Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

divoska
24. feb 2011

@jaron uz nech mam vacsie dieta a mozem ho posielat na zdrave tabory 🙂

jaron
24. feb 2011

@divoska nečakaj na väčšie a pošli ho aj so sebou 🙂

divoska
24. feb 2011

@jaron vidis, tiez dobry napad 😀

zojec
25. feb 2011

@jaron ono ten recept urcite este treba prepracovat ja som ho robila tiez prvy krat, 😉 .. preto som pisala, ze mozno by bola vhodnejsia hladka kuk. muka, boli by asi vlacnejsie, treba skusit 😉 ... ja som ich mala vo vode cca 4 minuty. Trosku som kukala na nete a nasla som v jednom recepte ze pridali do cesta este puding, alebo kuk. skrob. alebo mozno uvarit tu muku na kasu a zmiesat tak dokopy dve kase 😀 ale hlavne ze si to nemusel vyhodit 😀 mne to chutilo a aj mojmu muzovi co je dolezitejsie, lebo on zas povie ked mu nieco nebere 😉
@anlu tie semena som aj ja nasla v tescu 🙂 skusala si to s tymi krupami? ja ano.. nenaklicili, tak isto mi nenaklicila ani kupena obycajna fazula, a soja mala klicivost len asi 50% ☹

zojec
25. feb 2011

@jaron a super link, uz aj ja zdielam 😉
@divoska @zfidorka nevezmeme drobcov na letny tabor? 😀

divoska
25. feb 2011

@zojec tiez sa tu snazim klicit sosovicu a ledva to rasi po 3 dnoch, bud je zla alebo je zla 🙂

anlu
25. feb 2011

@zojec krupy som nakoniec neskusala, uz som ich isla kupit ale som si spomenula ze ty ides skusat tak som to nechala na teba... a soju som neskusala ani kupenu fazulu tu mame svoju tak ani nekupujem... chcem sosovicu aj soju skusit a dam vediet ako moja klicila 😉

anlu
25. feb 2011

@divoska no asi je zla 😀 😀 😀

zojec
25. feb 2011

@anlu
@divoska sosovicu klicim bezne, kupujem lagris a je vyborna 😉 klicim na sitku

divoska
25. feb 2011

@zojec hm toto je tiez lagris... co som mantava? 😀 no nic tuto vyhodim a skusim este inokedy. nepotrebuje to slnko inak? lebo kuchynu mam tak dost v rohu ze tam dosvietia len lampy 🙂

oscarka3
25. feb 2011

@divoska , značka 🙂

divoska
25. feb 2011

@oscarka3 sorry teraz som sa zobudila a nechapem 😀 😀 😀 /zadrimchmali sme normalne s krpcom/

oscarka3
25. feb 2011

@divoska , to si nevšímaj 😀 😀 😀 . ja som zle prečítala 😀 😀 😀

oscarka3
25. feb 2011

@divoska , už mi šibe z tej druhej témy 😀

divoska
25. feb 2011

@oscarka3 ok, tak mi odlahlo, lebo ja som obcas nechapava aj v bdelom stave 😀 😀 ale tentokrat som aspon mala alibi 🙂

oscarka3
25. feb 2011

@divoska , ale ty sa môžeš vyhovoriť na laktačnú hmlu 😀 , ale čo ja, keď takto zahviezdim?

anlu
25. feb 2011

@zojec ja tiez zvyknem od lagris kupovat, ale super ze to aj klici, najblizsie vyskusam... este pred tyzdnom mi dosla a uz tyzden ju kupujem... laktacna hmla 😀
@oscarka3 no na co sa budeme vyhovarat ked laktacia pominie? 😕

oscarka3
25. feb 2011

@anlu , neviem, veď nad tým rozmýšľam 😀

anlu
25. feb 2011

@divoska a tebe som chcela napisat a som celkom zabudla... co si sa pytala ze do kedy sa moze vylucne dojcit, tak to musis vidiet sama na svojom krpcekovi. Starsiu som zacala prikrmovat asi o 1-2 tyzdne skor a doslova zhltla plnu misku zleniny. Ale Oli som zacala o mesiac neskor, cize bola len dojcena do ukonceneho 7 mesiaca a ani potom to nebola nejaka slava s tym papanim, skor nejedla ako jedla. Ona sa tak viac rozjedla az niekedy okolo 10tich mesiacov ale tak naozaj az po roku. Cize ak chces neskor zacat s prikrom kludne mozes. A to ze sa bude natahovat za jedlom a bude na vas kukat ked budete jest to neber tak ze aj on chce jest. Len ho zaujima co robite a zda sa mu to zabavne ze nieco si pchate do ust, cudne sa pri tom tvarite a potom to nieco aj zmizne... to je jasne ze to chce tiez vyskusat 😀 Teda tym som chcela povedat ze je dost mozne realne vylucne dojcit aj do jedneho roka, ak to dietatku vyhovuje

anlu
25. feb 2011

@oscarka3 no musime si rychlo vymysliet nejaku dobru vyhovorku kym mame cas a u mna je to uz naozaj otazka casu 😕

oscarka3
25. feb 2011

@anlu , no ja už o chvíľu budem používať výhovorku, že mám stareckú demenciu

anlu
25. feb 2011

@oscarka3 a co uz mas 60tku na krku? 😀 no len co ja vymyslim... ked mne kazdy o 10 rokov menej hada tak tej demencie sa asi ani nedozijem 😝

oscarka3
25. feb 2011

@anlu , no u mňa je to tiež všelijako. keď som bola tehotná s prvou dcérou , tak som cestovala za mužom a chceli mi dať študentský lístok 😀 . musíme počkať na slnko a vyhovoríme sa, že nám trochu pripieklo 😀

anlu
25. feb 2011

@oscarka3 ha ha to beriem... do leta to snad este potiahnem 😀 a to poznam s tymi studentskymi listkami... nam ich bezne predavali kde sme isli.. no vadit sa nebudem. A ked som bola prvy krat tehu, isla som do kniznice (a to som mala uz dost velke brusko) sa ma pytala tetuska ci som prisla mamine knihy vratit 😀 😀 😀 tak toto bolo zatial najlepsie

divoska
25. feb 2011

@anlu dik za skusenost, jo ja to s tym nacahovanim sa po tanieroch alebo tak aj tak beriem. dnes som mu dala skusobne olizat jahodu ktoru som jedla 🙂 do kelu aj s alergenmi 🙂 mozno buducu nedelu mu skusim dat nejaku tu mrkvu. kupim tot v bille tu bio kym sa rozjeme vo velkom ze by som isla niekde potom viac toho splasit. kedze jablka co mam take prirodne mi zmrzli na balkone v krabici 🙂 😠
apropo neviem ci sa tu nosi bryndza kedze mliecne.. 🙂, ale robila som dnes tasticky z listkoveho cesta /nakrajane stvorceky a po obvode este jedna vrstva cesta ako mur, potrete vajcom 🙂 /. do toho listky spenatu a zaliat bryndzou zriedenou mliekom s roztlacenym cesnakom. ledva som to vytiahla z truby uz sa potom zaprasilo... konecne zo mna robite aspon naznakom kreativnu, takze to bol len taky chvilkovy vymyslanec. a celkom podareny. vcera som inak skusala konecne piect cesnak /cely, prekrojeny na polovicu stredom strucikov/ na par kolieskach zemiakov a tiez to bolo jedle.

anlu
25. feb 2011

@divoska mnaaaam to verim ze bolo fajnove 😀 no u nas je bryndza jedine mliecne jedlo ktore mozme jest, kedze kravske ee.. a uz sme davno nemali lebo som nevedela zohnat taku origos ale uz som zistila kde ju u nas predavaju tak najblizsie tam nabehnem a kupim rovno kilo 😀 a dakujem za dobry napad na jedlo a tu bryndzu si roztopila a tak zaliala a kolko si jej tam dala? len tak torchu ci vela?

divoska
25. feb 2011

@anlu trochen, bo som to moc rozriedila tak by to tieklo kade tade. a zas staci to tym postrasit, gro su tie spenatove listky. aj ked povodne som to planovala presne naopak. ze bryndu a smotanu a len na ozdobu spenat 😀

katkena
26. feb 2011

Dobrý deň,
chcem sa spýtať či mi neviete poradiť MŠ v Bratislave (bývame v Petržalke ale príp. MŠ aj v inej časti BA) so zdravou stravou. Vegetariánskou alebo makrobiotickou to je jedno. Ale myslím reálne zdravou ... nie že pridajú 1 jablko ku klasickému JL a je to zdravá škôlka ... ☹
Zatiaľ som našla cez net len Limbu v Horskom parku (to je trochu odruky pre nás) ...

ďakujem

jaron
27. feb 2011

@katkena ahoj Katka, tak už drobček ide do škôlky, dúfam, že sa nejaká vhodná škôlka nájde, myslím, že ženy z BA ti poradia

katkena
27. feb 2011

ďakujem Jarko 🙂) aj ja dúfam 🙂
idem dať prihlášku na dve štátne MŠ, ale stále som sa nezmierila s tým jedálnym lístkom - biely chlieb na desiatu aj na olovrant ...., a neviem si predstaviť že by na obed malá jedla napr. segedín z bravčového mäsa a pod. ☹
Ako ste to riešili s Natálkou, dávali ste jej do MŠ stravu z domu ?

a ten link na prednášku J.Oliviera super, veľmi pôsobivé a jednoducho vykreslené, že nevhodné jedlo zabíja ... poposielam známym 🙂