Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zitaje
20. feb 2011

@zojec mnam 🙂 Obcas z blbosti pozriem do temy Co dnes varite a vzdy ma zarazia fotky ako zo skolskej jedalne 🙄 . Krasne si navarila 🙂
Inak tu ste mi svojho casu davali take dobre rady ohladne potravinovych alergii, @jaron tusim? Neviete ci v mandliach je alergen v oleji, alebo niekde inde? Totiz natrela som si dieta mandlovym olejom a na druhy den je totalne vyhadzane, tak ci to moze byt mandlovym olejom, cize po vonkajom pouziti, alebo ci to je ciernymi ribezlami z kolaca. Co myslite? Vdaka 🙂

anlu
20. feb 2011

@jaron no ved ja som na to prisla tak, ze som kukuricny skrob vobec nedala 😀 tak vtedy mi tuklo ze to asi inak som mala robit... ale aspon viem ze sa da aj bez neho
@zojec ty si dobra aranzerka 😉 ale verim ze aj kucharka, super to vsetko vyzera

oscarka3
20. feb 2011

@zitaje , a mandľový olej máš čistý? bez prísad?

anlu
20. feb 2011

@stvura vobec to nie je vplyv vegetarianstva. Moja starsia dcerka bola dojcena 1 rok (sama sa odstavila), prve mesiace priberala az prilis vela a to len z dojcenia. Druha dcerka ma skoro 22 mesiacov este stale ju dojcim a som rada ze konecne prestala priberat, lebo mala megavahu 😀 Dietatko ma v materskom mlieku vzdy to co potrebuje a v takom mnozstve ake potrebuje, cize ak by niekto utrpel ak by si nahodou mala nespravnu stravu tak by si to bola ty. Ak su zdrave tak je vsetko ok.

zitaje
20. feb 2011

@oscarka3 hej cisty, taky co sa da aj jest aj na masaze pouzit. Kvapla som tam EO levandulu a mandarinku, ktore jej davam aj do kupela takze tymi EO by to nemalo byt.

oscarka3
20. feb 2011

@stvura , jedno dieťa prvé roky bacuľka, druhé dieťa štíhle, útlejšie 🙂 . obe zdravé 🙂 už sú v puberte.kojené 12 a 15 mesiacov.

oscarka3
20. feb 2011

@zitaje ale, keď je mandarinka v kúpeli, tak tam je viac zriedená ako v oleji. skús nabudúce malú časť kože natrieť len čistým olejom. zvykne sa na vnútornej časti predlaktia a potom uvidíš , či to bol ten olej alebo niečo iné.

anlu
20. feb 2011

@zitaje myslim ze havino davala svojmu J. mandlove mlieko a mal reakciu. Nahodou som tu cast diskusie nedavno citala. Ale on mal inu reakciu ako pises, no moze byt rozdiel v tom ze on to vypil a ty si natrela... a cierne rybezle jedla prvy krat?

zitaje
20. feb 2011

Ona sa mi jeden cas vyhadzovala neustale, vzdy som jej musela nasadit dietu typu MM, zemiaky, mrkva, jablka a pod. 😅, za niekolko dni to odislo, potom sme postupne zacali jest zase pestrejsie a po nejakom case bum, zase cela vyhadzana. Jeden cas som mala podozrenie na soju, potom na vajcia, ale v konecnom dosledku som si ista len prvotnym spustacom, to boli jahody. Cierne ribezle jedla tusim v lete, ale uz sa nepamatam, ci jej vobec chutili, mozno jedla len cervene... teraz som vytiahla z mrazaka polrocne zasoby 😅
Mandle si obcas da 2-3 kusky, viac jej radsej nedavam, mandarinky jedava obcas. Uz asi pol roka nemala taku silnu reakciu.
A natriet kusok koze tym olejom skusim, len musim pockat, kym sa vycisti.

zojec
20. feb 2011

@stvura nemyslim si, ze by to malo vplyv .. skor to bude geneticky dane.. kym bola b. malicka tak do toho 4teho mesiaca tak bola tiez drobnejsia ako ostatne deticky, ale teraz jej nic nechyba 😀 😀 😀 @zitaje @oskarka3 @anlu.. dakujem za pochvalu.. ja inak tiez kukam co dnes varite, a tiez ma tie fotky niekedy irituju.. ja si na estetikku potrpim 😀 mojmu muzovi sa uz ani nerata,ked mu nejak nenazdobim 😉

zojec
20. feb 2011

@zitaje ja si pamatam ked tu v lete bola kamoska s malou dcerou, ze sa jej tiez brutalne vyhadzala , jedla cernice a ribezle.. nieco z toho to bolo...

stvura
21. feb 2011

@zojec
@oscarka3
@anlu
Ja len hladam stale odpoved pre svoju lekarku, ze preco mam obe deti malicke (stale mi pripomenie ze som bola 14 rokov vegetarianka a hovori o tom ako o negative), chcem fakt vsetko vylucit, tak ma zaujimalo ci aj ostatne mamicky co ste dlho vegetarianky, ci mate mensie deti, ci im nieco nechyba...kedze pisete ze nie, tak potom je to len genetika...(obaja s manzelom sme boli drobne deticky)

zojec
21. feb 2011

@stvura hm.. ja som pediatricke nepovedala, ze som vege a ani ze moja nepapa maso.. nemusim nic vysvetlovat 😉 ak ste boli s mm obaja malicky, tak to je jasna genetika.... ja napr. vegetariancim 10 rokov, poslednych 5 sem tam zjem rybu.. a teda nikdy som nebola podvyzivena, skor naopak, mam problem s vahou ked si nedam pozor.. takze to, ze je niekto vegetarian neznamena hned ze ma 40kg ... ja by som lekarku vobec neriesila 😉

oscarka3
21. feb 2011

@stvura ,aby som to ešte upresnila, tak staršia začala byť bacuľkou v4,mesiaci, keď začala piť čerstvé ovocné šťavy. dovtedy priberala pomalšie. mladšia prvé mesiace priberala rýchlejšie ako staršia. bola som síce pri obidvoch deťoch vege ale pri mladšej som sa stravovala lepšie /viac surovej zeleniny a ovocia, šťavy/

oscarka3
21. feb 2011

@zojec , no moj muž estetiku na tanieri neocení 😒 .moja snaha bola zbytočná. on neje ale hltá. hlavne nech je jedla veľa a hotové hneď ako má hlad. 😠

zojec
21. feb 2011

@oscarka3 to si treba vycvicit 😉 ale ja sa tesim, lebo moj muz to naozaj oceni a vzdy ma pekne pochvali.. kebyze nie je odozva, tak by ma to ani nebavilo 😉

oscarka3
21. feb 2011

@zojec , vycvičiť????môjho?????????neuskutočniteľné. už som mu to veľa krát vyčítala, že ma nepochváli, a on:ale veď ťa chválim! ja: kedy si ma naposledy pochválil? mm: nepamätám si. 😠 no, čo už s ním?zabijem ho? 😀

zojec
21. feb 2011

@oscarka3 😀 no to nie.. xi xi..

oscarka3
21. feb 2011

@zojec ,mm je blíženec a to sú 2 ľudia v jednom tele, pri zlom postavení hviezd vraj až 4!takže ja mám 4 chlapov doma , katastrofa 😀

zojec
21. feb 2011

@oscarka3 😀 😀 ani nestras .. sak aj moja mala je blizenec 😉

oscarka3
21. feb 2011

@zojec ,ale určite nemá 4 šestky v dátume alebo v r.č 😀 /satanove číslo/ 😀

zojec
21. feb 2011

@oscarka3 fuha.. xi xi.. tak to teda nema.. tak sa radsej nehadat 😀 😀

rancuzkaf
21. feb 2011

@zojec krasne a gurmanske fotecky, bravoooo!

@oscarka3, ani mm neoceni vyzdobeny tanier, ale mna to aj napriek tomu bavi a nevzdavam to😀....mne sa strasne pacia naaranzovane taniere plne farieb😉

rancuzkaf
21. feb 2011

@zitaje tu vo "fr koluaroch" je zname, ze mandlovy olej je tiez alergenny.....citala som aj nieco od vyrobcov kozmetiky: snazia sa tento olej do detskej kozmetiky vobec nepridavat, bezne kupis kremy kde je cely zoznam bez coho su (parabenov, parfumov, mandl. oleja atd...)

oscarka3
21. feb 2011

@rancuzkaf , tak veľa trpezlivosti a chuti pri zdobení 🙂

anlu
21. feb 2011

@stvura ak ste obaja boli drobni niet o com uvazovat, je to jednoznacne genetika 😉 nemaj strach a lekarke podla mna nemas co vysvetlovat, ona musi zistit ci su deticky zdrave a ci im nic nechyba. Ved kazde dieta je ine... jedno mensie jedno vacsie. Fakt nechapem ze ju toto trapi.... a teba naozaj nemusi. Ja som vege od 16tich rokov a prezila som tak obe tehotenstva aj dojcenia a naozaj mojim detom nic nechyba a ani mne nic nechybalo, krvne testy som mala perfektne

jaron
21. feb 2011

@stvura ahoj, jednoznačne ti môžem povedať a to nielen na základe osobných skúseností a skúseností žien, čo tu už písali, že kojenie dieťaťa vegetariánkou* nemá žiaden negatívny vplyv na rast dieťaťa, ak si to lekárka myslí, vychádza to z jej predsudku a to znamená z neodborného prístupu k tejto veci.

(*pod pojmom vegetariánka samozrejme mám na mysli zdravo sa stravujúca, nie iba bez mäsa, ale pritom nezdravo)

Úryvky zo stanoviska Am. diet. asociácie:

Dobře rozvržená veganská, lakto vegetariánská a laktoovovegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace. Vhodně plánovaná veganská, laktovegetariánská a laktoovovegetariánská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu (36, 114, 115). Vegetariánská strava v dětství a dospívaní může pomoci zajistit celoživotní zdravé stravovací návyky a může přinášet některé důležité výhody ve výživě.

Vegetariánská strava, pokud obsahuje plnohodnotné mateřské mléko nebo speciální stravu pro kojence a dostatečné množství energie a živin včetně železa, vitamínu B12 a vitamínu D zajišťuje kojencům normální vývoj. Narušení vývoje způsobují jenom velmi omezující diety jako je fruktariánství a dieta založená pouze na syrové stravě. Tyto diety proto nemohou být doporučovány ani kojencům ani dětem (29).
Mnoho vegetariánských matek kojí své děti (122) a toto rozhodnutí je vhodné podporovat a matky pro ně povzbuzovat. Co se týče složení a výživové hodnoty je mateřské mléko vegetariánek stejné jako mateřské mléko nevegetariánek.

Vzrůst lakto-ovo-vegetariánských dětí je srovnatelný se vzrůstem dětí nevegetariánských (114, 119, 126). Údaje o vzrůstu veganských nemakrobiotických dětí jsou pouze omezené, děti bývají o trochu menší, ale jejich výška i váha se nachází v normálních mezích (114, 122). Poruchy vzrůstu se objevují spíše u dětí s velmi omezující dietou (127).

stvura
21. feb 2011

@anlu no prave, ja som krvne testy nemal nejake uzasne, takze som zacala jest ryby a obcasne hydinu. Moj maly je vyslovene masovy typ, takze tomu a muzovi varim maso kazdy den...vzdy mi to vsak lekarka pripomenie, lebo vie, ze som tiez dlho bola vegetarianka a ani teraz sa podla nej nestravujem ako matka ktora dojci svoje dieta...xixi...

anlu
21. feb 2011

@stvura ja som to vyriesila tak ze som to lekarom na nos nevesala ale u teba je asi uz neskoro ked o tom vie 😝 no mozno ti nieco v strave chybalo a nemusela si to riesit rybami, tie nie su prave najzdravsie... mozno viac strukovin, obilnin... neviem co ti chybalo. To je taky predsudok lekarov, pochybujem ze studovala specialne stravovanie, ci?

anlu
21. feb 2011

@stvura este tak pre zaujimavost, ak mozes prezradit kolko vazia a meraju deticky? Moja Claire je v triede najstarsia ale najmensia ak ta to potesi 😀