Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

indy
11. sep 2009

ja tiez nemam rada skatulkovanie a tiez sa neoznacujem vegetarianom, pretoze obcas si doprajem cokoladu aj kavicku...Ked uz na to pride rec tak poviem, ze nejem maso A najradsej som, ked na to nepride vobec rec alebo ked je to z pozitivneho hladiska, ze dotycneho to zaujima v suvislosti so zmenou svojho jedalnicka Tak vtedy velmi rada poradim Ja razim cestu a nielen co sa tyka stravy, ze sa nesnazim niekoho presviedcat, alebo kritizovat jeho zivotny styl a rovnako som rada, ked tak konaju aj ostatni voci mojej osobe 🙂

a za takuto diskusiu som velmi rada aj ked sme v "skatulke" 😀 , pretoze stretnut dnes ludi s rovnakou"krvnou skupinou" je coraz vzacnejsi jav 🙂

zfidorka
12. sep 2009

ja tiez vacsinou poviem jednoducho ze nejem maso 🙂 mam pocit ze oznacenie vegetarian je vnimane dost extremisticky... teraz som bola tiez na krvne testy, zelezo v pohode, zase trochu nizsie biele krvinky (naposledy som ich mala ok), skusim do seba "ladovat" cviklu, kedze jej mame dost zo zahradky...

a recepty, resp. tipy na varenie tiez ocenujem, ja sa dnes chystam varit sosovicovu polievku a cuketu podla vlastneho receptu: cuketu nakrajam na kolieska, na suchej panvici "ugrilujem", potriem zmesou olivoveho oleja, kecupu (mozu byt aj rozmixovane paradajky, ale kecup je uz ochuteny) a oregana a vrch posypem parmezanom...

jaron
12. sep 2009

s tým označením vegetarián je to možno tak, že pod pojmom vegetariánstvo sa môže rozumieť aj určitá životná filozofia a vtedy aj mne vadí takéto označenie, pretože nechcem byť braný ako ten, ktorý všetko meria cez vegetariánstvo (v zmysle nejakej filozofie).

tofik
12. sep 2009

Ja to mám jednoduché mäso nejem iba pár mesiacov. Muž akceptuje, deti sú malé. V práci som to povedala iba jednej kolegyňke, ale všetci to už aj tak vedia, lebo jedlo si tam nosíme a jeme ho v kancelárii. Ale nikto to nekomentoval. A moja mamina mi chúďatko spraví vždy iba vyprážaný syr alebo cuketu, lebo nevie čo sa ešte bez mäsa dá uvariť. 🙂
Tiež sa o tom nebudem niak rozširovať. Nie , že by som mala problém, ale príde mi to ako moja osobná vec. Ale bola som na oslave narodiek a tam ma milo prekvapili, mala som tri super vege chody. 🙂

Ja zajtra varím : celozrnné cestoviny+omáčka z rajčín a tofu a k tomu zeleninová polievka /to podstrčím aj deťom 😉 / alebo opekané tofu a zamiakovú kašu. Ešte uvidím.

Inak dnes všetci ten guláš bez mäsa /iba z fazule a zemiakov/ krásne jedli 🙂 Dala som tam aj seitan, mužovi dva minikúsky a mne s detmi tak normálne. Môj to ani nezbadal, deti spapali, ale mne to teda niak nechutilo, Pripomína mi to sójové mäso. Taká špongiová konzistencia. No asi dojem čo máme a ostanem pri výrobkoch zo sóje.

tofik
12. sep 2009

Teraz ma napadá veď to asi je podobné seitan a sójové mäso 😀 Oboje je z múký

indy
13. sep 2009

tak tak 😀 a este by ma zaujimalo ci to robia z bielej alebo celozrnnej Ak z bielej tak z vyzivovej stranky to nie je nic moc

jaron
13. sep 2009

seitan sa robí z bielej múky, ale to nevadí, lebo seitan je vlastne bielkovina pšenice zbavená čistého škrobu z bielej múky.

pataacharlie
13. sep 2009

Lucia 123 som mamickou 3 a pol. rocneho chlapca vegetariana , sama mrtvolky nepapam a moj syn doteras prerasta rastove tabulky. Je culy, zdravy, vnimavy . Je to sibal ako ma byt.
Plne s tebou suhlasim, ze teras je na nas rodicoch cim krmime nase deti. je to nasa zodpovednost! Ked bude moj maly starsi a bude chapat odkial to maso je? Ze teda nie je z obcodu, z mikrotenoveho obalu, porozpravame sa a sam sa rozhodne.
Urcite ho ochutna.
Ale to je ako s lizatkom. Nedavno ho totiz dostal od kamarata za pozicanie trojkolky. Bolo to dojemne a tak som nestihla a ani nemohla zakrocit. Lizatko s nadsenim otvoril , raz olizal a opytal sa ci ho moze zahodit. On totiz miluje odpadkove kose. Bola som nadsena- oplatilo sa. Bojovat s babickou, s tetou na pieskovisku, ktora z nicoho nic vytahuje na deti cukriky.....atd. Oplatilo sa! Bolo to jeho prve lizatko v troch rokoch a nechutilo mu...!!!🙂
Viete ja neutocim na ludi masozravcov. Respektujem ich! Zaujimave je , ze oni stale utocia na nas? Ze by boli taki agresivny z toho masa? Kto vie? Mozno ano. Kdesi som citala, ze ludia -lovci, pokial chceli nieco ulovit, museli jest maso. Ziskali z neho adrenalin a ine hormoy, ktore im dovolili akcelerovat a mat tu dravost lovit. Ale doba ladova je uz predsa davno prec a mame mnoho moznosti na vyvazenu stravu.
Tiez ma vzdy zarazi otazka, cim masu nahradzate? Preco sa niketo nezamysli nad tym, ci nahodou maso nebolo nahradou. Napriklad ked prisla zima a nebola uroda? Mame 12 metr. dlhe creva, kazdy iny masozravec ma creva cca 4 metrove. Aby v nich maso nehnilo. Enzymi mame uz v slinach podobne ako bylinozravci, travenie teda zaciname uz v ustach , koli skrobu- presne ako bylinozrvci. Masozravcom zacina travit az zaludok. Mame stolicky na rozomielanie potravy - zuvanie. Vydeli ste psa ci vlka zut kus steaku?🙂
Inak, niekto sa tu pytal na to, odkial ziskavame bielkoviny. Uvediem na spravnu mieru tym, ze dietatko- alebo clovek ktory je maso, alebo pije kravske mlieko, sa narobi ovela viac. Pretoze jeho organizmus musi "prerobit" kravsku bielkovinu na bielkovinu "cloveciu". Tj rozobrat na aminokyseliny a z nich zostavit telu vlastnu bielkovinu.
ale dost uz bolo takychto vedomosti. Inak kniku Veg. dieta od Bukovskeho nemozem ani ja nikde dostat. Prosim o radu.
A ty Lucia 123 pytaj sa. Zaujimaju Ta prve prikrmi?

marfigirl
13. sep 2009

indy, hned zajtra naklusem do stanku a kupim si ten casak 🙂 inak mas taku istu teoriu, tiez nikoho nekritizujem za jeho zivotny styl a preto nenavidim, ked sa zacnu starat do mna...

Ja svojmu starsiemu postupne vysvetlujem, preco mu nedavam malinovky, naozaj minimum sladkosti a uz som mu zacala hovorit, preco nejem maso. A on mi zahlasil, tak ho v skolke uz nebudem jest 🙂 Som hrozne zvedava, aky bude, ked bude starsi, ked si bude nosit desiate do skoly, bude si moct sam nieco kupit, ci to na nom zanecha aspon nieco z mojej snahy.

my sme mali na obed cestoviny s drvenym sojovym masom uvarenom v rajcinovom pretlaku, s cesnakom, bazalkou...a taku obycajnu zeleninovu polievku.

jaron
14. sep 2009

Ahojte,

Pataacharlie máš pekný príspevok 🙂

duska1122
14. sep 2009

ahojte ja som maso nejedla 12 rokov a teraz posledny rok si dam obcas kuracie, ale len obcas. rada by som sa do tejto temy pridala, lebo ked budeme mat s priatelom dieta neviem ako to zariadim s masom,takze nejake rady ba sa mi zisli

marfigirl
15. sep 2009

ahojte,
indy, tak clanok sa mi pacil. Konecne nieco povzbudzujuce 🙂

Ja mam ist zajtra k tej nasej detskej, vypytat ten papier do skolky, drzte mi palce, budem sa snazit bojovat ako dracica 🙂

indy
15. sep 2009

marfigirl drzim palce zajtra 😉

tofik
15. sep 2009

marfigirl tak sa drž a bojuj 😉 Inak ďakujem za tie typy na čistiace 🙂 . Už som niečo skúšala. A kúpila som si aj čistiaci prostriedok na riad neviem ,či to poznáte sodasan a možem iba pochváliť. Na rukách som už mala taký ekzém, že som musela mať stále rukavice aj pri varení / no nechutné/. Deti kúpal moj. A teraz mám pekné ručičky. Neveria by som. 😅

zfidorka
16. sep 2009

lucia123, resp. aj ostatni ktori mate doma odstavovac... my sme vcera kupili odstavovac, znacka Rohnson, celkom fajn odstavuje... chcem sa spytat ze co robite s odstavenou duzinou, hlavne cviklovou?

jaron
16. sep 2009

Ahojte,
Marfigirl ako to dopadlo s tým potvrdením do škôlky?

indy
16. sep 2009

aj mna to zaujima 🙂

pataacharlie
16. sep 2009

Ahojte, jaron, dakujem🙂 Ja som akosi "prehliadla" tych 30 stranok tohoto fora a odpisovala som suv. s 1. srankou🙂 Ale nevadi...
marfigirl, aj mna zaujima to potvrdenie?
Byvame v malom meste a maly ma uz 3 a pol roka, tiez neviem co a ako so stravou v skolke. Bude nikto schopny a v obec ochotny varit "vyvazenu" vege stravu pre neho? Myslim tym teda nie len zamenit maso za kytickove( sojove kocky). Myslienka pripravovat stravu doma ma tiez nelaka, pretoze vacsina toho co jeme, sa je priamo , cerstve. S tym aby mu napriklad cestoviny prihriali na obed v mikrovlnke uz vonkoncom nesuhlasim.
naviac uz vidim tie pohlady- co si to zase ti mlady vymislaju....atd. Ved mi tam nejaka kucharocka aj napluje ked ju nahodou upozornim na nedostatky.
Som zufala. Inak jaron ty si pisal o svojej dcerke, ze uz zacala vnimat ine civilizacie🙂 . Je to tzke! Zacalo to aj u nas! Stale sa rozpravame o ruzovom acidku a ruzovom tom a tom. Moj syt totiz miluje ruzovu. Ja mu to vysvetlujem- ze farby su na malovanie nie na jedenie. Ale potom mi da uplne logicku otazku- preco tam davaju farbicky a preco to teda predavaju a preco to ludia kupuju a jedia. A preco mu to kupy babina atd.
Takze ak mas tip ako na detsky rozum- dusicku tak budem vdacna. Nad maly sa totiz s tou pubertou co spominas uz asi narodil🙂 Je velmi priecny🙂
A este k clanku v dietati- ocenujem. Velmi pekny....povzbudzujuci...

jaron
16. sep 2009

Pataacharlie, to je dobré, že si reagovala n aprvú stranu 😀 . Veď sa mi to aj zdalo, keď si tam oslovila tušim na konci Lucku.

Recept na to ako na detský rozum asi nemám. Asi to chce "len" trpezlivosť a veľa lásky.

Ale za seba môžem povedať, že je veľmi dôležité, aby som trávil dostatok času s dcérou. Keď na ňu nemám čas, ťažko ju potom môžem viesť k niečomu dobrému, je možno viac nervózna, menej "ovládateľná".... Keď sme viac spolu, nehovorím, že odrazu začne mať rád všetko, čo predtým nie, ale predsa len spolu lepšie vychádzame, viac odo mňa príjme, môžeme viac diskutovať a je to aj v tej otázke stravy, sladkosti a pod. riešitelnejšie, čo je aj pochopiteľné. Samozrejme to isté plati pre čas strávený s manželkou.

Ten časopis Dieťa má kamarátka, musím si ho požičať a prečítať ten článok, som zvedavý.

jaron
16. sep 2009

neviem, či máš knihu Filipove dobrodružstvá, to je tak už pre 3 ročné dieťa celkom akurát (sú tam obrázky, texty) - je to veľmi vhodná výchovna kniha, čo sa týka životosprávy.
Je k tomu aj projekt, tu je viac:

http://www.zivotazdravie.sk/seminar-filip-pre-d...

Môžu pozrieť aj ostatní, je to zaujímavé, skúste tie zelené odkazy, tam sú aj nejake prezentácie a fotky, také čosi keby v bolo každej škôlke to by bolo.

Inak tá Klatova Nová Ves, nie je to niekde okolo Prievidze? Možno tu dedinu poznáš, Pataacharlie.

ivava
16. sep 2009

Pataacharlie - knihu od Dr. Bukovského Vegetar. dieťa som aj ja veľmi dlho hľadala až:
http://nepal.sk/Bukovsky_-_Vegetarianske_dieta.pdf
sťahovanie trva však veľmi dlho, niekoľko minút, ja som už ani nedúfala a bola nakoniec som bola milo prekvapená.
Jaron - prve dve knihy Filipove dobrodružstva som kúpila snáď pred 6-7 rokmi na prednáške o zdravej výžive, ktorú zorganizovala škôlka, staršia dcéra si ich veľmi obľúbila, čítala ich stále dokola a teraz aj mladšia dcéra v nich stale listuje. Môžem len odporúčať.

lalitagopi
17. sep 2009

Ahojte všetci! našla som jedno pekné náučné video, ale je po anglicky

https://www.youtube.com/watch?v=9Y0JYAkhooY
marfigirl
17. sep 2009

ahojte,
dakujem, ze ste na mna mysleli 🙂
vcera mala doktorka hrozne plno, bola som tam znova dnes a nedala mi to ☹ Ale mam dalsiu mensiu sancu, dnes som hovorila o tom s nasou hospodarkou a ta povedala, ze sa skusi este spytat veducej kuchyne, no hruza. Tak este mala iskierka nadeje vo mne planie.

Pataarchalie, ja mam tiez takeho syna, presne tak isto sa pyta, preco ini toto jedia a ja nemozem.....Ja mu to vysvetlujem na rovinu ako to je. Ze to je nezdrave, mnohym ludom nezalezi na tom co jedia, ze este nevedia pochopit, ze to co jeme je naozaj dolezite, potom mu rozpravam, ze napriklad cukor nam zabija dobre vitaminky v telicku a potom nema kto bojovat proti bacilom. Nakreslila som mu dobre vitaminy a bacilov a tak mu rozpravala. A co bolo najlepsie, v skolke im pustili cast toho serialu Bol raz jeden zivot a bolo to o zubkoch a o tom ako cukor nici zubky, to mu veeeelmi pomohlo. Zatial sa da takto celkom fajn spracovat. A inak aj moj ma velmi rad ruzovu a manzel byval z toho uplne zufaly, lebo on si aj topanky chcel kupovat ruzove 😀

Idem mrknut na vase odkazy.
Jo este som chcela jeden recept, mne osobne to chutilo.
Vlocky namocit do sojoveho mlieka, pridat poduseny spenat, prelisovany cesnak, tofu a sol, zmiesat a dat zapiect, mali sme to so zemiakmi plus nejaky salatik.

marfigirl
17. sep 2009

hihi, tak som si jednu knihu hned objednala, Misko bude mat meniny, budeme mat darcek, dufam,ze sa bude pacit 🙂

jaron
17. sep 2009

a akú knihu? marfigirl

lalitagopi
18. sep 2009

marfi! stále sa čudujem, a nejde mi to s tou škôlkou nejak do hlavy...
ja som mala kamaratku tu v BA, deti dala do škôlky...a balila im vlastnú stravu...deti nikdy nejedi s ostatnýmy a vôbec z toho nemali nejaký mentály problém...ani deti ani učiteľky...
druhá kamoška, tiež vegetariáni..nosí dceru pred obedom domov....
fakt nechápem, prečo s tým maju problém 😅 😕 🙄

marfigirl
20. sep 2009

jaron tu knihu o tom filipovi 🙂

lalitagopi to mozem len tisko zavidiet. Ja tiez nechapem preco je to taky problem, keby bol alergik, tak nie je problem, tak preco je problem teraz? Nepredpokladam(ak by mi to dovolili), ze by sa teraz zacal nejaky bum a vsetci tam v skolke zacali nosit detom stravu, podla mna su rodicia radi, ze maju pokoj...tak fakt neviem kde je problem.

jaron
20. sep 2009

Myslel som si, že asi Filip, len neviem, ktorú časť. Teraz už je asi štvrtá (tú ešte nemáme), ale najviac sa mi páčia asi prvé dve (tie majú pôvodných francúzskych autorov). Aj tie ďalšie sú dobré, ale tie prvé sú také originálnejšie...

marfigirl
21. sep 2009

aha, no tú prvú časť. Začneme od začiatku 🙂

joj som taká nahnevaná. Nedovolia mi nosiť tú stravu do škôlky. Napíšem im ešte na internet alebo pôjdem za riaditeľkou. Fakt ma to vytáča. Človek sa snaží celé tri roky ho stravovať normálne a potom toto.

jaron
21. sep 2009

To je mi ľúto s tou stravou. Ešte v skratke, či tomu dobre rozumiem: Máš tam malého Michalka a je tam aj cez obed a chcela by si mu nosíť stravu na obed z domu, tak je?

My sme mali Natálku len do obeda, ale aj tak boli učiteľky veľmi milé a ústretové, keď tam niekedy výnimočne zostala dlhšie, mohli sme jej dať chleba a pod. Desiatu sme požiadali bez mäsa, tak mala väčšinou maslový chleba, ale aj tak dobre.

Viem ale, že v inej škôlke v našom meste to nemala známa také láhké, ale tiež neviem, či to nebolo tým obedom, tam už väčšinou to býva ťažšie.