Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
9. mar 2009

ahoj addaa no super tak gratulujem 😵
urcite banan je fajn a ked malemi chutil tak to duplom
nasa uz banan moc nechce ale v zaciatkoch jej papania patril medzi velmi oblubene 😉

lentalka
9. mar 2009

Ahojte, uz davno som sa neozvala ale pravidelne sledujem toto forum. 🙂
Rozhodla som nakoniec malemu maso davat pre pokoj v rodine (ako to tu uz niekto napisal) pretoze moj manzel nie je vegetarian. Ale kedze maly mal uz rok budem maso postupne nahradzovat strukovinami(este som skusala len lupanu sosovicu), sojou (este som ju neskusala). Velmi mi pomohol prispevok o tom ako upravovat strukoviny aby nenaduvali a uz budem odvaznejsia s ich varenim pre maleho. Ja davam kase malemu na veceru. Mam ich viacej druhov, ktore mu striedam (ryzovu - namlela som si krupicu z celozrnej ryze, kukuricnu-krupicu z obchodu som este raz pomlela aby bola kasa jemnejsia, pohankovu, spaldovu, klasicku psenicnu, psenovu, ovsenu - kupujem take jemne ovsene vlocky v tescu). Poznate este nejaky druh co som nevyskusala? Kasu varim vzdy len s vodou a ochutim po ochladnuti cerstvim bananom a jablckom a maly je spokojny. Stale dojcim sice cez den len 1max 2 krat, v noci si maly cecne viacej krat. ALe kedze jogurt zatial odmieta tak nocne dojcenie nechcem redukovat. Radsej vydrzim aj do 2 rokov aby nemusel UM.
Ako sladite detom? Pouzivate med, javor. sirup....? Ja som zatial malemu nedavala este nic osladene.
Na obede mava 2 x do tyzdna zltok (spenat,karfiol) a zatial 5x maso ale vzdy so zeleninou (karelab, brokolica,cukina, fazulka, por a kel) a kazdy den zelen. polievku ktorej tvori zaklad mrkva a petrzlen + ostatna zelenina alebo sosovica, cestovina. Ako prilohy davam zemiaky, ryzu lupanu - pololupanu nevie nejako uvarit do maka, cestoviny a uz som skusala aj pseno. Neviete mi poradit ako uvarit do maka pololupanu ryzu a pseno?
Aky druh zeleniny by som mohla este vyskusat? Hrasok som skusala len raz je lepsie kupit mrazeny alebo v konzerve?
Jaron diky za recepty z tofu a info o B12 (vela som o tom tiez citala ale kazdy pise nieco ine) Ja som od TT a Bukovsky tu mal tiez nejake prednasky ale nemala som na ne teraz cas kvoli malemu ale rada by som sa niekdy stretla s takym odbornikom na zdravu vyzivu.
Uz davnejsie som precitala knizku Vegetarianstvo a deti ale musim povedat ze som od nej cakala viacej receptov, zase je tam len vela teorie. A recepty no nieviem. Niektore suroviny nie su u nas typicke ako sladke zemiaky, cerstve al. mrazene datle,....
Nedavno som si zase kupila knihu velka mala vegetarianska kucharka, je tam kopec receptov. Je vzdy co strana to recept + obrazok.

magda22
9. mar 2009

emogeon bio bio je niekde tam ako davinci a ten snobsky taliansky obchod s potravinami, alebo oproti hypernova informacie..

adaa s bananom by som to isto neprehanala, tak max dvakrat do tyzdna, ono aj ked sa hovori, ze cez tu hrubu supku ten sajrajt neprejde, ja verim, ze prejde, najlepsie je nase slovenske ovocie pre deti

lentalka a ake stare mas dieta? nechapem preco sa ti neda pseno a ryza uvarit domakka, mozes skusit aj bulgur alebo quinou, si myslim, hrasok je urcite lepsi mrazeny, najlepsie chuti bonduelle, ja este doteraz nesladim, sem tam dam nejaky med, melasu, ale postaci mi len cerstve a susene ovocie, hrozienka a marhule susene...

mne sa dnes podarilo napchat do mojho dietata tofu, som pomixovala tvaroh, trochu kyslej smotany, tofu a cucoriedky a papal! juch!

nezabudla som na nic??? 🙂

sorrelia
10. mar 2009

Ahoj Jaron,

s usmevom pozeram na fotky 🙂 . Atmosfera na prednaske, a aj samotna prednaska boli uzasne 😉 . Dcerka je take mile dievcatko 🙂.
Ja sa zas nachadzam na prvej foto /cervena bunda/.

Na prednasku o tofu chcem ist velmi. Len neviem ako sa mi podari "upratat" synceka. Nechcem ho vlacit po prednaskach. V satke uz nevydrzi dlho, a asi by sa po case nudil, a ja by som sa nedokazala plne sustredit. Takze ak toto doma doriesime je vysoka pravdepodobnost, ze pojdem. 🙂 😉

addaa
10. mar 2009

Ahojte lentalka aj sme papali masko 5 krát do týždňa, ale teraz mu ho budem dávať menej a ako píšeš aj chcem dávať viac strukovín. Skúšala som variť červenú šošovicu a dodržala som postup, aký tu bol písaný o zbavení sa plynatosti. Myslím, že je to fakt účinné.
Ja ešte chcem aj malému obmieňat tie kaše za ovsené kukričné, pšenové, pohánka mu teda nechutí, už som to tu písala a z ryže sa mu tiež dvíha žalúdok.
Ja nesladím ani nesolím malému vôbec. Kupovala som mu piškoty od nestlé v dm, ale teraz som mu ich nahradila ovsenými piškótkami a chutia mu. Je tam aj cukor.
Magdi prečo banán nie, ved aj jablká a kopec iného ovov sa v zime dováža. U nás banán ide na dračku.

sorrelia
10. mar 2009

Aho Lentalka,

u nas sa nesladi absolutne. Melasa mi osobne nepride ako sladidlo 😕 ... Primarne chute, ktore ma, su silnejsie ako sladka chut... Navyse je tak specificka, ze si na nu clovek musi zvykat . Med do jedneho roka sa neodporuca. Tak ak sladit najskor javorovym sirupom...
Zltok by sa mal u mensich deti len raz do tyzdna.
Ryzu natural /pololupanu/ robim takto a vzdy sa podari :
ryzu umyjem, do hrnaca dam trosku olivoveho oleja, ryzu na nej porestujem...
kolko dam ryze, tolko dam aj vody + kusok na viac...
vody davam tak, aby bolo do 1cm nad ryzou..
prikryjem pokrievkou a dam do rozohriatej rury na minimum...
ryzu sem tam skontrolujem
cca +/- do 45 min je skvela
Pseno varim normalne ako je napisane na obale, len dam viac vody a varim 30 min

Zo strukovin davam fazulky, sosovicu cervenu aj obyc., hrstkovu zmes, mungo fazulky...
Dalej sem tam davam aj jacmenne krupy, a zacali sme davat aj sojove mlieko /tekute/, a aj tofu...
Zeleninu mozes davat prakticky vsetku okrem paradajok, zeleru a cesnaku /aspon tak nam lekraka povedala/.
My davame brokolicu, karfiol, kalerab, mrkvu, hrasok, kukuricu, por, cviklu, spenat /len listy, nie ochuteny/, zemiaky, petrzlen, pastrnak...
Vsetko mrazene a nie z konzervy, v lepsom pripade cerstve.
Taktiez ked robim ryzu davam do nej mlety sezam, a slnecnicove semiacka 🙂 😉

emogeon
10. mar 2009

sorrelia ja to az tak neprehanam s tym jedlom...
kedze nejeme maso tak mozem malej dopriat viac tuku 😀
my vajcia kupujeme bio a varime pomerne casto na ranajky
a banany su v poho, horsie je to s citrusovymi plodni tak tie nekupujeme..

sorrelia preco nie cesnak, zeler paradajka,my sme po roku aj malej davali cesnak do jedla tak ako nam, a ked paradajka nerobi alergiu tak nevidim dovod ju nepapat 😉

magda dik za presne info... a malemu si napchala biele tofu ? 😀

jaron
10. mar 2009

Ahojte,

Sorrelia, vieš, že som si aj myslel, že na tej fotke si ty, ale zmýlili ma fotky v albume, kým fotka v pase sa podobá, tak tie v albume nie.

Myslím, že malým deťom (rok - dva) by bolo škoda sladiť a nejako zvlášť ochucovať jedlo. Majú na to ešte času dosť. Pokiaľ nevedia, že jedlo môže byť aj sladké (sladené), tak väčšinou neprotestujú, ale keď už sa naučia na sladené, už im nesladené ťažko dáme. Určite sa tomu neskôr nevyhneme, ale načo teraz, keď nemusíme. Natálka mala oblúbenú kašu zo pšena ochutenú len napr. jablkom. Samozrejme teraz v šietich by nám to už nezjedla (ale veď ani ja 🙂) bez ochutenia.

My tie strukoviny tiež tak namáčame, ale s tým, že večer ich ešte asi 3 minúty povaríme, necháme postáť (napr. 2 hodiny), zlejeme, namočíme do čistej vody do rána a potom ako ste už spomínali (znova zliať a v čistej vode uvariť). Urobíme si naraz aspoň 1/2 - 1 kg, rozdelíme do sáčkov a dáme do mrazničky, je to praktické. Tým mrazením tiež čiastočne sa zlahší trávenie. Ale najviac k obmedzeniu nadúvania prispieva asi zvyk. Veľa ľudí nie je všeobecne zvyknutých na strukoviny i celkovo na viac vlákniny v jedle (ovocie, zelenina, obilniny), aj to môže byť zo začiatku príčina problému, možno v malých dávkach pridávať postupne môže tiež pomôcť. Tiež sa do varenia pridávajú rôzne bylinky, bobkový list - to je známe a ešte, počkajte musím sa pozrieť aké, už som našiel: bazalka, fenykel, aníz, koriander, kôpor, majorán, rasca...

Včera som v rádiu počul reláciu nejakých Slovákov žijúcich v Nikaragui, hovorili, že ich takmer každodenná strava je ryža, fazuľa a navrch trochu kyslej smotany. Vedel som z literatúry, že v takých krajinách sa strukoviny (hlavne fazuľa) jedia často, ale toto ma potešilo, že som to počul aj takto naživo nezávisle (to nebola relácia o vegetariánskej strave). Keď tam to majú skoro každý deň, tak by už mali byť tie krajiny vyludnené, lebo by všetci obyvatelia mali odletieť ako nafúknuté balóny. 🙂 Takže naozaj aj zvyk robí svoje.

addaa
10. mar 2009

Jaron Tebe dnes ide 😀 😀 😀 .

Na obed som si robila udene tofu alfa bio na soj. omáčke a dala som na pekáč aj trochu oliv. oleja. K tomu som si dala špald. cestoviny. Je to ten jednoduchý receptík od jarona. Chutilo mi veľmi, aj ovsená kaša ráno mi veľmi chutila 😉

sorrelia
10. mar 2009

emogeon

no ja som pisala pre detvaky do jedneho roka 🙂 /i ked pravy dovod mi nie je jasny, ale skusim pohladat viac info/
od jedneho roka neviem ako je to s tymto jedlom...

addaa
ja som dnes robila recept podla znamej - odporucam je to lahodka
ryza natural /urobte ako ste zvyknuti/
do toho dajte zeleninku podlachuti /moje vylepsenie/

pokrajajte biele tofu, a lahodkove /my sme mali v chladnicke aj fasirkovu zmes alfa bio/
posypte semenami /ja dvam lan, sezam, tekvicu, slnecnicu a ku koncu piniove orechy/
posypte korenim podla chuti /ja som dala, cierne, kari a neodolala som sojovej omacke/
zakvapnite olivovym olejom a pecte cca 15 min...
Mnam 🙂

jaron
10. mar 2009

Addaa, som rád, že ti chutilo.

Sorrelia mi robíš chuťky s tým receptom.

emogeon
11. mar 2009

sorrelia 😉
my sme od jedneho roka potupne pridavali vsetko a zistovali co jej chuti 😵

sorrelia
12. mar 2009

to je asi najlepsi postup - pokus/omyl... bud bude chutit, alebo nie 🙂

emogeon
12. mar 2009

a dnes co jej chuti nechcela este pred par mesiacmi ani vidiet 😨

sorrelia
13. mar 2009

heheee no mne dnes maly ofrflal spenat 😀

jaron
13. mar 2009

Ahojte,
myslím, že pri prvej reakcii dieťaťa na nové jedlo ešte nemusí dôjsť k rozhodnutiu, že toto ľúbi a toto nie. Natálka keď prvý krát dostala pšenovú kašu, nechcela. Ale manželka to nevzdala. Skúsila dať druhý krát tretí, pridať do toho jablčko, pomali a trpezlivo a nakoniec bola ako som už tušim písal obyčajná pšenová neochutená kaša pre Natálku istý čas pochúťka, a papá ju dodnes aj keď samozrejme ochutenú.
Dieťa môže odmietnúť nové jedlo jednoducho aj preto, že to je nová chuť a nie že by jej to nechutilo. Je to niečo neznáme, ale postupne mu zachutí.

Sorrelia, robil som včera večer obed na dnes podľa toho tvojho receptu, aj keď trochu inak. Dal som nakrájané tofu, trochu oleja, poprašil škorobom, dal sójovú omáčku, bazalku, sezam a podrvené orechy. Všetko som na panvici trochu popiekol. Dal som to na listy ľadového šalátu. Mňam. K tomu sme mali varenú ryžu Natural. Škoda len, že som to nemohol jesť čerstvé - hneď. (Robil som si to večer na obed do roboty) takéto jedlo je najlepšie čerstvé, lebo potom ten sezam, orechy zostanú už nie chrumkavé, ale trochu také zvlhnutejšie (hlavne sezam), ale aj tak to bolo dobré.

Dnes je manželka konečne doma (robila často poobede, ja ráno, dnes už bola aj ona ráno) tak sa teším. Sme všetci traja spolu. Pekný víkend vám želám, možno si sem tam napíšeme.

Jaro

addaa
13. mar 2009

čaute ja začínam mať nejakú vege krízu, s prepáčením už druhý deň mi vôbec žiadne zdravé potraviny nejdú na chuť. Kúpila som si teda musli nestlé jablčné a tie vyjedám+čokoládu. Mám aj špaldovú kašu, pšeno a kukuričnú aj som to dlhšie varila aj dochucovala, ale proste nejde mi to na chuť. Robím si aj špaldovú kávu, ale dnes som ju musela vyliať. Hádam, tá kríza vege nebude trvať dlho. Ale inak som chorá, takže možno aj tam je pes zakopaný ☹

emogeon
13. mar 2009

addaa hlavne ze ti maso nechuti 😀
treba si obcas aj dopriat sladke 😵

jaron
14. mar 2009

Ahoj Addaa,

je viacero dôvodov, prečo nám niekedy niečo nechutí, napr. keď človek nie je hladný, alebo keď je chorý. Čo ti v tejto chvíli naozaj chutí? Skús to. V čase choroby je niekedy dobré vôbec nič nejesť, iba veľa piť. Keď som mal napr. horúčku a bolela ma hlava, určite som na jedlo ani nepomyslel. Inokedy, keď je choroba menšia mi napr. chutí ovocie, alebo hrianka s cesnakom (to všetko je v čase choroby dobrá vec). Cukor a sladkosti sú počas ochorenia dosť zlé, lebo sa tým zbytočne zaťažuje už aj tak oslabený im. systém. Ale do kaši sa nenúť. Ani do ničoho iného, čo ti nechutí (okrem toho zdravá strava ponúka milión iných možností, len nájsť to, čo máš naozaj rada) Uzdrav sa a možno aj zdravo vyhladni 🙂.
Želám skoré uzdravenie.

jaron
14. mar 2009

Pridávam zaujímavý recept:

Tofu exotika (4 porcie)
• 1 biele tofu (asi 200 g)
• brokolica (asi 250 g)
• 2 mrkvy
• 3 lyžice sójovej omáčky
• 5 lyžíc nakrájaného zaváraného ananásu
• čierne olivy
• 5 lyžíc oleja
• 6 strúčikov cesnaku
• ½ lyžičky kurkumy
• citrón
• soľ
Na oleji so sójovou omáčkou pod pokrievkou opekáme na kocky nakrájané tofu, po chvíli pridáme na plátky nakrájaný cesnak a ešte opekáme do zhnednutia tofu.
Pridáme na kolieska nakrájanú mrkvu, na menšie kúsky rozobratú (nakrájanú) brokolicu, 1 dl vody a pomaly dusíme, po chvíli pridáme ananás a dusíme do mierneho zmäknutia zeleniny.
Pridáme na kolieska nakrájané olivy, kurkumu, trochu soli, zamiešame, malú chvíľu podusíme a nakoniec zamiešame nakrájané 3 strúčiky cesnaku.

Vhodná príloha je ryža natural, možno celozrnný kuskus (alebo celozrnné cestoviny či celozrnné pečivo?)

Obmeny: Môžeme pridať šampiňóny alebo ľubovoľnú zeleninu podľa sezóny (cibuľu, papriku, zeler...). Na začiatku spolu s cesnakom môžeme pridať aj na drobno nakrájanú čili papričku.
Na tanieri môžeme posypať opečenými posekanými orechmi.

sorrelia
15. mar 2009

jaron

prave mam rozcitanu knihu o hydroterapii a je velmi zaujimava...
tiez som tam narazila na vyznam postu, pri ochoreniach a samozrejme aj ine zaujimave veci...

adda
zmena stravy by nemala prebiehat prilis radikalne 🙂 😉 , radsej zvolni tempo... vsetko pekne z mierou a postupne... telo si musi zvykat na nove chute...
moze ist aj o detox... vtedy cloveku tiez vela nechuti, a ma chut na sklznut k "starym" zvykom...

napr. ja som mala velke chute na cokolady a keksiky, velmi, velmi mi chybali... tak som si dopriala, a zistila som, ze to so mnou nic nerobi, a ja ich vlastne jest nemusim...
tak to bolo aj s chutou na sunkovu pizzu 😅 ... dala som si, ochutnala som, a zistila som, ze ta vegetarianska mi chuti viac 😉 ...

jaron
15. mar 2009

Ahojte,
tento príbeh som prvý krát počul asi od dr. Janky Noskovej. Je veselý i poučný 🙂

Chuť je zvyk.

Medzi najbežnejšie jedlá v Mexiku patrí fazuľa na rôzne spôsoby. Jedna žena ju tiež varievala svojmu mužovi, avšak vždy, keď manželka predložila manželovi fazuľu, on si neodpustil poznámku: „Je výborná, ale nie je taká, ako ju zvykla robievať moja mama“. Manželka vyskúšala rôzne korenia, rôzne spôsoby, ale komentár bol vždy rovnaký: „Je výborná, ale nie je taká, ako ju zvykla robievať moja mama“.
Až raz, keď sa mladá pani niekam ponáhľala, podarilo sa jej fazuľu pripáliť. Chúďa, v strese si hovorila: „Keď sa doteraz sťažoval, čo asi povie teraz?“ Ale nemala čas pripraviť nové jedlo, s malou dušičkou naservírovala a čakala.
Manžel si nabral prvé sústo, oči sa mu rozjasnili: „ Konečne sa ti to podarilo! Takto to robievala moja mama!“
😀

jaron
15. mar 2009

Ja mám tiež niekedy problém so sladkosťami, ale veľkou motiváciou mi je to, že keď som ich radikálne obmedzil, cítim sa lepšie (menší pocit únavy, lepší pocit sviežosti, nebolí ma hlava...). A to stojí za to. Teraz je taký ideál v našej rodine, aby sme sladkosti mali raz za týždeň (ako sviatok cez víkend). Nie vždy sa nám to síce podarí, ale páči sa mi ten ideál.

jaron
15. mar 2009

Viem, že lahšie skĺznem k sladkostiam, keď som emocionálne nejako oslabený, nenaplnený, frustrovaný a tak podobne. (Sorrelia, pamätáš, keď dr, Bukovský spomínal niečo podobné - príbeh tej ženy z novej knihy...)
ľahšie sa mi bojuje s takými vecami, keď mám niečo dobré, čo ma baví, keď sa s niekým dobre porozprávam, keď som akoby som to nazval akosi vnútorne uspokojený. Vtedy vlastne s tým ani bojovať nemusím.
Myslím, že je rozdiel, keď si v lete napr. s kamarátmi ideme niekde na výlet na túru do prírody a potom si dáme spolu zmrzlinový pohár alebo zákusok, ako keď sedím sám v činžaku zavretý, mrzutý a siaham po sladkostiach....
Asi mi rozumiete.

PS. (ešte sa nám osvedčilo nemať sladkosti doma, keď ich máme, skôr po nich siahneme, ako keď doma nie sú, komu by sa chcelo ísť kvôli ním do obchodu, a keby aj chcelo, tak to už sa človek hýbe, stretne nejakých ľudí atď. 🙂)

jaron
15. mar 2009

Sorrelia, hydroterapiu máme, aj keď som ju už dávno nečítal. Najčastejšie sme robievali asi horúce kúpele nôh. Tento rok (a trochu i predtým) sa ale vďaka Bohu výrazne zmenšila chorobnosť manželky, mňa i dcérky. A tak sme si už aj nohy dávno nemočili. 🙂

sorrelia
15. mar 2009

jaron

dobre si pamatam na pana doktora Bukovskeho, celkom charizmaticky clovek 🙂 😉
a ano, ked ma clovek emocionalny vykyv lajshsie siaha po niecom co ho upokoji, trbars aj jedlo... ale hlavne jedlo na ktore bol zvyknuty...
a povedzme si /tak ako aj pan doktor Bukovsky spominal/ ze sladka chut nas ukludnuje najviac, lebo to bola prva chut s ktorou sme prisli do styku a ktora nam davala pocit blaha 🙂

hmm asi by mal clovek najst nejaky zdravy stred... mal by dbat o stravu, ale nie len to, ale aj o socialne kontakty, a pohyb... vsetko so vsetkym suvisi a neda sa to od seba oddelit 🙂

btw. mna chut na klasicke sladke a na keksiky prejde, ked si odstavim jablko a mrkvu - mnaaaam to je omnoho lepsie ako cokolada, a to nehovorim o rozmixovanom tofu s kokosovim mliekom, par ryzovych keksov do toho, a na vrch cerstve ovocie podla chuti, alebo zohriate maliny a jahody... 😀 a ked je aj slahacka nie je co riesit 😀

emogeon
15. mar 2009

magda dnes sme konene boli v bio avione a tam maju teda vyber, taky som vazne este nevidela
v ziadnom bio obchode a kupila som co som hladala 😵
mnam aj take kolaciky s fruktozou ktore maju nizky glikemicky index, hadam nepriberiem 😀

magda22
15. mar 2009

ahojte
emogeon to som rada, ze si si prisla na svoje, ale ja mam pocit, ze slnecnica je aj tak lepsia, lacnejsia a s lepsim vyberom 🙂

ja som tiez radikalne obmedzila sladke, ale ked mam velku chut, vacsinou si dam vlasske orechy s trochou medu,
a tento tyzden som prvy krat urobila taku fajnotku, mozete vyskusat, som si sama vymyslela 😎 , mam rada chalvu..
pomixovala som vlasske orechy do jemna, poliala medom, pridala trosku roztopeneho masla, tahini, sezam a hotovo! mnam! aj Simonko si dal 😵

emogeon
16. mar 2009

magda aj my s manzelom nejeme sladke a chudneme 😀

ak sa vam budete chciet tak citajte 😉

http://www.etrend.sk/firmy-a-trhy/firmy/soja-pr...

jaron
16. mar 2009

Emogeon,
Ďakujem za zaujímavý článok.