Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
27. feb 2011

@katkena Natálka chodila do škôlky iba doobeda (bez obeda), a ten chlieb s maslom (na požiadanie jej salám a pod. nedávali), to sme už až tak neriešili. Ale boli aj veľmi ústretové učiteľky, keď bolo treba zostať aj cez obed (vystúpenie a pod.), mohli sme jej dať chlieb na obed z domu.

marfigirl
27. feb 2011

@katkena podla mna taku skolku nenajdes, lebo oni maju predpisy ako sa musi varit, a tie su strasne! Co moze byt, ze ti vidu v ustrety a budes moct dietatu nosit stravu do skolky a keby boli taki mili ako v nasej skolke, tak nezmozes nic, iba ak to, ze tvoje dieta nebude pit malinovky, ale vodu. No my sme boli asi najhorsi priklad, musis verit, ze inde su lepsi ludia 🙂

marfuskaanjelik
27. feb 2011

Tak a mám syna závisláka na sušených marhuliach 🙂

oscarka3
27. feb 2011

@marfuskaanjelik ,super závislosť 😀 , chválim výber 🙂

marfuskaanjelik
27. feb 2011

@oscarka3 ďakujeme 🙂 Aj hrozienka celkom ujdú, ale marhule sú "zákon" 😀

kryska5
27. feb 2011

Pekný večer prajem, nebol by niekto ochotný požičať knižku od Bukovského Vegetariánske dieťa? 🙂

oscarka3
28. feb 2011

@kryska5 , napíš estterke, myslím, že jej niekto posielal oscanovanú @estterka

estterka
28. feb 2011

@kryska5
@oscarka3 viem do ip poslat stranku,kde sa da stiahnut,ale neviem,ci to tam este je.je to velky subor a poslat to neviem 😖

marfuskaanjelik
28. feb 2011

@kryska5 ak by to tam už nebolo, ozvi sa do IP

marfuskaanjelik
28. feb 2011

Priatelia moji, prosím o radu.
Ako prevažná väčšina z vás aj my sa s manželom snažíme stravovať zdravo, nepapáme mäsko a tak. Preto som skoro odpadla, keď mi manžel skončil v nemocnici s krvnou zrazeninou na pľúcach. Lekári zatiaľ nevedia, ako sa to tam objavilo, nemal žiaden úraz a myslím, že zo stravy to tiež nebude. Teraz mu dávajú lieky na rozriedenie krvi, aby sa mu tá zrazenina rozpustila.
Vie mi niekto z vás prosím poradiť ako možno prípadnou vhodnou diétou urýchliť rekonvalescenciu, prípadne predísť tomu, aby sa to opakovalo?
Ďakujem

jaron
28. feb 2011

@marfuskaanjelik ešte ti napíšem, len sa ponáhľam do mesta

marfuskaanjelik
28. feb 2011

@jaron OK ďakujem, budem čakať

oscarka3
28. feb 2011

@marfuskaanjelik , veľa piť,čistú vodu, nie minerálky, veľa zelenej listovej zeleniny...
svokra mala na jeseň trombozu a tiež je vege ale prišli sme na to, že jej to spôsobili lieky čo dovtedy brala
pošlem IP

kryska5
28. feb 2011

@estterka @oscarka3 @marfuskaanjelik @jaron všetkým srdečne ďakujem, podarilo sa stiahnuť 🙂

marfuskaanjelik
28. feb 2011

@oscarka3 hm, lenže on žiadne lieky neberie. 😒

jaron
28. feb 2011

@kryska5 som rád 🙂

jaron
28. feb 2011

@marfuskaanjelik je mi ľúto, že má manžel takéto problémy, určite sa to prežíva ťažko aj tebe, strach, neistota...

dobré je to, že to včas zistili
hovoríš, že nemal ani zlomeninu, ani operáciu ani nič podobné, berie lieky na rozriedenie krvi (rozpustenie zrazeniny) alebo aj na zníženie zrážanlivosti krvi?

jaron
28. feb 2011

@marfuskaanjelik nad stravou sa netráp (že ste sa stravovali dobre a aj tak...), na tomto svete 100 % ochrana neexistuje, strava je samozrejme dôležitá, ale sú aj iné faktory a okrem toho keby sme aj žili vo všetkom na 100 % nedá sa absolútne vylúčiť každé ochorenie, ale samozrejme vždy stojí za to urobiť pre zlepšenie to, čo urobiť môžeme.
tiež väčšina ochorení sa nerodí za týždeň dva, ale sú vysledkom mnohých rokov, neviem ako vy, ale ja som sa v mladosti stravoval hrozne, opíjal som sa, príležitostne fajčil, a tak určite sa to negatívne zapísalo aj na mojom zdraví, ale samozrejme je dobré, že teraz je to inak

jaron
28. feb 2011

@marfuskaanjelik ak by bral lieky na zníženie zrážanlivosti krvi, budú pravdepodobne lekári ho upozorňovať, aby nejedol veľa potravín s obsahom tzv vitamínu K, to je väčšina super zdravých potravín: brokolica, kapusta - všeobecne zelená listová zelenina, sója atď., vit. K je dôležitý pre zrážanlivosť krvi, v žiadnom prípade tieto potraviny nespôsobujú artériosklerózu ani nič podobné (práve naopak, znižujú krvný tlak a pod.), ale pri liekoch proti zrážanlivosti krvi môžu byť ako kontraindikácia, to znamená, že môžu mariť pôsobenie týchto liekov. Dnešné modernejšie riešenie je, že sa pacientovi nastaví dávka podľa vyšetrení a prispôsobí sa mu. To čo by pacient nemal robiť, je prudko meniť spotrebu týchto potravín, to znamená, že by mu bola na základe vyšetrení predpísaná určitá dávka a on by potom začal oveľa viac konzumovať listovú zeleninu, mohla by byť dávka neučínná (musela by sa prispôsobiť danému stavu na základe ďalšieho vyšetrenia).

Určite treba spolupracovať s lekármi, uvidí sa, čo ďalej. Sú ešte faktory, ktoré môžu byť rizikom pre cievy vegetariána (alebo presnejšie povedané riziká, ktoré nie sú z jedenia mäsa), ale nechcem ťa teraz zbytočne zahádzať informáciami. Ozvi sa.

marfuskaanjelik
28. feb 2011

@jaron nuž ako to popisuješ, tak sa mu tam asi "vyzrážali hriechy mladosti" 🙂
Zajtra ide na veľké vyšetrenie aj na nejaký špeciálny prístroj, na ktorom mu to zistili, vraj sa pozrú, či to tam stále má, tak budeme múdrejší.
Nepodarilo sa mi dnes rozprávať s lekárom, možno budem mať zajtra viac "šťastia"
Ďakujem za rady a podporu

jaron
28. feb 2011

@marfuskaanjelik že hriechy mladosti 🙂, aspoň ťa humor neopúšťa 🙂 , i keď viem, že lahké to teraz nie je, veľa šťastia ti (hlavne manželovi) želám, aby bolo čím skôr všetko v poriadku, potom napíš

adriana7
28. feb 2011

@marfuskaanjelik , čo to tu čítam? je mi to ľúto ☹
moja mama má trombózu, lieči sa šesť rokov a počas liečby lekári zistili, že má aj syndróm lepivých doštičiek, ktorý je vraj na genetickom základe 😠 , takže ma mama vyštvala počas tehotenstva s miuškou na testy, našťastie ja syndróm nemám ani neprenášam...
tiež som bola v šoku, keď mame zakázali jesť takmer celý sortiment "ovocie - zelenina", ako písal jaron, kôli vit.k, ale nakoniec sme aj sami doma prišli na to, že mama dlhé roky a celé dni málinko pila (nie alkohol, ale vodu, vodu, vodu), dodnes ju musíme kontrolovať, koľko tekutín vypije, tak ja by som manželovi poradila, aby skúsil piť dostatočné množstvá čistej vody, ale môže to byť aj genetický "darček" od predkov 😖

marfuskaanjelik
28. feb 2011

@adriana7 ďakujem, manželovi odkážem

anlu
1. mar 2011

ahojte 😀 ani necitam co ste pisali, nie sme totiz doma a len som vas prisla pozdravit.... ked sa vratime tak poctivo docitam 😉
tak pozdravujem vas vsetkych a prajem krasne slnecne dni 😀

andrea76
2. mar 2011

@marfuskaanjelik
Ahoj. Aj ja sa liečim na zrážanlivosť krvi už 2,5 roka. Mám tiež aj syndrom lepivých doštičiek. Tiež si myslím, že je to z toho, že som málo pila tekutín a aj teraz sa musím nutíť piť. :((( Mne zistili krvné zrazeniny v mozgu. Zdedila som to, pravdepodobne po otcovi, ktorý zomrel na srdcový infarkt. Výsledky sa mi nechceli upravovať ani po liečbe, užívam dvojkombináciu liekov + injekcie do brucha pri cestovaní

marfuskaanjelik
2. mar 2011

@andrea76 jóój to mi je ľúto. Včera mi manžel vravel, že aj jemu to pichajú do brucha. Tak sme si robili srandu, že je to proti besnote, keby náhodou pohrýzol nejakú sestričku 😀
Máš prosím ťa skúsenosť aj s nejakými prírodnými prostriedkami, alebo ťa liečia len "čistou chémiou"?

zojec
2. mar 2011

@marfuskaanjelik ☹ och to mi je luto s mm :( s tym pichanim fraxiparinu do brucha to poznam 😉 ja som si po IVF pichala fraxiparin do brucha sama 2 mesiace , preventivne som musela 😉 prajem muzikovi vela sily a nech to co najrychlejsie prejde.. a presne chce to a veeeela vody 😉

andrea76
2. mar 2011

@marfuskaanjelik
Ahoj. Užívam okrem chemických liekov aj gingko biloha, tiež to pomáha riediť krv, to mi odporúčila aj mudr. na neurologii. Ale chcem začať užívať aj omega 3 mastné kyseliny v tabletkách, tiež pomáhajú riediť krv. Užívala som lieky 2,5 roka a mi nezaberali, stále som mala zlé výsledky, tak mi pridali k tým aj ďalšie. Mne zistili 12 krvných zrazenín v mozgu, bol to šok, bola som len na preventívnej prehliadke pred 3 rokmi. Povedali mi, že budem musieť byť na liečbe po celý život. Okrem toho mi zistili aj cystu fypofýzy. Takže mám toho dosť a viac hematologických chorôb a aj vo všeobecnosti. Keď som išla na gastroskopiu, tiež som si musela pichať fraxiparine týždeň pred.
Držím palce manželovi.

peya104
3. mar 2011

presne, suhlasim s anlu, ked niekomu dopadnu dnes krvne testy zle a lekar ich pozera s vedomim že pacient je vegetarian tak šup a hned má dovod!! čo tak povie dalším s takymi vysledkami čo niesu veges? ja som ani v tehotenstve nemala nedostatok železa čo je uplne bežne aj u mesojedov, lebo som ho doplnala. 😉 moja yasminka je v škole medzi vyššime s ma pevnu športovu postavu, nikdy nejedla ani meso ani ryby a za mliekom sa tiež nezabíja.. nyle zase nepatrí medzi najvyšších .takže je to velmi individuálne. samozrejem počiarkujem strukoviny, veru. žitko, proso , avokádo a kopce zeleninky 🙂