Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

luciauk
30. mar 2012

@jaron ja mám už šiesty deň migrénu, včera som bola úplne mimo a toto mi teda na nálade nepridáva....radšej ideeeem 😎

rancuzkaf
30. mar 2012

@zuzanaam no tak ryzovy olej nepoznam, u nas ani nekupim, iba ak na vyrobu kozmetiky v malom mnozstve 🙂

jaron
30. mar 2012

@rancuzkaf neinšpiroval, ale takých podobných receptov je určite veľa, tak skôr preto 🙂 keď sa mi aj zdá, že som niečo vymyslel, tak ono určite niečo podobné už vymyslel niekto predo mnou 🙂

jaron
30. mar 2012

@rancuzkaf ten kokos sa mi pozdával hlavne kvôli maskovaniu, tie čierne guličky ešte vyzerali ako tak, ale keď som to miesil a chvíľami sa vytvoril šúlok, tak to bol dokonalý jedlý model nechcem povedať čoho... preto som niektoré fotky z prípravy radšej vynechal
🙂

mima777
30. mar 2012

@jaron prosim ta jaron a za studena lisovany slnecnicovy olej alnatura len na studenu kuchynu?

kacenkaharris
30. mar 2012

@rancuzkaf Haha, nie, mam manzela a ten sa ide tym zadusit, i ked je v tom maximalne 5 ingrediencii! 😀

kacenkaharris
30. mar 2012

@zitaje Koren bodliaka je neskutocne vyzivny a zdravy (nakoniec i napriklad take listy pupavy v salate, o tom tiez vela ludi nepoculo a aka je to vitaminova bomba!); bodliak sa pouziva na precistenie pecene, krvi, obliciek i organizmu celkovo, je mocopudny, obsahuje napr. vapnik, horcik a amino kyseliny. Dost casto sa pouziva v japonskej kuchyni ako korenova zelenina. Chuti trochu "stiplavo", ako biela velmi tvrda redkvicka... 😉

rancuzkaf
30. mar 2012

pridala som do mojho fotoblogu 2 nove knizocky (Vianoce a Na zdravie) 🙂

zuzanaam
30. mar 2012

@jaron v snahe o zjednodušenie som to nenapísala najšťastnejším spôsobom, nemala som na mysli ani tak, že by sa mali meniť nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny ako také, ale nasýtené a nenasýtené väzby v nich a tie sa teda zohrievaním navzájom menia, inak by ostali nezmenené a nemohli z nich vznikať karcinogénne látky (z tých MK).
http://translate.google.sk/translate hl=sk&langpair=en%7Csk&u=http://journeytoforever.org/biofuel_library/che...

z tej stránky som vybrala toto, ale nepodaril sa mi skopírovať obrázok, kde je to pekne znázornené, je to na konci tej stránky

High temperature degradation of oils and fats:

When subject to high temperature as during cooking and especially frying operations, reactions of oils with food components can greatly accelerate oxidation. The reactions of oils and fats with other food components under these circumstances will be addressed with the degradation of emulsions.
Deterioration of heated oils, as may be seen in oil used for multiple frying operations, is characterised by development of a dark colour and settling of a polymeric dark mass. During frying operations, high oil temperature and water vapour conjure to make oxygen pressure very low. Deterioration will ensue thanks to partial oxidation, but most low molecular weight compounds formed will be steam volatilised and only those with low vapour pressure will accumulate. These include fatty acids and high molecular weight polymeric dark brown material.
Reactions involved in these transformations include fragmentation, mainly by b-scission after hydroperoxide formation, leading to volatiles responsible both for the initially pleasant notes in frying and later for the unpleasant odour of spent frying oil, as described, and also to cyclization reactions, both intra- and intermolecular, occuring via electrocyclic transition states, such as the Diels-Alder and -Ene reactions.
These reactions and other similar ones may explain the appearance of decomposition products with cyclic structures. Polymers with ether or peroxide bonds may also appear due to reaction of alkoxide or alkylperoxide radicals directly with alkyl or alkoxide radicals, especially in the later stages of oxidation.
b-scission reaction may leave carbonyl groups attached to the triacylglyceride moiety (core aldehydes). Core aldehydes are non-volatile and extremely reactive species, capable of adding to amine groups from protein material (available from other components of food) and starting processes which eventually lead to policyclic compounds, which may be heterocyclic and will contribute to the light absorption pattern of the polymeric mass. Total solids content is one of the criteria for discarding a cooking oil, especially because this may be determined experimentally with some ease. It has therefore been used in many countries as a legal criterium limiting appropriateness of an oil for frying.
Eventually the foaming from the frying oil increases and smoke is liberated upon heating even at low temperatures. At this stage the use of oil in frying is no longer only a long term health risk but also represents, especially if using an open flame, a dangerous behaviour because of it's increased flamability and the risk of fire.

@rancuzkaf ten olej je v tej tabuľke pod názvom rice bran oil, a napodiv som ho našla v tescu

zuzanaam
30. mar 2012

@kacenkaharris a nevieš náhodou o aký druh bodliaka ide? alebo aspoň pod akým názvom ho kupuješ

jaron
31. mar 2012

@zuzanaam áno, už rozumiem ako si to myslela

jaron
31. mar 2012

@mima777 to práve som už písal niekde, že mi nie je celkom jasné, či tie za studena lisované sú vhodné na tep. úpravu z hladiska zdravia. Čítal som rozporuplné názory.

My na tep. úpravu používame iba tie určené na tep. úpravu, ale nehovorím, že je to tak jediné možné a správne riešenie.

jaron
31. mar 2012

@mima777 možno trochu pomôže aspoň čiastočne k tejto téme názor Dr. Bukovského na stránke akv:

1) "Prosím Vás o informáciu o používaní olivového oleja Extra Virgin. Je možné používať tento olej aj na vyprážanie a fritovanie? Prípadne aký olivový olej je ideálny na vyprážanie?"
Extra Virgin olivový olej je vhodný iba na krátku tepelnú úpravu (tzv. orestovanie), na vyprážanie je vhodnejší rafinovaný olivový olej, ktorý má vyššiu tepelnú stabilitu. Musíme však upozorniť, že pri vyprážaní na akomkoľvek oleji môže dochádzať k vzniku karcinogénnych látok, takže vyprážať by sa malo len veľmi zriedkavo, ale to asi viete J

2) „...tradičné tuky (masť a maslo) sú vhodnejšie na tepelnú úpravu...“
Je absurdné, ak kardiológ radí ľuďom, aby vyprážali na bravčovej masti. Je to nielen absurdné, ale je to dokonca v rozpore s oficiálnymi odporúčaniami všetkých odborných lekárskych spoločností, vrátane tej kardiologickej, ba aj Európskej spoločnosti pre aterosklerózu. Podľa týchto odporúčaní by totiž kardiológ (a profesor o to viac!) mal ľuďom odporúčať, aby vôbec nejedli vyprážané jedlá a potraviny.

Odporúčanie „vyprážajte radšej na bravčovej masti, lebo je stabilnejšia“, je však nielen absurdné a rozporuplné s názormi odborných lekárskych spoločností, ale je to názor, ktorý nemá oporu ani v biologických faktoch. Faktom totiž je, že olivový olej, ktorý je určený na použitie pri tepelnej úprave (teda nie ten za studena lisovaný = panenský olej):
■ je rovnako termostabilný ako bravčová masť
■ neobsahuje škodliviny, ktoré sa môžu nachádzať v živočíšnom tuku (akékoľvek v tuku rozpustné toxické látky, ktoré si organizmus zvieraťa uložil do zásobného tuku počas svojho života = pesticídy, ťažké kovy, reziduá hormónov, PCB a pod)
■ neobsahuje cholesterol (napriek zbožnému želaniu niektorých lekárov je nadmerný príjem exogénneho cholesterolu v strave stále považovaný za rizikový faktor vážnych ochorení – napr. ischemická choroba srdca, cukrovka a pod.)
■ obsahuje menej nasýtených mastných kyselín
■ obsahuje hlavne kyselinu olejovú, ktorá je z hľadiska zdravia kardiovaskulárneho systému bezpečná a prospešná.

3) „...opakovaným preprážaním olejov vznikajú rakovinotvorné látky...“
To je síce pravda, ale karcinogény vznikajú aj pri opakovanom používaní bravčovej masti na vyprážanie a pečenie. Vo všeobecnosti odporúčame potraviny nevyprážať. Ak občas konzumujte vyprážané jedlo, potraviny pripravte na olivovom oleji, ktorý je určený na tepelnú úpravu, ale určite ho nepoužívajte opakovane.

oscarka3
31. mar 2012

@zuzanaam bodliak, ktorý je vhodný pri chorobách pečene a pod. ako píše @kacenkaharris sa volá pestrec mariánsky

zojec
31. mar 2012

@oscarka3 no ak je aj cerstvy koren taka "lakocinka" ako caj, alebo olej z tohto bodliaka.. tak dakujem neprosim 😀 😉
@mima777 podla mna je skoda pouzivat tak dobre (lebo chutovo je slnecnicovy a tekvicovy olej za st. lisovany jeden z najlepsich ake som jedla) oleje na tepelnu upravu , lebo ta super chut sa uplne vytraca 😉 u nas sa nevypraza, ale na rychle osmahnutie pouzivam rafinovany olivovy a repkovy 😉

oscarka3
31. mar 2012

@zojec mám ho doma, ale už som zabudla ako chutí, hneď ho idem vyskúšať 😉

oscarka3
31. mar 2012
oscarka3
31. mar 2012

tak koreň bodliaka sa spomína tu: http://www.paukertova.cz/view.php?cisloclanku=2...

rancuzkaf
31. mar 2012

@zojec no ja som bodliak uz jedla, ale nastastie ako ty vravis, bol koren podrveny v pilulkach 😀 ......u nas je znamy ako liecivo, caje, zele pilulky a pod. a je velky priatel pokozky: na akne, ekzemy a rozne chronicke ochorenia koze, obsahuje prirodne antibiotikum a cisti pecen, je mocopudny a taktiez je vhodny na rozne problemy s klbmi: artroza, artritida, reuma....a spolu s korenom zihlavy sa da urobit macerat na padanie vlasov!.....atd.atd. 🙂

jaron
31. mar 2012

@rancuzkaf @zojec

ja poznám na Slovensku jedlý bodliak tento:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok...

už som ho jedol, to vnútri, keď sa odstráni všetko to okolo, lístky a pod., je ako mladý kaleráb
ale vy hovoríte asi o inom bodliaku, to ja len tak pridávam tiež jeden druh do diskusie 🙂

lucia31
31. mar 2012

@jaron, ja som ho tiez robievala,pokial je mlady,ma prijemnu orieskovu prichut...par minut som ho blansirovala v osolenej vode a na tanieri preliala dressingom olivovy olej,cesnak,sol...mnam.. a da sa aj zapekat s paradajk. omackou...uz ale rastie pomenej,a asi je aj preto chraneny, tak posledne dva roky som ho nejedla...

jaron
31. mar 2012

@lucia31 my sme ho zvykli len surový, priamo v prírode len nožom očistený, v Dedinkách nad žel. tunelom ho bolo veľa 🙂, ale neviem, či naozaj nie je chránený... to bolo už možno pred 10 rokmi

lucia31
31. mar 2012

veru, niekedy ho byvavalo viac....ano, aj surovy som jedla...ja som vlastne uz od malicka zuvala vsetko mozne, co bolo navokol v prirode...od korienkov po kvety 🙂 ....ako kozicka 🙂 ...a aj mi to ostalo.....rada vyuzivam divorastuce rastliny v kuchyni.....napr. sedmikrasky, zihlavu, pupavu, skorocel, bazu, zadusnik atd.....ale aj na zahradke pestujeme napr. kapucinku, borak a su to uzasne rastlinky do salatov.....a z kapucinkovych pucikov som si vyrabala aj neprave kapary..je to skvela rastlinka, ma silne antibakterialne ucinky ....
inak, dnes sme mali miso polievocku z naklicenej spaldy.....do polievkovej misky som dala na male kocky nakrajene tofu, zaliala som to vyvarom zo spaldy(nenaklicenej), v ktormj som rozmiesala miso pastu a pridala naklicenu spaldu...a ozdobila najemno nasekanymi pupavovymi listkami...a kvapka oliv. oleja...

apeci
2. apr 2012

Čaute kočky.
Som sestra marfuškyanjelika .Pokazil sa jej počítač a potrebovala by recept na obilninové alebo orechové mlieko pre 7.mesačné bábätko,lebo Helenka je hladná.
Budte také dobré a napíšte,aby som jej mohla zavolať.
aďka

zojec
2. apr 2012

@apeci mlieka podla bukovskeho:
Orechove mlieko (najlepsie je asi z mandli)
1 salka olupanych mandli, 4 salky vody, 1 cl medu (pre tak male dietatko by som dala skor agavovy sirup) 1 PL slnenicoveho oleja
vodu s medom a orechami vymixovat, 20 minut postat, potom opat premixovat, pridat olej pomiesat a precedit najlepsie cez gazu, alebo jemnucke sitko.

Ovsene mlieko (tiez asi lepsie zavadzat neskor ako v 7, mesiacoch, ovos obsahuje lepok)
1/2 salky ovsenych vlociek, 2 salky prevarenej vody
vlocky zaliat horucou vodou a nechat 4 hodiny odstat, potom precedit cez sitko

Psenove mlieko
1/2 salky uvareneho psena, 1 salka vody, 1/2 lyz. oleja, 1 1/2 lyzice namocenych hrozienok (najlepsie na noc).
vsetky suroviny rozmixovat a precedit

Sojove mlieko
1/2 salky uvarenej soje, 1 salka vody, 1/2 cl sladidla (med, jav. agavovy sirup.. )
vsetko zmixovat a precedit

a nechce sestra zvysit produkciu vlastneho mliecka, tu najde kopu laktacnych poradkyn, co poradia aj cez mail 🙂 www.mamila.sk lebo moze sa stat, ze mala bude toto odmietat, moja neda ziadnu inu bielu tekutinu do ust ani nahodou...

anlu
2. apr 2012

@zitaje ako som slubila pisem dalsie vysledky mojich pokusov s el. kavovym mlyncekom 😀
- namocene kesu orechy rozmixuje na orechove maslo, na jemnu pastu. Len sa s tym treba trosku pobavcat, treba to po chvilke stale postierat zo stien k nozom. Ale nie je to az take hrozne a hlavne ked to nerobis kazdy den tak v pohode.
- nenamocene vlasske orechy sa mixuju torochu komplikovanejsie, su dost mastne a dost sa lepia. Ja som ich chcela mat len posekane, ale niektore boli uz na jemno a niektore este skoro cele. Myslim ze keby som sa s tym trochu pobabrala dalo by sa z nich urobit orechove maslo a mozno keby boli namocene islo by to lahsie.
- nenamocene lieskovce boli uplne nieco ine. Rozomlelo ich na krasny jemnucky prasok. Z nich som dalej vyrabala raw nutelu. Veeeelmi dobre... pridavam aj recept, len mnozstva su male, kedze to bol len pokus 🙂

K dalsim som sa zatial nedostala, ale urcite aj to bude 😉

anlu
2. apr 2012

Raw nutela:

2 hrste lieskovych orieskov
1 lyzica kakaa
2 lyzice oleja z lieskovych orieskov, ale moze byt aj iny
2 lyzice agave

Lieskove oriesky som pomlela v el. mlynceku na kavu. Rozomlelo ich to na jemnucky prasok. Ten som dala do vysokej nadoby, pridala som olej, agave, kakao a pomixovala ponornym mixerom. Bolo to dost huste tak som este pridala olej. Bol to pokusny recept, cize mala davka.

anlu
2. apr 2012

a este nieco podobne z tahini...

Sladka natierka:

- tahini
- carob
- agave
- susene hrozienka
- banan

Vsetko okrem bananu zmiesame na hladku pastu do ktorej pridame hrozienka. Natierka ziska lepsiu chut ked ju nechame aspon na noc v chladnicke. Mozme natierat na kolieska bananu alebo aj na ine ovocie.

anlu
2. apr 2012

a este moja ranna (casto krat az skoro obedna) zelena "kava" Nakopne lepsie ako ta naozajstna 😀

tato obsahuje: hlavkovy salat, harmancek, jablko a pomaranc. Vsetko odstavene. Uz mam v chladnicke aj mladu zihlavu, tesim sa na zajtrasi dzus

zitaje
2. apr 2012

@anlu vdaka za mlyncekove spravodajstvo 😀
Ja sa tiez stale odvaznejsie pustam do toho. S orechami mam podobnu skusenost - niektore ostanu cele, ine uplne na jemno.
A este ma zaujal tvoj zeleny napoj.
Keby som len mixla kivi s nejakymi listami (o par dni budem mat aspon svoju zeruchu), pridala vodu?... to by asi nebolo ono, co? Nemam odstavovac ale ta zelena farba napoja ma akosi zainteresovala 😎