Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

marfuskaanjelik
10. júl 2010

@matova aj najlepší zo všetkých manželov zvykne hovoriť: "Stinks, for more." 😀 Keď mi to povedal prvýkrát, s riadnou pauzou pred "for more" skoro som umrela. Pozvala som ho totiž k sebe prvýkrat na obed a on mi zahlási, že to smrdí.
Ja som sa k panisse ešte nedostala. ☹ Nejak som zase zajko nestíhajko.
Prišli moji rodičia aj so synovcom (4 r.) na týždeň k moru. Ale s malým je to strašné, malý nič neje iba sladkosti, pribináčiky, pudingy a iné mliečkovo é-čkové sprostosti. Žiadne ovocie, zelenina nula bodov, pečivo len biele. Normálne som bola z neho v šoku. Večer plač, lebo on chce ísť domov, lebo u nás nemajú také rohlíky ako na Slovensku!!
Ľudkovia, prosím vás, neviete mi niečo poradiť? Puká mi srdce, keď vydím akým "junk food" ho kŕmia, ale tak je naučený. 😠 Moja mama už rezignovala, ale ja nemôžem. 😢 Nemáte nejakú fintu, ako ho presvedčiť, aby spapal aj niečo zdravé a aby som za týždeň nezrušila nervy. Nefungujú rozprávky typu- navarila som ti polievku z dračej kože, aby si bol silný (paradajková s ovsenými vločkami).

matova
10. júl 2010

marfuska: a čo ho len tak jednoducho drsne postrašiť, že všetko je otázka času, a dôsledky sa dostavia- proste mu zhnijú zuby...😀 😖 😲
Fakt neviem 4r to už je dosť veľký, má isto "svoj rozum" ja môjmu čítam básničky o zdravej zeleninke...tak sa usmieva a ukazuje na ňu keď už vie kde čo rastie, polievame ju spolu...on teóriu už ovláda, vie ukázať kde rastú paradajky, paprika, reďkovky, šalát, mrkva, petržlen, kôpor, ríbezle, maliny, ale pravda je že ešte nie všetkému na chuť prišiel... Nemáte tam nejaký veľký zeleninový trh aby videl koľko ľudí si kupuje ovocie, zeleninu?

zojec
10. júl 2010

ahojky.. juuuuuuuuj ako nestiham.. :( ani varit poriadne.. len take rychlovky 😒 ale citam vas pravidelne, len k pisaniu sa nejak nie vzdy dostanem. malicka je zlatucka, sem tam trosku viac visi na prsku, ale zvladame v pohode, akurat nic nestiham urobit... no ale mm to akceptuje - zatial. no zisiel by sa mi tu taky jaron.. 😀 😀 😀 nema mi kto navarit 😀 😀 😀 dnes som len narychlo urobila nove zemiaky na oliv. oleji posypane udenym tofu a dva dni stara zeleninova polievka mi skysla v chladnicke 😠 jasne ze novu som uz nestihla...
tesim sa uz aj ja na tu cicerovu mnamku.. 😉 inak ste tu spominali humus, ja ho robim tiez dost casto, "zjemnujem" ho bielym jogurtom a pridavam aj dost cesnaku a citronu, aj moj mm to lubi.. a peciem k tomu celozrnne pita chleby.. no teda asi dva krat som ich piekla, ked som bola tehula.. 😉 ale je to vyyyborneeeee
@marfuskaanjelik no tak s malym to bude asi tazke...lebo uz nie je taky maly aby sa dal oklamat... bolo by ho mozno zobrat do kolektivu deti, kde sa papa aj nieco ine ako pribinacik a k tomu biely rozok.. sa mi zda ze ty si spominala ze zijes v chorvatsku vsak?? ved tam teda maju bieleho pociva pozehnane.. 🙂

jaron
10. júl 2010

@marfuskaanjelik neviem, či sme to tu už spomínali, ale zišla by sa ti možno kniha Filipove dobrodružstvá, veľmi dobre sa ňou deti motivujú k zdravému jedlu a zásadám. Veľmi odporúčam.

http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=2&info=31

môžeš si trochu popozerať keď ju nemáš aspoň niečo o projekte na základe tej knihy a klikať na jednotlivé odkazy, kde sú rôzne obrázky a možno skúsiť aj niektoré obrozprávať a ukázať malému synovcovi

http://www.zivotazdravie.sk/seminar-filip-pre-d...

oscarka3
10. júl 2010

@matova ,to jedenie u nás pri mladšej,no ide to ale pomaly.nikdy som ju nenútila,keď nechcela,tak som ju nechala a o nejaký čas som skúsila znovu atd... až kým sa nepodarilo.dieťa vie čo mu stačí.staršia zjedla banán s mat.mliekom asi v 6 mesiaci,mladšia v 9. len to dlhšie trvalo a na prvý krát asi nič nové nezjedla.teraz má 12,tak už je to lepšie 😉

havino
10. júl 2010

@matova , ja mám odskúšaný tento recept http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=7162 , cukru do plnky dávam menej, lebo je to veľmi sladké a robím to z celozrnnej múky a v pohode 🙂 Môžeš použiť aj čerstvé kvasnice, aj tie sušené ako je v recepte. Je to recept na cesto do domácej pekárne, ale ja som to nechala kysnúť normálne. Sú fakt perfektné! A ešte jedna vec - ja som ich dávala ďalej od seba, nie tak natesno, aby sa mi nezlepili 🙂

@marfuskaanjelik , ja by som sa priklonila s chlapcom k "metóde" matovej 😀 Zrejme je aj trošku rozmaznaný, prepáč (dúfam, že sa neurazíš), ale tak to vyznelo z toho, čo si písala. Tá kniha, čo Ti radí @jaron sa mi tiež pozdáva, plánujem ju kúpiť malému.

havino
11. júl 2010

dámy a pán 🙂
odporúčam vám do pozornosti recepty tejto dámy http://varecha.pravda.sk/profil/michsamant/rece...
Je to slovenka, žijúca v Indii 8 rokov. Jej receptíky sú fajnové, už veľa krát som sa nechala inšpirovať jej rôznymi plackami so zeleninovo-strukovinovými prílohami alebo plnkami 😉 Odporúčam!
Indické koreniace zmesi či chilli síce nepoužívam, ale tieto nahrádzam inými alternatívami (petržlen. vňať, zázvor, kurkuma...). Nechutí to ako indický origoš, ale je to aj tak výborné!
Možno také recepty a kombinácie poznáte, možno aj vás niečo osloví. Ja osobne som už jedla jej indický chlieb Naan, cícer na cibuľke, paneer tikka masala, placky Paratha plnené šošovicou (veľmi sýte). Všade, kde používa bielu múku, ja používam celozrnnú.
Dobrú chuť! 😵

matova
11. júl 2010

havino: ďakujem za tip na osie hniezda, najskôr "využijem" svokru 😀 , nech to otestuje 😉, vyzerá to byť fajn.

fakt je zvláštne ako tie deto koštujú, jeden deň nevezme malinu ani do pusy, na ďalší už zjedol za hrsť 😅.

marfuskaanjelik
11. júl 2010

Ďakujem za typy. To s tržnicou nezafungovalo, popozeral, niečo aj ovoňal, nechal si kúpiť maliny a melón,, ale ani jedno z toho ani len neochutnal. 😠
O dva týždne budem so sestrou, tak ju skúsim "naočkovať". A malého začnem tiež trošku "spracúvať" 😉
Dnes som do neho dostala lyžicu mixovanej zeleniny (akože chameleónove slzy). Síce povedal, že je to fuj, ale aspoň to nevypľul ale prehltol.
Zajtra odchádzame na dva týždne k moru. Neviem, či tam bude net, tak sa mi tu majte pekne, držte sa, detičky nech pekne a zdravo papkajú, rastú a robia nám len radosť.
Už sa teším, čo nové sa od vás dozviem až sa vrátime 🙂
Papa

marfuskaanjelik
11. júl 2010

@marfuskaanjelik jaj, jaj asi tam malo byť tipy . Pardón, ale som dala tomu slovenčinovi po bokovi 😀

tofik
12. júl 2010

@havino super stránka, díky.

Ja som si kúpila krásnu knižku receptou od tejto pani http://www.varimezdrave.cz/. Začínam podľa nej variť a jedlá vie krásne upraviť tak dúfam, že konečne nalomím aj manžela.
Inak na tej stránke je dosť receptov z knižky.

tofik
12. júl 2010

je niečo vo vzduchu - aj som tej slovenčine dala. -receptov.

Inak pri každom recepte sú super fotečky. A hlavne na tej stránke aj recept na kváskový chlebík, koláčiky a pod. Tak idem vyskúšať.

oscarka3
12. júl 2010

@marfuskaanjelik ,no neviem či sa ti podarí "nalomiť" synovca na zdravšiu stravu 😒 .ale možno pomože, keď bude vidieť,že všetci sa tak stravujete.ale príkladom mali ísť doma.ja by som ho neprehovárala /niekedy je menej pozornosti lepšie ako neustále sledovanie a dohováranie/ ,dala by som rozne veci na stol a čo chce,nech si zoberie.keď si to budete brať aj vy ostatní,tak aspoň zo zvedavosti si niečo zoberie /možno 😉 /.teraz je to už ťažké,keď je zvyknutý na iné.držím palce 🙂

zfidorka
13. júl 2010

@adriana7 skusala som robit kysnuty kolac podla tvojho receptu, no nejako mi nevykysol 😒 teda cesto vykyslo, len v rure sa pekne nenafuklo... na kolko stupnov a ako dlho pecies? to ovocie na cesto len rozsypes, alebo ho tam vtlacis?

oscarka3
13. júl 2010

@havino ,robila som dnes škoricové hniezda, podla toho recepru čo si dala.cesto bolo super, ale mala som ich dať na menší plech, aby boli bližšie k sebe,lebo sa mi trochu otvorili.ale chutili nám 🙂

oscarka3
13. júl 2010

@havino ,muž sa práve napcháva a hovorí: "dobrý je ten sršňov dom" 😀 😀

oscarka3
13. júl 2010

@matova ,vegetariánska kuchárka od manželov Červených. tam sú recepty rozdelené:- na prípravu v jasliach
-pre materské školy a školské jedálne...

havino
13. júl 2010

@oscarka3 no to som rada, že chutili 🙂 A robila si z celozrnnej múky? Ja som prvý krát pridala do cesta trochu viac vody, ako bolo písané a cesto bolo trochu redšie, čiže tie hniezda ostali držať pokope. Len sa to horšie vaľkalo 😅
Ale aj z toho tuhšieho cesta sú výborné, také "pravé" 😵
...pozdravujem uja sršňa aj s domom 😀

oscarka3
14. júl 2010

@havino , z celozrnnej.sršeň ďakuje 😀 😀 😀

tofik
14. júl 2010

tak dnes som mala na desiatu pomazánku a žitné placky. Pomazánka veľmi jednoduchá : spariť brokolicu a vymixovať s tofu, oliv.olejom, sójovkou a cesnakom. Výborné.

indy
14. júl 2010

@tofik este by ma zaujimal recept na zitne placky 🙂

a citam, ze vychvalujete pannis Este som to nerobila a snazila som sa v diskusii dohladat recept, ale nepodarilo sa
@rancuzkaf @jaron mozte ho este napisat 😉 uz som aj googlila a nasla som vseliake, ale radsej budem skusat uz vyskusany 🙂
a cicerovu muku som vcera objavila, ale celkom ma prekvapila vysoka cena Mam od ceskej firmy natural 500g za 2.90

rancuzkaf
14. júl 2010

@indy, panisse je na str.80

rancuzkaf
14. júl 2010

@havino aj ja som robila tie skoricove slimaciky, mlieko som dala sojove vanilkove a namiesto masla olivovy olej a cukor surovy trstinovy len pol davky...pri vyrobe ma hned napadli vselijake varianty ako posypat mletymi orieskami, poprasit karobom alebo kakaom, pripadne natriet priamo orieskovym pyre a uz sa nemusi cesto pred tym mastit a pod....mnam, mnam

zfidorka
14. júl 2010

@tofik super ten link na varime zdrave, robila som tento recept: http://www.varimezdrave.cz/ryzove-tofu-knedlicky, je to pracnejsie ako ked robim len s krupicou a tvarohom, ale chutovo su uzasne - rozplyvaju sa na jazyku 😉 , co je len bonus k tomu, aku maju dobru kombinaciu zlozenia 🙂

zojec
14. júl 2010

@zfidorka och.. a kedy to stihas?? ja navarim vzdy v noci.. alebo ked mala spi za velky hrniec polievky aby som mala aspon na 3 dni.. inak nestiham vobec varit.. ☹

zfidorka
14. júl 2010

@zojec ja cez obed tiez nestiham jest, lebo prave vtedy robi "rosambo", k jedlu sa dostanem tak o 3tej 😒 vcera mi vola manzel a sa pytal na malu, tak sa smial na mojej odpovedi ze co robi: spi, nastastie 🙂

zfidorka
14. júl 2010

@zojec inak je mala zlatucka, napapa sa a spinka, takze okrem toho casu obeda sa da 🙂

havino
14. júl 2010

@rancuzkaf , ja som tiež použila sójové mliečko. No a raz som ich robila pre netere a nemala som mletú škoricu, tak som tam fukla kakaový prášok a perníkovú koreniacu zmes 😎 , takže tam bol okrem škorice aj badyán, aníz, sladké drievko a neviem, čo všetko.... 😵 ...a chutilo to príjemne, ale inak 😅
Moja mama ich raz robila s makom. Ale s orechmi to tiež môže byť fajnové. A orieškové pyré, to myslíš niečo na spôsob "nutely" ?

matova
14. júl 2010

oscarka. dík za tip, tú veget. kuchárku od Cervených mám aj doma len ma nikdy nenapadne tam vecer nakuknút.

inak také chute uz mám na tie osie hniezda, pýtala som recept a a tusím ste to tu pomaly uz vsetci stihlilen ja nie 😀 😔. a tie varianty tiez znejú lákavo- s orieskami, makom, aj perníkovým korením- to by mi chutilo. Teraz také horúcavy tak my len po vonku pobehujeme, dnu je chládok ale malého dnu vôbec nezvládam 😒 nieto este daco piect, momentálne sme v podstate na polievkach. Minule som si vymyslela takú so zemiakmi, batátmi, cerv. sosovicou, Solcankou, majoránkoou a cesnakom a chutila vsetkým 🙂

matova
14. júl 2010

zabudla som napísat, ze aj mrkvu som dala.

tiez som sa minule konecne na 5min dostala do obchodíku zdravej výzivy (joj vstko by som odtial brala...) a tiez ma prekvapila cícerová múka- 500g takmer 3eurá, chcela by som kuknút ci náhodou v Kuflande nemajú aj cícerovú, lebo z múk sa mi zdá ze je tam je pomerne dobrý výber voci bezným obchodom.

Dúfam ze adriana sa má dobre 😕 😉