Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
19. jún 2010

@zojec blahozelam k malickej 🙂 super, ze dnes si nemusela dokrmovat... posielam ti virtualne z mojho mliecka, mne niekolkokrat za den tecie prudom.... uz mame celu podlahu pokvapkanu, co nestiham odchytavat...
tak sa drzte, mysli pozitivne a uvidis ze vsetko bude dobre 🙂

zojec
19. jún 2010

@zfidorka dakujem za virtualne mliecko.. 😉 teraz som uz musela dokrmit, lebo uz bol velmi velky rev .. ☹ zacinaju ma priserne boliet bradavky... ☹ dnes ked zaspinka, idem najst nejaku laktacnu v okoli... nechcem to nechat len tak... ☹

henri001
19. jún 2010

😉 @zojec to je vyborny napad, aj ja som to vyuzila ...kojenie by nemalo boliet 😉 urcite ti dobre poradi, neodkladaj to , urcite pride co najskor 🙂 pamataj ze kojenie je hlavne v hlavicke, tak sa tym netrap ...ja viem ze sa lahko pise ale ver mi, presla som si tym ...srdiecko , ked zacnes takto ponukat flasku,mimi bude zmatene a technika kojenia sa zhorsi ...zavolaj laktacnu co najskor 🙂 myslim na teba , a nebojkaj , tvoje mliecko je vyborne , lebo je tvoje a pre tvoje miminko 😵 cmuk

zojec
20. jún 2010

@henri001 aj vsetci dakujem pekne za podporu, zajtra rano pride laktacna... 😉 tak verim, ze sa to coskoro zlepsi...
prosim vas, neviete mi poradit nejaku dobru polievku co mozem?? nejak mi dosla inspiracia.. :(

zfidorka
20. jún 2010

@zojec kombinacie na polievky ktore jem ja: zatial len zeleninove - napr. mrkva, zemiak, hrasok, cuketa, kalerab, cestoviny (rezance, kuskus), ryza, krupky - skus nejako pokombinovat, napr. hraskova (zeleny hrasok) s liatym cestom, mrkva+zemiak+cuketa, kalerab+krupky, mrkva+kalerab+cestoviny...
buduci tyzden, ked mala bude mat ukoncene 2 tyzdne sa chystam na cervenu sosovicu - ta by nemala nafukovat.. aspon dufam...
pripadne skusene maminy mozu dat tipy co jest prve tyzdne...

zojec
20. jún 2010

ja som vcera varila rasovu s vajkom, rascu dost nemam rada, este fobia z detstva som v nej videla mravce.. 🙂 zeleninkovu si davam aj ja.. dnes bola s haluskami... predvcerom zelerovo-mrkvova.. hm.. len neviem ci zeler tiez nie je alergen.. ale uz aj tak neskoro.. malickej nic nebolo.. 😉 no cervena sosovica ani mna nenafukuje... ani normalna, ked ju vecer namocim do vody.. ale ktovie co taky maly zaludocek..aj ja sa chystam coskoro zaviest do jedalnicka strukoviny.. a co tofu?
@zfidorka papas tofu a sojove maso?? ja sa nejak neodvazim zatial...

zfidorka
20. jún 2010

@zojec ja som jedla uz aj tofu, aj sojove maso... 🙂 tofu podla mna v pohode mozeme.... sojove maso som mala v porodnici,,, doma radsej len to tofu...
jedine co u mna robilo sarapatu bola kukurica (lahodkova) - ale to som ja nejako nedomyslela 😅 , inak z ovocia jem jablko osupane, banan a po troske cerveny melon, obcas po 1-2 marhule...zo zeleniny mrkvu, zemiak, cuketu, baklazan, mlady hrasok, surovu uhorku... tot moja pestra strava 😉

rancuzkaf
20. jún 2010

@zfidorka, @zojec gratulujem k dievcatkam, nech vam v zdravi pekne rastu!

nazor, ze sa treba pri kojeni obmedzovat je zastaraly, ved babatko je zvyknute na vsetko, co mamina jedava v tehotenstve, to znamena, ak ste jedavali tofu a strukoviny, kludne jedavajte dalej....a keby nieco, urcite si to vsimnete na reakcii dietatka...ja som mala v porodnici fazulove chili a v pohode🙂

mrkvova polievka:

150g mrkvy najemno nastruhanej
50g oleja
50g muky
100g tenkych rezancov
3PL solcanky
100g tofu

oprazit na oleji mrkvu spolu s mletou rascou (ta je zamerne pridana pre kojacie maminy🙂 a dajte si kto kolko lubi), pridat muku, solcanku a chvilu do vonava poprazit, zaliat 1,5 l vody, ked zovrie nasypat rezance a 5 min varit, (kto ma iny sporak ako plyn, moze odstavit hned, lebo na platni to samo povari este chvilku) na tanieri zdobime nastruhanym tofu a petrzlenovou vnatou (ale ta sa pri kojeni neodporuca, zastavuje laktaciu, tak opatrne)

dobra je aj bazalka, ci uz vo forme caju alebo pesta na cestoviny
fenikel koren( cviklovo-feniklovy salat, alebo pridat ku zeleninke do polievky), semena na caj

rancuzkaf
20. jún 2010

robievala som si caj na mliecko z feniklu, anizu, bazalky, senovky greckej (mnozstvo asi z kazdeho rovnako)
este jedna skusenost: caj od Welledy na kojenie ma priserne naduval☹

matova
20. jún 2010

zojec: ja som citala ze z viacerych bylin je naozaj velmi dobra senovka grecka- na zvysenie tvorby mlieka. A okrem vsakovakych cajov na podporu dojcenia su tu tiez masazne oleje na prsia - tiez zvysujuce tvorbu mlieka- najdostupnejsi bude asi ten z weledy (v DM). Dúfam ze laktacná ti dobre poradí a bude uz fajn 😉
A pozor na šalviu!!! tá je nevhodná.
Ja som jedavala priserne (a tak som sa potom aj citila), vsetkeho som sa bala koli naduvaniu....a dufam ze nabuduce sa uz budem riadit tym co pise rancuzkaf- postupne vsetko co pocas tehotenstva 😉

marfuskaanjelik
20. jún 2010

@zfidorka,@zojec gratulujem k slniečkam a prajem hlavne veľa zdravíčka.
Súhlasím s rancuzkaf-ou, ani ja som sa veľmi neobmedzovala. Je síce pravda, že som nemávala každý deň kyslú kapustu a fazuľu. 🙂 Jediné s čím bol problém bol pomarančový džús, ale to bola moja blbosť.
Prišlo mi trošku zvláštne, že som počas tehotenstva takmer nemávala žiadne "chute" ale keď sa malý narodil objavili sa a občas to bolo na nevydržanie.
Mala som super čaj na kojenie nejaký Bio presný názov si nepamätám, mamča ma ním zásobovala zo Slovenska (jastrabinová vňať, rascový plod, fenikel, medovka, zlatobyľ a myslím, že aj skorocel). Z čaju na kojenie od Lerosu bolo veľa mliečka, ale bolel ma z neho žalúdok ☹
U nás bola favoritom zeleninková polievka z mrkvy a cukiet, len s tým rozdielom, že som zeleninu nevarila, mrkvu som si pripravila na paráku, medzitým som dala zovrieť vodu, dala som do nej bylinkovú soľ, rascu, prípadne bylinky a jednu paradajku, nahádzala som do nej mrkvu a surové neolúpané cukety, dala na to pokrievku a odstavila z ohňa. Cuketa sa zohriala, ale ostala pekne chrumkavá. Mňam. Teraz ma tak napadlo, že sme ju dávno nemali. 😉

zfidorka
20. jún 2010

@rancuzkaf @marfuskaanjelik dakujem za priania, aj stravovacie tipy 🙂

adriana7
21. jún 2010

Ahoj zojec,
cez víkend som bola na stretávke, tak ti trošku oneskorene MOC GRATULUJEM k malinkej, a prajem tebe dobré a spokojné bábätko a malej pokojnú, vyrovnanú a milujúcu maminu.
Prvé kojenia bývajú asi u každého problém, aj ja som sa trápila... Pri Laurinke mi všetci radili a boli múdri a ja ako prvomatka som sa nechala ovplyvniť a nepočúvala svoj vnútorný hlas.
Pri Šimonkovi som si povedala dosť, veď aj nevzdelané matky v Južnej Amerike koja, negooglujú a polovica z nich ani čítať nevie...
Príroda je múdra a kojiť budeš vedieť aj ty.
Chce to len kľud, kľud a zasa kľud. Vykašli sa na haldy prádla, teplé večere pre manžela, aj nepovasávaný koberec. Ležkaj, stále si malú prikladaj, veľa podľa chuti papaj a neobmedzuj sa v jedlách, ktoré Barborka z bruška dobre pozná. Bábätko je najcitlivejší seizmograf na všetko, čo prežívaš, a keď budeš mať pocit, že nestíhaš, ona bude mať z toho v hlavičke chaos a neprisaje sa.
Mne pomáhalo, že keď deti spali, pozerala som sa na ne, vtedy mi začalo v prsiach také zvláštne mravčenie a prsia sa nalievali. Vtedy som skúsila aj priložiť, aj keď dieťa spalo, prisalo sa aj v spánku. A počas kojenia som sa snažila vytesniť z hlavy všetky myšlienky o špinavom riade a neumytej chladničke. Proste som sa na bábo len dívala, hladkala ho po hlavičke, nožičkách a ďakovala Bohu za taký zázrak.
Raz dokonca prišla návšteva a ja som ju nepustila. Ku dverám som doskákala cez 3 kopy prádla, otvorila v pyžame na kojenie s kľudom Angličana a vysvetlila som im, že som rada, ale za chvíľu sa malá zobudí a budeme sa kojiť a to je teraz pre mňa najdôležitejšie...
Moja kamoška porodila pred 3 týdňami cisárskym a napriek tomu, že je to jej 3. dieťa a nikdy s kojením problémy nemala, teraz po sekcii sa tiež mliečko rozbiehalo pomalinky pomaly. Len nikdy neprikrmuj, príkrm, predjedlo aj hlavný chod máš kúsok pod nosom.
Držkajte sa, ver si, budeš kojiť ešte veeeľmi dlho, pred Vianocami tu na to budeme s úsmevom spomínať...

zojec
21. jún 2010

ahojte dievcata dakujem vam... 😉 bola tu dnes laktacna.. vyfasovali sme tu senovku grecku... uff , uz davno som nejedla nic horsie.. 😉 ale poradkyna hovorila, ze mozno uz po prvom dni zbadam ucinky.. som to zamiesala do jogurtu ale tri polievkove lyzice 3x denne je teda dost.. vraj vtedy bude dobre ked ju zo mna bude aj citit.. 🙂 okrem toho povedala, ze podla nej mam mliecka dost, len mala ma uz roztiahnuty zaludok tak preto tolko pyta.. dnes som ju trosku oklamala, a dala jej 30ml UM cez hadicku na prsku a islo nam to vyborne.. 🙂 teraz uz konecne od 8,00 spinka.. doteraz sme kojili s prestavkami.. ale zvladla to len s jednym vacsim placom.. tak som na nu aj na seba hrda.. som rada ze tu ta laktacna bola.. hned sa lepsie citim.. aj moj mm bol spokojnesi 😉

@adriana7 moja, veru kaslem ja na upratovanie aj na pradlo.. na vsetko.. ani som si dnes neuvedomila ze je pol dna v "keli" 😉
dakujem aj za tipy na varenie... asi dam precitat manzelovi 😀 to by aj on mohol zvladnut...

adriana7
21. jún 2010

zojec,
od rána na teba myslím, nechcem sa hrať na "chytrolínu", ale keď budeš potrebovať, napíš hocikedy!
Aj matova má "bohaté" skúsenosti s kojením, bože, na metál...
ak to chceš v pohode zvládnuť, tak si sadni, a povedz si, čo je tvoja priorita, bábo, varenie, uprataný dom...
Ja si myslím, že materské mliečko je toa najvzácnejšie,čo môžeme našim deťom okrem lásky dať. Ale žijeme v takej sprostej dobe...
Ja ti napíšem len zopár príkladov:
- moju malú som v nemocnici kojila, keď po 20 minútach prišla sestra a odtrhla mi ju... vraj stačí - ty koj aj hodinu, aj dve, ak bude treba
- malá začala hodinu po kojení plakať od hladu a naša suseda - totalitná zdravotná sestra s hrnčekom na stene k nám dobehla, že "Aďa, hádam ju zas nejdeš kŕmiť!!!" Dodnes si pamätám, ako sme na malú, kričiacu od hladu s mm hľadeli a stopovali, kedy ju už budem môcť priložiť, čím viac plakala, tým viac som mala prsia naliate, malého som kojila ako bolo treba, koľkokrát sa stalo, že som nakojila, prebalila, a zasa si pýtal, tak som zasa ležala a kojila
- hlavne večer sa stáva, že bábo ťahá dlhšia a viac, po kojení malá zas plakala, nato k nám suseda zazvonila s tým, že "Dušan, utekaj do lekárne po sunar", a my sprostí prvorodičia sme jej dali fľašu a "posr.... sme to", ja rodím na konci augusta, ale viem, že si nepôjdem kúpiť žiadnu fľašku, ani na čaj, a sušené"čosi" z francúzskej Rysule už vôbec nie, a viem, že kojiť budem, inú myšlienku do mojej blond hlavy ani nevpustím.

zojec
21. jún 2010

@adriana7 🙂 ja som presne s takou myslienko sla do porodnice, ze kojit budem a hotovo!! ale tiez ako provorodicka som sa nechala zlakat na to UM.. 😠 ale verim, ze som sa rychlo spamatala.. aj laktacna mi hovorila, ze absolutne nic nie je stratene... mala sa krasne prisava.. takze to je super.. ja si musim zvysit produkciu mlieka castym prikladanim.. a dojcili sme dnes od 8,00 do 12,00.. potom sa asi do 13,00 pomrvila a teraz spinka.. zaspala som s nou na hodku.. normalne ma to vycerpalo.. 🙂 vyhodili sme flasu.. co je myslim si uspech... na prvy den.. 🙂
no najhorsie fakt je, ked sa do toho staraju vsetci.. rodicia, susedia a vsetky "mudre" maminy, co nevedia ako to je, ked dieta reve od hladu, co mali mlieko hned po porode... a potom este co neznasam je veta: no ved co.. ved nebudes ani prva ani posledna co dava UM.. pre mna je priorita dojcit.. a nic ine ani nepripustam!! ale prekvapil ma moj otec.. 🙂 on ma strasne podporil.. vcera mi hovori.. na vsetko sa vykasli, nic nerob.. teraz si len ty a malicka.. ked ju budes prikladat aj kazdych 10minut, tak prikladaj! 😉 a neboj vsetko bude ok.. on je zootechnik, a vie ako sa tvori mliecko zvieratam, vravi, ze tak isto sa musi tvorit aj nam ludom, len to podcenujeme... kravy su napr. kludne po oteleni, nic nemusia riesit ked maju plny valov, a potom nemaju problem s mliekom.. takze sa mam nastavit aj ja nejak tak podobne 😉 tak pekne mi to vysvetloval, ze mi az slzy do oci tlacilo.. hm.. ale to mi teraz tlaci pomerne casto 😀
ale co nechapem je, ze mi uz v porodnici neponukli tu cievku na dokrmovanie.. lebo naozaj bolo treba.. ja som nemala ani kolostrum prve tri dni.. mozno by som teraz nemusela nic riesit..

rancuzkaf
21. jún 2010

@zojec , pekne sa ti dari, drzim palce!!!! ...tvoj ocino je super, mas v nom obrovsku podporu...a nedaj sa deptat vyrokmi typu- mas dost mliecka?- jasne, ze mas tolko, kolko Barborka potrebuje!....ked tymto vsetkym prejdes, budes bohata na skusenosti a vyuzijes pri dalsich dietkoch....este raz, nech sa dari!

marfuskaanjelik
21. jún 2010

@zojec máš úžasného otca.
Aj mne sa tlačili slzy do očí, keď som čítala, ako ťa podporil. Nádhera
To s tým pozeraním na bábätko funguje. Hektor sa narodil o 10 večer a v noci mi ho okolo 1 ráno doniesli na pol hoďku na pozeranie, aby sa pustilo mliečko.
Zajtra ideme na opekačku a manžel si zmyslel, že by chcel čevapi (u nás čevapčiči). Tak varím seitan. 🙂
V živote som čevapi nerobila, ani z mäsa ani zo seitanu, tak mi držte palce.
A možno to za mňa všetko vyrieši dážď 😉

adriana7
21. jún 2010

matova,
ja mám ofciálny termín 2.9., ale obidve moje deti boli o 2 týždne skôr, tak so myslím, že aj to tretie...
ak chceš, pošli mi do IP adresu a ja ti v pohode pošlem moje knihy, 2-3 mesiace sa bez nich zaobídem, alebo postupne, jednu po druhej, ako chceš...
francuzka,
ja som si až teraz uvedomila, čo som napísala s tou francúzskou Rysuľou. Pred 11 rokmi sa deťom ako náhrada MM doporučovalo France Lait (francúzske mlieko), aj Laurinka ako 4 mesačná na ňom skončila.
zojec,
tvoj otec je fajn človek, ako by povedal mm, má to v hlave "upratané"

rancuzkaf
21. jún 2010

@adriana7 aj mi to doslo, co si pisala o fr. rysuli🙂...pamatam ako to vsetci ospevovali!...este som ani netusila, ze tie rysule uvidim nazivo😲

matova
21. jún 2010

zojec: to je super že už steb zahodili fľašu. úplná paráda 😵

ja zas ked to všetko čítam, už mám aj strach, napriek tým skúsenostiam...lebo kojenie fakt najprv vyžaduje veľa času a pokoja a ten môj malý fešák neviem čo bude robiť zatiaľ ach...ja sa hrozne bojím aby sa to zas nezopakovalo že sa bábo nebude vedieť prisať a skončíme s fľašou- ale už umelého lebo mna odstriekavanie už fakt nebude čas ani síl...Tak asi to hodiť za hlavu a myslieť pozitívne 😉.

A to by som asi mala žiadať nech mi nosia bábo aj vnoci- lebo v PO pôrodnici jetaká divná praktika že o 3h vnoci bábätká nenosia- vraj aby sa mamy vyspali a dokrmujú ich odsriekaným mliekom- (ohriatym) z ľašky. A to aj tak nabádajú rodičky- nech ešte aj odstriekavajú po kojení každé 3h. Doteraz mám z toho ešte zmätok 😒

adriana7: jej, ďakujem za možnosť, veľmi by som chcela si to pozrieť, len toho času keby viac bolo....ale pokúsim sa, keď už teraz nie tak potom už vážne neviem kedy, tak ti pošlem do IP 😉

adriana7
22. jún 2010

farncuzka,
ja som sa bála, aby sa ťa to nedotklo, ale vidím, že aj ty si zažila éru fr.mlieka...
moja kamoška je učiteľka dejepisu a vyučovala 80te roky, ktoré zažila, deťom rozprávala, ako nebol žiadny tovar, ani toaleťák, banány kilo na hlavu. A tie deti (ona si totiž neuvedomila, že sa narodili až po revolúcii) sa po hodine na ňu išli sťažovať riaditeľovi, že si vymýšľa...
preto sa mi občas tiež stáva, že nejaký bonmot pochopí len ten, čo to zažil a ostatní na mňa pozerajú ako na pravú blondínu3...

matova
22. jún 2010

Ahojte, nedostala som sa dlho do obchodu so zdravou výživou, a došla nám Solčanka- kúpila som Podravku Natur - nemá žiadne ochucovadlá, akurát okrem zeleniny a korenín obsahuje aj cukor 😅

marfuskaanjelik
22. jún 2010

@matova prosím ťa a tá Podravka neobsahuje náhodou glutamát, alebo inú "fajnotku" ?
Ja som to pozerala u nás a všetky mali nejaké "sv..stvo". Keby tá Natur nemala, tak to by bolo super. 😀

indy
23. jún 2010

ja pouzivam z DM zeleninovy bujon je v bio kvalite Da sa kupit v sklenom pohari, alebo v sacku- ten je lacnejsi 😉 http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

adriana7
23. jún 2010

ahoj, indy,
už si dlho nebola, ako sa máte, ja tiež používam tento bujón, aj iné veci z DMky.
jaron,
písala som pred chvíľou aj do témy "nebezpečné banány", obdivujem ťa aký si pragmatik a kľuďas, ja som sa trochu viac rozohnila, jedna holka tvrdila, že leukémia je z banánov....
ty nepracuješ náhodou v diplomacii, že sa vieš tak "povzniesť nad vec"?

indy
23. jún 2010

ahoj adriana mame sa fain, dakujem 🙂 som sa potesila, ze ti vysledky vysli dobre 🙂 Tusila som to, ze to tak bude 😉 pisete zaujimavo, aj vas obcas preletim, ale akosi neni casu moc prispievat Chodim este do jednej diskusie Na piatok chystam oslavu pre maleho, bude mat 2 roky tak uz vymyslam aku tortu zo zdravych dobrot mu pripravim Dnes cely den zhanam jahody a uz sa po nich zem zlahla Chcela som si nakupit viac kil aj do mrazaku, ale v tomto pocasi sa ani necudujem ze ich niet

adriana7
23. jún 2010

indy,
u nás už jahody tiež skončili, ale denne ich jedna firma u nás v meste predávala asi 3 týždne, ja mám namrazené, aj sme sa teda do sýtosti "obžrali"
ale teraz som bola v bille na veľký nákup a kúpila som aj jahody, skús u vás v bille
a ešte na www.abrod.sk - v Hornej Strede pestujú, zavolaj tam, ak by si chcela viac, hádam sa dá s nimi dohodnúť aj na dovoze...

matova
23. jún 2010

marfuskaanjelik- neobsahuje- kupila som v Kauflande, dufam ze niesom slepa a dobre citam 😎 . Ja tiez pouzivam zel, bujony Alnatura al. Wurzl, a viem tiez ze v DM maju aj cosi ako bio vegetu- dost velke balenie- to som este nemala....
len sa dostat do Dm alebo tej zdravej vyzivy u nas...keby som tak tam mohla sama zajst, no bola by som asi minimalne hodinu 😀

jaron
23. jún 2010

Ahojte, ja som teraz úplne mimo, riešime úver na byt a jeho kúpu, celkovo máme málo času.

@adriana7 kiežby som vždy bol taký diplomat, na internete to je ľahšie, človek má čas sa zamyslieť, v klude napísať. Ale "na živo" som už veľa krát nevhodnými slovami všeličo dobabral. A najťažšie je to samozrejme doma s manželkou 😀, to sa ešte musím veľa učiť, aby som bol vždy dobrým "diplomatom" a nad vecou. 🙂