Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
26. feb 2012

@anitab ja mam k hrncom dierkovany nastavec, tak parim na nom, mozes pouzit aj klasicke paraky na parene buchty, pre mna je parny hrniec vyhodene peniaze...

zitaje
26. feb 2012

@anitab ja mam len taku tu ruzicu do hrnca a zeleninu na pare robim casto. Mame malo miesta v byte, parny hrniec by som ani nemala kam dat. Podla mna ta vlozka do hrnca uplne staci. ALe ked mas miesto, financie a chce sa ti do toho, kup si parny hrniec 😀 Dobre som poradila? 😝

rancuzkaf
27. feb 2012

@anitab u nas je tiez len parna ruzica 🙂

anitab
27. feb 2012

baby, mne sa tiez zda, ze parny hrniec su vyhodene peniaze, budem to asi riesit tou naparovacou vlozkou do hrnca 🙂 mne dost vadi ten plast tych parnych h....

annaola
27. feb 2012

Ahojte,moj parny hrniec je maximalne vytazeny. Robievam v nom uplne vsetko . Paci sa mi ze si mozem vetky ingrediecie naukladat do poschodia a takmer naraz mam jedlo hotove. Takze podla mna je to super vynalez a normalne hrnce isli stranou.

anlu
27. feb 2012

kupila som mlyncek na kavu (oriesky, semienka...) tak mozem experimentovat 😀 idem vyskusat jeden raw kolacik ako skuska na tortu, tak uvidim ci sa podari...

anlu
27. feb 2012

@bubulka722 mozes dat recept na mafiny? moje deti ich maju radi, raz za cas by som urobila 🙂

zitaje
27. feb 2012

@anlu taky ten bzukacik, kde treba pridrzat vrchnak aby to mlelo?
A ako melies semena? Lebo ja som este neprisla na to, s cim ich mliet, aby sa mi neurobil beton. Mak meliem tym padom s hnedym cukrom a pod.ALe asi skusim pridat nabuduce nejaku pohanku alebo take daco, co nie je problem konzumovat aj v surovom stave...
Inak vidim, ze tu mate take raw stadia niektore, tak som si spomenula, ako som piekla na vianoce pohankove zazvorky a skoro sme s babami zjedli cesto (pohankova muka, maslo, javorovy sirup, mlety zazvor), a ked sa upiekli zazvorky, nikoho az tak nenadchli. ALe to cesto 😀 , asi urobim niekedy take gulicky, ci take cosi, velmi je to dobre.

anlu
27. feb 2012

@zitaje ano ten z tesca co treba pridrzat ten dzindzik 😀 este som ho netestovala ale mak meliem na normalnom starom makovom mlynceku. Ty melies v tom kavovom? Musim pockat kym mi dozreje avokado a potom vyskusam ten kolacik, tak ti dam vediet ako to dopadlo 😝 A to dobre cesto ste mali, mnam... skoda roboty ste mohli zjest take 😀 Idem este robit take uplne jednoduche kolaciky: Pomliet figy s orechami na masovom mlynceku, pridat stavu z pomaranca (mal by sa pridat aj rum, ale ten vynecham). Zo vzniknutej hmoty tvarujeme tycinky alebo gulicky a mozem obalit v cokolade, najlepsia je raw domaca, ale na tu zatial nemam suroviny...

zitaje
27. feb 2012

@anlu ja mam len tento mlyncek na kavu, inak ziadny iny, ani makovy, ani na maso nemam. 😒 Tak meliem vsetko na nom. Teda potom este mam na orechy, ale tie aj tak vacsinou sekam.

anlu
27. feb 2012

@zitaje ja teraz pouzivam mlynceky vo velkom 😀 ked mne sa nechce sekat, ci mas na to sekacik? No skusim ja pomliet semienka ako to pojde... Otec chcel predat orechy ale skonstatovala som ze nie nie, v raw kuchyni sa orechy vzdy zidu

zitaje
27. feb 2012

@anlu Joj tak to u nas sa zje orechov plnooooo, len tak, hlavne moje mensie dieta si obcas vypyta, ze "aspon nejake orechy ci hrozienka" 😀
Ja na tom bzucacom mlynceku meliem aj pohanku, ked nemam muku a potrebujem, aj cicer (to mala zdrha, lebo to desne rachoce), a ked k niecomu suchemu pridam napr. sezam, to ide v pohode, ale samotny mak sa ani neopovazim, lebo aj ked dam malo cukru, tak vznikne pod nozmi taka hrudka.

bubulka722
27. feb 2012

@anlu Našla som ho v mimibazáre, ale zdalo sa mi, že je tam príliš veľa cukru a oleja, tak som ho tam dala podstatne menej, pretože som ich chcela dať aj malej, ktorá nie je na sladké okrem prirodzenej sladkosti ovocia vôbec zvyknutá. Dala som tam hnedý cukor, špaldovú múku namiesto bežnej hladkej a kvalitný olej. Namiesto kravského mlieka som dala pohánkové. 😉
Ovocné muffiny z celozrnné mouky a ovesných vloček
EH 1/10 1000 kJ, 3 g bílkovin, 15 g tuku, 22 g sacharidů
Přísady:
175 ml polotučného mléka
150 ml řepkového (nebo slunečnicového) oleje
50 g ovesných vloček
70 g hladké mouky
50 g celozrnné mouky
75 g třtinového cukru
½ kypřícího prášku do pečiva
lžička skořice
20 g hrozinek na ozdobu
1 jablko
špetka soli
Musím sa pochváliť, podarilo sa mi zohnať knihy od J.D. Pamlona Roger "Vychutnaj život!" spolu so Zdravou kuchyňou v praxi od Uhrína za 6,-€ aj s poštovným. Čo hovoríš na tú prvú?

anlu
27. feb 2012

@bubulka722 hlboko rozmyslam aka je to kniha, nazov mi nieco hovori ale nie som si ista ci ju poznam... ale myslim ze za dobru cenu si ich kupila 😉 a vdaka za recept, ja si tiez zvyknem upravovat 😀
@zitaje to moja najmladsia sa tiez nevedela dojest hrozienok, teraz uz trochu menej ale zase zacala aj oriesky chrumat. Mna tak napadlo ze ci to nemelies dlho a preto sa ti neurobi taka gundza? to ma len tak napadlo. A to je dobry napad pohanka a cicer, to by ma nenapadlo. A vydrzi to ten mixer? 😅

jaron
28. feb 2012

@bubulka722 tak to si nazoaj kúpila za super cenu, knihy mám obidve, mne sa páčia, aj keď tú vychutnaj život už často nečítaťm, ale iba preto, že ju už mám veľmi dlho a patrila asi k tým mojim prvým základom. Myslím, že sa ti bude páčiť.
Od toho istého autora veľmi často používam Zdravie a sila v potrave, to je ako šlabikár potravín, je v nej prehľad o veľa zdravých potravín, fotky, obsah živín, určenie atď.., ale je už drahšia (skoro 400 strán, farebná...), aj Bukovský ju má vo svojej knižnici v AKV.

tu sa dá v nej zalistovať:
http://www.adventorion.sk/?go=8&kat=1&info=8

luciauk
28. feb 2012

ja som si včera kúpila pomletú hladkú kukuričnú múku, tak nemusím riešiť mlynček 🙂

anička, u nás sa toooolko orechov poje. včera som bola v obchode, zasa asi 15 libier za orechy som dala, uvidíme, či vydržia do bud. nákupu...ovocie nemá šancu, na to som si už zvykla, a je absolútne jedno, kolko kúpim, či 5 či 10 kíl 😀

sima.p
28. feb 2012

kúpila som jedno aj údené tofu, lebo manžel zatiaľ ohrna nos, že chcem variť zdravšie, ale mám pocit, že toto by mu mohlo chutiť. Je aj to údené tofu zdravé? Alebo to radšej nie? Radšej sa pýtam tu Vás skúsených, tak sa mi prosím nesmejte...

jaron
28. feb 2012

@sima.p samozrejme aj údené tofu je už "postihnuté" negatívom údenia, ALE údené tofu je zdravšie ako napr. údená slanina alebo klobása, pretože je to rastlinná potravina, pretože druh tuku v tofu je zdravší ako napr. v klobáse, pretože je tam toho tuku oveľa menej, pretože obsahuje aj trochu vlákniny, pretože neobsahuje cholesterol, pretože obsahuje rôzne fytochemikálie (rastlinné ochranné látky proti rakovine) atď.

My v princípe používame biele tofu, ale raz za čas aj údené, keď sa to hodí do jedla ako napr.: krátko popražené na bryndzové halušky, do kapustnice a pod., jednoducho je to dobrá a zdravá náhrada tých najškodlivejších druhov mäsa v jedlách, kde sa to hodí. Napr. dnes budeme robiť klasickú kapustnicu so sójovými párkami (podobná funkcia v nej ako údené tofu), mňam...

Odporúčam ti využiť údené tofu pre manžela práve v nejakej klasike, či už spomínaná kapustnica alebo fazuľová polievka a pod. Pre zvýšenie jeho ochucovacieho účinku, je vhodné ho najskôr krátko nakrájané popražiť na malom množstve oleja, len tak trochu, nie aby zase veľmi vyschlo..

zelovocka
28. feb 2012

@sima.p tak tak, presne ako @jaron vymenoval všetky výhody (údeného) tofu. ja som včera na večeru robila bryndzové halušky zo špaldovej múky, navrch zvyčajne dávam krátko opražené údené tofu, ale včera som mala v chladničke len to lahôdkové. chutilo mi to aj tak 🙂

sima.p
28. feb 2012

@jaron @zelovocka však len jedno som ho zatiaľ kúpila, inak biele a tuším lahôdkové tiež jedno som zobrala... z toho údeného som pomazánku urobila... Takže to údené len občas kúpim napr. do tých polievok čo ste spomínali...

luba41
28. feb 2012

@jaron ja som sa chcela už dávnejšie opýtať, či aj sojové párky sú teda vhodné? / tak na spestrenie jedálnička/

jaron
28. feb 2012

@luba41 neviem, ako myslíš, že či sú vhodné. Z hladiska obsahu živočíšnych potravín sú samozrejme vhodné aj pre vegánov. Ale samozrejme fazuľa, hrach, cícer, sója, šošovica, sója, tofu.... budú vždy zdravšie ako sójové párky. Sú však predsa len dobré asi podobne ako to údené tofu, napr. človek, ktorý má problém so srdcom, lekár mu predpíše diétu, je zvyknutý na "slovenskú klasiku", práve sójové párky môžu byť vhodným kompromisom.
Alebo človeku chutí hot-dog, ale predsa len sa chce stravovať trochu zdravšie, zase môžu pomôcť sójové párky a pod.
Tiež sa dajú využiť pri zdravších alternatívach známych jedál ako šošovica s párkom, fazuľa s párkom....

Ja som kedysi mal stršne rád párky, horčicu a chlieb (pečivo). Preto som uvítal tie sójové. V poslednom čase však mi už až tak nechutia, ako kedysi. Podobne je to aj s inými rastlinnými náhradami mäsa, raz sme mali na skúšku nejakú šunku a to strašne páchlo šunkou, nič moc. Skôr sa mi zdá, že mi napr. strašne chutí obyčajná fazuľa. Pre zmenu napr. sójová saláma (Alfa Bio alebo Drietoma) mi stále chutia, asi preto, lebo nie sú až tak "mäsové", údené, aromatizované alebo čo. Tie párky však stále občas použijeme, či už vo vhodnom jedle, alebo keď naozaj raz za čas dostanem chuť na hot dog, alebo chceme rýchle raňajky a pod.

bubulka722
28. feb 2012

@jaron Rozmýšľala som či ju kúpiť alebo nie, ale cena za obe bola veľmi slušná, tak som nešpekulovala. Predsa len pri rozpačitých začiatkoch potrebujem aj nejakú teóriu. Musím sa nejako zorientovať pretože mám stále neistotu či dávam dcérke všetko to čo potrebuje pre jej zdravý vývoj.

jaron
28. feb 2012

@bubulka722 za tú cenu by som ani ja nerozmýšľal, a knihy sú nazoaj hodnotné

bubulka722
28. feb 2012

@jaron Tak práve mi ich priniesla poštárka a môžem sa pustiť do študovania. Len tak zbežne som ich prelistovala a teda zdajú sa mi obe super. Sú vo vynikajúcom stave, ako nové. 😉

estterka
28. feb 2012

ahojte,chcem sa spytat na pseno..ja ho stale pripravujem podla navodu na sacku,zaliat niekolkokrat vriacou vodou a nechat odstat par minut-skusali ste to aj bez tohto varit?

skolara
28. feb 2012

A ja sem idem pre nejaky recept so psenom. AKo ho pripravit??
Diky za typy

estterka
28. feb 2012

@skolara https://www.modrykonik.sk/fotoblog/estterka/alb...
napriklad takto robievam ja vacsinou,pseno si uvarim zvlast a sparim si zeleninu(co doma najdem) a potom zvyknem na olivovom oleji oprazit por a cele to este na tom premiesat.

jaron
28. feb 2012

@estterka bez premytia horucou vodou pšeno nevaríme, odporúča sa to stále takto robiť, kvôli zbaveniu sa horkosti. Súvisí to tuším s tým, že vonkajšia úplne tenká vrstva pšena zvykne zoxidovať, zhorknúť a tým prepláchnutím sa to zmyje. To prelachnutie už môže byť podľa mňa rôznymi spôsobmi, ja to niekedy robím aj takto: - nechať pšeno zovrieť a potom vodu zliať, opláchnuť a pokračovať s novou vodou vo varení.

oscarka3
28. feb 2012

@jaron ja nepremývam, dám do vody pomiešam a varím, nie je horké 😉