Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
15. aug 2011

@divoska ahoj, sójový nápoj sa žiaľ stále testuje, neviem, prečo tak dlho, možno kvôli trvanlivosti. Viem, že obchody z praktického hladiska (celý ten kolobeh zásobovania a predaja) nemajú príliš radi výrobky s krátkou záručnou dobou (napr. 2 týždne). Ten dôvod oneskorenia však je iba moja domnienka, nie je to zaručená informácia. Niekedy žartujem, lebo raz mi jedna pracovníčka z AB povedala, že ešte stále vychytávajú "muchy", tak si hovorím, že pochytať tie muchy je naozaj dôležité, veď kto by kupoval mlieko s muchami, no nie 😀

Pre malé dieťa (napr od 10 mesiacov) pri výbere sójového výrobku by som radšej volil tofu, je to predsa len prírodnejší aj lahšie strávitelnejší produkt ako sójové mäso, ak však deťom dávajú ľudia normálne mäso, tak určite je zase lepšie dať to sójové a tiež by som, keby mama pripravila to sójové pre skoro ročné dieťa mu ho dal, samozrejme opatrne, aby na prvý krát som zistil, či je to pre neho v poriadku, aj mame by som tým urobil radosť a ocenil jej snahu, pričom ako pravidelne by som radšej volil to tofu, aj my zhruba tak doma fungujeme, tofu pravidelne a sójové mäso (kocky, rezne, granole...) občas, keď máme chuť na nejakú klasiku, napr. klasický "kotlikový guláš".

divoska
15. aug 2011

@jaron dakujem za vsetky vycerpavajuce odpovede 😀

anlu
15. aug 2011

@renin ja uz velmi dlho rano najprv vypijem velky pohar vody, ak nahodou citim ze na mna nieco lezie tak si do nej pridam aj citronovu stavu. A o nejaky cas, ked zacnem citit hlad tak si vacsinou dam zeleninovu alebo ovocnu stavu. Asi tak pol litra a to som asi tak do 10-11 tej najedena. Potom si dam ovocie na ake mam chut a kolko chcem. Na obed (zase vtedy ked citim ze som hladna) mam vacsinou zeleninovy salat a k nemu bud semienkove krekry ak mam alebo s nejakou zalievkou, podla toho ako sa mi chce a co mam doma. Teraz co som bola chora som vacsinou jedla len ovocie lebo som ani nemala velmi silu nieco pripravovat. Bola som rada ze som ako tak navarila pre zvysok rodiny. Tak som si len zobrala ovocie ake som mala. Niekedy mi to tak vyde ze obed mam vlastne az na veceru, vies ako to pri detoch... rozmyslam ze co som taka hladna, kuknem na hodinky a uz je 5 hodin 😀 Tak taky asi jedalnicek mam, pomedzi to si este niekedy dobnem susene ovocie alebo oriesky, ale na tie velmi nemam chut. Asi preto ze mam este dost tukovych zasob ktorych sa este musim zbavit 🙄 tak asi mi nechybaju zatial.
Je super ze na nete sa da kadeco najst, niekedy by sme to pracne hladali v encyklopediach a ktovie kade...
@andrea76 mozes psenicu uvarit a urobit napr. na sladko s makom a medom, alebo niecim podobnym, alebo ju mozes dat do polievky. Alebo naklicit, klicky su velmi chutne a vyzivne 😉

anlu
15. aug 2011

@jaron 😀 😀 😀 ta som sa zase nasmiala, ze muchy... to by bolo mlieko so zvukom 😀
@divoska ja to tiez tak robim so sojovym masom ako ti @jaron pisal. Tofu som zacala davat asi tak od 10-11 mesiacov ale to bolo naozaj len taka stipka, sojove maso tak od roka tiez len raz za cas. A teraz tak prilezitostne a skor to tofu a soj. mlieko. A presne ako pises, radsej dat trosku sojoveho masa ako rezen 😝

anlu
15. aug 2011

@divoska ja a este som chcela ze kakaove maju normal v obchode a tiez stale pokukujem ci uz je to nove alebo nie... ale myslim ze Jaron nas vcas bude informovat ze uz sa chysta do obchodov.

zojec
16. aug 2011

@divoska tiez som najskor dala biele tofu a az potom sojovy granulat. ten jediny pouzivam castejsie.. kocky a platky len vynimocne narychlo ked nieco potrebujem urobit 🙂 malej tofu velmi chuti 😉 ale v poslednej dobe jej chuti vsetko, niekedy mam pocit, ze by zjedla aj mna 😀

rancuzkaf
16. aug 2011

@zfidorka to som rada, ze vyrastli 🙂 ......ja som tie moje siala neskoro, tak netusim, ci stihnu dozriet.....keby nie, obchod to isti, tak sa nestresujem

rancuzkaf
16. aug 2011

@mima777 tusim ti nikto neodpovedal na tvoju otazku o zavarani...ja uz sice nezavaram, ale ked som bola "mlada" robila som tak, ze na 7dcl pohar som nasypala priamo na ovocie 1PL cukru, doliala vodou a zavarila take....potom pri pouziti si mozes dochutit podla potreby medom a pod.
S lekvarmi je to tazko, bez cukru ho tazko uvaris a ked aj s cukrom tak to trva vecnost a vystata diera pri sporaku je ista 😀 .....neviem ci sa da zohnat na sk ovocny pektin, to je dobre riesenie.....lekvar je hotovy za 5 min, s minimalnou stratou vitaminou a malym mnozstvom cukru

jaron
16. aug 2011

@zojec malá vie, čo je najlepšie (myslím tá posledná veta, že čo by zjedla 🙂)

renin
16. aug 2011

@anlu No ja teraz jedávam podobne.Dnes som si kúpila kurkumu.Že má tiež protizápalové účinky.Niektorí ľudia ma tak hnevajú,že čo mám vraj skúšať kadejaké diety,že mám veriť liekom a je.No ale ja proste strave verím.No a keď som sa spýtala,že či oni skúšali zmeniť svoj zdravotný stav zmenou stravy,tak že vraj nie,že oni sa nebudú obmädzovať a že by ich to znervózňovalo.Tak ma to dos´t hnevá.Ja skúšam kadečo.A nech si každý žije po svojom.Chcem sa spýtať,aké klíčky používaš najčastejšie a ako dlho to treba nechať naklíčiť.To stačí dať do misky vodu a tak? To by ma zaujímalo.

anlu
16. aug 2011

@renin to vies ludia su pohodlny a ked ti niekto take nieco povie tak to je dokaz toho ze ich panom je jedlo a nie oni su panmi svojho zivota ale maju rozne zavislosti ktorych sa zbavovat nechcu... Ja tiez verim sile potravin a viem ze pomozu ale aj ublizia.
Ja najcastejsie robim mungo. Kupujem ho v DM od Alnatura a vydrzi fakt dlho. Dam si trochu namocit na noc, potom rano zlejem vodu preplachnem v cistej a zlejem ju tak aby boli len vlhke. Dobre su aj rozne kliciace misky ktore kupis bud na nete alebo v bio obchodikoch. Tie maju dierky a tak je jednoduchsie premyvanie. Klicky treba potom dva krat za den premyt. Mne dost rychlo klici mungo a mam ho jedle uz na druhy den. Zalezi to aj od toho ako teplo mas v byte. Inak sa da klicit skoro vsetko. A ze vraj velmi vyzivna je aj lucerna, myslim ze alfa alfa sa to vola ale tu som este nemala. No chcem ju vyskusat, len stale zabudnem kupit. No aj dnes som bola v KE a aj v bio obchode a celkom som na to zabudla. Musim si napisat zoznam. Alebo idem skolit ten nas obchod co tu mame, im stale nadiktujem co maju objednat a hotovo 😀 😀 😀 Este psenica je taka dost lahko klicitelna a aj chutna. Ale klici o nieco dlhsie ako mungo. Myslim ze niekolko stranok do zadu som pisala aj taky prehlad co a ako sa klici. Ak sa ti bude chciet tak pohladaj.

estterka
16. aug 2011

@renin ja mam zapisane,ze na strane 160 v tejto diskusii je o kliceni podrobne,neskontrolovala som to teraz,ale snad to sedi 😀

renin
16. aug 2011

@estterka No dobre,idem to pozrieť a ďakujem.

andrea76
16. aug 2011

@anlu
Ďakujem za tip na pšenicu. Určite si ju kúpim a vyskúšam niečo z nej.

radha
17. aug 2011

@renin ach jo ☹ to je sila.. a aj si upravili jedalniček?

usiko
17. aug 2011

@anlu ahojte, mozem sa opytat, mozu sa 10 mesacnemu dietatku davat klicky?

jaron
17. aug 2011

@usiko áno, napr. lucerna siatá, pšenica a pod. je niečo ako zelenina, ale strukovinové by som najskôr krátko povaril (a samozrejme konzistenciu upraviť pre vek dieťaťa, ale to vieš)

usiko
17. aug 2011

@jaron dakujem, zajtra idem do KE bio obchodu, tak pohladam nieco...psenicu mam dokonca aj doma uz kupenu.......idem si vas studovat od zaciatku, potrebujem dobit malej imunitny system, takze idem si spravit zoznam zdravych veci, co papate....ja som vegetarian, ale malej davam 1-2x tyzdenne maso, lebo muz by ma zabil...aj svokra...takze uplne bez masa nesmiem...... ☹ ☹ ☹ ☹

renin
17. aug 2011

@radha No vieš,ja to už neriešim,nech si každý konzumuje,čo chce.Ja sa už budem stravovať iba zdravo,aby som si raz nevyčítala,že si za všetko môžem sama.A už sa ani pre nikoho nestresujem.Každý nech si robí čo chce.

estterka
17. aug 2011

ahojte.viem,ze ste to tu uz velakrat pisali,ale chcem poprosit,ci by ste nezopakovali pre mna,to mandlove mlieko,vyrobu. chcem uz konecne skusit pre malu.

usiko
17. aug 2011

@estterka

http://www.ulozto.sk/hledej/?q=vegetarianske+dieta

myslim ze tu to mas, aj ine veci...

baby, neda mi nenapisat co som ja zase zistila o tejto knihe: mne pripadala ta kniha v niektorych pasazach extremna......tak som sa bavila o nej s jednou odbornickou na vyzivu, mimochodom tiez vegetariankou dlhe roky, /nepodporuje tlacenie masa do deti/ a ta vravela,ze Bukovsky bol uz dlhe roky dost krat upozornovany na fakt ze jeho domenou je klinicka vyziva ludi, nie vyziva deti, pretoze v tom nema vela nastudovane. A stalo sa, ze vdaka jeho knihe sa uz par detom poskodilo zdravie, lebo zaradovali mamicky do stravy nieco, co tam este nemalo byt..............Zda sa, ze aj vdaka tomu ta kniha nebola viac vydana a terz pripravuje bukovsky /myslim ze to vyjde v oktobri-novembri/ knihu nieco ako'navod na prezitie pre bejbi' alebo tak nejako....teda strava pre deti trpiace chorobami ako diabetes, celiakia a ine veci...v com je on doma, teda v strave, ak sa jedna o choroby....ja osobne som si tuto knihu stiahla a vytlacila ale mna sklamala......bolo tam viac veci ako ze orechove mlieka od utleho detstva, a vynechat mlieko kravske, jogurty pomenej,aj to so znizenym obsahom tuku........neviem...mne sa to celkom nepozdavalo, tak ju mam doma odlozenu a kedy tedy cerpam z nej nejake recepty...ak bude moje dieta dost velke na orechy tak zaradim aj tie mlieka....... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 prosim, neberte to ako utok,len som povazovala za potrebne vam to napisat, a vy sa uz rozhodnete,ako s tym nalozite......ja osobne som bukovskeho velmi mala rada, ale po poslednych skusenostich som prisla na to, ze jeho prvotna myslienka bola dobra ale teraz uz je cela jeho praca uz len o peniazoch, ryzovani a podobne. ...

takze tolko.....len si to precitajte, nic viac....

No a tak vlastne, kedze mne sa tam nezdaju tie orechove mlieka, tak by som sa rada opytala, tie co ste po 6. mesiaci uz nedojcili.......ako ste dietatu zabezpecovali bielkoviny a vapnik? Lebo mne je protivne umele mlieko .nemohli sme dojcit, zial/, tak davam kyslomliecne /acidko, kefir, bifidove, plus jogurty/, sezam,lan, slnecninu,tekvicu /semienka pomlete/, ovsene vlocky, natural ryzu a tak.....davate vy vobec nejake mliecne veci? lebo mam kamosku vege a ona je dost proti tomu, ze az od 3. rokov...tak ak mate nejake napady,budem vdacna, ak napisete......mam v tom mierny chaos, vsade je nieco a vsade nieco ine...nevraviac o tom, ze samozrejme umele mlieka a maso vedu.....☹

jaron
17. aug 2011

@usiko možno by som o tej knihe to povedal aj tak, že jednoducho je už stará, ja osobne som ju bral ako pomôcku, nie že sa podľa nej riadiť od slova do slova. Zrejme aj Dr. Bukovský by už dnes mnohé veci povedal inak.
Určite bude tá nová dobrá. Teda aspoň tomu verím.

jaron
17. aug 2011

Teším sa 🙂, práve mi vyšiel tretí článok na:

http://restauracie.sme.sk/clanok/kremovy-zakuso...

články sú písané jednoduchou populárnou formou, pretože sú určené pre širokú verejnosť (návštevníkov reštaurácií), nesnažím sa byť v nich príliš radikálny, ale verím, že môžu aspoň niektorých posunúť k tomu lepšiemu a zdravšiemu.

usiko
17. aug 2011

@jaron hej aj ja si myslim, a teiz ze preto nebolo dalsie vydanie........

anlu
17. aug 2011

@usiko co sa tyka klickov uz ti odpovedali... klicky su urcite velmi dobra volba. Su to take multivitaminy prirodne.
A co sa tyka mlieka a tej knihy... ked som ju precitala prvy krat ja som hned nepochopila ako to myslel tymi orechovimi mliekami. Mne to prislo akoby ich uprednostnoval pred materskym mliekom alebo ze ho treba davat aj ked sa normalne dojci. No nejako sa mi to od neho nepozdavalo, tak som to precitala este raz a az potom som pochopila ze je to trosku (aspon pre mna) nezrozumitelne napisane. Bolo to myslene tak ze ak treba prikrmovat je lepsie dat orechove mlieko ako UM. S cim ja suhlasim. Osobne by som dala radsej orechove mlieko ako UM. Alebo ryzove, ovsene, sojove ci nieco podobne. Popripade by som ich striedala. My mame na kravske mlieko alergiu tak neviem ci moj nazor je objektivny ale ja som proti mlieku. Kravske mlieko je pre teliatka nie pre ludi. Ale je to moj nazor a moje presvedcenie, nechcem ho nikomu ani nutit a ani nikoho presviedcat ze je to pravda. Ani pan Bukovsky nie je Boh aby mal absolutnu pravdu vo vsetkom, ale urcite ma v mnohom pravdu a pomohol mnohym ludom. Ja som sama na sebe zistila ze strava je dolezita, vie vyliecit aj uskodit ci zabit.

a nieco pre tych ktory maju radi sladke:

Hrusky pokrajame na kocky, posypeme skoricou (mletou) raw kakaom ale ak vam to nevadi ze je prazene tak aj obycajnym alebo carobom a polejeme agavovym sirupom. K tomu este primiesame nakrajany banan. Je to nenormalne sladke a dobre 😀

anlu
17. aug 2011

@jaron super clanok a aka to nahoda ze ja tu taky, da sa povedat dezert, som napisala a ty si prave o tom pisal 😀 Inak chysta sa raw kucharka kde budu aj taketo zdrave sladkosti a este k tomu vyzeraju uzasne. Ja neviem az tak pekne upravit jedlo aby to bola aj pastva pre oci, ale ta zienka co chysta tu knihu to vie teda bravurne. Uz ju mam u nej objednanu 😀

@usiko vcera som bola v KE a nasla som dalsie bio potraviny, celkom slusne zasobene. Su na tej strane ako Dargov a kusok odtial vo dvore. Neviem presne cislo ale ked pojdes pomaly tak ich urcite najdes. A ten panko je ochotny objednat aj to co nemaju ak mas o nieco zaujem. Prave ma napadlo ze je v tom dvore aj restika Colonial (aspon dufam ze tak sa vola 😕 )

oscarka3
17. aug 2011

@usiko ja keby som nemohla kojiť od 6 mesiaca, tak by som určite dávala orechové mlieko.moje deti nikdy nepili kravské ani umelé mlieko a jogurty, čo jedli , tak to veľmi zriedka, staršia pila občas kozie. teraz sú v puberte a sú úplne v poriadku aj fyzicky aj psychicky. už som to tu niekde písala, že deti boli najprv vita, neskôr vege/ vita a teraz sa vraciame opäť k vita strave./ v rámci fin. možností/

oscarka3
17. aug 2011

@rancuzkaf , tekvice rastú, jednu väčšiu sme už skonzumovali, ďalšie rastú, už sa teším 🙂 . ja som dala zopár semiačok aj známym, tak dúfam, že budú spokojní aj oni. ďakujem 🙂

anlu
17. aug 2011

@rancuzkaf ano da sa kupit ovocny pektin, akurat pred par dnami som robila cernicovy dzem lebo Oli sa ide za dzemom osalit, tak nech ma radsej domaci z bio ovocia ako ten kupovany... a je naozaj velmi rychlo hotovy a s polovicnou davkou cukru, cize je aj chutnejsi

anlu
17. aug 2011

@rancuzkaf ak budes mat znova semiacka, mozem ta poprosit aby si mi poslala?

@oscarka3 tak idete znova na vita? sa tesim 😀 ked to je take uzasne, ze? Casto krat aj Oli si radsej da nieco surove ako varene a ja ju necham nech zje co jej viac chuti.