Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

tofik
6. máj 2010

rancuzkaf 😀 😀 😀 no veď , že som tu dlho nebola a vôbec som si to nevšimla 😀 No ale neopýtaš sa - nevieš.

marfigirl no veď keby niekto vedel povedať, či sa oplatí kupovať. / Ešte , že to nevidí mm, som mu sľúbila, že budem šetriť,na letnú dololenku a odvtedy míňam dvojnásobným tempom. 😖 Mne niekedy prepne na opačné obrátky, keď si poviem, že treba trošku schudnúť, začnem mať chute na všetko možné, keď sľúbim mužovi, že už žiadne ďaľšie zvieratko, zaručene niečo dotiahnem a teraz keď nesíham pri dvoch deťoch, tak by som chcela ešte tretie. Mám niekde prehodené obvody. 😕

marfuskaanjelik
6. máj 2010

Zdravím
to je super, že existuje takéto fórum. Prečítala som všetkých 62 stránok a som nadšená 🙂
Obaja s manželom sme vegetariáni a máme 5.5 mesačného chlapčeka. Pomaly teda začneme s prikrmovaním. Chcela by som sa poďakovať za všetky super rady, ktoré sa tu objavili.
Zaujala ma kniha od Dr. Bukovského, ale nikde sa mi ju nepodarilo "stiahnuť". Keďže žijeme v zahraničí a na Slovensko často nechodíme, silne pochybujem, že sa mi ju čoskoro podarí zohnať. Vedel by mi prosím niekto pomôcť a prípadne poslať knihu v el. podobe.
Ďakujem

Ešte jedna poznámočka k zemiakom- podľa mojich informácií je lepšie nejesť ich príliš často, pretože spôsobujú prudký nárast a následný prudký pokles hladiny cukru v krvi (určite to má nejaký odborný názov)

certica
7. máj 2010

vysoky glykemicky index 🙂 , ale zas az take uplne hrozne to nie je 😀

certica
7. máj 2010

marfuska, ja toho bukovskeho mam v pdf, mozem ti poslat na mail

marfuskaanjelik
7. máj 2010

Certica, ďakujem za ten "odborný názov" 🙂
Môžeš mi to prosím poslať na rionaidc@yahoo.com?
Ďakujem

certica
8. máj 2010

marfuska, mrzi ma to, ale nejde mi ten subor poslat, lebo aj zazipovany ma 46 mb, normalne cez 57Mb 😒 . mozno niekto iny poradi alebo posle link, kde sa to da stiahnut

jaron
8. máj 2010

Ahojte,

Certica cez skype to ide, i keď to chvíľu trvá (hodinu?), ale nemusíte byť pri tom.

jaron
9. máj 2010

"Pod pokličkou" je ďalšia časť venovaná téme "Vegetariánská rodinka není žádná novinka".
môžete si pozrieť z archívu na:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410236100...

adriana7
9. máj 2010

ahojte,
tofik, ja som sa nepasovala do roly geriatrickej matky, žiaľ, moje okolie, áno. Rodina je v poho, starká rodila totinku - svoje posledné dieťa v 43 rokoch, kojila ju do 4 rokov. Mne to príde celkovo na Slovensku také pomýlené, keď moje 18 ročné spolužiačky vo veľkom rodili, ja som chodila na výšku a mať dieťa mi prišla riadna haluz. Sama som sa ešte cítila ako decko. Teraz mám ja malé deti, moje dávno odrodené spolužiačky sú už poväčšinou rozvedené, deti veľké a pocit prázdneho hniezda zaháňajú tým, že teraz ostošesť študujú, blbnú po diskotékach...
My nepijeme mlieko a keď som deckám začala kupovať sójové mlieko, radšej nechceli žiadne, aj keď som ho doma tiež skúšala vyrobiť, nebolo to ono. Ale majonéza z orechov, tá mi ide perfektne. Síce som zničila jeden ponorný mixér, ale MM mi teraz kúpil výkonnejší, tak to sa mi melie. Sójové mlieko používam 2x do roka, keď sa deťom zažiada puding, ale minule dostali chuť na palacinky, a neviem ako vám, mne sa to cesto so sójovým mliekom tak lepilo a trhalo, že minimálne rok palacinky robiť nebudem.
A marfuskaanjelik, ja si občas zájdem na Bukovského stránku www.akv.sk (ako ambulancia klinickej výživy) a tam sa tuším aj dá zohnať posledné kusy jeho knižiek, ale veľa z nich má aj spracovaných v článkoch na stránke, dá sa tam nájsť veľa informácií. Ale ja som zháňala Vegetariánske dieťa a to je už beznádejné, ani dotlač sa nechystá. Tak som tam volala, a milo ma prekvapili, lebo za slušnú cenu mi vedia vypracovať pre deti jedálniček, aby som sa stále nestrachovala, či majú vyváženú stravu...

zojec
10. máj 2010

ahojte... tiez som rada, ze je tato stranka, z casu na cas si vas aj ja precitam.. 😉 som vegetarianka uz 10 rokov, ale nie nejaka zaryta.. sem tam zjem rybu... chcela by som sa mamiciek, ktore vegetariancili aj pocas tehu, ako si doplnali bielkoviny?? doteraz som s tym nemala problem, ale dnes som sa vratila z poradne a doktor ma velmi vystrasil, ze mam malo bielkovin v krv, ze je to velmi nebezpecne pre babatko aj pre mna, ale ja bohuzial masko papat nedokazem.. proste mi nechuti, aj keby som chcela.... mohli by ste mi odporucit nejake vyzivove doplnky? tofu, strukoviny, soju.. vsetko jem., dokonca jem aj mliecne vyrobky aj mlieko... za kazdu odpoved dakujem..

jaron
10. máj 2010

Ahoj Zojec,

som trochu mimo. Ak ješ strukoviny, sóju, tofu, mlieko, mliečne výrobky... ak jednoducho niečo ješ a nedržíš nejakú extrémnu diétu (čo teda predpokladám, že nedržíš), tak určite nemôže byť problém v príjme bielkovín. Ak normálne jedávaš (teda znova opakujem, ak nedržíš diétu), určite máš príjem bielkovín nie dostatočný, ale ešte navyše. Tak by ma veľmi zaujímalo, v čom je problém.
Tehotenská cukrovka, problémy z obličkami??? neviem, dúfam, že lekár na to príde alebo ešte lepšie, dúfam, že sa to zlepší a nič hroziť nebude, ale pokiaľ normálne ješ, problém nedostatočného príjmu bielkovín je takmer vylúčený a nenaleť ani prípadnému strašeniu, že to preto, lebo neješ živočíšne bielkoviny (a tie vlastne ješ, z mlieka). Dostatok bielkovín dokonca zabezpečia aj zdroje ako obilniny, ryža, zemiaky... nie to ešte strukoviny, orechy, tofu, mlieko...

zojec
10. máj 2010

jaron, ved aj ja som v soku.. lebo doteraz bolo vzdy v poriadku.. dietu nedrzim.. 🙂 dokonca som aj nadmieru pribrala.... trosku studujem teraz na nete.. ale hovoril mi to aj lekar, ze mozem mat nejaky problem so vstrebavanim bielkoviny... asi by to chcelo nejake probiotika, alebo nejaky preparat co mi pomoze vstrebavat bielkoviny.. este sa trosku posturam v nete a na nieco hadam pridem, .. dufam, ze sa to zlepsi.. lekar ma nejak nenutil do maska.. len hovoril, ze nedostatok bielkovin nie dobre pre babatko ani pre mna, . pred 6 tyzdnami bolo vsetko v poriadku.. tak neviem kde je problem..lebo nemam pocit, ze by som jedla menej.. skor viac... dakujem za odpoved.. 😉

jaron
10. máj 2010

niet za čo, myslím, že aj ty si to tak zhodnotila, aj lekár, že problém môže byť inde, tak aby si sa netrápila nad tým, že ješ málo bielkovín alebo čo 🙂 , v tom to asi nie je

jaron
10. máj 2010

ešte by niekto mohol povedať, že je to preto, lebo mäso má "komplexné" zloženie aminokyselín a rastlinné bielkoviny nie, a že je to preto, ale to je tiež blbosť, v tvojej pestrej strave je všetkých aminokyselin až až (to nie je len môj osobný názor).

jaron
10. máj 2010

som zvedavý na ďalšie výsledky, daj potom prosím vedieť, ak chceš, veľa zdravia želám tebe aj bábätku

zojec
10. máj 2010

dakujem jaron.. verim, ze vsetko bude v poriadku.. ved nedostatok bielkovin maju najma ludia z tretieho sveta.. a teda ja tak vobec nevyzeram.. 😉 a ani sa nestravujem.. ved za 10 rokov bez masa by sa to uz prejavilo.. a fakt si teraz z casu na cas dam dokonca aj rybu.. tiez neverim, ze to je maly prijem.. bude to v tom vstrebavani... skusim tie pripravky, a o dva tyzdne pojdem na krv, a snad sa to zlepsi.. ale ak by tu mal niekto nejake skusenosti s probiotickymi pripravkami, budem rada ak sa podeli o skusenost.. 😉

certica
10. máj 2010

zojec, tu je taky sumar, resp. analyza vysledkov z krvi: (pre zaujimavost)
http://www.zdravie.sk/sz/content/480-29550/biel...

jaron, problem je, ze nie som na skype. uspesne sa branim registracii, napr. aj na facebook-u, icq atd., lebo by zrejme hrozilo, ze pri pc stravim pomaly vsetok volny cas 😲 😀

zojec
10. máj 2010

dik certica, som to citala tiez... len to su priemery normalnej netehotnej osoby, takze tazko z toho vyjst.. 🙂 nemam ten papierik kolko toho bolo, ale myslim ze doktor mi hovoril ze norma je nejak do 66 a ja ze mam 62.. kedze nie som lekar, ani zdravotnik, tak sa do toho velmi nevyznam, ze coho.. 🙂 a vobec na nete dost malo pisu o malo bielkovinach v tehotenstve.. skor o vela a v moci.. a to viem co znamena.. 🙂 ale nevzdavam sa... zajtra kupujem probiotika.. uz som zjedla za dve hrste vlasskych orechov.. 🙂 a rano si dam cottage cheese.. och a zas priberiem kilo na tyzden.. 😠

jaron
10. máj 2010

veru to máš pravdu a ja hlupák som sa dal ešte aj na facebook 😀 , ale tam až tak veľmi našťastie nechodím
tak môžem poslať tú knihu Marfuske ja, ešte neviem, či cez skype alebo úschovňu

adriana7
13. máj 2010

ahojte,
chcem vás poprosiť o recept na upečenie arabského chleba doma, ale v nejakej celozrnnej alebo grahamovej verzii, v bille sa dá kúpiť len z klasickej bielej múky, a mojim deťom tak zachutil, že musím každý druhý deň robiť plnený. Ide mi ale o to, či sa vôbec dä urobiť z inej ako len bielej múky tak, aby sa tam pri pečení vnútri nafúkla tá dutinka, aby som z toho nemala langoše. Keď som napríklad skúšala knedľu v celozrnnej verzii, tak sa mi vôbec nezdvihla, nebola nadýchaná, tak robím len z 1/3 celozrnnej , ostatné biela a je to o.k.
Recepty som nejaké na nete našla ale ide mi aj o ten postup, to vôbec neviem. Mám elektrtický sporák s platničkami, tak by som to hádam nejak sfúkla...

indy
13. máj 2010

adriana ja som robila podla tohto receptu http://www.siarsky.ch/index/sk-1034-81-1018-0.html a davam bud celozrnnu spaldovu, alebo celozrn. psenicnu a vydarili sa mi dobre Akurat su trochu hrubsie oproti kupovanym
a s knedlou tiez nemavam problem, ked dam len celozrnnu muku 🙂

adriana7
13. máj 2010

indy, ďakujem, doteraz som bola v tom, že sa to pečie ako lokše - na suchej kovovej platni, a ono sa to pečie v rúre,už som si to vytlačila vo farbe, cez víkend vyskúšam a poinformujem . Ja mám ale malinkú elektrickú rúru, podľa toho plechu, čo je na obrázkoch, asi polovičný, nemôžu mi tie posledné zatiaľ prekysnúť? A indy, tiež nedávaš nič na plech( olej, vodu) len ich položíš na suchý plech? a tieť nemám priečky v rúre, ja mám len jednu drážku v strede rúry, nevieš mi poradiť? dik

indy
13. máj 2010

adriana na suchej kovovej platni sa pecu napr. rozne indicke placky, arabsky pita chlieb aby sa nafukol na tu kapsu potrebuje prave byt v tej trubeNajdolezitejsia je teplota rury a nevadi ze sa ti da dat plech len do polovice Najnizsia teplota co by mala byt v trube je 240°C, aby sa ti tie placky nafukli a urobili kapsu Takze dolezite je vyhriatu trubu otvarat co na najkratsi cas, ja tam tie placky doslova hadzem a rychlo zavieram 😀 Co sa tyka prekysnutia tak toho sa neboj, lebo pita je hotova tak za 4 minuty a rychlo davas dalsie Treba to striehnut, ked sa ti nafukne kapsa tak uz len chvilocku a treba rychlo vyberat
tu je tiez dobry navod
http://www.souk.cz/?p=25
vela stastia, potom daj vediet ako sa vydarili 😉 A narobila si mi chute asi aj u nas budu cez vikend 🙂

adriana7
13. máj 2010

Indy, prečítala som si aj tento návod, super, také krásne chleby, že keby som nebola v robote, tak by som už piekla... Ale uvedomila som si, že musím vyvariť utierky, je ich pri tomto pečení treba vcelku dosť, ja ich mám tak akurát na jedno pranie, takže to zbieram a potom naraz operiem, no nevadí, pity budú v nedeľu...

lucia123
autor
13. máj 2010

Niekto mi v minulych strankach dobre poradil super plienky, vraj sa daju kupit v DM-ke, uz to neviem najst... Prosim, mohli by Ste mi este raz poslat typ na co naprirodnejsie, najsetrnejsie plienky? Nebudem uz kupovat Pampers, koli tvrdosti a koli tomu ze propaguju vakciny a to ja podporovat nebudem.
Vopred dakujem 🙂 Suuurne...

zfidorka
13. máj 2010

lucia - znacka plienok Alana 🙂 myslim ze su aspon ciastocne rozlozitelne...

zojec
13. máj 2010

pre lucia http://www.dm-drogeriemarkt.sk/Master_CMS/index..... 😉 tiez sa ich chystam kupovat..

adriana7
14. máj 2010

ahoj,lucia123, dlho si sa neozvala, asi máš toho teraz dosť s mimi...
Ja mám termín až v auguste ale už mám nakúpenú výbavu moderných látkových plienok, ktoré teraz začali predávať aj v DMke. Ak budeš mať chvíľočku, popozeraj si tuto vo fóre sekciu výbava - látkové plienky, tie maminy majú skúsenosti a veľa ti poradia. Ak však chceš jednorazovky, tak určite tieto z DM...

adriana7
14. máj 2010

Lucia123,
a ešte k tým vakcínam, chcem ťa poprosiť, ak nájdeš čas, napíš mi do IP, niekde som v minulosti čítala tvoj príspevok ohľadne odmietnutia očkovania bábätka, ja by som určite chcela oddialiť očkovanie bábätka, ktoré sa nám v lete narodí, nechcem to odmietať, len určite ho chcem tohto uchrániť aspoň prvý rok, tak ak mi vieš v tomto poradiť, budem to vďačná

tofik
14. máj 2010

Trošku od veci, ale ak ľúbite papkať bryndzu, tak skúste nastrúhať uhorku na hrubšie / ako keď stúhate jablká/ ,pridať kôpor a bryndzu a poriadne premiešať a nechať vychladiť. Fantasticky osviežujúce.