Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
7. jan 2011

@zitaje no pohanka fakt rozvoniava 😀 ale ja som teraz objavila vlocky, a tie az tak nesmrdia 😉 no aj tak pohanku velmi nemusim

zitaje
7. jan 2011

@zojec ja mam rada pohankovu polievku, tam mi ta vona nevadi, alebo aj tie palacinky, ale tato celozrnna pohankova muka, to uz je aj na mna moc 😝 😀

miri.b
8. jan 2011

Ahojte, prepacte, ze Vam sem vpadnem, chcem sa spytat, ci kukuricna muka vzdy chuti horko? Robila som placky aj podla receptu od jarona aj tie, co sa najprv uvari kukuricna kasa a domiesi sa s mukou. Tie druhe boli lepsie, lebo som miesila s psenicnou celozrnou. Inak som vyskusala uz 3 baliky kukuricnej a vzdy bola horka 😒 . A aku znacku kupujete? Ja som vzdy kupila cesku od Natural. Dakujem

oscarka3
8. jan 2011

@zojec ,mne v poradni doktorka robila prednášku, čo a od kedy dávať dieťaťu /ale to asi bolo pri 2.dcére/ a vtedy som jej povedala,že my sa takto nestravujeme. tak sa ma spýtala čo jedávame, že ona chodí prednášať o racionálnej výžive. začudovala sa a povedala,že takýto prípad ako my ešte nemala ale, že deti sú zdravé, tak že je to asi ok. pri prvej dcére sa pýtala či je ešte dojčená a keď hovorila o strave, tak som občas prikývla ale nehovorila som ako sa stravuje 😀 . len raz sa jej nezdala farba pleti, okolo 1.roka, tak som jej vtedy povedala,že pije často mrkvovú šťavu. pre istotu,že jej zoberie krv, tak som súhlasila, ale ináč žiadne poznámky. na tvojom mieste by som asi nehovorila nič 😉 .

zojec
8. jan 2011

@oscarka3 mne minule tiez dokina hovorila ako zavadzat prikrmy, tiez som len prikyvovala.. ale nic som nepovedala 😉 francuzka, dnes som robila ten tvoj provensalsky chlieb.. mnaaaaaaaam 😉 robila som k tomu sosovicovu natierku.. ked bude cas, hodim recept do fotoblogu 😀 moj muz sa len tak oblizoval 😉

jaron
8. jan 2011

Ahojte,

my sme tiež nič lekárke nehovorili a myslím, že vo väčšine prípadov to asi ani nie je dobré hovoriť - kvôli predsudkom lekárov (česť výnimkám). Tie im potom môžu brániť posudzovať stav dieťaťa objektívne bez zaujatosti.

Keďže nezvyknem klamať, prezradil by som to lekárke iba v prípade priamej otázky, na ktorú by sa nedalo odpovedať vyhýbavo.

jaron
8. jan 2011

@zojec ja zase v tom dokumente o ar. masle patrím medzi tie deti:

"v uzavretej nádobe vydrží ar. maslo v chladničke rok, u detí týždeň..." 😀

ak ti to ide ťažko dole krkom, skús recept na výbornú nátierku: rozmixovať asi 2 lyžice masla s olúpaným jablkom (asi polovica), prípadne trochu dochutiť medom alebo van. cukrom.

Arašidy sú naozaj zdravé, (i keď orechy ešte viac). Povesť im možno kazia napr. solené arašidy jedené večer pri TV, celkové prejedanie sa a maškrtenie medzi jedlami (na čo sa často "zneužívajú" práve arašidy), pleseň (čo je problém skladovania a pod. a nie potraviny ako takej samotnej), alergie, ktorá je však individuálna záležitosť a pod.

jaron
8. jan 2011

@miri.b áno, občas sa to naozaj môže stať, zrejme je to príčinou oxidácie, keďže je to potravina, pri ktorej už došlo k mechanickému narušeniu a po čase môže zhorknúť. Aj my sme už občas na takú natrafili. Skús vyskúšať viacero druhov (výrobcov).

My často používame namiesto múky kuk. krupicu, ktorú si zjemníme el. mlynčekom na obilie.

adriana7
8. jan 2011

@lucia123 , @oscarka3 ,ale aj vy ostatní, prosím poraďte mi, malá mia podľa našej dr. málo priberá,má 4,6 kg (pri narodení mala 3 kg) a vraj mám začať dokrmovať hypoalergénnym mliekom, ale to by som nerada
... môže byť problém s tým, že 50% mojej stravy je surovej, teda vitariánskej? teraz, keď zelenina v obchodoch je diskutabilnej kvality, kupujem hlavne ovocie z južnej pologule (kde je teraz leto) a klíčime do nemoty (teraz mám cícer, mungo fazuľu, hrášok, šošovicu)
všetci mi hovoria, že je miuška veľmi malá, rodina mi vyčíta, že je to kôli mäsu, lekárka si už o mne myslí, že mi zašibáva, lebo malú som nedala ani očkovať...
...inak je miuška čulá, kľudná, už aj ten reflux je takmer v pohode, v noci prespí cca 6 - 8 hodín, tak neviem ako ďalej, len viem, že ak začnem s fľaškou, tak do mesiaca už nebudeme kojiť ☹

...a všetkým vám želám, aby nový rok bol lepší ako ten predošlý, pevné zdravie, dostatok lásky, pokoj v duši a veľa dôvodov prečo sa tešiť zo života 😵

zitaje
8. jan 2011

@adriana7 ja by som urcite nedokrmovala, skor by som skusila castejsie prikladat, aj ked si nepyta. Teda vahu ma fakt malinku, moje druhe dieta tolko vazilo ked malo mesiac 😅 ale ked uz chces zdravo, tak skus seba nejak viac vykrmovat. Ty nechudnes nahodou? Ja neviem, nejake semienka, mandle, tekvicove, sezam... A obilie jes? Zas cisto ovozel podla mna nie je nejaky ideal v zime...
Ale inak ja zial vobec neporadim, kedze som mala skor opacny problem, mne mala spociatku priberala kilo a pol mesacne 😝

adriana7
9. jan 2011

@zitaje , dík, si zlatko 😉
ja nie som len zelovoc, normálne jem chlieb, kaše, polievky aj druhé - vegetariánske, a ja som ako vzorka chovnej svinky z jrd, takáto korpulentná som pri starších veru nebola 😔
... orechov jem tak za hrsť denne, lebo mi strašne padajú vlasy (jem teda vlašské, mandle, kešu a lieskovce, lebo slnečnica mi je horká aj lúpaná tekvica) - tak neviem, či je to dosť?
...už som aj rozmýšľala, či to nebude tým, že som od pôrodu mala už dvojo atb, najskôr zápal pľúc, pred vianocami zápal vaječníkov 😠 😠 😠 , možno vtedy malej to mlieko nechutilo, výrazne menej vtedy pila a aj často plakala, odznelo to vždy tak po 3 dňoch po dobratí liekov

adriana7
9. jan 2011

@indy
@oscarka3 možno trošku odveci, ale všimla som si, že ste stiahli svoje fotky alebo ste doteraz "nevyjavili" svoju podobu...
nevadí mi to, len sa chcem spýtať, či ste mali tu na mk s uverejňovaním fotiek zlú skúsenosť.. mm mi totižto stále zdôrazňuje, že som tu zavesila jeho aj deti, že seba nech si vešiam, ale on s tým nesúhlasí 😒

adriana7
9. jan 2011

@jaron , krásne video, pravdivé
...mne sa aj pre toto páči japonský životný štýl, kultúra a aj to, že deti vychovávajú pozitívnym príkladom, nie poúčaním.
japonci by sa hanbili,ak by nútili dieťa večer umývať si zuby a sami by išli spať s neumytými, jedli mäso a deťom dávali za príklad vegetariánov, karhali deti za vulgarizmy a sami nadávali...
...a ja mám ešte takú zásadu, že všetko (teda, čo sa dá), robíme spolu, napríklad si spolu umývame tie zubále, pripravujeme raňajky, čistíme topánky, upratujeme ten neustály organizovaný chaos
...ozaj, nepozeral si náhodou predvčerom na stv1 francúzsky film "tie deti sú postrach"? dooosť dobre sme sa bavili

jaron
9. jan 2011

@adriana7 ahoj, to sme nepozerali, TV takmer nepozeráme, vlastne ho ani nemáme 😀 (máme internet, čo chceme, to si pustíme...), ale ak to bolo dobré, tak si to možno pozrieme, to bola nejaká komédia alebo dokument?

jaron
9. jan 2011

@adriana7 ja osobne nie som zastanca čisto surovej stravy (myslím tým 100 %), ale asi 50 % si myslím, že je úplne v poriadku, skôr na úžitok ako v neprospech.

Nepoznám tabuľky odporúčaných hmotnosti u detí, ale viem, že veľa krát drobné odchylký od "ideálnych" hmotností nemusia znamenať nič zlé a dieťa to dobehne. Pokiaľ to nie je niečo naozaj vyslovene extrémné, prípadne ešte sprevádzané s inými negatívnymi prejavmi (opozdený vývoj po iných stránkach a pod.). Samozrejme neposudzujem ako to je v tvojom prípade, to vie najlepšie lekár a matka. Len chcem povedať, že do úvahy môže prichádzať aj tá možnosť, že je všetko v poriadku a netreba sa znepokojovať.

Ešte čo sa týka zloženia tvojej stravy, nezabudni na vit. B12 (prepáč, že to pripomínam, vieš to asi aj sama). Buď mliečne výrobky alebo doplnok v tabletkách, alebo obohatené potraviny (sój. mlieko, cereálie...)... , aby aj tvoje mat. mlieko obsahovalo dostatok B12.

Tiež omega 3 mastné kyseliny - napr. formou mletého ľanového semena (zjesť napr. s ovocím, aby sa to lahšie požuvalo alebo dať do jedla), tiež špenát, repkový olej, tofu...

A jednoznačne by som v tomto období bral vitamín D, to je jeden z mála vitamínov, ktorého prospešnosť podávania ako výživového doplnku je jednoznačne dokázaná a nie je to iba reklama. Slnka je teraz u nás málo, často sme dnu... My kupujeme od firmy Jamieson, pozdáva sa nám kvalita aj cena, ale samozrejme to môže byť aj iná značka (len radšej nekombinovať s vit. A alebo E, najlepšie čistý, A a E sú výborné ale lepšie so stravy, ako výživový doplnok to už nie je celkom isté z ich neškodnosťou, v niečom sa ukázalo ako pozitívne ale v inom zase negatívne ich užívanie).

Predpokladám, že bielkovín by si mala prijímať dostatok, aj keď surová strava (ovocie a zelenina, okrem orechov) obsahuje relatívne málo bielkovín, jedávaš aj obilniny, orechy, strukoviny, takže by nemal byť problém.

Keby to bolo veľmi nutné, dá sa urobiť aj výpočet príjmu živín a ich pomer (myslím sacharidy, bielkoviny, tuky a kcal), k tomu by si ale už musela písať podrobne aspoň nejakú vzorku bežných dní (aspoň 3) čo si presne zjedla, množstvo, nezabudnúť na žiadnu maličkosť, výpočet samozrejme tiež nie je na 100 % presný, ale orientačne nám dosť napovie, ale snáď to nebude nutné

Ešte raz sa ospravedlňujem, že ťa akoby poučujem, asi aj sama toto všetko vieš, len pre istotu pripomínam.

oscarka3
9. jan 2011

@adriana7 , pozerám si záznamy o mojej 1,dcére. pri narodení 3,25. o 3 mesiace 4,45 kg o mesiac na to sme jej začali dávať jablkovú šťavu /išla sa z nej zblázniť/ a za mesiac pribrala asi 1 kg. 🙂 . podľa mňa je tá váha v norme a tvoji príbuzní ju porovnávajú s deťmi na inej strave 😖 . ak sa tebe zdá ,že málo priberá, teda ak by sa to zdalo mne, tak ja by som dala tú našu osvedčenú jablkovú šťavu 😉 . ak to skúsiš, tak pozor na striekané jablká, radšej šupku dole.
mne staršia zo začiatku priberala asi 400g za mesiac a mladšia 1000g a naša doktorka nemala žiadne pripomienky. pri narodení mali takmer rovnaké miery. ak je malá zdravá, normálne sa vyvíja, reaguje, tak by som váhu neriešila 😉

zojec
9. jan 2011

@adriana7 ja som tiez nakukla kolko mala B. ked mala 4 mesiace.. presne 4800g...ked sa narodila 3370, cize tiez nejak extra nepriberala.. u nas 100g tyzdenne. a ja teda som naozaj dobre ziveny kus zeny 😉 urcite v tom zohraliv tvojom pripade ulohu aj antibiotika.. takze podla mna sa vobec nemusis stresovat.. nie kazde dietatko pribera tabulkovo, ako pise @jaron ak nezaostava po psychickej a motorickej stranke, tak si z toho nerob tazku hlavu.. a presne ako pise @oskarka, od 4 mesiaca radsej uz prejst pomaly na normalnu stravu (stavy)ako na UM.. ja som zacala prikrmovat ked mala b. 5,5 mesiaca , este sme neboli v poradni, ale mam pocit ze uz pribrala asi 3kg 😀 mam co nosit.. takze aj miuska to dobehne, urcite.
inak ani mojej doktorke nebolo nic divne.. ani raz sa nezmienila, ze je b. mala, alebo ze treba prikromovat..vzdy sa so mnou tesila, ze stale dojcim, lebo vedela ako sme zacinali

zfidorka
10. jan 2011

@adriana7 ahoj adriana, pozrela som do tabulky a min. vaha pre 4. mesiac dievcat je 4.6 kg, takze je trochu pod hranicou...podla tvojej stravy by malo byt mliecko ok, dolezite je ze vahovy prirastok tam je... problem moze byt v tom, ze mia nevytiahne dost zadneho na tuk bohateho mliecka, preto ja by som skusila skonzultovat dojcenie s laktacnou poradkynou v tvojom okoli: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... a zatial by som UM nedavala...
ja na MK fotky okrem profilovej nemam, v tomto suhlasim s tvojim manzelom...

@jaron dakujem za recept, ani my nemame tv (zatial 😅) a mne teda vobec nechyba 🙂

adriana7
10. jan 2011

@jaron , bola to komédia, ale kruto pravdivá, veď kukni 😉
a ďakujem za rady, ty ma môžeš poúčať aj častejšie 🙂 , nie, vážne, ja nie som sebestredný ješita a pokiaľ to niekto myslí dobre (ako ty), vždy počúvam s naklopenými ušami 😵
...len tomu ľanu neviem prísť na chuť 😒
... a s tým B12 si ma ešte v minulom roku trochu zneistil, tak som začala jesť aj vajíčka (moja mama - biofarmárka si myslí, že je to jej zásluha a je rada, že má odbyt)
...a ten výpočet, to sa dá niekde stiahnuť? pošleš mi link, ďakujem

@oscarka3 , veru skúsim tú šťavu, máme domáce nestriekané jabĺčka a občas ráno, keď pijem šťavu som v nej malej omočila dudlík a tiež sa išla zblázniť, len som sa bála, že je to skoro

@zojec , ďakujem, si ma ukľudnila, barborka na fotkách vyzerá veľké bábo 🙂 , a minule mi mama hovorí: no takáto silná si ešte v živote nebola a to máš tú delenú stravu (akože nejem mäso)...ale ježiško mi doniesol dvd cvičenie -ema tekelyová, tak asi začnem

@zfidorka , aj ja som tie tabuľky pozerala, a dnes som ju merala, a má 63 cm, takže dlhá je dosť, len tie nohy, má na nich len jednu "šunečku" - stále pozerám fotky starších detí a porovnávam ju 😀
a s tým kojením je to tak, že ona papá často, rada, a veľa, až tak, že vždy čosi aj vygrcne, len ja kojím cez klobúčik a 80% len z jedného prsníka, z toho druhého je to boj, ale je to preto, že z neho slabšie tečie a musí sa namáhať, preto ju "klamem" a keď spí alebo je potme, v kľude sa z neho napapá

adriana7
10. jan 2011

@zfidorka , a už som so radšej aj ja upravila profil 😉

zojec
10. jan 2011

@adriana7 neporovnavaj, nekukaj do tabuliek, nepocuvaj rady "mudrych" a budes spokojnejsia.. moja bola tiez vzdy skoro najmensia, teda najlahsia.. ale nechudla, tak som to neriesila.. inak neskusis bez klobucikov zacat dojcit? mala by uz mohla vytiahnut aj bez nich.. 😉

zojec
10. jan 2011

@adriana7 a este ma napadlo, b. najviac pribrala medzi 5-6 mesiacom, ked sa v noci zacala budit aj 3-4x na cickanie..

zfidorka
10. jan 2011

@adriana7 plne suhlasim s predposlednym prispevkom od @zojec 🙂
neprekladas ju casto z jedneho prska na druhe? to by mohol byt dovod, ze nevypije dost zadneho mliecka... neviem ci poznas tuto stranku: http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

jaron
10. jan 2011

@adriana7 ja som len tak nesmelo naznačil, že drobné odchýlky od "ideálnych mier" nemusia znamenať nič zlé a dieťa to dobehne, ale keď som si prečítal aj ostatné názory a keď dokonca @zfidorka pozerala v tabuľke, že tvoje dieťatko je iba trochu pod hranicou, tak ti želám iba to, čo písala aj @zojec, nenechaj sa rušiť "tabuľkami a pod." a užívaj si radosti a lásky so svojim dieťatkom 🙂 .

je mi ľúto, že ťa moje informácie o B12 predtým trochu zneistili, ničoho sa neboj, nie je ťažké si ho zabezpečiť a verím, že ako zodpovedná mamina si na tom s ním dobre 😉

oscarka3
11. jan 2011

@adriana7 , ja som teraz pozerala rastové tabuľky v knihe o matke a dieťati, tak ste s váhou na spodnej hranici normy 😀 .takže ešte ok, nie? 😉

adriana7
11. jan 2011

@zojec @zfidorka @jaron ďakujem
ja sa neznepokojujem, teda teraz už áno, ale myšlienka nevznikla v mojej hlave, ach jaj ☹
zfidorka, prečítala som si aj link, čo si mi poslala, a asi bude problém v tom, že najprv ponúkam malej prsník, z ktorého mi nechce papať, a tak z neho vypije len predné mlieko, a následne z druhého už teda nevypije predné aj zadné...
a klobúčik si malá tvrdošijne vyžaduje, síce jej už dva dni ponúkam bez klobúčika, ale len ju tým vynervujem a papaá potom už nekľudná...
...idem si aspoň uvariť tú rascovú polievku, čo tam doporučovali 😉

zfidorka
11. jan 2011

@adriana7 no najlepsie by bolo prekonzultovat to s laktacnou poradkynou.. niekedy staci len mala zmena a ma to velky efekt 🙂 mozes skusit napisat IP aj annag tu na MK, len neviem ci nie je dost zaneprazdnena, ten link je jej stranka...
mne, aj @zojec laktacne poradkyne velmi pomohli 🙂
raz si tu davala link na kakaove boby, mozes mi hodit link prosim este raz...

oscarka3
11. jan 2011

pred chvíľou som klikla na fotoblogy, potom na: vybrali sme pre vás, a čo tam nevidím, hneď na prvej strane 4x zojec 🙂 ,
je tam aj annag a iné dobré články. pozrite, ak máte čas 🙂

zojec
11. jan 2011

@oscarka3 😀 😀 mna na to minule upozornila moja sestra, ani som netusila ze nieco take je 😀 a zistila som, ze skoro vsetky baby co tam maju clanky poznam bud z latkarskej temy, alebo zo sijacej temy 😉

oscarka3
11. jan 2011

@zojec , no, šikovnice ste 🙂