Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
2. apr 2012

@zitaje ak takto mixujes cele listy a ovocie je to vlastne green smothie, je to tiez velmi dobre a vyzivne. Ale ak ho chces mat jemne musis mat dobry mixer. No ak ti nevadia male kusky v napoji tak to urcite vyskusaj. Ja som isty cas ficala prave na nich. Najlepsie su so spenatom a bananom. Cervene bobulove ovocie z tu farbu trochu pokazi ale chutovo uzasne 😀 Inak taku krasnu zelenu farbu urobi citrus... Treba len experimentovat a skusat co ti bude najviac chutit. Ja zajtra idem skusat so zihlavou, zihlavovy caj nemozem tak uvidim co so mnou urobi stava.

Este mam otazocku... klicite niekto mak? Chcem vyskusat, len dufam ze to nema nejaka sialene ucinky 😀 😝

rancuzkaf
3. apr 2012

@anlu ak ta tu dlho neuvidime, tak to budes niekde v "siedmom nebi" po makovych klickoch 😀 😀 😀......bola by ta skoda!

jaron
3. apr 2012

@rancuzkaf ale možno jej bude dobre 😀

anlu
3. apr 2012

@rancuzkaf @jaron hej hej tak som to myslela, ze v siedmom nebi sa budem vznasat 😀 este nevyklicilo tak este som tu 😝

zitaje
3. apr 2012

anlu 😀 potom zreferuj, co si zazila 😀
@anlu

luciauk
3. apr 2012

@anlu mňaaaaaaaaaam, tá nutela ma zaujala, pre decká 🙂

anlu
3. apr 2012

@zitaje to vies ze zreferujem, len dufam ze ma potom nebudu nahanat za omamne latky 😝 😀
@luciauk ja som tam nedavala vela agave, cize je to ako horka cokolada, ale mne to tak viac chuti. A ked to postoji v chladnicke... na zozratie 😵

oscarka3
3. apr 2012

@anlu pre istotu po konzumácii nešoferuj 😀

anlu
3. apr 2012

@oscarka3 este ze nemam vodicak... ja sa rada nechavam vozit 😎

anlu
3. apr 2012

Tentoraz nie raw kolacik... pre tych ktorym nevadi pripravovat jedlo v mikrovlnke. Idu tam vajicka co sa mi velmi nepaci, no zatial neviem cim ich nahradit...

MRKVOVY KOLAC

3 vajicka
125 g postruhanej mrkvy
125 g cukru (alebo akekolvek sladidlo... ja som davala menej)
125 g nahrubo pomletych orechov
1 vanilkovy cukor
1 polievkova lyzica citronovej stavy
40 g muky (dala som spaldovu)
1/2 kypriaceho prasku
1 stamperlik bublinkovej vody (netusim kolko to je 😀 )
trochu kakaa

Vsetko spolu vymiesame na cesto. Vylejeme do silikonovej formy, napr. babovkovej. "Pecieme" v mikrovlnke 8-10 min. Da sa to urobit aj v tej naobycajnejsej mikrovlnke, nemusi mat zapekanie.

Ja som ju nechala dlhsie le neurobila som dobre, lebo potom bola taka vysusena, skoro ako keksiky. Ale chutna bola. Pridala som este cokoladove kusky.

adriana7
4. apr 2012

ahojte, no vy ste tu toho napísali za týždeň kooopec!
my používame z masiel len kravské, žiadne "rastlinné", tí, čo máte naštudované viete, že olej a voda sa nikdy nespoja, a ak áno, tak za pomoci emulgátorov a to, ďakujem, neprosím, ešte mi ztuhne tá zvrásnená vec tam hore 😀 (vraj našľahávaním margarínu sa vytvorí hustota masla, ale ak by ste našľahávali dlhšie, tak kľudne aj hustota betónu) 😕
...my deťom mäso tiež nezakazujeme, doma ho nemajú, v škole deťom nekradnú salámu a na opekačke u známych sa vždy nažhavení zakusnú do špekáčika a potom už len hľadajú koš, kríček, alebo psa, aby sa ho diplomaticky zbavili 😀
ad bakaruda ...sa tuším zaregistrovala len preto, aby nám zvestovala, ako diétne chováme naše deti 😒

jaron
4. apr 2012

Odhodlal som sa na svoj prvý článok na MK:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/jaron/clanok...

(pôvodne bol určený pre restauracie.sme, ale svojou témou tam príliš nezapadal, tak ma napadlo využiť ho tu 🙂)

andrea76
6. apr 2012

Krásne veľkonočné sviatky prajem všetkým

adriana7
6. apr 2012

@rancuzkaf , tvoje musli tyčinky práve papáme, nemala som arašidové pyré, tak som dala tahini, je to super, aj deti chvália 😵

luciauk
7. apr 2012

my sme včera s deckami tiež robili mrkvový koláč, taký náš 🙂
MRKVOVÝ KOLÁČ

4 vajcia
1 hrnček cukru
2 hrnčeky polohrubej preosiatej múky
4 hrnčeky najemno nasekanej mrkvy
3 lyžičky prášku do pečiva
1/2 hrnčeka slnečnicových semienok
pol hrnčeka margarínu alebo oleja
1 lyžička škorice
🙂

estterka
7. apr 2012

@luciauk ja mam recept s lieskovcami a bez tuku-ziadne maslo a olej 😅 keby mala moze vajicka,tak jej z neho aj dam a to ja som sekera na jej stravu 😉 😀

luciauk
7. apr 2012

@estterka aj ja som bola sekera, ked som mala jednu takú malú 😉 teraz išli všetci traja na párty ku susedom a budem rada, ked dohliadnu na Bruna aby nejedol žiadne sausage rolls a ked sa tam začne fajčiť, tak majú hned utekať domov...to mi teraz úplne stačí xixi

luciauk
7. apr 2012

inak máš preklep v statuse, ale taký podarený, lebo mrkový koláč, to akože mrkneš a je po ňom ? 😀

estterka
7. apr 2012

@luciauk nejde mi klavesnica,nereaguju mi vsetky pismenka-slecna ich povyberala. tak ja mam este male dieta a mozem plne dohliadnut na to,co zje.

luciauk
7. apr 2012

moje nervy, len jedno dieťa sa mi zatial vrátilo. chápete to? narodeninová párty pre ročné dieťa a všetci hulia. našťastie moje deti majú nakázané sa zdržiavať len na skákacom hrade v záhrade. na bud. týždeň robím párty Brunovi, vegetariánske pohostenie, žiadne cigarety 🙂

marfuskaanjelik
11. apr 2012

@zojec ďakujem za recepty na mliečka, robila som len mandľové a má veľký úspech. Svojho mliečka mám dosť, Helenka sa napapká až jej ušami tečie, ale za pol hoďku už sa obzerá, čo by zbodla a zlostí sa, keď jej ponúkam znovu moje mliečko 😉 Neviem či je to hlad alebo sa z nej stáva malý gurmet 😀
Ešte ma tak napadlo, že keď je všetko okolo nás v lesoch a na lúkach zelené možno by som jej mohla odšťaviť nejaké "burinky". Neviete niekto náhodou prosím vás, ktoré by boli vhodné pre 7 mesačné bábo?
Ďakujem
Dúfam, že ste prežili krásne sviatky

adriana7
11. apr 2012

@marfuskaanjelik , no veru...neviem 😒 ...ja som burinky neskúšala, zdá sa mi to veľmi skoro...ja mám taký názor (ale nemusí byť správny), že sladká chuť mm by sa mala obohacovať o ďalšie nové, najskôr sladké chute..ja som začala s čerstvým ovocím v sezóne (jahody, čerešne, ríbezle, melón)...zelené šťavy by som skúsila pri nejakých chorobách, ale helenka je iste zdravá ako buk, tak asi nepotrebuje...
...jedna matka tu na fóre mi tvrdila, že po mm musí! ísť mäso...no to je potom to črevo inak zabombované, že mu po niečom tak ľahučko stráviteľnom dám niečo, čo mu bude 3 dni zahnívať v tráviacom trakte...a potom sa čudujeme, že tie isté matky majú futr choré deti a radia si, ktoré sirupy a tabletky sú na to, na to, na to...je mi ich ľúto (tráviaci trakt tých detí a skostnatené myslenie tých mám, žiaľ ☹ )...ak by som videla, že je moje dieťa rok, dva chorľavé, tak by som sa nad tým aspoň zamyslela, že zrejme to, čo som mu dávala jesť doteraz (strava plus lieky) asi neboli dobrou voľbou...jedna mi napísala, že je normálne, že sú deti choré...no podľa mňa je normálne, ak sú deti stále zdravé 😵

oscarka3
11. apr 2012

@marfuskaanjelik ja si myslím, že tie burinky, takmer všetky, ale v malom množstve a také, ktoré nemajú nejakú ostrú chuť. ja by som to kombinovala s mrkvou a dala by som napr. alfa-alfa, par listkov púpavy, skorocel, medovka, žihľava

marfuskaanjelik
11. apr 2012

@adriana7, @oscarka3 ďakujem, my sme už papali mandlové mliečko, jabĺčkovú šťavu, blitvu s batatom- to možno nebolo najmúdrejšie, ale ostali sme bez domácih jabĺčok a v obchode tu predávajú hrozné "umeliny". Mrkvičková šťava sa Helenke nepáči.

oscarka3
11. apr 2012

@marfuskaanjelik tak daj jablko 😉 alebo jablko+trochu mrkvy. čistú mrkvovú som ani ja deťom nerobila

zojec
11. apr 2012

@marfuskaanjelik mojej malej celkom chutila cerstva cviklova stava :D

zuzanaam
11. apr 2012

@marfuskaanjelik u nás má najväčší úspech jablčno cviklová šťava a tiež šťava zo zelenej pšenice, ktorá chutí snáď len našej malej 😉 , ale už si zvykáme 😀, má veľmi silnú sladkastú chuť a riedim ju asi 1:10. Divé rastliny zvyknem na jar zbierať do šalátu, ale pri tak malom dieťati som neskúšala. Najčastejšie zbieram púpavu, žihľavu, skorocel, kostihoj, valeriánku, mladé listy lipy, pľúcnik, sedmokrásku, podbeľ, chuťovo silnejšie sú rebríček, cesnačka, cesnak medvedí (treba pestovať, je chránený). Ja by som šťavu z bylín po troche pridávala do nejakej inej zriedenej šťavy (pre malú riedim všetky šťavy s vodou 1:1).

marfuskaanjelik
11. apr 2012

@zojec super nápad, máme domácu cviklu, tak jej odšťavím
@zuzanaam ako sa robí šťava zo zelenej pšenice? Len z klíčkov alebo ju necháš narásť "na trávičku"?
Ďakujem

zuzanaam
11. apr 2012

@marfuskaanjelik áno nechám ju narásť na cca 20 cm, trvá to asi týždeň

https://www.youtube.com/watch?v=gS8Xch0G0jM


musíš mať ale dobrý odšťavovač, ja mám tento, je určený na zelené listy, ale napr. mrkvu ním moc neodšťavím
http://www.mojavitalita.sk/obchod/odstavovace/h...
klíčky sú tiež super, robievam napr. kašu z naklíčenej raže, nechám dva dni v miske klíčiť (otvorené, preplachujem 2x denne), rozmixujem s jabĺčkom a pridávam trochu melasy (1 čl na strednú misku)

adriana7
12. apr 2012

@zuzanaam , práve pozerám, že aj @anlu má taký, začínam nad ním vážne uvažovať 😉
ešte praktická otázka: ako dlho sa čistí? 😀 (pýta sa lemra líná) 😀