Janko neohneš ma mamo, keď raz budem Jano.

Do istej miery záleží na ostatnej strave, že do kaje miery by si človek mal dávať pozor na mliečny tuk. Zelenina a strukoviny znesú aj syr. Ale ak je ráno praženica so slaninou, na obed rezeň atď., potom každá kvapka plnotučného mlieka navyše, môže byť osudná...

jaron
14. feb 2010

Toto síce nie je vedecká literatúra, ale je to dobré a aj štatistiky potvrdzujú zmenu jedálnička od veľa obulnín, strukovín, zeleniny k veľa tukov, mäsa...

Je to úryvok z knihy Ján Klimo, Helena Križanová – Brindzová – Holúbok, zachytené obdobie približne začiatok 20 storočia

Horár dostával od panstva ročne tridsať zlatiek, raz za tri roky novú uniformu, kúsok poľa pod zemiaky, kapustu a fazuľu a každé tri mesiace „deputát“, ktorý sa v kraji pod Poľanou volal aj „pôživeň“.
Pôživeň!
Tri merice raži (asi 3 x 40 l), meca jačmeňa, dve kilá slaniny a kilo masti! Z toho musela žiť sluhovská rodina celé tri mesiace...
...Neraz sa už stalo, že aj dva – tri týždne pred novým deputátom nebolo múky na halušky a rodina sa musela uspokojiť so zemiakmi, fazuľou alebo hrachom. Ešteže mali tú trošku mlieka od Strakule, ktorú im panstvo povolilo držať v maštali u hájnika.

merica – staršia dutá miera s obsahom približne 40 litrov
meca – polovica merice s obsahom približne 20 litrov

Ak by táto rodina mala iba tri deti (zrejme ich bolo viac), vychádza na jedného na jeden deň iba necelých 7 g masti a slaniny, k tomu trochu mlieka!

havino
14. feb 2010

Áno, Jarko, máš pravdu, názory sú protichodné (ako napríklad aj pri tej sóji). Čítala som tie linky, čo si tu dal, aj ten od Matovej. A mne to bolo vysvetlené tak, ako o tom píše Matova a síce, že mikrovlnné žiarenie prechádza do mikročastíc potraviny a tým, že ich rozkmitá, naruší štruktúru a mení sa zloženie potraviny. V prvom rade dostanú na frak vitamíny, myslím, že najlepšie je na tom tuk... No neviem...
Ja to vidím tak, že malý ešte nemal nič z mikrovlnky a ani nebude mať 😎 Ja mikrovlnku nepoužívam už veľmi dlho, tiež radšej vytiahnem malý hrniec a zapnem plyn. Ale napr. u našich si tam prekvapkávanú kávu zohrejem bez problémov 😅

havino
14. feb 2010

A s tými mliečnymi výrobkami - ja mám tiež informáciu o plnotučných mliečnych výrobkoch - z knihy Vegetariánstvo a deti od Sharon K. Yntemovej. Vraj do 2 rokov plnotučné. Potom postupne čoraz menej tuku. V nízkom veku sú vraj dôležité aj ako priamy zdroj energie a tiež na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tuku. Ale, samozrejme, sú tým myslené aj rastlinné zdroje tuku 🙂

havino
14. feb 2010

Jaaaj, ste ma predbehli 😅 Nestíham!

zitaje
14. feb 2010

Jaron, ale horar mal aj nejake to maso z hory, nie? Inak to znie logicky, ze tuk treba, a ak ho je malo, moze byt hoci aj zivocisny (takuto logiku v tom vidim ja).

zitaje
14. feb 2010

No a este sa vacsinou zastancovia plnotucneho mlieka ohanaju tym, ze ten tuk je potrebny pre vyvoj mozgu, ale uz sa fakt nepamatam, ci to mali byt len zivocisne tuky, alebo tuky celkovo...