Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
13. jan 2010

Jaaaj, neprešlo mi to mailom, lebo je to fakt veľké, tak som Ti chcela poslať aspoň link na stiahnutie, ale nejde mi ani to 😠
Takže tu Ti ho hodím http://nepal.sk/Bukovsky_-_Vegetarianske_dieta.pdf

Áno, odmietnem povinné očkovanie. Nie je to normálne 😅 ale dá sa to.(s komplikáciami a sankciou)

matova
13. jan 2010

havino, dík za tip, zatiaľ som tie klíčky dávala na záver varenia, ale už ochutnal aj len tak zo sáčku na prst a šup- a chutili. 😉
Inak Bukovský v knihe vegetariánske dieťa odporúča huby v druhom roku života dieťaťa. Šampiónová omáčka mu veľmi chutí, v lete skúsime masliaky- údajne sú stráviteľné bezozvyšku ako jedny z mála húb-nenašla som to však zatiaľl vedecky doložené 😉
jaandy 😀 😀 😀
hej, mohlo to tak vyzerať- ako šírenie paniky, škodí aj tisíc ďalších faktorov... Tá citácia bola síce z kuchárky, ale autori to vycucali z iných zdrojov, ja však nemám čas to hľadať, 😀 ani to vlastne nepotrebujem hľadať. V podstate som rada, že mäso mi ani nechutí , dokonca ani nič údené bezmäsité (hoci ako som už písala niekedy zjem kuracie a ryby, ale to fakt kôli kľudu v manželovej rodine, s ktorou žijeme v tesnej blízkosti. Alebo niekto by aj povedal, že asi nesom dosť silná na to, aby som si presadila svoje. škoda že časť mojej vegetarínskej rodiny je od nás ďaleko.).Tak pa 😉

lucia123
autor
13. jan 2010

jaandy, tak potom som rada, ze zijem v idealnom svete, v takom, akom si ho clovek urobi sam 🙂

Povinne ockovanie je len v postkomunistickych statoch (zial u nas). Napr. v Rakusku nie je nic povinne, su iny ako my?
Jedna dula (ceska) mi hovorila, aky velky je rozdiel u ockovanych deti a neockovanych uz len na pohlad. Narodi sa krasne ciste zdrave dietatko s iskrickami v ociach, stastne, nic mu nechyba, potom ho zaockuju a pohlad sa zmeni na nepritomny, prazdny, nehlada ocny kontakt, nezaujimaju ho tvare, postavy, je nervozne, placlive, a ochorie na cokolvek co "ide okolo" lebo ma vyrazne znizenu imunitu, vyvin sa nacas zastavi, resp. ide naspat. Kto sleduje, tak si toho vsimne, resp. kto chce vidiet 🙂 Ta dula ma vyse 50 rokov, takze skusenosti ma vela, sama odhovara mamicky od ockovania.

jaron
13. jan 2010

Ahojte, vy ste toho popísali 🙂 .

lucia123
autor
14. jan 2010

Este sa vratim k ockovaniu, tento mail som dnes dostala:

Novoobjavený vplyv očkovania, pri ktorom
dochádza k poškodzovaniu mozgu voľnými radikálmi a chemickými látkami, ktoré
produkuje imunitný systém mozgu. U detí postihnutých autizmom sa preukázalo,
že u nich takýto útok prebieha. Zistila sa aj spojitosť očkovania s
Altzheimerovou chorobou.
To však zďaleka nebolo všetko. Ďalší problém súvisí so živými oslabenými
vírusmi vo vakcínach. V mnohých prípadoch tieto vírusy ostávajú v organizme
po celý život. "Pitvy ukazujú, že u 20 % skúmaných sa v mozgu nachádzali
živé vírusy osýpok, u 45 % sa tieto vírusy nachádzali v iných orgánoch.
Podobné nálezy sa vyskytli u detí trpiacich autizmom. Pritom objavený vírus
osýpok bol geneticky identický s vírusom používaným vo vakcínach. ... Tieto
fakty boli tajomstvom, ktoré sa nezverejňovalo. Oslabené vírusy sa... menia
na nebezpečné choroboplodné mikroorganizmy. Nedávne výskumy tento strašný
objav potvrdili. Vysoké percento chorých na Altzheimerovu chorobu má v mozgu
živé vírusy. Raz do organizmu vovedené živé mikroorganizmy z neho nemožno
odstrániť. Podrobujú sa vplyvom voľných radikálov ... ktoré nútia vírusy
mutovať."
Russel L. Blaylock: "What They Don´t Tell You About Vaccination Dangers
Can Kill You or Ruin Your Life" (To, čo vám nehovoria o nebezpečnosti
vakcín, vás môže zabiť, alebo vám zničiť život);
http://mercola.com/2004/05/12/vaccination-dange...
Blaylockom citované zistenia svetoznámeho imunológa G. G. Fudenberga
preukazujú, že dospelí, ktorí dostávali vakcínu proti chrípke v priebehu 5
rokov, majú riziko rozvinutia Altzheimerovej choroby 10x vyššie. Dr.
Fudenberg to pripisuje ortuti a hliníku vo vakcínach.

Uz nebudem viac vypisovat o ockovani, len o papani 🙂

jaron
14. jan 2010

Ahoj Lucka,

a tá "mercola" čo je to za stránku, nie je to niečo s ponukou výživových doplnkou? Keď už bez očkovania a prírodne, nebolo by lepšie radšej niečo takéto 🙂 :

http://www.newstart.com/

alebo v slovenčine napr. toto:

http://www.zivotazdravie.sk/new-start/

Základom liečby pacientov v inštitúte na tom prvom odkaze boli predovšetkým prírodné prostriedky opísané v slovenčine na tom druhom programe. Nie je to perfektné? Také komplexné, bez extrémov, harmonické a vyvážené.

Vyberám aspoň jeden príbeh odtiaľ:

Dr. Gnanamuthu S. Wilson:
„Moji lekári mi povedali, že už nikdy nebudem zdravý, o päť mesiacov neskôr som im dokázal, že sa mýlili.“
Po veľkej porážke bol týždne v nemocnici. Po piatich mesiacoch absolvovania NEWSTART programu prežil úplnú zmenu.
„Do Weimaru som prišiel v apríli na vozíku s čiastočným ochrnutím pravej časti tela. Lekári mi nedávali nádej vrátiť sa po porážke do pôvodného stavu. Predpovedali, že zvyšok života musím stráviť na lôžku a chodiť len na vozíku. O päť mesiacov neskôr prejdem 5 i viac km denne pešo a moje zdravie sa kompletne vrátilo.
Posledných 9 rokov som bol aktívny profesor na oddelení humanitných odborov na Strayer univerzite. Tešil som sa dobrému zdraviu a vyučovaniu až kým ma silná porážka dostala na nemocničnú posteľ. Ochrnul som na pravú časť tela.
Prechádzal som od jedného rehabilitačného centra k druhému. Aj keď jedno bolo lepšie ako druhé, predsa mi nedali nádej vrátiť sa do pôvodného stavu. Mal som nesmierne vysoký cholesterol, glukózu v krvi a krvný tlak 188/115. mal som veľa bezsenných nocí a výnimočne rýchly tlkot srdca. Chorľavel som stále viac, lekári - najväčší odborníci – sa mi snažili pomôcť a stále som pritom jedol mastné mäso, jedlá s množstvom oleja, maslo, cukor a mlieko.
Nakoniec som sa rozhodol. Poprosil som o internet a našiel som niečo o Weimar Institute of Health and Education, na ktorom propagovali liečenie pomocou prirodzených liekov a komplexnou zdravou diétou. To pre mňa znamenalo kompletnú zmenu mojich stravovacích návykov, vynechanie mlieka, mäsa, masla, majonézy, oleja a cukru a návrat kompletne k vegetariánskej diéte s veľa surových jedál.
Začal som 18 dňový program a pomocou Dr. Clarence veľa priateľského osadenstva sa moje zdravie začalo zlepšovať. Spolu som už prešiel 608 km a stále chodím. Môj krvný tlak je teraz medzi 125/60 a 138/70, môj cholesterol klesol z 5,4 na 4,9 hladina glukózy je v norme.
Všetko, čo môžem znova povedať, že NEWSTART program dokázal vrátiť na lôžko pripútaného pacienta po porážke späť do aktívneho, zdravého života v 73 rokoch veku. To je úžasný zázrak!“
Dr. Wilson dnes pokračuje v učení študentov.

jaron
14. jan 2010

Alebo ešte zopár.:

Denny Purkey:
„Zlepšilo sa mi nielen zdravie, ale bol to pre mňa aj nový štart do života. Vo veku 69 rokov som mal 102 kg, cholesterol 9,2, teraz mám 3,6.
Moje výsledky po šiestich mesiacoch absolvovania programu:
9 zo 14 liekov už nepotrebujem
nepotrebujem už lieky na vysoký krvný tlak, cukrovku, cholesterol...
schudol som 30 kg
denne prejdem 10 až 20 km pešo
MÁM DOBRÚ NÁLADU

John Tolar
Diabetes a NEWSTART:
za 18 dní zníženie potreby inzulínu o 25 %
za pol roka bez potreby inzulínu
Jeho cesta zlepšenia zdravia pokračuje, doma žije podľa zásad, ktoré sa naučil vo Weimare. John hovorí:
„Vzdelávanie bolo fantastické, prednášky, lekári i informácie s ktorými sa podelili boli naozaj mimoriadne, škola varenia nám dala schopnosť pokračovať zdravo aj doma.“
Od marca do septembra schudol 61 kg, nepotrebuje užívať inzulín a prešiel spolu 890 km (4 km denne).
Dokázal, že zmeniť životný štýl, je možné pre každého.

A do tretice:
T.M.
Vek 58 rokov; klinické výsledky:
Diabetes Mellitus, typ 2
KT 150/78
Hmotnosť 173 kg
Nutnosť užívania liekov
Po 18 dňoch:
KT 116/72
Úbytok hmotnosti 7 kg
Po 9 mesiacoch:
normálny tlak krvi
normálna hladina glukózy
bez potreby užívania liekov
úbytok hmotnosti 50 kg
Po 11 mesiacoch:
KT 110/68
Po roku a 5 mesiacoch:
normálny tlak krvi
normálna hladina glukózy
bez potreby užívania liekov
úbytok hmotnosti 64 kg

Žeby takmer zázraky? 🙂
Myslím, že zdravý životný štýl (vzťahy, strava, pohyb...) má obrovský nevyužitý potenciál. 🙂

lucia123
autor
14. jan 2010

jaron, uzasne pribehy, radost precitat. Kto chce, vsetko dokaze.

Niekto tu spomenul, ci je naozaj feng suei take dolezite. Ja (nie len ja) hovorim, ze je a velmi. Zalezi na tom, ci mate cisto v dome ci byte (ziadne pavucinky, prach v rohoch), veci usporiadane, zariadene prijemne, krasne zive kvety, obrazy, zavesy zaclony... Ziadne zrkadlo, ani televizor v spalni, pod postelou cisto bez prachu, vlastnit iba potrebne veci a nie "skreckovat" odkladat aj stare nepotrebne veci (co ak sa raz zidu) potom na tie pekne veci nezostane priestor. Feng suei je uzasne poznanie, doporucujem knihu 168 sposobov ako zmenit domacnost ci zivot, teraz neviem, pise Lilian Too, je to taka fialova kniha, vynikajuce citanie. Dokonca ovplyvnuje aj partnersky ci rodinny zivot, zdravie...

jaandy
14. jan 2010

mne sa fng suej fakticky veeelmi paci, ale to musis mat vsetko na spavu svetovu sranu, na nocnom stoliku ziadnu elektricku lampu, vodovodne potrubie tiez speci miesto, vecko nie na chodbe a hlavne usporiadanie nabytku aby mohla energia pomaly prudit...joooj a poriadok uf uf, upratujem v jednom kuse a stale je neporiadok 😀

chcem sa spytat ci by sli palacinky zo sojoveho mlieka v prasku?

jaandy
14. jan 2010

lucia123

prvykrat v zivote lutujem ze nie som v BA, natisla by som sa k tebe na navstevu 😀 koli inspiracii...budeme sa totiz stahovat, nabytok je teda dany ale predsa 😀 (no ale fotky by si mohla nejake odtajnit 😉 )

lucia123
autor
14. jan 2010

jaandy, nemas co lutovat ze nie si z ba, ja tam priamo tiez nastastie nebyvam. 🙂
Ano, to vsetko som tak zariadila, spravne smery, a normalne to funguje! Ked mas uz wc alebo vodu niekde, kde by nemali byt, da sa este problem napravit. Je to uzasne poznanie, ved feng suei ma 3000 rokov. Este potrebujem zopar veci z feng suei, no u nas sa tieto nedaju zohnat, tak som objednala cez net priamo z ciny. Tie, co predavaju v drevone su wietnamske smejdy. Je radost vracat sa do domu plneho pozitivnej energie 😉

matova
14. jan 2010

Ahojte, chcem sa vas opat spytat na nazory a skusenosti: davali ste dieťaťu po 1 roku MED? (trosku medu do jedla?). Niektori ma odhovaraju, trosku som vsak uz dala a v pohode bez reakcie. V knihe Liečba vyzivou (manželia Červeni) sa pise o jeho super ucinkoch, dokonca udajne podla vyskumov moze med zastavit smrtelne hnacky aj u najmensich dojciat.
jaandy- tie palacinky idu aj zo soj. mlieka, presny recept Ti vsak nedam lebo to robim vzdy len od oka a pridavam podla nalady nielen hl. muku ale aj trochu sojovej ci grahamovej...a ked sa nahodou podaria faakt dobre, tak to zas neviem zopakovat 😀 (ale podľa teba keď si zvyknuta na klasiku by mozno dobre neboli, ja v pohode zvladam vselijake "gebuziny" 😉
lucia 123: myslis, ze mozu pomoct aj tzv. rušičky geopatogennych zon? k lepšiemu spanku?

rancuzkaf
14. jan 2010

matova,
nevidim dovod nedavat po roku med, aj moja mala ho uz mala a pri chalanoch este nebolo take halo okolo medu...dostavali tiez 😝
samozrejme ak ide o alergicke dieta treba byt opatrny, lebo s medom sa do tela dostava aj trosku pelu.....a niekde som citala, ze vlastne tymi stopovymi mnozstvami pelu sa telo stane akoby odolnejsie a nebude prehnane reagovat, vysledkom coho je pelova alergia.
...a nebavime sa o mede z tesca 😠 , ale kvalitnom od vcelara alebo biomede

a ty si vyrastala vo vegetarianskej rodine?...alebo si sa na to dala sama od seba?

matova
14. jan 2010

ahoj rancuzkaf, jasne že o kvalitnom mede z čisteho prostredia (teda relativne- z oblasti spiša), zo zaručeneho zdroja a bez pridaneho cukru (čo niektori včelari robia)....- radsej by som sladila totiz medom ako cukrom.
ja som z polo -veget. rodiny. Otec ano, mama nie. Najprv ich dve deti ano (vratane mna ) a dalsie dve deti nie, neskor sa to zas prestriedalo 😉. A z brachu ktory len maso chcel papat je teraz asi najprisnejsi vegos 😉. Ale aj v sirsej rod. mame este vegosov no a ti su uplne totalne nekompromisni v tomto. Ale nikto takto dieta uplne odmalicka nevychovaval.

marfigirl
14. jan 2010

ahojte,
prosim teda recept na celozrnne knedle 😀 a prosim napiste aj presne aku celozrnnu muku pouzivate, dik
moja mama mala dnes starsieho na spanie a volala mi, ze robila oskvarky a dala par aj malemu a samozrejme mu chutili ☹ zas budem mat co robit, aby jedol aj moje jedlo, ked uz znova aj skolka zacala. tak sa mu tam tie chute otupuju.
jaron, tie priklady, kde clovek schudne z hnusnej tucnoty a vyzdravie nie su moc dobre, lebo je jasne, ze taky clovek jednoducho musi tym ziskat, lebo tucnota je uz choroba. mam rada priklady, ked je clovek normalny a ma nejaky problem a stravou to vyriesi 😀
A ako je to teda s tym udenym tofu? Uz tu padla ta otazka a tusim nikto neodpovedal, oni ho udia alebo ako to robia?

marfigirl
14. jan 2010

jo a este otazka, ako si sadite zeruchu? dostala som naklicovacie misky, ale v tom to asi nepojde, ze? (dufam, ze som sa to uz nepytala, nepamatam 🙂 )

jaron
14. jan 2010

Ahojte,

Marfigirl, ale ten prvý (Dr. Wilson) tučný nebol 😀 .

To údené tofu zistím. Aj ja som zvedavý. Teda aspoň to Alfa Bio, iné asi nezistím. 🙂

emogeon
14. jan 2010

caute, davno som tu nebola a nestiham citat nie to este pisat 😉
my sme s medom zacali po roku a uz nekupujeme v obchode med teda obcas bio ale oduja vcelara na devine v Ba...

marfigirl to takto mama tvoja krmi tvoje dieta, ja by som dala ale tej mojej 😀
zeruchu my sadime normalne do speci zeminy teda moj manzel sa stara o toto...

myslim ze sa udi, lebo som ho raz chcela kupit a manzel ze udene nie .. ale mne najviac chuti lahodkove a aj dcere co ma tesi... 🙂

havino
14. jan 2010

Jarko, príklady sú ohromujúce a určite povzbudivé, ale.... nedajú sa aplikovať na každého....

Moja mama má diabetes - je na diéte, poctivo dodržiava, výsledky výborné, Dr. ju chváli na kontrolách. Takže strava slušná, nefajčí, nepije, kávu si dopraje prekvapkávanú (káva + melta v pomere 1:1) Keď dostane chuť na sladké, dá si aj dobošku alebo džem na chlieb alebo hocičo čo má sladkú chuť. Je to tak 1x za mesiac/dva.

Okrem toho má reumu, psoriázu, choré srdce, odvápnené kosti a v posledných rokoch sa pridali problémy so zažívacím traktom. Liečená bola, ale nikto nevedel, čo jej je. Iba na nej skúšali lieky. Na čas to ustúpilo, ale opäť sa vrátilo. Má za sebou opätovné vyšetrenia a pravdepodobne jej diagnostikujú rakovinu 😖
V poslednom čase máva aj vyšší tlak, neviem teda z čoho, z tej kávy to asi nebude...

Takže z tých bodov NEW START - strava OK, cvičenie neprichádza do úvahy kvôli tým kĺbom ani srdcu, niekedy prejde pár metrov a musí si oddýchnuť, príp. dať tabletku pod jazyk. Voda, slnko, striedmosť je OK. Odpočinok tiež nie je problém, keďže je dôchodkyňa, má 69 rokov. Je to pozitívny človek, taká veselá osôbka, veľa vecí vie prehltnúť, nefňuká, iba môj otec jej niekedy žerie nervy 😅

Ako vidíš, takmer všetko dodržiava a napriek tomu problémy má veľké a my nevieme, čo by jej ešte mohlo pomôcť ☹

jaandy
15. jan 2010

havino

ja teraz pijem tibi krystaliky (ziju vo vode s cukrom co vy asi nie, ale je aj verzia s mliekom-kravskym no-a to je take ako acidko, oni papaju tu laktozu v mlieku) a ze je to dobre na rakovinu , reumu aj ine 😉

no neviem ci mi to nesfuknete 😀 http://www.tibi-kombucha.szm.com/

rancuzkaf
15. jan 2010

marfigirl,

zeruchu zvyknem robievat na navlhcenej vate, do nej sa zapustia korienky a ty si len odstrihnes rastlinky a vatu vyhodis....naklicovacie misky sa mi zdaju dobre akurat na tie semena, z ktorych sa jedia skutocne len klicky.

moj recept na knedlu by ti asi nepomohol, lebo tu mame ine muky ako na Slovensku..... ☹ , ale mozno jaron nejaky recept by mohol dat 😉 ...aj ja sa rada dozviem, aka slovenska muka je na to dobra 🙂

rancuzkaf
15. jan 2010

francuzi udia tofu bukovym drevom, som zvedava ako je to u nas 🙂

matova
15. jan 2010

havino. tak to je mi luto. Hladovka je vraj v tomto dost zazracna vec, ale clovek musi o tom velmi vela info, a sam by to ani robit nemal. Genadij Malachov o tom viac knih popisal, v jeho knihach su aj povzbudzujuce priklady liecby vselijakych tazkych chorob, a popisuje viacere druhy ocistnych kur. Mna velmi zaujalo, ze v Rusku mavaju na liecbu hladovkou zriadene specialne kliniky, kde vlastne prebehne tato liecba a ludia ju tak zvladnu pod dohladom. Ale nic blizsie neviem, je to len z knih a dalej som nezistovala kde presne.

Skusal niekto z vas dlhodobejsie pouzivat tzv. ganocafe?

marfigirl
15. jan 2010

ja tu zeruchu tiez davam na vatu a inak mi potom z nej citit cely byt, a nie je to prijemna vona ☹
moja mama je taka zvlastna, ked som mala 14, tak som bola vegetarianka, 10 rokov aj s bratom a aj mama bola, ona nam varila atd a v pohode a teraz, ked som znova vege, tak s tym nejak nesuhlasi. Starsieho som neviedla od malicka k vege, takze jemu si dovoli dat maso, ale mladsiemu to nedovolim! Ale pripominam jej, ze v skolke ma masa az az a ze mimo si nezelam,aby ho jedol.
havino, tiez mi je luto tvojej mami. Prave tu by bolo naozaj zaujimave skusit nieco extremne s tou stravou, napr ako pise matova,ale to treba mat nastudovane alebo pod tym dohladom.

jaron
15. jan 2010

Ahojte,

človek s cukrovkou nemôže mať hladovku, takže to by určite u Havinovej mamy nešlo.

Samozrejme, Havino, zdravý životný štýl nie je Pán Boh, na 100 % nie je nič. A pri ťažkých prípadoch sú nutné napriek vedlajším účinkom aj "neprirodzené" zásahy do organizmu vo forme liekov, operácii a pod. NEW START je predovšetkým preventívny program. Liečebný sa stáva v prípade spolupráce s lekármi, čo žiaľ u nás je nedostupné, tie prípady boli niečo ako pre nás nadštandardná starostlivosť.

Aj čo sa týka "diét" - stravovania, to je široký pojem. Známy je v tomto smere napr.: Dr. Ornish. On robil štúdie na pacientoch so srdcovými ochoreniami a jedna skupina mala bežne doporučovanú "srdcovú" diétu lekármi (napr. povolených denne 300 mg cholesterolu napr.: ryba, kura bez kože...), druhá skupina mala prísnejšiu stravu takmer úplne rastlinnú a s veľmi málo tuku, úplne bez cholesterolu.

Pri meraniach sa v prvej skupine, ktorá poctivo držala bežne odporúčanú diétu, stav ciev ešte zhoršil. A to, opakujem, poctivo držali predpísanú diétu. V tej druhej skupine došlo k zlepšeniu, priechodnosť ciev sa zlepšila. Nakoniec boli aj v časopise Lacent publikované závery ako:

„Umiernené diétne programy Americkej kardiologickej spoločnosti (často predpisované aj u nás) nie sú dostatočne radikálne, a preto nemôžu zastaviť rozvoj ischemickej choroby srdca. Ľudia s klinickými príznakmi srdcových ochorení musia ísť ešte ďalej, než sa dostali súčasné stravovacie odporúčania.“

Takže ono nie je "diéta" ako "diéta".

Ale tieto teórie teraz aj tak tvojej mame nepomôžu, to je len tak na vysvetlenie medzi nami. Každopádne má význam každá maličkosť, ktorú mama v tomto smere robí, aj keď sa to zdá byť nie dokonalé. To sú najťažšie veci, keď človeka "prepadne" všetko spolu, všetky možné ochorenia naraz. Dúfam, že sa jej stav zlepší. Veľa trpezlivosti a sily pri pomoci jej ti želám.

jaron
15. jan 2010

Havino, tento odkaz som tu už písal, ale vtedy si sem asi nechodila, tak to znova kopírujem pre motiváciu, informácie i povzbudenie, je to dobré (ak aj nie pre mamu, tak skôr pre teba):

V IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny) v Prahe robila MUDr. Kahleová štúdiu o liečbe diabetes 2. typu stravou. Stojí za to si to pozrieť, aspoň prvých 50 minút. Je tam najskôr všeobecná prednáška o výžive od Romana Uhrina (nedávno bol s ním seriál v Slovenskom rozhlase) a hlavne potom prezentácia štúdie MUDr. Kahleovej z IKEM. A tiež skúsenosti dvoch diabetikov, ktorí sa štúdie zúčastnili.

http://www.hlasnadeje.cz/download/sir/2009/jidl...

Myslím, že ľudia v prípadoch ako tvoja mama potrebujú hlavne veľa lásky a nádej.

jaron
16. jan 2010

Ahojte,

pýtal som sa manželky ako robí celozrnnú knedlu (podľa Natálky kledna 😀 ) a robí ju obyčajne ako sa robí bežná knedla, len dá celozrnnú múku. (Neviem, či sa knedla robí aj s vajcom alebo nie, mi nedávame)

Teraz sme mali 100 % celozrnnej, ale myslím, že keď niekto nie je zvyknutý na celozrnnú múku, dobré je použiť na začiatok napr. biela 75 celozrnná 25, potom 50 na 50 % až 25 % bielej a 75 % celozrnnej (Podľa skúseností a druhu jedla je možné robiť aj z čisto celozrnnej).
A toto sa dá celkovo aplikovať takmer na všetký jedla bežne robené z bielej múky.

jaron
16. jan 2010

Matova,

príčina vysokého tlaku môže byť aj rakovina (niektoré druhy) a ochorenia obličiek.
Potom sú to: soľ, obezita alebo zúžené cievy v dôsledku aterosklerózy (obyčajne všetko spolu ☹)

Tiež to môže byť užívanie estrogénu (hormónu) napr. kvôli problémom prechodu alebo pri osteoporóze. (Pomáhajú pri osteoporóze, ale zase zvyšujú riziko rakoviny ☹)

matova
16. jan 2010

jaron, to si pisal asi pre havina vsak? vsetkym dobru noc.

jaron
16. jan 2010

Pre Havina, prepáč, sa mi tie mená niekedy pletú 🙂 . Dobrú noc.