Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
11. jún 2011

@mima777 ja idem zajtra k lekarovi a tiez mi bral krv na krvny obraz a este navyse koli zelezu, lebo v tehu som mala na hranici... tak som zvedava ake budu vysledky... A tesim sa s tebou ze maly je v najlepsom poriadku 😉
@adriana7 no veru trafila si to, velmi sa mi nechce do takej diery.. tam sa muchy obracaju. Ale tak nejako prezijem. Tesim sa z toho ze budem mat k dispozicii zahradu a mas pravdu, pokial je internet da sa objednat vsetko a privezu mi to domov 😀 Dakujem za povzbudenie 😉
@marfuskaanjelik to si si dobre zariadila 😀 a to by nebola zla taka tema, lebo aj ja v podstate zacinam zahradnicit a skoro nic neviem

zuzanaam
11. jún 2011

Pre všetkých vzdelaniasachtivých v pestovaní http://www.ekozahrady.com/ , vrelo odporúčam 🙂

marfuskaanjelik
11. jún 2011

@zuzanaam Super stránka, už čítam 🙂
Ďakujem

mima777
12. jún 2011

@vivien6 Ja mam doma to iste. Muz je maso, ja uz nejake dva roky nie. Obcas tu rybu, ale nejak mi to nechyba. Malemu maso nedavam, ale tiez sa bojim toho, ze ked uvidi jest maso ocina, tak bude chciet aj on:(. A neviem ako mu budem vysvetlovat, ze ocino to jest moze, ale my to nepapame. Je super, ked su obaja rodicia vegetariani, ze v tom nie je clovek sam. Co uz narobim.

Vy, ktore mate muzov masozravcov im doma varite maso? Mne sa to uz hnusi:(. A ani neviem, kedy by som stihala varit dvojmo. Ako to vasi muzi beru? Neprotestuju? Moj nie je vemi nadseny, ale nedava to nejak najavo. neviem co sa z toho vyvrbi este🙂))

mima777
12. jún 2011

@anlu dakujem🙂 a uvidis, ze budu v poriadku. Ja mam skor opacny problem. ja sa popri tom dennom zhone nestiham stravovat, ako by som sa mala. Takze sama neviem, ako by dopadli moje vysledky. Ale hlavne je, ze maly je v poradku.

anlu
12. jún 2011

@mima777 ja som niekedy maso varila, ale tak raz za mesiac. Teraz uz vobec nevarim a zatial protestuje len Claire ale jej hned razne vysvetlim ze ja take varit nebudem 😀 Este v lete niekedy robim ryby pre nu...

anlu
13. jún 2011

@mima777 ako si pisala, vysledky su velmi dobre a aj cholesterol co som pred tym mala zly tak teraz je ok 😀 tak to vyzera ze posledne tehu mi velmi prospelo 🙂

wzorcek
13. jún 2011

ahojte 🙂
s manzelom sme vegetariani ja 5 rokov a on 8, teraz mame 3mesacne vegetarianca doma. Mam trosku problem sa teraz vystravovat ked kojim... zo vsetkych strukovin ma nafukuje a maleho teda boli brusko, soju, jahody, paradajky, orecny a ktovie co este vraj nemam jest lebo som alergik, tak moj jedalnicek nevyzera moc vabne...

mate niekto podobne skusenosti? poradite co papat aby sme boli obaja oukej? chlapec rastie jak z vody tak nemam pocit ze by mu nieco chybalo, ale predsa, dlho na zemiakoch a brokolici nevydrzime 😉

zojec
14. jún 2011

@mima777 ja mam doma masozravca a sem tam maso uvarim.. vacsinou len nase vychovane a divinu.. nehnusi sa mi to pripravovat, vacsinou vsetko varim s laskou 😉 aj mala uz maso skusila, ale nevyvaram jej ho .. ked varim pre mm, tak jej zvykne trochu dat. no nesalie za masom, ale ona nesalie za nicim.. podla mna by v pohode bez jedla vydrzala aj cely den 😉 bolo by fajn, kebyze sme obaja vegosi, ale moj mm by asi bez slaniny neprezil, aspon si to mysli 😀 ked je doma, tak papa to, co navarim a potom vecer na tajnasa kraja slaninu :D ale to ho uz mala nevidi 😀
@wzorcek neboj, tie pociatocne problemy prejdu a maleho brusko zacne tolerovat coskoro vsetky strukoviny aj nafukovacie veci 🙂 a teraz v lete by som naozaj nevidela problem.. cerstva zelenina, ovocie. vsetkeho nadostac 😵

lucikatn
14. jún 2011

Neviem do akej temy by som mala vlozit svoj prispevok ale najviac sa mi hodi asi sem 😒 nas maly odmieta jest maso a vajicka (s mliecnymi vyrobkami nema problem). Uz sme skusali ho pripravit na vsetky mozne sposoby a stale nic. Ked zje aspon za lyzicu masa tak oslavujeme. Ja som asi pred 4 rokmi skoncila s vegetarianstvom kvoli zdravotnym problemom ale to si myslim ze nema na maleho vplyv kedze to bolo este pred tehu. Vedeli by ste mi poradit cim mam nahradit maso a vajicka aby mu nic nechybalo? Tofu aj soju pekne spapa. Ako vyzera jedalnicek vasich deti? Treba aby uzival aj nejake doplnky z lekarne? Absolutne nemam skusenosti s dietatom vegetarianom...

zfidorka
14. jún 2011

ahojte, moje dieta za posledny mesiac nic nepribralo (od 11. mesiaca) ☹ akoze fakt papa pomenej a v kuse je v pohybe, ale mozno mate nejake tipy na kalorickejsiu stravu... kazdy den ma nejake obilniny, vacsinou aj 2x (doobeda kasu, naobed alebo veceru obilninu so zeleninou), 2-3 x do tyzdna strukoviny, pridavam jej olivovy a slnecnicovy olej...

wzorcek
14. jún 2011

@zfidorka ja by som si s tym az tak nelamala hlavu, kazdy v lete dajake to kilecko zhodi a ani mne v tom teple nejako barz nechuti... kalorickejsiu stravu ti neporadim lebo v tom sa moc nevyznam, len upokojit som chcela 😅 mozno nejake oriesky?

wzorcek
14. jún 2011

@lucikatn ja by som si s tym nerobila velku hlavu, deticky casto nechcu papat masko a potom sa to zas zmeni... ja si myslim ze telo si automaticky pyta co mu treba papat, aj detske...
s vege dietatom este skusenosti nemam, lebo je este na mliecku, ale ja si obcas supnem B-komplex
ked pises ze si uz mala zdravotne problemy tak sa sustred na to, neviem co presne ti chybalo, podla toho uprav stravu aj teraz
celkom zrozumitelne o tychto veciach pise Bukovsky, tak si skus pozriet jeho knihy

rancuzkaf
14. jún 2011

@lucikatn ahoj, tuto temu sme rozoberali na str.129, zacni citat od prispevku tikasi a na dalsej strane sa na to iste pyta juliakocka 😉 mozno ti to trochu pomoze!

@zfidorka a mala nema rada avokado? .....aj @wzorcek ma dobry typ, mozno by bolo dobre zacat pomaly s orechami, samozrejme v pozivatelnej forme pre rocne dieta (mandlove pyre, tahini)......pre pokoj duse: deti po roku uz velmi nepriberaju a tie neustale vazenia u pediatrov su dobre len na znepokojenie mamicky (dufam, ze pediatricka sa nestazovala), tiez som byvala sklamana, ze ako K. malo pribrala....skrabalo sa to pomaly po stovkach gramov.....deti si to aj tak sami zreguluju a vedia, kedy treba rast a priberat 😉

lucikatn
15. jún 2011

@wzorcek mava take obdobia ze nechce urcitu potravinu ale po par dnoch to vzdy preslo ale maso ee ani za nic. Samozrejme budem mu ho ponukat aj nadalej...

@rancuzkaf idem hned precitat tie strany... lebo pri malom precitat 188 str. je nemozne 😀 vdaka

anlu
15. jún 2011

@zfidorka mne lekarka vravela ze v tom veku uz dieta nepribera alebo stoji na vahe, tak podla mna sa nemusis trapit. Moja Oli dokonca v tom veku aj schudla a nehovorila ze by to bol problem. Stravu ma dobru, cize nic jej nechyba 😉

mima777
15. jún 2011

@anlu blahozelam!🙂 a tesim sa, ze nam vege strava prospieva🙂

mima777
15. jún 2011

@zojec ja mam s malym taky problem, ze za rybou sa ide potrhat, takze jemu by kusok nestacil:(. Nechcem zacinat s masom, lebo nakoniec mi skonci ako jeho ocino:(

mima777
15. jún 2011

@jaron dakujem krasne, velmi si mi pomohol. Chcem sa spytat, ci este byvaju v BB tie prednasky, co si spominal, ze aj Ty zvyknes robit ohladom zdravej stravy. Rada by som niekedy sla, aj ked nie som z BB

zojec
15. jún 2011

@zfidorka neboj ani moja bohviekolko nepribrala rovnych 50g.. 🙂 aj to asi preto ze si cucla v cakarni 😀 inak som jej skusaa dat mandlove mlieko, tak ma nim oplula.. vobec ho nechcela pit..
@mima777 myslim si, ze ked tm maso je a robi to aj pred dietatom, tak bude problem mu ho neskor zakazovat.. pretoze nase deti maju priklad v nas, sme ich vzorom, tazko mu bude vysvetlit, ze maso nie je dobre, ked si na nom tm bude pochutnavat. bud povies tm , nech maso doma nekonzumuje, alebo sa budes musiet zmierit s tym, ze aj tvoje dieta bude masko papat, pokial mu bude chutit..

estterka
15. jún 2011

ahojte,my asi zacneme davat maso,lebo si mam vybrat ci dvakrat do tyzdna hovadzie,kusok,alebo kvapky so zelezom a to je strasny humus,eckovy :( anemia hemoglobin 7,88 a zelezo len 6 (norma zacina 25) . zevraj je to velmi zle teraz,lebo kvoly tomuto ma aj ine hodnoty nizke a lekarka sa nedala presvedcit,ze to dam dokopy s nemasovou stravou,zevraj je to takmer nemozne,lebo zelezo sa neabsorbuje tak dobre z nicoho ako z masa. a kedze riesime este aj ine zdravotne problemy a pravdepodobne pojdeme do nemocnice,tak nemam na vyber. ☹

wieruss
15. jún 2011

Mozem sa opytat, preco deti do vege nutite ? ... preco ich nenechate nech si vyberu sami co chcu? Nemam absolutne nic proti vege, len viacere tu pisete, ze deticky si pytaju meso a Vy im ho bud nechcete dat, alebo im ho razne zamietnete... ved snad zdrava vyziva sa da udrzat aj pri tom, ked si clovek da z casu na cas meso... ci ? 😉 (naozaj nerypem, neutocim, len ma to zaujima)

wzorcek
15. jún 2011

ja osobne nebudem deticko do nicoho nutit, doma skratka maso ani vajicka nejeme, tak ich nebudeme davat ani jemu... vysvetlime mu dovody pre ktore my mrtve zvieratka nepapame a nech uz s tym robi co chce...ked bude chciet a bude mat dost rozumu na to aby sa rozhodol, pristup k masovym vyrobkom bude mat minimalne raz do tyzdna u niektorej babky... je taky isty clovek ako my a ma pravo sa rozhodnut sam za seba

jaron
15. jún 2011

@wieruss ahoj, dieťa v malom veku ešte nie je vyspelé na to, aby samo zodpovedne rozhodovalo o tom, čo je pre neho dobré a čo nie. To sa netýka len jedla, napr. dvojročné dieťa sa načahuje za nožom, nedáme mu ho (výber zakázaný 🙂), ročné dieťa chce orech, tiež mu ho pochopiteľne nedáme a je kopa iných príkladov a určite aj ty, keď budeš mať svojho drobčeka, nebudeš mu v mnohých veciach dávať na výber, ale rozhodneš za neho a samozrejme je to tak správne. A takto to chápeme aj my vegetariáni, rodič je zodpovedný za svoje dieťa a pri svojom najlepšom vedomí a svedomí vyberá pre neho to, čo pokladá za najlepšie. Tiež rešpektuje jeho vôľu ale primerane veku (schopnostiam správne sa rozhodovať) a v príslušných mantineloch, ktoré rodič uzná za vhodné (napr. v lete dovolí svojmu osemročnému dieťaťu dať si zmrzlinu, ale až keď zje obed, výber zmzliny nechá na dieťati).

jaron
15. jún 2011

@mima777 žiaľ teraz v lete väčšinou kluby zdravia a pod. nebývajú, bude iba letný tábor zdravia (týždňová dovolenka), tam je ešte zopár miest voľných

wieruss
15. jún 2011

@jaron @wzorcek dakujem za nazor 😉 uz mam v tom jasnejsie 🙂

zfidorka
15. jún 2011

@wzorcek @rancuzkaf @zojec @anlu vdaka za prispevky, ste ma ukludnili, aj ked nie ze by som bola z toho extra vystresovala, no predsa to cloveka trochu nahloda 🙂 ja ju chodim vazit kazdy mesiac, pre svoje info, do poradne ideme az na jesen...

anlu
16. jún 2011

vcera som robila z fugasoveho cesta taky zeleninovy zavin... vsetko co som nasla doma. Karfiol, kalerab, kukuricu, mrkvu a to som zabalila do cesta a tak upiekla. Velmi dobre to je a dnes som si to dala s hummusom tak to je este lepsie 😀

wzorcek
16. jún 2011

@anlu mnam, ale co je fugasove cesto?

anlu
16. jún 2011

@wzorcek raz tu davala @rancuzkaf recept na fugasa, je to taka chlebova placka (cesto je na celom plechu) len ja som to urobila ako zavin. Neviem na ktorej strane je ale mam recepty okopirovane ak chces mozem poslat.